[Këshillë] Instalimi i aplikacioneve .msi me Verë

Përshëndetje kolegë, mirëmëngjesi. Sot po ju sjell një këshillë të vogël, ajo është postuar në forum, por me kërkesë të Elav, unë e vendos këtu.

Nëse përpiqemi të ekzekutojmë një skedar .msi (një instalues ​​për Windows) me Wine direkt nuk do të jemi në gjendje dhe do të japë një gabim duke thënë që formati i ekzekutueses nuk është i saktë. Por Vera ka mjetin e nevojshëm për ta bërë atë të funksionojë pa instaluar "Zyrtar Microsoft Installer për Windows".

Thelbësore për këtë këshillë, instaloni verën, gjithmonë nëse është e nevojshme.

Kjo është ekzekutuesja "msiexec.exe" e integruar në Wine, kështu që gjithçka që duhet të bëni është të hapni një tastierë dhe të shkruani:

msiexec /i tuArchivoInstalador.msi

tastierë me alsi dhe komandë

Në detaje, komanda do të ishte:

msiexec ==> Bëni telefonatën në msiexec.exe, ajo e përmendur më sipër. Toolshtë mjet i verës për instalimin e paketave .msi.

/i ==> .shtë opsioni Install.

tuaj InstallerFile.msi ==> theshtë paketa që ne duam të instalojmë, nuk bën keq të sqarojmë rrugën. Për shembull:

~/TweetDeck.msi

Pastaj, thjesht, aplikacioni i instaluar do të shfaqet në menunë e aplikacioneve të instaluar me verë.

Na vjen keq nëse lexoni diçka të papërshtatshme.

Nëse duam të çinstalojmë një aplikacion, do të jetë e mjaftueshme vetëm të ndryshojmë / i, për opsionin / çinstaloni, dukej kështu:

msiexec /uninstall {aplicación}

Për më shumë informacion, thjesht ekzekutoni në terminal:

msiexec /help

Shpresoj të të ndihmojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   merlin debianiti dijo

  Shkëlqyeshëm Unë nuk e dija atë opsion mbase sepse nuk e kisha kurrë të nevojshme, por faleminderit, ju nuk e dini kur do t'ju duhet kjo lloj gjëje.

 2.   heksborg dijo

  Mund të jetë gjithnjë i dobishëm në rast se duhet instaluar një program winbug. Edhe pse unë personalisht preferoj të përdor një makinë virtuale për këtë, por është shumë bukur.

 3.   Windousian dijo

  Kjo është e çuditshme. Jo shumë kohë më parë unë instalova Steam me një .msi sikur të ishte një .exe (për të krahasuar Steam Linux-in tim me një Windows Vadë me Avull). Unë nuk e dija se kishte një problem me msi.

  1.    Santiago Caamano (@scaamanho) dijo

   Kjo ishte ajo që po mendoja kur isha duke lexuar artikullin, pa shkuar më tej dje u përpoqa të instaloj Windows Steam me verë 1.5 dhe ekzekutimi funksionoi për mua (atëherë kisha probleme sepse nuk e njihte zgjidhjen e kartelës, por .msi Po e drejtoja drejt)

   1.    Leper_Ivan dijo

    Epo, nëse keni qenë aq me fat, urime .. Nuk mund të them të njëjtën gjë. Nuk më hap drejtpërdrejt, madje as ndonjë gabim.

    Metoda që kam ndarë është funksionale për mua.

  2.    komentatori dijo

   Duhet të ndodhë që kjo të ndodhë në hark, sepse unë kam instaluar shumë paketa .msi në debian dhe nuk kam pasur kurrë ndonjë problem.

   1.    Windousian dijo

    A do të Unë gjithmonë përdor Debian ose derivate.

 4.   Giskard dijo

  Shikoni çfarë rastësie! Vetëm javën e kaluar po përpiqesha të kujtoja si ishte MSI për të ekzekutuar një aplikacion PowerBuilder në Linux. Meqenëse gjëja ka nevojë për disa DLL dhe ekziston një magjistar që gjeneron një MSI me këtë, nuk u kujtova se si ta instaloja.
  Javën e kaluar ajo që bëra ishte t'i kopjoja me dorë dhe kështu funksionon, por për shpërndarje te palët e treta më pëlqen më shumë në këtë mënyrë.
  Faleminderit

 5.   Gustavo Kastro dijo

  Pse instaloni TweetDeck me WINE nëse mund të përdoret nga Chrome / Chromium ose si webapp https://web.tweetdeck.com/ ?

 6.   EJCR2011 dijo

  Unë kam bërë sa vijon:

  cd / home / xxxxx / Shkarkime
  msiexec / i Setup_Acm-WebTrader.msi

  Pastaj fillon instalimi, dhe shfaqen disa rreshta me:

  fixme: shell: URL_ParseUrl dështoi të analizojë L "xxxxxxxxxxxxxxx", ku "xxxxxxxxxxxxxxx" janë përbërës të programit.

  Në fund shfaqet një kuti dialogu:

  Ky program ka nevojë për një lidhje aktive me internetin për të punuar

  dhe padyshim që instalimi ndalet. Unë do të vlerësoja çdo ndihmë në këtë drejtim.

 7.   i plote dijo

  Mund ta bësh më të lehtë, nuk kuptoj asgjë. Çfarë saktësisht duhet të shkruaj në tastierë për të instaluar një MSI?

 8.   Bora dijo

  Hej shok më thuaj leja e refuzuar çfarë të bëj? ndihmaaaaaaaaaaaameeeeeeeee