Titujt <° FromLinux në Conky tuaj

Përshëndetje kolegë, sot sjell një udhëzues të shpejtë dhe praktik.

A ju ka kaluar ndonjëherë në mendje të shihni titujt e <° Që nga Linux, por nuk e keni parë sepse nuk e hapët shfletuesin?! Epo, nga kjo lehtësi praktike dhe e thjeshtë, ju do të shihni titujt menjëherë, në tavolinën tuaj të punës, pa një shfletues. Në thelb punon si lexues RSS.

Sigurisht, nëse doni të lexoni artikullin, duhet të hyni në internet.

Epo, para së gjithash ne vazhdojmë të instalojmë Conky.

Në ArchLinux:

sudo pacman -S conky

Në Debian / Ubuntu (dhe derivatet)

sudo aptitude install conky

Pasi të instalohet, nëse e ekzekutojmë, do të shohim një shesh të tmerrshëm nëse nuk kemi konfigurime të tjera.

Duke thënë këtë, le të merremi me biznesin.

Ne fillojmë me krijimin e një skedari të fshehur në shtëpinë tonë (/ shtëpi ose ~ /) me titull .conkyrcDL, duke qenë (~ / .conkyrcDL)

Shënim: Ju mund të vendosni çfarëdo emri që ju pëlqen, por duhet ta mbani mend për më vonë.

Vendosja:

Ne hapim skedarin e sapo krijuar dhe kopjojmë dhe ngjisim konfigurimin vijues conky. Ose thjesht shkarkojmë skedarin nga paste dhe e riemërtojmë.

ConkyrcDL në ngjitjen DL.

Duke u dukur si një 'fanatik' kam komentuar linjat, duke shpjeguar në një mënyrë themelore se çfarë bën linja e pakomentuar. Forshtë për ata që janë duke hedhur hapat e tyre të parë me një karrocë.

Pasi të konfigurohet dhe të ekzekutohet, mund të duket kështu.

conky desdelinux nga Leproso_Ivan

Ata mund të shtojnë sasinë e titujve që duan, ose t'i heqin ato, ata thjesht duhet të kopjojnë dhe ngjisin linjat e fundit dhe të ndryshojnë vlerën.

Për shembull:

$ {goto 5} $ {color1} → $ {color0} $ {rss https://blog.desdelinux.net/feed/ 5 artikuj_ titra 0}
$ {goto 5} $ {color1} → $ {color0} $ {rss https://blog.desdelinux.net/feed/ 5 artikuj_ titra 1}

Ata mund të shtojnë më shumë rreshta dhe vetëm duhet të ndryshojnë numrin, pas titullit të artikullit, si kjo.

$ {goto 5} $ {color1} → $ {color0} $ {rss https://blog.desdelinux.net/feed/ 5 artikuj_ titra 0}
$ {goto 5} $ {color1} → $ {color0} $ {rss https://blog.desdelinux.net/feed/ 5 artikuj_ titra 1}

$ {goto 5} $ {color1} → $ {color0} $ {rss https://blog.desdelinux.net/feed/ 5 artikuj_ titra 3}
$ {goto 5} $ {color1} → $ {color0} $ {rss https://blog.desdelinux.net/feed/ 5 artikuj_ titra 4}

Tani disa këshilla të shkurtra:

1 - Nëse nuk keni ndonjë konfigurim tjetër conky, mund ta riemërtoni skedarin, nga .conkyrcDL në .conkyrc në mënyrë që të funksionojë automatikisht.

2 - Nëse dëshironi ta ekzekutoni me emrin origjinal (.conkyrDL) duhet ta ekzekutoni me:

conky -c ~/.conkyrcDL

Nëse ata nuk kanë një tjetër konfigurim conky, dhe ata thjesht e quajtën atë .conkyr, thjesht bëni:

conky

3 - Nëse e shtoni në një nisje automatike, duhet të shtoni rreshtin:

conky -c ~/.conkyrcDL &

Duke qenë & shumë e rëndësishme për ju për të ekzekutuar komanda të tjera të mëvonshme, të cilat mund të kenë ose jo.

Epo, kjo është e gjitha për tani .. Faleminderit paraprakisht për ndalimin.

Përshëndetje.

Ivan!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   leonardopc1991 dijo

  do të punojë në Sabayon tim?

  1.    guaskë dijo

   Sigurisht që kam lexuar, është për konky kështu që duhet të funksionojë pa probleme, në sabajon që kam përdorur është më shumë funksionon në çdo distro që mund të mendoni.

 2.   Adoniz (@ NinjaUrbano1) dijo

  Faleminderit për idenë, por unë kam mjaft me turpial XD.

 3.   guaskë dijo

  Shumë i mirë ivan hehej rastësisht disa ditë më parë AurosZx më dha idenë për ta bërë këtë, kështu që unë nxora njeriun tim të butë dhe e bëra në të njëjtën mënyrë si ti heheheej, Përshëndetje shok, kontribut i mirë!

  1.    auroszx dijo

   Më erdhi në mendje sepse pashë që dikush e bëri atë me faqen Archlinux.org, dhe e vërteta mund të jetë shumë e këndshme dhe e dobishme në desktop

   1.    muadib dijo

    Thjesht mendova të njëjtën gjë. Me lejen e autorit, unë përdor skedarin e konfigurimit për të shtuar gjënë Archlinux në të.
    Ju faleminderit!

    1.    Leper_Ivan dijo

     Nuk ka asnjë problem në ri-shpërndarjen, por gjithmonë emërimin e autorit. Ose duke cituar Blogun.

 4.   Pepe dijo

  http://k38.kn3.net/BDCE2C321.png
  nuk duket e kompletuar

  1.    Leper_Ivan dijo

   Nëse e keni kopjuar dhe ngjitur, duhet të duket mirë. Vrasni procesin e ngushtë me:

   killall conky

   Dhe pastaj e drejtoni përsëri. A përdorni një kompozitor dritareje?! Cila ?!

   1.    Pepe dijo

    ok zgjidhet

 5.   koratsuki dijo

  Pyetje: Si të vendosni cilësimet e përfaqësuesit në conky? Unë pyes për ata prej nesh që udhëtojnë në det pas përfaqësuesit ...

  1.    Leper_Ivan dijo

   Unë kurrë nuk e kam shikuar me të vërtetë atë temë. Le ta zbulojmë, ndoshta do të marr diçka dhe do të komentoj.

 6.   I ngurtë dijo

  Faleminderit për udhëzuesin! Kjo për të mbajtur në mendje.

 7.   lukasmatias dijo

  Të dhëna shumë të mira, le ta provojmë.

 8.   xhurat dijo

  Unë aktualisht nuk e përdor Conky, sepse duhet të marr shumë kohë për ta vendosur, por ti më ke dhënë vetëm një arsye të shkëlqyeshme për ta përdorur. Ky Udhëzues i Shpejtë është i shkëlqyeshëm !!!

  Dëgjon! Dhe nëse do të doja që të gjitha burimet të paraqiten në përdorim vetëm të linjës dhe si carrucell ??? Dua të them, unë nuk jam shumë i burimeve, dhe i vetmi që i kam përdorur është në XBMC, dhe ato duhet të duken si carrucell

  1.    Leper_Ivan dijo

   Si në Carousel!? Po sikur të ishte një rresht i vetëm?!

 9.   Neo61 dijo

  Mik, unë do të doja të më ndihmosh të konfiguroj unazën e butë, madje as nuk e godas atë, unë kam qenë duke u përpjekur për një kohë të gjatë vetëm

  1.    Leper_Ivan dijo

   Nuk e di për çfarë po flet .. Duhet të jepni më shumë informacion.