Fondacioni Linux dhe Microsoft bashkëpunojnë për të dekarbonizuar rrjetin elektrik

Si pjesë e partneritetit mes LF Energy dhe Microsoft për dekarbonizimin e rrjetit elektrik, Dr. Audrey Lee, Drejtor i Lartë i Strategjisë së Energjisë në Microsoft, është zgjedhur për të përfaqësuar anëtarët e përgjithshëm të Bordit të Drejtorëve të Fondacionit LF Energy.

Në një intervistë me Swapnil Bhartiya të TFiR, Audrey Lee foli për qëllimet dekarbonizimi i energjisë elektrike nga Microsoft dhe mundësia për të bashkëpunuar me anëtarët e LF Energy.

Audrey Lee drejtoi angazhimin në Microsoft, i cili kohët e fundit u bashkua me Fondacionin LF Energy, dhe Znj. Lee vuri në dukje se asnjë entitet, madje as një forcë si Microsoft, ose klientë ose shërbime, nuk mund të merret me sfidat që shtrihen përpara.

Për të bërë pjesën tuaj, Microsoft është zotuar që deri në vitin 2030, 100% e konsumit të energjisë elektrike, 100% të kohës, do të kompensohet nga blerjet e energjisë pa karbon.

Audrey vuri në dukje, dhe ne pajtohemi, se asnjë njësi e vetme, madje as një forcë si Microsoft, ose klientë ose shërbime, nuk mund të përputhen me sfidat me të cilat përballemi.

Për të bërë pjesën e saj, Microsoft është zotuar se deri në vitin 2030, 100% e konsumit të energjisë elektrike, 100% e kohës, do të korrespondojë me blerjet e energjisë zero karboni.

Kjo është një përpjekje që të gjitha kompanitë duhet të bëjnë për të transformuar ekonomitë tona dhe për të shpëtuar planetin. Zëvendësimi i motorëve, përfshirë karburantet fosile, që fuqizojnë ekonominë tonë globale nuk është vetëm një mundësi para konkurrencës, por një marsh bashkëpunues për të ndaluar ndryshimet klimatike dhe kërcënimet serioze sociale dhe ekonomike që premton.

Përmendet se anëtarët e LF Energy janë të bindur se ka ar në fund të këtij ylberi ku risia nuk shkatërron kapitalin, por lejon që të bëhet më shumë me më pak. Sipas Lee, Microsoft "nuk mund t'i kontrollojë rezultatet në emrin tonë " dhe nuk mund të kontrollojë sesi prodhohet energjia elektrikeMe Sidoqoftë, Microsoft mund të punojë me të tjerët për të ndikuar në mënyrën se si blini energji elektrike dhe lëvizni drejt dekarbonizimit të të gjithë rrjetit elektrik.

Ky shfrytëzim i inovacionit kolektiv, fuqia dhe mendësia është arsyeja pse ekziston LF Energy. La dekarbonizimi nuk është më një luks, madje as një opsion, dhe nuk duhet parë si një avantazh konkurrues i rezervuar për disa. Shtë një element thelbësor në krijimin e një të ardhmeje të qëndrueshme për të gjithë.

Dhe të gjitha kompanitë, të gjitha organizatat, të gjithë sektorët e ekonomisë duhet të fillojnë. Miliarda dollarë do të shpenzohen për të transformuar ekonominë, dhe titanët e industrisë duhet të udhëheqin rrugën.

LF Energy drejton projektet më të fundit me burim të hapur për të mundësuar këtë misionMe Duke u partnerizuar me të tjerët, përfshirë Microsoft -in, këto teknologji mund të dalin më shpejt dhe më pas të përhapen në të gjithë industrinë e energjisë.

Siç thekson Dr. Lee në intervistën e tij, LF Energy është gjithashtu një forum për të ndihmuar në nxitjen e ndryshimeve në mjediset rregullatore. në mënyrë që edhe ata të mirëpresin investimet dhe ndryshimet teknologjike.

Kompanitë e sotme të shërbimeve të energjisë janë si monopolet e telekomunikacionit të disa dekadave më parë, pasi telekomunikacioni ka kapur mundësitë e internetit dhe janë transformuar.

Kompanitë e shërbimeve të energjisë janë sot në një shkëmb të ngjashëm, pasi si rregullatorët që i mbikëqyrin ato, ata gjithashtu kanë nevojë për një transformim rregullator, në mënyrë që politikat të inkurajojnë dhe mbi të gjitha të mos pengojnë, investimin në teknologji.

Imshtë e domosdoshme që bizneset, organizatat dhe zyrtarët qeveritarë - domethënë të gjithë ne - të jenë pjesë e kësaj përpjekjeje në mënyrë që të ecë përpara me shpejtësinë e nevojshme për të përballuar sfidën.

Pavarësisht nëse zgjidhjet do të gjenden në teknologjitë e reja, mendimet e reja, rregulloret e reja, ose më shumë gjasa, të tre dhe një mori faktorësh të tjerë, LF Energy do të jetë atje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.