Thekson kodin Python në nano (redaktor në terminal)

Shumë prej nesh që përdorin menaxherët e tekstit pëlqejnë Gedit, Kate, përfshirëse Notepad + + Në Windows, ne e kuptojmë lehtësinë që ata japin kur shkruajnë kodin.

Ne shkruajmë kod dhe ai tregon / nxjerr në pah fjalët e veçanta, fjalët vetanake të këtij kodi (në përplas pikat kryesore cp, sudo, etj), problemi është se shumë herë jemi aq larg në terminal sa është e vështirë për ne të dalim prej tij (ta minimizojmë) dhe të hapim një redaktues grafik të tekstit dhe të jemi në gjendje të shijojmë këto përfitime.

Çështja është që unë do t'ju tregoj se si mund të bëni nano (ai redaktues i këndshëm dhe i dobishëm i tekstit brenda terminalit) u vë në dukje fjalët / kodet Piton.

Shpjeguar në mënyrë grafike, këtu janë dy imazhe, e para është PA B doingR asgjë, dhe tjetra është mënyra se si do të shfaqen skedarët .py pasi ndiqni këtë udhëzim:

 

Ftohtë apo jo? LOL

Arritja e kësaj është mjaft e thjeshtë:

1. Hapni një terminal dhe vendosni sa vijon në të dhe shtypni [Hyni]:

cp /usr/share/nano/python.nanorc $HOME/.nanorc

2. … .. TANI !!! Gati, asgjë më shumë

Mbyllni atë terminal dhe hapni një tjetër, në të vendosni:

nano test.py

Dhe shkruaj çfarë të duash, vendos diçka në python si «shtyp""import""nga»Dhe ata do të shohin se si këto fjalë ndryshojnë dhe theksohen.

Pershendetje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ata janë Link dijo

  Faleminderit për ndarjen, më vjen mirë nëse duhet të ndryshoj diçka shpejt pa hapur Geany

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Aspak, një shije që ju duket e dobishme
   të fala

 2.   Statik dijo

  Punon në Arhlinux, nuk e kam provuar akoma

  1.    Statik dijo

   Funksionon në mënyrë perfekte Faleminderit, mbase dini diçka për të njohur prerjen brenda nano ???