Reduktoni ikonat në Pamjen e Zbatimit në Gnome-Shell

Truku që unë ju tregoj në këtë postim mund të jetë me interes për shumë përdorues të Gnome-Shell që shqetësohen për estetikën e tryezës tuaj dhe është shumë e thjeshtë për tu bërë.

Objektivi është të zvogëlojmë madhësinë e ikonave kur jemi në Pamjen e Aplikacioneve.

gksu gedit /usr/share/gnome-shell/theme/gnome-shell.css

Ne kërkojmë linjat:

/* Apps */
.icon-grid {
spacing: 18px;
-shell-grid-item-size: 118px;
}
.icon-grid .overview-icon {
icon-size: 96px;
}

Dhe ne i zëvendësojmë ato me vlerat e dëshiruara, në këtë rast madhësia e ikonës dhe ndarja u zvogëluan në gjysmë:

/* Apps */
.icon-grid {
spacing: 18px;
-shell-grid-item-size: 59px;
}
.icon-grid .overview-icon {
icon-size: 48px;
}

Kjo do të jetë e mjaftueshme. Ne rifillojmë Shell (Alt + F2 shkruajmë r)

Parë në: Njerëz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.