Top 5 për Screencasting në Linux

Screencast në thelb përbëhet nga regjistroni gjithçka që ndodh në ekranin e kompjuterit tuaj, dhe kjo mund të përfshijë rrëfim dhe audio.

Në botën e mësimeve video, shfaqja në ekran është thelbësore, megjithëse është gjithashtu e dobishme në shumë raste të tjera në të cilat është e nevojshme të keni një regjistrim të hollësishëm të desktopit tuaj, qoftë për të paraqitur një projekt, për të raportuar një dështim apo për të vlerësuar performancën e një projekti.Programi. Transmetimi i ekranit konsiston në marrjen e një serie fotografish në ekran për të regjistruar veprimet e përdoruesit, duke krijuar kështu një skedar video nën një format të veçantë.

kompjuter portativ

Sidoqoftë, për kur është e nevojshme, këtu janë 5 alternativa për shfaqjen e ekranit nga Linux:

ffmpeg

Për ata që preferojnë të punojnë nga rreshti i komandës, ffmpeg ju keni mundësinë e transmetimit të ekranit. Me ffmpeg mund të regjistroni desktopin tuaj duke ekzekutuar rreshtin vijues:

ffmpeg -f x11grab -r 25 -s 1024x768 -i: 0.0 -vcodec huffyuv screencast.avi

-f tregon formatin.
-s tregon rezolucionin
-r tregon fps.
-i tregon "skedarin e hyrjes", në këtë rast ekranin.

Për të ndaluar regjistrimin, thjesht shtypni CTRL + C në terminal.

Regjistro desktopin tim

Ishte një nga programet e para të transmetimit të ekranit të lëshuar në Linux, nëse jo i pari. Ndërfaqja e saj është shumë e thjeshtë dhe intuitive, ideale për regjistrimin bazë audio dhe video. Ka mjete për zgjedhjen e dritares ose zonën e regjistrimit, konfigurimin e audios dhe videos. Megjithëse nuk ka një shfaqje të regjistrimit ose regjistrimit të ekranit. Isshtë një program nga nja dy vjet më parë, dhe asnjë zhvillues nuk e ka marrë projektin për të shtuar më shumë funksione. E vërteta është se edhe versioni i tij 0.3.8.1 po shkon shumë mirë, dhe është në përputhje me gjithçka që ofron.

Regjistro desktopin

Mund ta gjeni në depot e Linux, versionin nga rreshti i komandës CLI ose versionin grafik GTK. Kështu që ju mund të instaloni GTK, duke ekzekutuar:

sudo apt-get instalo gtk-recordmydesktop

Ekran Voko

Një tjetër për listën, një tjetër mjet i mirë për të regjistruar gjithçka që ndodh në tavolinën e punës tuaj. Me të njëjtat karakteristika si pjesa tjetër, edhe pse si një disavantazh ka se nuk ju lejon të merrni screenshot. Ndërfaqja e tij mund të mos duket me shkëlqim, por e kompenson atë me thjeshtësinë e saj kur e përdorni.

vokoscreen-running-on-Ubuntu-12.10

Ju mund ta gjeni në depot, duke ekzekutuar:

sudo apt-get instaloni vokoscreen

Regjistrues i thjeshtë i ekranit

Isshtë një nga programet më të thjeshtë dhe më të fuqishëm për transmetimin e ekranit, ka karakteristika të shkëlqyera që e bëjnë atë një mundësi të mirë për të regjistruar desktopin tuaj ose për të marrë pamje nga ekrani. Ashtu si pjesa tjetër, lejon regjistrimin e ekranit të plotë, vetëm të një dritareje ose vetëm të një pjese të desktopit, përveç përcaktimit të burimit të audios, altoparlantëve ose mikrofonit. Shtë i aftë të zvogëlojë shpejtësinë e kornizës së tij për të ekzekutuar në kompjuter të ngadaltë pa humbur sinkronizimin midis videos dhe audios.

regjistrues me ekran të thjeshtë

Për ta instaluar, regjistruesi i thjeshtë i ekranit nuk gjendet në depo, kështu që së pari duhet të shtojmë PPA dhe të azhurnojmë

sudo apt-get-repository ppa: maarten-beart / simplescreenrecorder sudo apt-get update sudo apt-get install simplescreenrecorder

Kazam

Shtë një nga zgjidhjet më moderne për shfaqjen e ekranit në linux. Ka funksione të shumta që e bëjnë atë një regjistrues desktop shumë të plotë. Në konfigurimin e tij të videos mund të përcaktojmë formatin e daljes, MP4, WEBM, AVI. Sa i përket audios, Kazam ju lejon të përcaktoni llojin e audios që do të regjistroni, atë të altoparlantëve ose mikrofonin. Nga ana tjetër, ai gjithashtu ka aftësinë për të shfaqur ekranin në ekran, një dritare ose një pjesë të desktopit.

kazam

Kazam është gjithashtu në depo, kështu që thjesht ekzekutoni

sudo apt-get instalo kazam

Ka akoma shumë softuerë për transmetimin e ekranit në linux. Këtu vendos vetëm 5 që shkojnë shumë mirë. Tani mbetet vetëm të provoni se cila nga të gjitha funksionon më mirë për ju dhe të filloni regjistrimin.Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   borë dijo

  Keni harruar opsionin më të mirë dhe kjo është të përdorni GNOME vetëm duke shtypur tastet * ctrl alt shift r *.

 2.   onetux dijo

  para se të ishte në dispozicion edhe xvidcam

 3.   Frank Yznardi Davila dijo

  Dhe cila mund të instalohet në hark?

 4.   Jorgicio dijo

  Ata harruan VLC. Ai gjithashtu mbështet transmetimin e ekranit me audio. Një herë bëra video të desktopit tim për një tufë lulesh me VLC dhe doli e shkëlqyeshme.

 5.   Zoti Brutico dijo

  Ju largoheni nga OBS.

  1.    leillo1975 dijo

   Ju keni para meje:

   https://obsproject.com/

 6.   Felipe Uribe Aristizabal dijo

  Më pëlqen Kazam, dhe nëse e vendos në mp4 dhe zgjedh direktorinë e destinacionit, do ta ruajë videon automatikisht, me këtë kursen kohën që duhet që formatet e tjera të gjenerojnë videon. Një mjet që mund t'ju interesojë është të tregoni çelësat e përdorur në ekran me (Screenkey). të fala

 7.   John dijo

  Dikush mund të zoom ndërsa bën skanuesin?

  1.    dogotopë dijo

   Pyetje e mirë, cili nga këto programe ju lejon të zmadhoni

 8.   Roberto Ronconi dijo

  Softueri më i mirë për transmetimin e ekranit është OBS Studio (jo falas por i shkëlqyeshëm) https://obsproject.com/index

  1.    Skorpian dijo

   Nga ajo që unë shoh nëse është falas, është licencuar sipas GPL2.

 9.   Busindre dijo

  Softueri i Transmetuesit të Hapur është softuer falas dhe me burim të hapur për regjistrim video dhe transmetim të drejtpërdrejtë.

 10.   Imazhi i mbajtësit të vendit Manuel Alcocer dijo

  Për mua më e mira është: SimpleScreenRecorder

 11.   Leonardo Colmenares dijo

  A ju lejon ndonjë prej këtyre programeve të redaktoni videon më vonë, për shembull për të hequr ose shtuar audio, imazhe, tituj, zoom, etj. ???

 12.   Manuel Serrano dijo

  Vokoscreen ju lejon të hapni videon direkt në redaktuesin e videos, dhe gjithashtu të regjistroni me kamera në internet dhe ekran në të njëjtën kohë, është e preferuara ime për thjeshtësinë dhe funksionalitetin e saj.

 13.   ROMSAT dijo

  Për të shtuar një depo duhet të bësh:
  $ sudo shtesë-
  por jo:
  $ sudo e përshtatshme- ...
  (shih Regjistruesin e thjeshtë të ekranit)

  Përshëndetje nga Malaga.

 14.   David dominguez dijo

  Post i shkëlqyeshëm, vetëm ajo që po kërkoja do të merrem me Kazam, përshëndetje

 15.   JC dijo

  Faleminderit për referencat, unë jam duke përdorur Kazam dhe funksionon mjaft mirë.

  Një përshëndetje!

 16.   Miguel: 67 dijo

  Përshëndetje Linuxeros!

  Faleminderit shumë për rekomandimin e Vokoscreen, unë kam provuar për javë të tëra me të tjerë të tillë si RecordMyDesktop (dhe është shumë i ngadaltë) ose VLC (i cili nuk regjistron zërin në asnjë mënyrë)
  por me Vokoscreen gjërat po shkojnë mirë

  Një përshëndetje.