Këshilla: Shkarkoni RSS nga FromLinux në terminal

Ekziston një mënyrë shumë e thjeshtë për të lexuar RSS de Nga linux përmes terminalit tonë. Thjesht duhet të ekzekutojmë këtë komandë:

Për artikujt.
wget -q -O- "https://blog.desdelinux.net/feed/"

Për komente.
wget -q -O- "https://blog.desdelinux.net/comments/feed/"

Por unë dua të shkoj pak më tej, dhe kjo është arsyeja pse unë kam filluar të zhvilloj me njohuritë e mia të vogla në programim, një skenar bash (që mundet gjeni këtu) që do të më ndihmojë për të shkarkuar RSSpost dhe Komente. Nuk kam shume kohe (dhe njohuri) për ta zhvilluar atë, kështu që çdo ndihmë që dëshironi të më jepni, unë do të jem më shumë se mirënjohës.

Ideja është që të shkarkoni skedarin me RSS të artikujve dhe komenteve. Pasi të shkarkohet, përmes njoftimeve (me notify-bin duhet të funksionojë mendoj) për të më treguar titullin e postimeve të reja. Skedarët ruhen në mënyrë që të lexohen më vonë (gjithmone nga konzolla)Por në të njëjtën kohë, duhet të ketë një mënyrë për të kontrolluar për artikuj të rinj kohë pas kohe.

Me fjalë të tjera, ajo që dua të arrij është si vijon:

Ajo që dua të arrij është si vijon:

 1. Shkarkoni skedarin .xml nga një rrugë që ia dhashë më parë.
 2. Pasi ta shkarkoni skedarin, ruajeni atë dhe më njoftoni deri në njoftoj-bin për shembull, titulli i postimeve të reja.
 3. Më erdhi në mendje që duhet të ruaj një skedar me të gjitha shënimet që grumbullohen (për t'i lexuar më vonë nëse dua) dhe një tjetër që tregon vetëm ato të reja, pasi ato mbërrijnë dhe t'i shërbej sistemit të njoftimit.
 4. Duhet të keni mundësinë të lexoni ose artikuj, ose komente.

Gjithsesi, nëse dikush ka një ide më të mirë, mirë se vini.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

  Në të vërtetë komanda është njoftimi-dërgimi, po, e keni në dispozicion kur instaloni njoftimin-bin

  1.    elav <° Linux dijo

   ¬¬ A mund të më thuash se ku thashë që komanda ishte notify-bin? Unë fola për paketën që merret me njoftimet, jo për komandën për ta përdorur atë.

   1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

    Partner i qetë, nuk e bëra me qëllimin për të lëvizur larg tij

 2.   Guxim dijo

  Rreth elav <° Linux
  Adhurues i muzikës, shkencëtar kompjuteri dhe adhurues i GNU / Linux, Software-it dhe Teknologjisë së Lirë në përgjithësi. Administratori i rrjetit me profesion, Blogger dhe Designer nga hobi.

  A është kjo njohuri e vogël programore?

  1.    elav <° Linux dijo

   Po .. Shumë pak njohuri programuese. 😛