Haiku OS: desktop

Haiku OS tani me drejtues të përmirësuar dhe GCC 8

Haiku OS është një sistem operativ me burim të hapur i licensuar nën MIT dhe i disponueshëm për platforma të ndryshme si x86, PPC, ARM dhe MIPS. Shtë shkruar në Haiku OS, del me azhurnime për drejtuesit dhe gjithashtu me versione të reja të paketave që vijnë si parazgjedhje, siç është GCC 8.

Nga vjen UNIX?

Përshëndetje për të gjithë ... këto javë jam argëtuar mjaft duke lexuar disa libra mbi programimin, e vërteta është se më e mira ...

Muaji ynë i parë së bashku :)

Ky është një festë e vogël e muajit tonë të parë të blogjeve, ka qenë një përvojë e mrekullueshme për mua dhe shpresoj të vazhdojë të jetë.

Reklamim në internet

E ardhmja e reklamave në internet

A e humbi kuptimin reklamimi në internet? Fatkeqësisht, monitorimi i bërë nga reklamuesit dhe kompanitë e tjera të lidhura me industrinë ...

OpenKM, menaxhimi i dokumenteve për ju

 OpenKM është një aplikacion në internet, i krijuar për administrimin dhe menaxhimin e dokumenteve, i cili karakterizohet nga zhvillimi i funksionalitetit të tij ...

Çfarë janë Bitcoins?

Çfarë është Bitcoin? Bitcoin është një sistem pagese ose lloj i monedhës elektronike, karakterizohet nga jo ...

Oferta GNUTransfer VPS

Vetëm 2 muaj më parë ju thamë në lidhje me një sondazh të kryer nga GNUTransfer, një sondazh që synonte të dinte mendimin ...

Që nga Linux 2015

Filluam: Gëzuar 2015-ën

Përshëndetje për të gjithë lexuesit e FromLinux. Fillon një vit i ri, dhe megjithëse në veçanti ende nuk jam i qartë ...

systemd

Çmitizimi i SistemitD

systemd, njeriu i famshëm në botën Linux që aktualisht po gjeneron më shumë polemika sesa Ebola, është aq i keq sa thonë apo është më keq? Këtu sqarojmë disa gjëra.

KDE 4.13, Nepomuk dhe Baloo

Epo, këtë herë do të më shihni duke bërë një postim pseudo-informues, bëhet fjalë për KDE 4.13, Baloo dhe Nepomuk (për të mos shpjeguar ...

Shans apo kopje?

Isha te Berberi disa ditë më parë dhe ndërsa isha duke pritur radhën time fillova të lexoj disa Revista ...

Nga Android.net: Lind një projekt i ri

Përkundër faktit se disa nga lexuesit tanë na kanë propozuar që të krijojmë një domen të vetëm për të adresuar çështje në lidhje me Sistemet ...

Përmbledhje e licencës GNU v3

CLA, Kanonike dhe Përjashtime.

Kohët e fundit Matthew Garrett bëri një artikull interesant duke shpjeguar Marrëveshjet e Licencës së Tatimpaguesit, i cili u përpilua nga Muktware.

Anki + Firefox = Ankifox

Epo, mirë ... kaq kohë e pabotuar. Arsyeja? Kam disa ditë që po punoj në një projekt të vjetër që po bëja ...

A është Arch Linux për mua?

GNU / Linux është një botë e mbushur me mundësi, kemi kaq shumë shpërndarje sa që në fund nuk e dini asnjë të zgjidhni, ka Debian, Arch, ...

Dhe ju, sa keni përdorur?

Përshëndetje të gjithëve, emri im është Odair Reinaldo dhe është një kënaqësi dhe privilegj të jem pjesë e këtij blogu,

TIZEN Alternativa për Firefox OS?

Në vitet e fundit, Telefonat celularë, Tabletët, Chromebooks, Ultrabooks, u rritën në popullaritet, duke u dhënë fitime më të mëdha sipërmarrësve, sot në ...

Gëzuar Ditëlindjen Sandy

Në një ditë si sot, disa vjet më parë, lindi një nga të çuditshmit e vetëm që kam takuar ndonjëherë në tim ...

WikiBooks - Për çfarë?

Me siguri e hapni veten duke menduar se për çfarë ta përdorni? Ose as nuk e dinit që ekzistonte. WikiLibros (AKA WikiBooks) është një projekt motër

Steam-OS

SteamOS dhe e ardhmja e Linux

Një postim i mëparshëm ndau lajmin se Valve po zhvillon një sistem operativ për konsolën e saj të ardhshme Steam Machine, dhe ...

30 vjet i projektit GNU

Në këtë ditë, 30 vjet më parë, Richard Stallman filloi projektin GNU, dhe për këtë arsye, lëvizja e ...

Linux nuk është fe

Sa herë që hyjmë në debat, komuniteti i Linux është i ndarë në shumë aspekte, njëri prej tyre dhe jo më pak ...

Përvoja ime me Riseup.net

Imagjinoj që disa prej jush mund ta njohin tashmë shërbimin Riseup.net. Riseup është në thelb një rrjet shërbimesh i orientuar drejt aktivizmit ku ...

Me AMD jemi takuar përsëri

Kur mendova se nuk mund të godisja më fund, pas shitjes së Nvidia-s time të dashur, vendosa ta shes të dashurin tim ...

Liria e zgjedhjes

Përshëndetje miq!. Unë do të komentoja artikullin "Konfuzioni i Fuqisë për të zgjedhur", por preferoj të shkruaj një postim, sepse konsideroj ...

Gjërat për të ndryshuar

Do të kthehem së shpejti ... Kam qenë pak më shumë se një muaj rresht që pas një diskutimi me Ubuntuneros të faqes, ...

Gëzuar ditëlindjen Elav

Sot është ditëlindja e një kolegu, partneri, shoku shumë të dashur për të gjithë ne, elav (aka el balvito).

Softueri i Lirë në Peru

Përshëndetje përsëri për të gjithë. Këtë herë vij të komentoj për rëndësinë e softuerit të lirë në Peru, ...

Në foto: FLISOL 2013

Siç do ta dinë shumë nga ju, më 27 Prill, u mbajt Festivali i Instalimit të Softuerit të Lirë të Amerikës Latine (FLISOL), një

Nga Linux .. lamtumirë, zemër

Ishte bukur ndërsa zgjati. Historitë e dashurisë dhe urrejtjes bashkëngjitin përvojën time me këtë blog nga e njëjta ditë ...

Haklabat afër nesh?

Përshëndetje të gjithëve, është postimi im i parë në DesdeLinux dhe nuk doja të prezantoja vetëm një koncept të tillë si Hacklab, ...

Intervistë me Eugenia Bahit

Ju sjell një intervistë të kryer nga një prej anëtarëve të humanOS me të dashurën tonë Eugenia Bahit. Unë nuk e di ...

Softueri falas në shkolla

Artikulli vijues është nga një mik, një inxhinier, një mësues i shkencave kompjuterike në Chiapas, Meksikë. Sot do të diskutojmë ...

Gjërat nga Forumi ynë

Jo gjithçka është teknologji, artikuj teknikë ose pasqyrim personal, dhe megjithëse në përgjithësi gjithçka lidhet dhe shkon ...

Dizajnimi i blogut për vitin e ri

Megjithëse mund të duket ndryshe, në DesdeLinux ne kurrë nuk qëndrojmë në vend. Ne gjithmonë kërkojmë një mënyrë për të përtërirë për të ndryshuar rutinën ...

Gëzuar Ditëlindjen KZKG ^ Gaara

Sot ne festojmë ditëlindjen e një personi shumë të dashur për shumë në blogun tonë, shoku / partneri / kolegu dhe administratori im i ...

8 sfonde nga dhe për FreeBSD

Epo, dje ata ishin Wallpapers për Gentoo, dhe sot ato janë Wallpapers për FreeBSD 😀 Asgjë që shpresoj se do t'i pëlqejë disa……

Pastrim gome duck

Epo… uh… po, është një titull i çuditshëm por më dukej interesant dhe në të vërtetë, funksionoi për mua. Ndodh të ...

Linus Torvalds kthehet në KDE

Ky është një nga ato lajmet që gjithmonë kanë një ndikim në Komunitetin e Software-it të Lirë, dhe kjo është kur ...

Xenix, Unix i Microsoft.

Nga Microsoft asgjë nuk mund të më befasojë më. Unë kam qenë duke hulumtuar dhe shqyrtuar historinë e kompanive të para që…

Lamtumirë Microsoft

Për një kohë të gjatë kam lexuar komente "të urrejtjes" ndaj Microsoft dhe Apple, secila duke dhënë arsyen e tyre, - sistemi i tyre është ...

Mes shfletuesve dhe pritjeve

Jemi në mes të një lufte. Jo vetëm ndonjë, por një luftë shfletuesi. 4 shfletuesit më të përdorur për të ...

[HUMOR] Tregime pinguinësh

Duke rishikuar artikujt e vjetër nga faqet e vjetra (blogu im i vjetër për të qenë më i saktë ...), unë hasa këtë imazh ...

Diaspora * bëhet komunale

Dy vjet më parë, disa studentë nga Universiteti i Nju Jorkut menduan të krijonin një rrjet social alternativ për Facebook, ...

Testimi i fantazmës BSD

Po si, është e natyrshme që kur dikush fillon punën në GNU / Linux, ai vuan nga versionit, ka nga ata që nuk e bëjnë këtë. Une

[ESP] Ubunchu 06. Përditëso

Epo, kanë kaluar gati 100 ditë që kur kam vendosur ndonjë gjë të re nga Ubunchu, është ajo mes një gjëje dhe një tjetre ... vetëm ...

Android 4.0 x86

Lëshuar Android x86 4.0 RC2

Unë isha gati për të shkuar për të fjetur, dhe kujtova ekzistencën e Android x86, një projekt që unë tashmë e di ...

Firmware, makthi vazhdon

  Disa muaj më parë para se të shkruaja këtu, unë kisha debutuar si shkrimtar në blogun e Frannoe. Një nga

LogoDesdelinux

Ne i kaluam një milion vizita!

Nuk më kujtohet se sa kohë më parë u bëra anëtar i stafit në DesdeLinux, mbaj mend po, ​​që erdha në faqe duke kërkuar ...

Mbi egoizmin dhe FOSS

Artikull i frymëzuar nga artikulli i Swapnil Bhartiya në revistën Muktware. http://www.muktware.com/3695/linux-and-foss-are-extremely- egoist-its-ok-be- selfish «E gjithë puna e mirë fillon kur zhvilluesi ...

Linux për Dummies.

Linux për Doomies është një prezantim për të cilin po punoj për një projekt që ne djemtë kryejmë në qytetin tim ...

Duke folur për Linux: Pilot

Një ditë më parë dje dy nga njerëzit që qëndronin pas Desarrolloweb transmetuan drejtpërdrejt një bisedë për GNU / Linux. Në…

Në mirëmbajtje

Bëj një vit pushim

Përshëndetje për të gjithë lexuesit e FromLinux. Unë shkruaj këtë postim për t'ju thënë se në 2 javët e ardhshme unë do të jem një ...

Në mirëmbajtje

Blogu <° lëviz nga pritja

Se një komunitet i tillë, siç e dinin shumë (dhe për ata që nuk e dinë, ja detajet: P), blogu <° po lëviz ...

Librefera: Revista juaj falas

Unë dua t'ju prezantoj një revistë që thjesht e gjeta të shkëlqyer dhe shumë origjinale. Kjo revistë që gjithashtu