Thirrje për Kod: Iniciativa Globale e TI-së për Progresin dhe Zhvillimin e Qëndrueshëm

Thirrje për Kod: Iniciativa Globale e TI-së për Progresin dhe Zhvillimin e Qëndrueshëm

Thirrje për Kod: Iniciativa Globale e TI-së për Progresin dhe Zhvillimin e Qëndrueshëm

La Fondacioni Linux Ka shumë projekte vetanake dhe gjithashtu miraton / promovon shumë projekte të palëve të treta. Shumica e tyre janë thjesht teknologjike dhe të orientuara drejt softverit. Në disa raste, projekte të tilla mund të përfshijnë zhvillimet e programeve dhe pajisjeve në tërësi.

Dhe në të tjera, këto projekte dhe zhvillimet e tyre mund të kenë një thellësi orientimi shoqëror, që është, për përfitimin e drejtpërdrejtë të individëve, grupeve, komuniteteve, ose të gjithëve në përgjithësi. Dhe pikërisht brenda kësaj kategorie të fundit, ne e gjejmë Projektin e quajtur "Thirrje për Kod".

Përparimi dhe zhvillimi shoqëror me Softuer të Lirë dhe Burim të Hapur

Përparimi dhe zhvillimi shoqëror me Softuer të Lirë dhe Burim të Hapur

Dhe kjo nuk është e çuditshme, pasi, siç u shprehëm në një postim të mëparshëm në lidhje me këtë temë, Program i Lirë dhe Burim i Hapur, ka shumë për t'i ofruar Njerëzimi e tërë në përfitim e të gjitha në një mënyrë më shumë fitimprurës, i arritshëm dhe produktiv.

"Sot, shumë qeveri tashmë përfitojnë dhe qytetarët e tyre përfitojnë nga përdorimi dhe zbatimi i softuerit të lirë dhe aplikacioneve dhe sistemeve me burim të hapur, që synojnë të përballen me sfidat lokale në favor të progresit dhe zhvillimit kombëtar.

Pavarësisht nëse përdoret për të garantuar ose ofruar shërbime më të sigurta, më transparente ose ekonomike, ose për të forcuar pavarësinë teknologjike kombëtare, ose thjesht për shkak të modës teknologjike, veçanërisht në fushën e Qeverive, përdorimin e proceseve dhe teknologjive të lira dhe Open, në fusha të tilla si shërbimet shëndetësore, arsimi, siguria ose menaxhimi i burimeve, të dhënave, informacionit, komunikimit, shërbimeve, procedurave, përpunimit të imazhit, ndër të tjera, kanë potencialin për të promovuar zhvillimin ekonomik dhe shoqëror të shumë vendeve." Përparimi dhe zhvillimi shoqëror me Softuer të Lirë dhe Burim të Hapur

Artikulli i lidhur:
Përparimi dhe zhvillimi shoqëror me Softuer të Lirë dhe Burim të Hapur

Thirrje për kod: Thirrje për kod me Linux Foundation

Thirrje për kod: Thirrje për kod me Linux Foundation

Cila është Iniciativa e Thirrjes për Kod të miratuar nga Fondacioni Linux?

Në listën e Projektet e Fondacionit Linux, promovohet shkurtimisht si më poshtë:

"Një projekt për krijimin dhe vendosjen e teknologjive me burim të hapur për të përmbushur disa nga sfidat më të mëdha në botë."

Ndërsa, në të tij seksionin e vet brenda faqes në internet të Fondacioni Linux, shtohet e mëposhtme:

"Projekti Call of Code dhe Fondacioni Linux kërkojnë së bashku të sigurojnë një kornizë vendosjeje për të ndërtuar, forcuar, testuar dhe zbatuar projekte me burim të hapur të krijuar përmes Nismës Globale për Kod dhe burimeve të tjera të inovacionit teknologjik."

Më në fund, në tuajin Uebfaqja e GitHubMë poshtë plotësohet për të kuptuar më mirë fushëveprimin e saj:

"Isshtë një iniciativë globale dhe shumëvjeçare, e sponsorizuar nga Fondacioni Linux, qëllimi kryesor i të cilit është të frymëzojë zhvilluesit për të zgjidhur probleme urgjente me zgjidhje të qëndrueshme."

Shembuj të projekteve të përfshira

Hap EEW

Shtë një iniciativë për të demokratizuar sistemet e paralajmërimit të hershëm të tërmeteve në të gjithë botën duke përdorur sensorë me kosto të ulët, algoritme të zbulimit dhe kategorizimit, aftësi paralajmëruese dhe një grup të dhënash me burim të hapur për aktivitetin sizmik historik. Projekti përfiton nga interneti i gjërave, nyja-KUQ dhe kontejnerët.

Protokolli i ClusterDuck

Ai kërkon të krijojë një rrjet komunikimi të shpejtë, të përkohshëm dhe me bandë të ulët pas katastrofave natyrore, duke u ofruar atyre që kanë nevojë për një ndërfaqe të thjeshtë dhe të besueshme për të kërkuar ndihmë nga autoritetet. Projekti përfiton nga interneti i gjërave dhe inteligjenca artificiale.

ISAC-SIMO

Siguron një sistem për të vërtetuar që puna ndërhyrëse e kryer për pronarët e shtëpive është bërë në mënyrë korrekte, plotësisht dhe në mënyrë të sigurt. Ai bazohet në një katalog në rritje të kontrolleve të cilësisë së ndërtimit të kontribuar nga komuniteti me burim të hapur. Projekti është ndërtuar në krye të React Native, Jupyter Notebooks dhe Django.

DroneAid

Përcaktoni një fjalor vizual që ata që preken nga katastrofat mund të përdorin për të shprehur nevojat e tyre. Duke lexuar simbolet, dronët mund të përcjellin informacion jetësor tek organizatat që mund të ndihmojnë, duke shkurtuar potencialisht kohën e përgjigjes nga ditë në orë. Projekti përdor njohjen vizuale dhe mësimin makinerik.

Render-o-matic

Kjo u mundëson grupeve të krijojnë një regjistrim të vetëm video mur të një pjese muzikore, në të cilën të gjitha performancat individuale kapen veçmas në telefonin, tabletin ose laptopin e interpretuesve. Përdor Node.js dhe kodin Python të vendosur si Apache OpenWhisk Cloud Functions, Cloud Foundry dhe Apache CouchDB.

Përgatitja e lëngshme

Ajo ofron një zgjidhje gjithëpërfshirëse për fermerët që duan të optimizojnë përdorimin e ujit, veçanërisht në kohë thatësire, në mënyrë që të përmirësojnë rendimentin. Projekti përdor sensorë të lagështisë të lidhur me IoT, një aplikacion progresiv në internet për Android, API-të e Weather Company, Apache OpenWhisk Cloud Functions dhe Apache CouchDB.

Të njohësh dhe eksplorosh pjesën tjetër të zhvillimeve brenda Nisma «Thirrje për Kod», vizitoni seksionin e vet në faqen e internetit të Fondacionit Linux dhe faqen e tij zyrtare në GitHub.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" më  «Call for Code», një iniciativë globale dhe shumë-vjeçare interesante dhe e dobishme, e sponsorizuar nga Fondacioni Linux, qëllimi kryesor i të cilit është të frymëzojë zhvilluesit për të zgjidhur probleme urgjente me zgjidhje të qëndrueshme; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.