Këshilla për të optimizuar Firefox

Edhe pse shumë herë shfletuesi sjell me vete cilësimet e nevojshme për të pasur një funksionim të mirë si parazgjedhje, është e vërtetë që mund të bëni disa gjëra shtesë për të marrë ose eliminuar disa funksionalitete.

Të gjitha këto cilësime duhet të bëhen me rrezikun tuaj. Ne hapim një skedë dhe shkruajmë about: config, ne premtojmë të mos i vendosim duart (diçka që nuk do të jetë e vërtetë) dhe të akordohemi Firefox.

1.- Ulni konsumin e Firefox kur minimizohet:

Nuevo » Logjike » konfiguro.trim_on_minimizo = i vërtetë.

 2.- Çaktivizoni Kontrollet e Përputhshmërisë së Zgjatjeve

zgjerimet.kontrolloni Përputhshmërinë = I rremë
extensions.checkUpdateSecurity = I rremë

 3.- Çaktivizoni ikonën (Favicon) të Faqeve

shfletuesi.krom.sikujt_ site = I rremë

 4.- Çaktivizo Prefetch

rrjeti.parafetch-tjetër = I rremë

 5. - Çaktivizo Tekstin e ndezur

shfletuesi.blink_lejohet = I rremë

 6.- Përshpejtoni / Përmirësoni Shpejtësinë e Shkarkimit

rrjeti.http. tubacionimi = i vërtetë
rrjeti.http. tubacionimi.maksimet8 (Default është 30) Firefox 7 sjell 4 parazgjedhur
rrjeti.http.max-lidhje = 96 (Default është 30) Firefox 7 sjell 256 parazgjedhur
rrjeti.http.max-lidhje-për-server = 32 (Default është 15) Firefox 7 sjell 15 parazgjedhur
rrjeti.http.max-vazhdueshme-lidhje-për-server = 8 (Default është 6)
rrjeti.http.pipelining.ssl = e vërtetë
rrjeti.http.proxy.pipelining = e vërtetë
rrjeti.dns.i çaktivizohet IPv6 = i vërtetë

Nuevo » E tërë » nglayout.initialpaint.vonesë = 0
Nuevo
» Logjike » rrjeti.http. tubacionacioni.kërkesa e parë = i vërtetë

 7.- Çaktivizoni kohën e vonesës gjatë instalimit të Shtesave

siguri.dialog_enable_delay = 0 Firefox 7 sjell 2000 parazgjedhur

 8.- Lejoni një numër më të madh skedash për dritare

Shfletuesi.tabs.tabMinWidth = 75

 9.- Ngarko faqet e gjata më shpejt

Nuevo » E tërë » përmbajtja.njoftoni.interval = 500000
Nuevo » Logjike » përmbajtja.njoftoni.ontimer = i vërtetë

 10.- Injoroni ndërprerjet përpara se të ngarkoni faqet

Nuevo » E tërë » përmbajtja.ndërprerja. pragu = 250000
Nuevo » Logjike » përmbajtja.ndërprerë.pjesë = i rremë

 11.- Kontrolloni animacionet

image.animation_mode = Asnjë

 12.- Për të aktivizuar / çaktivizuar "1 klik të vetëm zgjidhni URL" në shiritin e adresës

browser.urlbar.clickSelectsAll = E vërtetë
browser.urlbar.clickSelectsAll = E gabuar

 13.- Plotëso automatikisht URL-në në shiritin e adresave

browser.urlbar.autoFill = E vërtetë

 14.- Kufizoni numrin e plotësimit automatik të URL-së në shiritin e adresës

shfletuesi.urlbar.maxRichRezultatet = 20 (Default është 12)

 15.- Çaktivizoni këshillat e shiritave të veglave

browser.chrome.toolbar_tips = E gabuar

 16.- Për të ngjitur përmbajtjen e kopjuar duke klikuar me butonin qendror të miut

mami.paseta = E vertete

 17.- Për të krijuar një buton të vetëm mbyllës për të gjitha skedat e hapura

browser.tabs.closeButton = 3

 18.- Rritni numrin e skedave të mbyllura së fundmi

browser.sessionstore.max_tabs_undo = 15

 19.- Kliko me të djathtën Shiko kodin në redaktuesin tënd të preferuar

view_source.editor.external = E vërtetë
view_source.editor.path = Shtegu i redaktuesit i ekzekutueshëm

 20.- Mundësoni ndërrimin e shpejtë midis skedave

vegla.scrollbox.scrollIncrement = 75

 21.- Mundësoni kontrollimin e drejtshkrimit në fushat e tekstit

paraqitja.spellcheckDefault = 2

22.- Aktivizoni prefiksin http: //

shfletuesi.urlbar.trimURLs = false

23.- Mos e theksoni domenin në URL.

browser.urlbar.formatting.enabled = false

Në varësi të versionit të Firefox-it që po përdoret, disa nga këto mundësi mund të shfaqen ose jo.

 

Artikulli origjinal: Njerëz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Shef i ndyrë dijo

  Worale, duket super interesante heee ... më jep një të qeshur për mollët! haha

  Falënderim

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahaha isha si i çmendur duke kërkuar diçka që thoshte mollë në këtë artikull dhe zbulova pas pak se do të thoshe "duar të mëdha" hahaha ..

   Faleminderit që u ndalët

 2.   engjëllore dijo

  Vetëm në Windows funksionon mashtrimi 1

  1.    elav <° Linux dijo

   Seriozisht? Unë tashmë e dija se diçka nuk është në rregull hahaha

 3.   Xavier dijo

  Pershendetje shoku Post shumë i mirë, unë kam vetëm një pyetje: çfarë lloj animacionesh nënkuptoni me pikën N ° 11? Animacione flash?

  1.    elav <° Linux dijo

   Pyetje e mirë. Unë mendoj se ai u referohet imazheve të animuara, gif-ve ose gjërave të tilla ..

 4.   Jorge dijo

  Faleminderit shumë, e rrita shumë shpejtësinë e shkarkimit me këshillat tuaja. keni më shumë mësime mësimore atje? Unë tashmë jam duke kërkuar për hehe

  Aguente Linux !!! çfarëdo distro

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Një kënaqësi të dish se ka qenë e dobishme
   Ju mund të kërkoni në kategorinë tonë të Tutorials, ka disa udhëzime / manuale / këshilla që ia vlen të kontrollohen
   Përshëndetje dhe mirëseardhje në sitin

  2.    elav <° Linux dijo

   😀 Ajo që duket se po e përfshijmë, mos u shqetësoni.