Transmetimi 4.0.0 vjen bazuar në C++, BitTorrent v2 dhe më shumë

Transmetuesi

Transmetimi është një klient P2P pa pagesë, me burim të hapur, me peshë të lehtë për rrjetin BitTorrent.

Pas gati tre vjet zhvillimi njoftoi lëshimin e versionit të ri të Transmission 4.0.0, version në të cilin u krye një rifaktorim i rëndësishëm i bazës së kodit, i cili lejoi zvogëlimin e madhësisë së kodit me 18%, duke përmirësuar mbulimin e provës dhe duke thjeshtuar mirëmbajtjen.

Për ata që janë të rinj në Transmision, duhet të dini se ky është një klient BitTorrent relativisht i lehtë dhe i pakërkueshëm i shkruar në C dhe i pajtueshëm me një sërë ndërfaqesh përdoruesi: GTK, Qt, Mac vendas, ndërfaqe në internet, daemon, CLI.

Karakteristikat kryesore të reja të Transmisionit 4.0.0

El ndryshimi kryesor në degën e re ishte përkthimi i bazës së kodeve nga C (C90) në C++. Më parë, vetëm ndërfaqja e bazuar në Qt ishte shkruar në C++. Lajmet kryesore për të portuar të gjithë projektin në C++ është dëshira për të përfituar nga funksionet shtesë të ofruara në bibliotekën standarde C++ dhe disponueshmëria e kontrollit të tipit më të avancuar në C++. Ndërfaqja GTK u zhvendos për të përdorur gtkmm, një mbështjellës GTK për gjuhën C++.

Lidhur me përmirësimet, theksohet se, shtoi mbështetje për përdorimin e torrenteve në formatin BitTorrent v2 dhe torrentet hibride (vetëm përrua jashtë kutisë tani për tani, aftësia për të krijuar torrent bazuar në BitTorrent 2 do të shfaqet në një nga publikimet e ardhshme). Në BitTorrent v2, përdorimi i algoritmit SHA-1 është zhvendosur në favor të SHA2-256, i cili përdoret si për kontrollin e integritetit të blloqeve të të dhënave, ashtu edhe për hyrjet në indekse (info-fjalor), gjë që prish përputhshmërinë me DHT dhe gjurmuesit.

Ndërfaqja e uebit është rishkruar duke përdorur metoda më moderne të zhvillimit të JavaScript dhe është përshtatur për përdorim në pajisjet mobile. Kodi ruhet nga përdorimi i bibliotekës jQuery, plus ndërfaqja e kompresuar e uebit tani është vetëm 68 KB.

El performanca u përmirësua ndjeshëm- Testimi i nisjes së demonit të transmetimit me 25 mijë përrua tregoi një rënie prej 50% në ngarkesën e CPU dhe një rënie prej 70% në konsumin e kujtesës në krahasim me Transmission 3.00.

Ndërveprimi i procesit të sfondit me ndërfaqet GUI (transmission-qt dhe Transmission-web) u ndryshua në RPC që funksionon në modalitetin e tabelës, duke zvogëluar madhësinë e të dhënave të transmetuara dhe duke zvogëluar kërkesat e gjerësisë së brezit. Për të kompresuar të dhënat e transmetuara nëpërmjet RPC, përdoret biblioteka më e optimizuar libdeflate në vend të zlib.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Përdoruesi ka mundësinë të vendosë gjurmues të paracaktuar që mund të përdoren për të reklamuar të gjithë torrentet publike.
 • Farat e reja të shtuara lëshohen menjëherë, me operacionet e vërtetimit të kryera sipas nevojës (pa kryer një kontroll të plotë përpara nisjes).
 • U shtua një opsion për të përjashtuar kur krijohen informacione të reja për torrentët që mund të përdoren për të identifikuar në mënyrë indirekte një përdorues (për shembull, data e krijimit dhe agjenti i përdoruesit).
 • U shtua mbështetje në listën e zezë për IPv6.
 • Sistemi i testimit të njësisë është transportuar për të përdorur Google Test.
 • Siguroi lëshimin e asambleve të bazuara në Clang në sistemin e integrimit të vazhdueshëm.
 • Biblioteka bazë ishte testimi fuzz.
 • Procesi i ri i kontrollit të kodit është zbatuar në Sonarcloud, Coverity, LGTM dhe analizuesit statikë të rregullt.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni Transmisionin në Linux?

ata që janë përdorues të Debian, Ubuntu, Linux Mint ose ndonjë shpërndarje që rrjedh nga këto, instalojnë aplikacionin me:

sudo add-apt-repository ppa:transmissionbt/ppa -y sudo apt install transmission

Nëse janë Përdoruesit ose shpërndarjet e Fedora-s bazuar në të, ata mund ta instalojnë aplikacionin me sa vijon komanda:

transmetimi i instalimit sudo yum

Ndërsa për ata që Përdoruesit e Mandriva Linux duhet të instalojnë me këtë komandë:

transmetim sudo urpmi

Për rastin e atyre që janë Përdoruesit e openSUSE, ata duhet të shkruajnë sa më poshtë në terminal:

transmetimi i instalimit të sudo zypper

Më në fund, në rastin e atyre që janë përdorues të Arch Linux dhe shpërndarjet që rrjedhin prej tij, ju mund t'i instaloni me këtë komandë:

transmetim sudo pacman -S

Në të njëjtën mënyrë ju mund të përpiloni Transmisionin në sistem nga kodi burimor i tij, thjesht duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm për ta bërë këtë.

Kodi i tyre burimor pritet në GitHub kështu që ata duhet të kenë mbështetje git në mënyrë që të mund të klonojnë depon.

Ne do të hapim një terminal dhe shkruajmë më poshtë në të.

Së pari ne do të marrim kodin burimor me:

klon git https://github.com/transmission/transmission Transmetimi

Ne hyjmë në direktori:

Transmetimi i CD-ve

Dhe fillojmë përpilimin me komandat e mëposhtme që duhet të shtypim një nga një:

Përditësimi i nënmodulit git --init mkdir ndërtoj cd ndërto cmake .. bëj sudo bëj instalim

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.