Tre sisteme, një treg dhe një koncept i ri.

Ka shumë kohë që nuk ju tregova Firefox OS dhe ai komentoi mbi avantazhet dhe disavantazhet e tyre të mundshme në një treg në zhvillim si Amerika Latine. Gjëja është Firefox OS Nuk është sistemi i vetëm që përpiqet të ecë përpara me këto ide të reja dhe konceptin e të qenit falas dhe i bazuar në HTML5 për aplikimet e tij; ka edhe dy sisteme që përpiqen të hanë një copë tortë, ato janë Tizen y Hapni WebOS.

Konkurrenca nuk është kurrë e keqe, e vërteta është se nuk është, por nganjëherë ulem të mendoj se tashmë ka shumë projekte që duan të bëjnë oferta për një hapësirë ​​të vetme brenda tregut dhe në të njëjtën kohë duke luftuar tregun me kolosët android y IOS.

Së pari, fillova të kërkoj atë që këto sisteme të reja më ofrojnë në nivelin e përdoruesit që as Android dhe as IOS nuk më ofrojnë, dhe nuk është shumë e vështirë për mua të shoh se si e tillë, në nivelin e aplikacionit ose funksionalitetit nuk ka ndryshime të mëdha, thjesht sepse ne jemi Risia relativisht e ndenjur, teknologjike në nivelin e harduerit për momentin rritet vetëm në fuqi, por jo në koncepte të reja, d.m.th., ne kemi ekrane gjithnjë e më të bukura, më të mëdha dhe më të mprehta të prekjes dhe më parë ato nuk ishin të përdorshme, por këto i kemi përdorur për një kohë të gjatë ekranet dhe kështu do të qëndrojë për një kohë derisa disa ndërfaqe të reja ta zhvendosin atë (ekranet holografike ndoshta? Kush e di).

Tani për tani, rritja teknologjike është përqendruar në aplikimetAta që gjithmonë kanë diçka pak a shumë të re për të ofruar dhe dikush gjithmonë i gjen pak a shumë të dobishëm në varësi të rastit, por e vërteta është se nuk janë diçka që ofron një sistem dhe tjetri jo sepse në planin afatgjatë i merrni gjithkund ; Për shembull, ajo që do të më ndalonte mua si përdorues është që fillimisht nuk do të kem WhatsApp në sistemin tim (ose Tizen, Firefox OS ose Open WebOS), por meqenëse e dimë që të paktën dy nga ata tre kanë kapacitet të lartë rritje, flas për të Tizen dhe Firefox OS. Në planin afatgjatë, nuk shqetësohem, megjithëse Apple dhe Google Ata ofrojnë shërbime shtesë si Appstore ose Google Play, ato janë gjëra që nuk janë me të vërtetë të rëndësishme për përdoruesit, sepse ata gjithmonë kërkojnë aplikacione më shumë sesa shërbime ose filma; megjithëse sigurisht, kjo nuk vlen gjithmonë për të gjithë, por me siguri këto sisteme të reja do të kenë të tyret.

Epo, në nivelin e përdoruesit jam i sigurt se do të jem në gjendje të kem një përvojë mjaft të thjeshtë dhe të këndshme, me gjithçka që do të më duhet në fillim, por ka diçka tjetër, unë nuk jam thjesht një përdorues, unë jam një zhvillues, dhe kjo për timen është një pikë që duhet të merret parasysh: Çfarë më ofrojnë këto sisteme në nivelin e zhvillimit që nuk e bëjnë Android dhe IOS? dhe këtu vjen arsyeja kryesore për të përdorur cilindo nga këto sisteme.

Para së gjithash, ata të gjithë propozojnë diçka që as Android dhe as IOS nuk mund të propozojnë pajtueshmëri e plotë mes tyre, po, pajtueshmëri, mund të zhvilloj një aplikacion për Firefox OS dhe sigurohu që mund ta mbaj pa probleme të mëtejshme Tizen ose Hapni WebOS Pse? Epo, sepse të tre kanë zgjedhur të përdorin standardin më të rëndësishëm të kësaj dekade dhe të dekadës së ardhshme: HTML5 dhe nje te paster, pa nevoje per frame-e apo ndonje gje te vecante, programo cfare te duash, beje te funksionoje ne browser dhe me kaq je i sigurt qe do funksionoje ne ndonjerin nga tre sistemet, pika. Android dhe IOS ata nuk mund ta ofrojnë këtë, të paktën jo tani për tani, sepse njëra përdor standardin e vet të mbyllur përveç një politike strikte dhe pronësore për krijimin e aplikacioneve (IOS) dhe tjetra përdor një standard të vjetër, të shëmtuar, me erë të keqe dhe që vdes si zhvillim kryesor. medium, përdor Java si mediumin kryesor të zhvillimit dhe format e tjera të zhvillimit për të (Phonegap, Python, etj.) megjithëse funksionojnë, ato nuk janë aq të shpejta për t'u zbatuar sa Java në Android.

E gjithë kjo tregon se në afat të gjatë nëse do të ketë të ardhme për këto sisteme të reja operative, ndoshta vetëm një do të jetë ai që do të mbijetojë ose do të dalë, por e sigurta është se pa dyshim, ai ose ata që mbijetojnë do të hanë tregu, pak nga pak, por ata do ta bëjnë, dhe ata do t'i bëjnë presion sistemeve mbretërore të sotme për të inovuar dhe për të gjetur një mënyrë për të evoluar, sepse nëse këta të tre kanë diçka, është se ata janë të gjithë shumë më fleksibël se ata që janë sot si mbretërit.

Po ju lë disa video paraprake se si lëvizin këto sisteme, më pas do t'i testoj vetë dhe do t'ju jap përshtypjet e mia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

37 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   saito dijo

  Por le të shkojmë pjesë-pjesë, Mozilla Foudation tha se OS i saj FirefoxOS do t'u kushtohet terminaleve të nivelit të ulët dhe të mesëm, sepse ata e dinë se konkurrimi me Android në terminalet e nivelit të lartë dhe përpjekja për ta shitur atë me një Samsung Galaxy ose një HTC është jo fitimprurëse për ta, prandaj është më mirë ta shesin në telefona më të lirë dhe më të aksesueshëm për publikun normal "dua të them shumicën" hahahahaha

  Samsung tha tashmë se në vitin 2013 do të dalë telefoni i parë me Tizen kështu që do të duhet të presim për të parë

  Dhe mirë, në temën se si zhvillohen këto OS, unë gjithashtu mbështes faktin që ata përdorin teknologjitë e momentit për aplikacionet dhe ndërfaqet "HTML5, JavaScript, etj"

 2.   v3on dijo

  mos u perkushto per te bere parashikime per tendencat teknologjike te lutem, te lutem ne gjunje

  1.    i duhur dijo

   Nuk është e nevojshme të bini në gjunjë, më mirë ngrihuni dhe shpjegoni pse jo. xDD

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    +1 hehe

  2.    Manuali i Burimit dijo

   Epo, jam dakord me të gjitha mendimet tuaja. Thjesht shkëmbinj HTML5, Apple dhe Java janë të këqia.

  3.    nano dijo

   Pyetja ime është pse jo? Bëj siç thotë Proper, mos u gjunjëzo, më mirë ngrihu dhe thuaj pse xD.

   Jashtë kësaj, ato nuk janë parashikime, janë vlerësime krejt personale, asgjë nuk mund të parashikohet për momentin, në fakt, ajo që bëj është të mendoj dhe besoj se këto platforma, ose të paktën Tizen dhe FirefoxOS kanë aftësinë të konkurrojnë duke ofruar lehtësira dhe lajme për zhvilluesit dhe e njëjta qetësi e përdorimit për përdoruesit fundorë, të cilët në planin afatgjatë nuk do të zgjasin shumë për t'u përshtatur me këto sisteme sepse kushdo që thotë çfarëdo, të gjithë janë mjaft të ngjashëm në nivelin e përdorimit.

 3.   Andrelo dijo

  Epo, alternativat mungojnë akoma, megjithëse thonë se HTML5 është e ardhmja, nuk mendoj kështu, nëse FF ha burime si një shfletues si OS do të duhet dy herë më shumë, edhe nëse është i lëvizshëm, përveç atij që implementon më së miri etiketat HTML5, sa pak heton Chrome, preferoj ngadalësinë e Java dhe Android mbi HTML5, ndoshta nëse del diçka si MeeGo

  1.    nano dijo

   Bro, mundohu të mos flasësh pa e ditur. Oneshtë një gjë që shfletuesi të konsumojë burime (të cilat po i shkarkon) dhe një gjë tjetër është që një sistem i bazuar në motor të konsumojë burime. Nuk e di nëse keni parë apo lexuar në cilat platforma do të funksionojë sistemi (FirefoxOS), është krijuar për të funksionuar në platforma modeste me procesor 512 ram dhe 600ghz.

   Një gjë tjetër, Java nuk është vetëm e ngadaltë dhe e shëmtuar, ajo është gjithashtu e pasigurt, shumë e pasigurt, deri në pikën që kompanitë e sigurisë rekomandojnë që të mos e rregullojnë por ta heqin atë nga sistemet.

   Pyetja me HTML5 është se është shumë më e re sesa Java ose Apple's Objektivi-C, por pa dyshim që ka shumë më shumë të ardhme, thjesht sepse ka shumë përqendrim në zhvillimin e tij dhe madje edhe të mëdhenjtë tashmë po bëjnë bast për të.

   Të kthehemi të mos flasim pa e ditur, dhe duke ruajtur respektin, "Diçka si MeeGo" ... Bro, Tizen është një pasardhës i MeeGo xD.

   E njëjta gjë, secili me vete.

   1.    Leper_Ivan dijo

    600 Ghz ?!

    1.    nano dijo

     Na vjen keq Mhz, gabim shtypi.

   2.    Ares dijo

    Nuk e di nëse keni parë apo lexuar në cilat platforma do të funksionojë sistemi (FirefoxOS), është krijuar për të funksionuar në platforma modeste me procesor 512 ram dhe 600ghz.

    Dhe Firefox (shfletuesi) u krijua për të funksionuar në mënyrë të denjë me Pentium 2 dhe 64 MB RAM dhe ne shohim se si doli.
    Mos besoni kaq verbërisht në kompani, reklamat dhe premtimet thonë gjëra, por nuk janë fakte.

   3.    Andrelo dijo

    Tizen do të jetë pasardhësi i MeeGo dhe çfarë lidhje ka me të? Vini re se me MeeGo mund të bëni gjithçka që në një Desktop Linux ... me Tizen vetëm HTML5 po e thoni vetë.
    As edhe një gjuhë programimi HTML, HTML5 është për pachorríos të cilët do të shkruajnë kodin vetëm një herë dhe tani ... në Android ka disa aplikacione të bëra me HTML5 dhe më befason që duke ditur Python ju anoni nga HTML, shumica e ata po e lëshojnë sepse RELA është e ardhmja. Dhe koncepti i Cloud është në Jolicloud OS, Chrome OS dhe ata nuk kanë qenë të suksesshëm ... nëse është për lehtësinë e shkrimit të Kodit ... shkoni të përdorni Windows, që me siguri në Visual Studio ata do të ofrojnë mbështetje për WP, të mos jesh i lodhur duke shkruar kod

    1.    nano dijo

     Ne kthehemi duke mos folur pa e ditur.

     HTML5 nuk është HTML dhe tashmë, HTML5 është një grup gjuhësh ku Javascript gjendet si gjuha kryesore, HTML dhe CSS janë drejtpërdrejt për ndërfaqe që të flasin. Ka edhe API si Webstorage, për të zëvendësuar cookies dhe shumë gjëra të tjera, etj.

     Për lehtësinë e kodimit unë përdor Python, nuk e kuptoj se cili është problemi juaj me këtë dhe nuk e kuptoj atë që keni në kokën tuaj duke folur keq për HTML5, unë imagjinoj se jeni një nga ata njerëz me zakon të besoni se duhet të shkruani shumë kod për diçka që të funksionojë ose duhet të shkruash të njëjtin program në disa gjuhë për ta vënë atë në punë në platforma të ndryshme, perfekt, ti jeton në shekullin e kaluar, shok, por unë shkruaj më pak kod jo për shkak të përtacisë, por sepse unë e bëj atë në mënyrë më efikase dhe sepse gjuha funksionon për mua. Lejon; jo si java.

     Në fakt, ju thoni që HTML5 është për njerëzit dembelë dhe nuk e di se çfarë doni të thoni se reja është e ardhmja ose se ata janë të ngazëllyer për këtë sepse nuk e di nëse e dini nëse, nëse ekzekutojnë aplikacione vendase HTML5 , ata mund të punojnë pa pasur aplikacionin të vendosur në një server. Për më tepër, në planin afatgjatë as nuk e di pse e prekni këtë temë nëse praktikisht ndonjë Aplikacion në Android ose IOS funksionon me internetin dhe serverat, re e lumtur, nga të dish se sa të dhëna konsumon deri te ngarkimi i një rezultati të mjerueshëm të një lojë në një dërrasë të zezë dhe shumë më tepër

     Ju flisni për të folur vëlla.

    2.    nano dijo

     Diçka që më mungonte dhe më dukej e rëndësishme:

     Tizen bazohet në MeeGo, i cili nga ana tjetër bazohet në Moblin dhe Maemo. Maemo ishte në teori një distro Linux në celularin tuaj; sigurisht që ishte shumë më tepër se kaq, por ta themi thjesht.

     Pse nuk ia doli Maemo5? Kjo nuk ishte vetëm për shkak se Nokia nuk donte ta vazhdonte zhvillimin e saj, por sepse nuk ishte një platformë kushtuar përdoruesit fundor dhe padyshim që nuk kishte mjaft aplikacione ose zhvillues për t'i dhënë jetë platformës pa marrë parasysh sa ishte.

     Një tjetër gjë është se shumë njerëz nuk duan të kenë një desktop në dorën e tyre, sepse çfarë nuk mund të mendoni? Nuk është praktike, për një arsye ka desktop, laptop dhe celular; Përdorimi i LibreOffice në një ekran me prekje 5 inç nuk do të jetë kurrë i njëjtë me përdorimin e tij me tastierë, maus dhe një monitor 20. Kjo është arsyeja pse koncepti u la mënjanë, sepse megjithëse ishte interesant, ai nuk ishte praktik ose fitimprurës në planin afatgjatë, pasi zhvillimi për të nuk ishte shumë i lehtë.

     MeeGo u krijua për të punuar në netbooks dhe gjithashtu lejoi përdorimin e HTML5. Sidoqoftë, Tizen trashëgon mundësinë e përdorimit në Netbooks si MeeGo.

     Cila është e vetmja gjë për të cilën pendohem? Se ata nuk vazhduan të përdorin QT, por meqenëse Nokia braktisi MeeGo, gjithçka shkoi në tub. Gjithsesi, nuk e di se çfarë pikësh ju duhen më shumë për këtë, gjithsesi, ju mund të vazhdoni të përdorni gjithçka që ju pëlqen, një projekt nuk do të vdesë për ju, jo për mua. Nëse ata vdesin ose vazhdojnë do të jetë për shkak të pranimit ose refuzimit të masave.

     1.    Andrelo dijo

      Vendosni, HTML është një gjuhë etiketë, JavaScript është një gjuhë programimi dhe CSS është një gjuhë stili, nëse flisni për HTML5 si ekosistem i të gjitha këtyre, është diçka tjetër, në çdo rast do të programoni në JavaScript.
      Nga rruga që unë nuk flas keq për HTML5, unë thjesht them se nuk është një gjuhë programimi, të cilën ju as nuk e shpjegoni sepse java është e krisur, sinqerisht mendoj se nuk ju pëlqen dhe bazoni mendimin tuaj në shijet personale, duke mos dhënë detaje teknike, Për ju, HTML5 është nikoqiri, por ju nuk kontribuoni asgjë në lidhje me burimet dhe detajet teknike. Dhe nga 3 SO-të, ai që ka përqendrimin më të mirë në rrugë është WebOS, FF dhe Tizen nuk dinë se ku të xhirojnë, FF ende i urren Google për Chrome dhe Tizen, mirë është diçka që mbetet nga MeeGo, edhe nëse është me Samgsung , Unë nuk mendoj se ata do t'i japin atij një top, ata madje nuk i japin Bada një top.
      Kundër së vetmes gjë që ata do të konkurrojnë do të jetë kundër Symbian, për fat të keq askush nuk mund të errësojë android dhe iOS

     2.    nano dijo

      Me HTML5 gjë, më fal por ju folët sikur të dinit shumë dhe unë kuptova që duhej të ishit të qartë për këtë sepse në fakt shumë gjëra ishin thënë.

      Tani garoni vetëm me Symbian? Unë nuk mendoj kështu, segmenti ku ata do të luftojnë në fillim do të jetë diapazoni i ulët dhe i mesëm dhe që është direkt Android dhe, në varësi të vendeve, S40.

      Çështja është që ka gjithmonë shumë njerëz të gatshëm të kritikojnë ose të mos besojnë diçka dhe kjo thjesht nuk ka kuptim për mua. Po ka mundësi për të konkurruar, një shembull i përsosur është Android kur doli; Nuk mund të konkurronte kundër IOS-it derisa filloi të dilte në treg versioni 2.x dhe disa kohë më vonë mundi të kapërcente IOS-in, por nuk kaloi për 5 muaj, u deshën vite. Këto sisteme nuk synojnë të zhvendosin mbretërit ose të konkurrojnë në nivele të larta, ato synojnë segmente të tjerë me koncepte të ndryshme për zhvillim; Ndoshta një ditë ata do të tejkalojnë ata që sundojnë sot, mbase jo, por të thuash që nuk kanë asnjë shans është qesharake.

 4.   ErunamoJAZZ dijo

  Unë me të vërtetë besoj se këto 3 sisteme do të hanë një pjesë të mirë të tregut.
  Ndoshta komentet e kësaj jave nga e Zuckerberg se kanë humbur kohë duke përdorur HTML5 për celular do të bëjë që shumë të mendojnë nëse teknologjia ia vlen vërtet të bastosh. Unë mendoj se është një gjë të krijosh një faqe në internet në HTML5, dhe një tjetër është një aplikacion i shkruar me HTML5, dhe unë mendoj se djemtë në Mozilla tashmë e kanë kuptuar atë: http://blog.mozilla.org/javascript/2012/09/12/ionmonkey-in-firefox-18/

  Unë mendoj kështu, dhe unë bashkohem në mbështetjen e këtij "trendi". Që diçka është një tendencë nuk do të jetë kurrë një konfirmim i ecjes në rrugën e duhur, por i takon secilit të mbështesë njërin ose tjetrin, ose asnjë.

  Teknikisht, mendoj se sa më shumë që mbështetet kjo mënyrë e krijimit të aplikacioneve (direkt me JavaScript), aq më shumë kuptim do të ketë për shumicën e sistemeve të së ardhmes ta përdorin atë.

 5.   të ianpock dijo

  Nga ajo që unë shoh në video, dhe si një mendim personal shoh tizen i cili është pjekur shumë brenda një kohe të shkurtër. Pa zhurmë por duke tërhequr milje.

  Unë gjithashtu mendoj se ata kanë një rrugë të gjatë për të bërë dhe webos është një rrugë e gjatë ...

  Nga ana tjetër, në pyetjen nëse funksionon kundër android dhe iOS, duke e ditur mirë se më shumë se gjysma e celularëve të shitur me android janë me rreze të ulët ose të mesme sepse me atë rregull të tre ndoshta mund të ketë një dalje me tizen ose firefox ... por sinqerisht dhe megjithëse më rëndon në zemër, nuk mendoj kështu. Dhe shpresoj se jam gabim por e them për një gjë ...

  1º Vidhni tokën kur ka kompani të famshme si Apple, Google dhe Microsoft mendoj se është paksa e komplikuar. Nëse nuk e vëreni që Microsoft nuk është ndër më të shiturit por supozohet se me lumian e re me teknologji të pastër gjërat do të ndryshojnë

  2º Nuk është e njëjta gjë të të quash Google se jo Firefox, shkëmbi do të mendojë se cila ka më shumë aplikacione ???

  Përveç kësaj, ai gjithashtu mund të mendojë më mirë për të keqen e njohur se sa për të mirën që duhet njohur.

  Unë nuk dua të them se nuk dua që ata të notojnë, gjë që ata nuk e bëjnë. Moreshtë më shumë do të doja të shihja një Nokia me tizen që nëse do ta blija.

  Por ajo për të cilën unë shkoj, njerëzit (që nuk e pëlqejnë teknologjinë) priren të blejnë produkte tashmë të famshëm dhe nuk i marrin nga atje, prandaj nuk mendoj se do të ketë shumë shitje. Ndoshta kur shisni firefox në tregun brazilian do të ketë më shumë shitje nëse çmimi luan vërtet me avantazhe.

  Nuk janë parashikime, janë mendime dhe e përsëris shpresoj të jetë e kundërta me mua nuk më ka pëlqyer kurrë android, kurrë!

  Unë nuk e shoh atë të butë. falas nëse do të ishte, do të ndalonte azhurnimin e të gjithë celularëve dhe do të konsumonte më shumë se dritaret (kush do të më kishte thënë çfarë do të thosha ????).

  Në fakt, unë kam një x6 me Symbian dhe jam shumë i lumtur, por gjithashtu e di se sa larg mund të shkoj.

  Unë shpresoj se jam gabim dhe që tizen revolucionarizon botën e telefonave inteligjentë!

  Përshëndetje dhe shpresoj se nuk e shoh stafin dhe blogun të shpohen shumë.

 6.   nano dijo

  Një nga çështjet e rëndësishme për të marrë parasysh zotërinjtë, dhe që unë do të doja të lexonit, është se këto sisteme kanë mundësi për aspekte të ndryshme që, megjithëse nuk sigurojnë suksesin e tyre, ata u japin atyre një hov.

  Para së gjithash, dhe unë do të adresoj posaçërisht Tizen dhe FirefoxOS. Të dy platformat kanë të njëjtin model zhvillimi, domethënë HTML5, prandaj, të dy do t'u ofrojnë direkt zhvilluesve mundësinë e krijimit të diçkaje që funksionon njësoj mirë në të dy platformat dhe, padyshim, në shfletuesit dhe desktopët (në varësi të çfarëdo që dëshironi). Kjo është diçka që Android dhe IOS mund të bëjnë, po, por jo shumë me efikasitet sepse nuk e kanë atë si bazë zhvillimi vendase dhe nuk janë të optimizuara për këtë lloj aplikacioni, që bëjnë FirefoxOS dhe Tizen.

  Në nivelin e reklamimit, sigurisht që nuk mund ta blejmë Mozilla me Google, por Tizen ka Samsung, për shembull, dhe të kesh prodhuesin më të madh të telefonave mobil si zhvilluesin tënd kryesor është padyshim një avantazh (një avantazh që MeeGo kishte me Nokia, por ata e hodhën poshtë) . Emri Mozilla nuk duhet të nënvlerësohet as, pasi nuk është dobësues dhe as nuk vjen në shoqëri të keqe; vjen me Telefonica dhe disa shtëpi të tjera telefonike, për të mos përmendur mbështetjen e ZTE dhe prodhuesve të ndryshëm. Kjo u jep të dy platformave një plus të vogël.

  Tani në anën e inovacionit, duhet të pranoj që Tizen merr tortën dhe FirefoxOS, megjithëse nuk mburret me përparime të jashtëzakonshme teknologjike, ka meritën e të qenit një sistem i krijuar për të funksionuar sikur të ishte i nivelit të lartë në telefonët me varg të mesëm. A e bën Android këtë? apo ngritur më mirë A bën mirë?

  Tizen jo vetëm që ka HTML5 si platformën e tij amtare, por gjithashtu përfshin bibliotekat e projektit të Ndriçimit (krijuesit e E17), i cili gjithashtu lejon krijimin e aplikacioneve vendase dhe ndërfaqeve ultra të lehta dhe të fuqishme me C, megjithëse nuk do të jetë zhvillimi i parazgjedhur platformë Do të mbështetet dhe do ta lejojë atë të rritet shumë.

  Ka shumë gjëra që duhet të merren parasysh, por ka një gjë me siguri dhe kjo është që këto dy që përmenda, kanë potencialin për të luftuar dhe mbase të kenë sukses.

  1.    Ares dijo

   Para së gjithash, të gjithë ata propozojnë diçka që as Android dhe as IOS nuk mund të propozojnë pajtueshmëri të plotë midis tyre, po, pajtueshmëri, unë mund të zhvilloj një aplikacion për Firefox OS dhe të jem i sigurt që mund ta transportoj pa probleme të mëtejshme në Tizen ose Open WebOS. Pse Epo, sepse të tre kanë vendosur të përdorin standardin më të rëndësishëm të kësaj dekade dhe tjetrën: HTML5 dhe një të pastër, ... programoni çfarë të doni, bëjeni atë të funksionojë në një shfletues dhe me këtë jeni të sigurt që do të funksionojë në ndonjë nga tre sistemet, pika

   KUJDES KJO NUK TRSHT E VRTET !!
   Kurdoherë që përmenden "standardet" dhe aq më tepër nëse rrotulloni diçka nga Mozilla në mes, njerëzit shpërqendrohen dhe humbasin vëmendjen ndaj detajeve.

   Shtë e vërtetë që ka një pjesë të mirë të bazuar në standardet HTML5 dhe kështu me radhë; Por kini kujdes sepse ka shkronja te vogla !! AS JO GJITHÇKA DO T BE JET.

   NUK TRSHT E VRTET që nëse bëni diçka për Firefox OS do të funksionojë për të tjerët, sepse NUK NOTSHT E VUERTET that që gjithçka do të bazohet në standarde dhe HTML5 dhe gjëra të tjera të këndshme.

   Firefox OS do të ketë API-të e veta dhe gjërat e tjera JO STANDARD, kjo është diçka që edhe ata vetë e thonë, por natyrisht ata e thonë atë me kurthin e "Këto janë gjëra që ne do t'i propozojmë W3C për miratim", por sigurisht që ata do ta zbatojnë TANI, zhvilluesit do ta përdorin TANI sepse është një "standard" i Santa Mozilla dhe pastaj të tjerët do të prishen sepse nuk do t'i përdorin ato gjëra jo standarde ose ata do të duhet ta zbatojmë duke u munduar ta imitojmë atë me mend, natyrisht gjithmonë prapa në disavantazh dhe ne do të kemi të njëjtën situatë si kemi në shfletuesit! ai geeks "program për Firefox" dhe pjesa tjetër është i papajtueshëm "por do të jetë faji i tyre sepse Firefox është San Standard dhe i bën gjërat mirë."

   Gjëja më e keqe është se në finale W3C përsëri do të duhet të luftojë kundër një standardi të rremë që një pjesë e pjesshme e detyroi dhe është tashmë në përdorim; dhe përsëri konkursi do të shtohet nga më i famshmi që i vendos gjërat e tij dhe i bën të gjitha geeks të tij ta programojnë atë me të si një rregull "standard".

   Të dy platformat kanë të njëjtin model zhvillimi, domethënë HTML5, prandaj të dy do t'u ofrojnë zhvilluesve mundësinë e krijimit të diçkaje që funksionon njësoj mirë në të dy platformat.

   KUJDES KJO ISSHT E FALAS !!.
   Sikur të mos mjaftonte arsyeja e mëparshme, ka edhe më shumë.

   Ajo e asaj "Unë e bëj atë në një dhe do të funksionojë në pjesën tjetër pa probleme sepse funksionon sipas standardeve" Nuk është e vërtetë, realiteti dhe faktet tregojnë se kjo është sovranisht e rreme, ne mund ta shohim atë në internet. Në ditët e sotme rrjetat zakonisht bëhen në Firefox "sepse është standardi" dhe sigurisht që ky shfletues përfundon "duke qenë" më i pajtueshëm me numrin më të madh të rrjetave sesa pjesa tjetër e shfletuesit, por pastaj kur përdorni shfletues të tjerë e shihni se shumë webs "Standard" dështojnë këtu ose atje. Nëse kjo është dita në ditë me uebin, shumë më tepër do të ketë në këto eksperimente të sistemit operativ.

   Përmendim të veçantë se thelbi këtu është HTML5, i cili në vetvete nuk është plotësisht i standardizuar për të ardhur në bazë të sistemeve, aplikacioneve në të. Imagjinoni se çfarë do të ndodhë nëse një specifikim ndryshon, ose nëse zbatimi midis opsioneve të ndryshme nuk është i njëjtë, të dyja gjërat më normale. Ai ferr tashmë ndodh me gjërat e standardizuara për një kohë të gjatë, imagjinoni me HTML5 që është në proces.

   Shkurtimisht, të thuash që gjithçka do të jetë e mrekullueshme sepse ajo që një person do të bëjë për të gjithë është një fantazi shumë e bukur për t’u besuar, por fantazia mbetet; bërja e aplikacioneve për ta do të jetë e njëjta dhimbje koke që bën sot faqet e internetit, vetëm se po mbështetesh plotësisht në "standarde" dhe "jo standarde" të papërcaktuara, domethënë do të jetë më keq sesa panorama që ekziston tashmë në ueb.

 7.   Ares dijo

  Konkurrenca nuk është kurrë e keqe, e vërteta është se nuk është, por nganjëherë ulem të mendoj se tashmë ka shumë projekte që duan të bëjnë oferta për një hapësirë ​​të vetme në treg dhe në të njëjtën kohë të luftojnë tregun me gjigantët Android dhe IOS.

  Unë mendoj të njëjtën gjë dhe në fakt normalisht do të mendoja se sa më shumë aq më mirë, por me kalimin e kohës kam kuptuar që në këtë mënyrë nuk arrini askund, vetëm përpjekjet janë të ndara sepse me të vërtetë motivi për të bërë gjërat është egoizmi, objektivi eshte «yo Unë duhet të jem ai që do ta thyej atë ", prandaj askush nuk bashkëpunon dhe të gjithë tërhiqen në anën e tyre.

  Ky rast është pak a shumë i njëjtë, «Firefox OS» del me të njëjtin koncept që ato sisteme të tjerë po përdorin tashmë, por në vend që t'i ndihmojë ata dhe t'i bëjë ata të forcohen dhe mbase të kenë sukses, del me një opsion të ri që fillon nga duke mos njohur të tjerët sepse gjëja e parë që bën është të shesë veten si një koncept dhe revolucionar (bërja e kësaj është thelbësore për të krijuar hype rreth vetes dhe për të krijuar mundësinë).

  1.    Ares dijo

   Doja të thoja: «... pjesë e injorimit të të tjerëve sepse gjëja e parë që bën është të shesë veten si një koncept * i ri * dhe revolucionar ...»

  2.    nano dijo

   Me sa kam shqyrtuar, API-të që do të përdoren, përveç që janë falas, do të bazohen në Javascript.

   Një tjetër gjë interesante është se ajo që ju thoni për shfletuesit është bërë gjithnjë e më pak e vërtetë, dhe në fakt, njerëzit zhvillohen kryesisht për Chrome, jo për Firefox dhe shumica e problemeve gjenden pothuajse gjithmonë në Opera.

   Ideja është që aplikacionet që ekzekutohen në këto platforma janë që ato janë aplikacione në internet që mund të transportohen pa shumë probleme nga njëra anë në tjetrën dhe kjo, ta mohojë atë që e mohon atë, është shumë më e realizueshme me HTML5 sesa me ndonjë API vendas si i tillë.

   Nuk më pëlqen që ju e quani atë që them FALS dhe Gënjeshtra, unë gjithashtu kam lexuar, rishikuar dhe kërkuar, nuk jam duke u përpjekur të propagandoj ose të imponoj asgjë. Shtë sikur po përpiqesh të më thuash se jam një gënjeshtar injorant, kur ke thënë edhe gjëra që nuk janë, të tilla si zhvillimi për Firefox dhe se zhvillimi i internetit është një dhimbje në qafë për shkak të papajtueshmërive, ajo ka prekjet e saj e së vërtetës, por sa herë që zvogëlohet dhe problemet vihen në dukje në gjëra më të vogla dhe të vogla.

   1.    Ares dijo

    Nuk më pëlqen që ti i quan ato që them unë G FNJESHT LM dhe Gënjeshtra ... asshtë sikur po përpiqesh të vish të më thuash se jam një gënjeshtar injorant, kur ke thënë edhe gjëra që nuk janë,

    Ju nuk duhet t'i merrni gjërat personalisht, diçka e rremë mund të thuhet nga naiviteti dhe në këtë rast unë shpjegova më se sa duhet se si faktet tregojnë se gjithçka që unë vura në dukje është e rreme.

    Në fakt, përgjigjja juaj e re është një shembull se sa naivisht thoni diçka që nuk është, duke zbatuar një logjikë të keqe.

    Me sa kam shqyrtuar, API-të që do të përdoren, përveç që janë falas, do të bazohen në Javascript.

    Ju jeni duke i përzier gjërat dhe për shkak të këtij gabimi logjik ju bëni dy gabime.
    Nuk është se ato janë (hipotetikisht) të lira, është se janë standarde, standarde dhe të lira nuk është e njëjtë; diçka falas / e hapur / ose çfarëdo që ata duan të telefonojnë nuk është diçka automatike standarde larg saj.
    Si dhe të mos jesh "javascript" automatikisht se diçka do të jetë standarde dhe e mirë për të gjithë. Sa javascript jo-standard dhe i papajtueshëm ishte atje, a ka dhe do të ketë? uff

    Një tjetër gjë interesante është se ajo që ju thoni për shfletuesit është bërë gjithnjë e më pak e vërtetë, dhe në fakt, njerëzit zhvillohen kryesisht për Chrome, jo për Firefox dhe shumica e problemeve gjenden pothuajse gjithmonë në Opera.

    Unë ende shoh shumë profesionistë, shumica e tyre e vërteta, me dogmën gjatë gjithë jetës për të bërë faqe në dhe për Firefox "sepse Firefox është ai që tregon gjërat mirë dhe është për zhvilluesit"; Ka nga ata që më pas marrin mundimin të bëjnë rregullimet në Chrome sepse për shkak të pjesës së tij të madhe nuk mund të injorohet më (sqaroj se 'rregulloni faqen për' është ndryshe nga 'bëni faqen brenda dhe për'), megjithëse po, ata e bëjnë këtë me ngurrim "sepse Chrome duhet të bëjë gjëra të tilla si 'standardi Firefox'". Por ka edhe nga ata që as nuk e bëjnë. Dhe le të mos flasim as për shfletues si Opera.

    Sidoqoftë, nuk ka rëndësi nëse kjo ndodh për Firefox (atë që unë vazhdoj ta shoh dhe nuk duket se ndryshon) ose në Chrome (atë që unë ende nuk e shoh, le të mos ngatërrojmë "faqet e rregulluara" dhe "faqet e bëra") ose në Fulano, thjesht themi atë emër të veçantë sepse kjo është çështja aktuale dhe sepse ai personazh gjithashtu vepron në këtë film tjetër dhe është shumë e lehtë të mendosh se ai do të tërheqë gjithë vëmendjen përsëri.

    E ritheksoj se gjëja e rëndësishme nuk është personazhet, më mirë harroji për ta nëse emrat e tyre të nxisin të paragjykosh; gjëja e rëndësishme për atë që them është praktikë, problemi i vërtetë këtu është:
    1) që edhe pse ekzistojnë standardet, zbatimet nuk janë të plota ose të përsosura; faktorët që duhet të shumëzohen me secilën alternativë (shfletuesi / os),
    2) që faqet janë bërë për një shfletues dhe atëherë ju duhet të lindni (më pak ose më shumë) duke bërë rregullime për pjesën tjetër dhe shumë madje nuk shqetësohen dhe kjo ka krijuar realitetin aktual në të cilin "shfletuesi i zhvilluesit" është de facto standardi "tregon faqet mirë" dhe pjesa tjetër jo.

    Të dyja gjërat e thënë më sipër janë një realitet, mbase nuk ju pëlqen por është. Nëse do të ishte aq e lehtë sa të thuash "Unë bëj diçka me HTML dhe do të funksionojë për të gjithë" skenari aktual nuk do të ishte ai që kemi dhe do të kemi për një kohë të gjatë.

    Mund të mos ju pëlqejë të ndiheni si "gënjeshtar", por ajo që them unë mbështetet nga realiteti, madje ju është dashur të rrëfeni se sigurisht që është kështu, nuk po gënjej apo gaboj.
    Në të kundërt, argumenti juaj i vetëm kundërshtues janë pritjet tuaja pozitive që gjithçka do të përmirësohet, sepse sipas kristalit tuaj "ajo zvogëlohet çdo herë", ose duke përdorur etiketën e "më pak reale" sikur gjërat "më pak të vërteta" të ekzistonin, apo jo ekzistojnë? gjërat janë ose reale ose nuk janë.
    Kur ato gjëra nuk ndodhin, domethënë kur ato nuk janë "asgjë" reale, atëherë deklaratat tuaja në fillim mund të jenë të vërteta, ndërkohë jo dhe ato që shesni do të ishin false dhe është e saktë të thuhet se ato nuk janë të vërteta dhe që ju duhet të jeni të kujdesshëm për të qenë të verbuar dhe për të mos parë detajet sepse ato do të na çojnë në gabimet e zakonshme, në vrasjen e disa opsioneve në favor të më të famshmeve dhe në përdorimin dhe konsolidimin e gjërave jo standarde.

  3.    nano dijo

   Mendoj njësoj dhe në fakt normalisht do të mendoja se sa më shumë aq më mirë, por me kalimin e kohës kam kuptuar që në këtë mënyrë nuk arrini askund, vetëm përpjekjet janë të ndara sepse me të vërtetë motivi për të bërë gjërat është egoizmi, qëllimi është "Unë duhet të jem ai që do ta thyej atë", prandaj askush nuk bashkëpunon dhe të gjithë tërhiqen në anën e tyre.

   Ky rast është pak a shumë i njëjtë, "Firefox OS" del me të njëjtin koncept që ato sisteme të tjerë po përdorin tashmë, por në vend që t'i ndihmojë ata dhe t'i bëjë ata të forcohen dhe ndoshta të kenë sukses, del me një opsion të ri që fillon nga mosnjohja të tjerët sepse gjëja e parë që bën është të shesë veten si një koncept dhe revolucionar (bërja e kësaj është thelbësore për të krijuar hype rreth vetes dhe për të krijuar mundësinë).

   Konkurrenca është gjithmonë e mirë, hajde, le të përqendrohemi të gjithë në IOS, le t'i japim Apple ose Google një monopol me Android, le të vazhdojmë, në mënyrë që konkurrenca kur të mund të kemi gjithçka të centralizuar.

   Kjo nuk ka kuptim për mua vëlla.

   1.    Ares dijo

    Konkurrenca është gjithmonë e mirë, hajde, le të përqendrohemi të gjithë në IOS, le t'i japim Apple ose Google një monopol me Android, le të vazhdojmë, në mënyrë që konkurrenca kur të mund të kemi gjithçka të centralizuar.

    Kjo nuk ka kuptim për mua vëlla.

    Duket se po flisni prapa dhe prapa.

    Unë iu përgjigja se duke cituar një pjesë ku ju vetë aludoni për shumë opsione, duke dashur të nënvizoj se ato tashmë janë shumë.
    Unë thjesht ndava atë mendim (para se ta ndryshonit) dhe madje shpjegova arsyen time.

    Dhe unë dua të sqaroj se unë kurrë nuk kam thënë ose bërë diçka të ngjashme me një falje për "nuk duhet të ketë mundësi" "duhet t'i jepni monopolin Apple ose Google", siç duket se dëshironi të nënkuptoni tani, të cilin po e merrni Nuk e di pse; Përkundrazi, unë them se opsionet që ata dëshirojnë dhe mund të hapin fushën së pari sulmohen dhe garojnë me njëra-tjetrën, sepse sa herë del njeri që dëshiron të jetë "unë që e prish" dhe në vend që të ndihmojnë pjesën tjetër ata fillojnë mbështetja e tyre, ndarja dhe zbatimi i praktikave që do të përfundojnë në mbingarkimin e të tjerëve. Problemi nuk është se ka mundësi, problemi është se KA TANISHT por askush prej tyre nuk ngre kokën sepse në vend që t’i forcojë, del një tjetër që dëshiron të bëjë të njëjtën gjë por duke thënë I YOYOYOYO.

    Unë gjithashtu mund të përgjigjem në një mënyrë të ftohtë duke thënë «Eja, jepi të gjithë monopolin Apple dhe Google, le të mos e forcojmë kurrë Meego / Webos / Tizen /…, në vend të kësaj le të vendosim më shumë opsione si Fireox OS ose çfarëdo që ata duan të bëjnë të njëjtën gjë si të tjerët, që do të funksionojë për të gjithë alternativat zhyten, asnjë nuk lind dhe kështu mbretërit aktualë konsolidohen ».

    Meqë ra fjala në duart e diçkaje nga Mozilla nuk është se ne jemi shumë të lirë nga duart e Google.

 8.   Oberost dijo

  @ELDER VROLLAI
  «» »Tjetri përdor një standard të vjetër, të shëmtuar, me erë të keqe dhe që vdes si mjet kryesor i zhvillimit, përdor Java
  Java është jo vetëm e ngadaltë dhe e shëmtuar, por është edhe e pasigurt, shumë e pasigurt, deri në atë pikë sa kompanitë e sigurisë rekomandojnë që të mos e rregullojnë por ta heqin nga sistemet.

  Sigurisht, sigurisht që njëra nga dy gjuhët më të përdorura (së bashku me C) nuk vlen asgjë, çfarë ndodh që miliona njerëz që jetojnë me të çdo ditë janë idiotë, shyqyr që jeni këtu për të na ndriçuar gabimi ynë

  dhe ti ? Për kë dreqin keni lidhur?

  1.    nano dijo

   Nuk më pëlqen, shumë nuk e pëlqejnë, Java është e vjetër dhe ju, që keni punuar me të për vite me radhë, duhet të dini në mënyrë të përsosur disavantazhet e saj dhe trajtimin që po i bëhet kohëve të fundit për sigurinë e gjuhës.

   Slowshtë i ngadaltë, është përmirësuar me kalimin e viteve, por nuk është një punë e madhe dhe është e shëmtuar, sepse është, njerëzit flasin për të se është sintaksë e thjeshtë, por sintaksa e saj është thjesht e tmerrshme; Shumë ekspertë kanë rënë dakord që Java nuk duhet të mësohet më si gjuha kryesore sepse ato po zgjasin përdorimin e një gjuhe që nuk është më e gërvishtur dhe se nëse ndodh, kjo është për shkak se ajo ende ka një grup të madh zhvilluesish, të pjekur zhvilluesit (në kuptimin e asaj që kanë punuar për vite me rradhë), por zhvilluesit e rinj zgjedhin gjuhë të tjera, kërkojnë zgjidhje të tjera dhe ne nuk na pëlqejnë gjuhët e këtij lloji. As nuk dua të përgjithësoj sepse kam miq që e duan Java.

   Tani, nëse ju shqetëson se Java ime është një mut i përgjithshëm, me të vërtetë keq. Unë pashë Java në semestrin e kaluar dhe e urreva atë. Jo kështu ishte me C ose C ++, gjë që më kushtoi, por ata më mësuan shumë. Çfarë bëri Java? Kaloj sepse mësova OOP me Python dhe me Ruby, një mijë herë më interaktive dhe të përdorshme, edhe pse më pak shpejt sepse nuk janë përpiluar (megjithëse Python mund të përpilohet në varësi të Lidhjes që përdoret).

   Unë nuk dua t'ju sqaroj gabimin tuaj, atje nëse dëshironi të vazhdoni programimin me të dhe të mos adaptoheni, por unë jam tashmë mjaft i kuruar duke parë miqtë e mi dhe të diplomuarit që vazhdimisht u kërkojnë atyre gjëra si migrimi i shërbimeve PHP në Django ose Binarët rishkruajnë programet Java në C ++ dhe Python. Për më tepër, edhe pse njerëzit që punojnë me Java janë ende në kërkim, Java mbetet në këmbë falë kryesisht Android.

   Më vjen keq nëse ju shqetëson ajo që po them, por ka mjaft argumente kundër Java, merreni ashtu si dëshironi, unë nuk do ta diskutoj më tej këtë.

   1.    jupa1986 dijo

    Epo, ne jemi gjithashtu njerëzit që pëlqejnë java, për mirëmbajtjen e kodit më duket më mirë, e njëjta gjë për ueb, dhe nuk është se ka njerëz që nuk duan të përshtaten pasi java ka shumë korniza që unë mendoj ju nuk e keni parë nëse e keni përdorur atë vetëm në kolegj për të mësuar OOP dhe në lidhje me HTML5, madje edhe Facebook duhej të hiqte dorë nga HTML5 dhe duhej të bënte aplikime vendase për iOS dhe android, unë e kuptoj se do të ketë përmirësime për t'i bërë ato më mirë, por kjo tregon se HTML5 është shumë e gjelbër për të dalë në treg. Unë zhvilloj aplikacione në internet 3 vjet më parë dhe e përdor firefox-in si referencë, dhe pastaj shoh se si ta rregulloj atë për shfletuesit e tjerë dhe që java mbetet në këmbë për android Unë ju them se në vendin tim java për ueb po rritet, se diçka ndodh në qytetin tuaj ose vendin tuaj nuk do të thotë se kjo ndodh në pjesën tjetër të botës.

  2.    elav dijo

   Oberost, sa herë që shoh një koment si: "Më i përdorur", "më" ... Unë gjithmonë mendoj për Windows, i cili nuk është më i miri sepse është OS më i përdorur ... apo është?

   😀

 9.   pandev92 dijo

  Unë nuk jam duke thënë se Java është një gjuhë e keqe për programuesin por po, është diçka e padurueshme për përdoruesit e zakonshëm, nuk është gjuha më e mirë për të programuar aplikacione desktop, unë preferoj C ++ / QT ose GTK më parë, ose përdor C # e cila është shumë e thjeshtë dhe formon windows, por në ditët e sotme Java është e krahasueshme me Flash, jo sepse është një nga më të përdorurat, është e mirë.

 10.   kondur05 dijo

  nanao sikur ke nje fans (lexues) hehehe-

  IOS-i i së vërtetës nuk tërheq vëmendjen, gjithashtu ju keni vetëm një pajisje dhe nëse nuk ju pëlqen dizajni, atëherë është e trishtuar për ju.
  Sa për android, unë e kam provuar atë dhe ka disa gjëra që më bëjnë të dëshiroj, sepse gjithçka ka të bëjë me gmail dhe përpjekja për të bashkëvepruar me një postë tjetër që nuk është gmail ndonjëherë është torturë, diçka tjetër është se shumë aplikacione mund të kenë, por e vërteta që është e mirë dhe sa janë bërë thjesht gjëra budallaqe?
  përfundim nuk më pëlqen android sepse ndonjëherë duket aqlgo gjysmë e bërë.

  Aktualisht u ktheva te ferrë, nëse os 7 nuk është aq i menaxhueshëm sa android, por të paktën dërgoj email pa probleme dhe për ato që duhen nuk kam shumë probleme, do të pres të tjerët të shohin se çfarë ndodh (meego Më pëlqen por n9 është shumë e shtrenjtë dhe nuk e di nëse mund të vendosni disa aplikacione në të)

 11.   kondur05 dijo

  me fal qe ishte andrelo jo lexues se cfare do te shkruaja

 12.   truko22 dijo

  Unë jam i tronditur nga fokusi i firefox në telefonat e ultë, mendoj shumë i mençur, por ndërsa gjithçka shkon ndërsa tregu lëviz.

 13.   nano dijo

  Uroj që java të më ketë ndihmuar, por thjesht më ka bezdisur. Unë jam një nga ata që mbështesin rënien e Java-s.

  Lidhur me Facebook, më vjen keq, por kur keni nevojë për një aplikacion me performancë të lartë, ju nuk përdorni html5, ju përdorni API-në vendase për të punuar më mirë me burime, megjithëse kjo mbyll mundësitë për të mbuluar më shumë treg. "Shumë e gjelbër" është një justifikim i lirë.

  Gjithashtu merrni parasysh që këto sisteme të reja do të kenë HTML5 si vendas dhe kjo nënkupton që aplikacionet do të jenë më të shpejta për shkak të llojit të implementimit.

  Tani Java për ueb? nga zoti më mirë të përdorni daltë dhe çekiç ose PHP, më pak të keni Python dhe Ruby.

  Unë mbetem i vendosur, Java mirëmbahet nga Android dhe nga marrëzitë e "shërben dhe unë e përdor atë, nuk kam nevojë për më shumë".

  Gjithsesi të gjithë bëjnë dhe zhbëjnë

  1.    elav dijo

   Java nuk mirëmbahet vetëm nga Android, por nga 99% e celularëve, cilido OS të përdorin.

 14.   xarlieb dijo

  Unë nuk di asgjë për java, por e di që HTML5 po shkon shumë fort. edhe kështu, përdoruesi i zakonshëm nuk jep dreq se si funksionon telefoni i tij. ai thjesht dëshiron që ajo të funksionojë. dhe fatkeqësisht emrat e Android dhe iOS kanë marrë shumë peshë (të merituar ose jo) kështu që i uroj sistemeve të reja fat të mirë.