Darktable: Një mjet fotografik i rrjedhës së punës

Lista mbresëlënëse e aplikacioneve dhe mjeteve për Ubuntu / Linux Ne përmendëm një mjet të fuqishëm të punës për fotot dixhitale të quajtur Darktable, tha se mjeti u azhurnua në dhjetor dhe ishte i ngarkuar me shumë karakteristika të reja, ndër të cilat spikat moduli i eliminimit të mjegullës, mbështetja për sistemet e reja operative dhe përfshirja e profileve të paracaktuara të programimit.

Darktable është një mjet që na lejon të kryejmë një puna e fotografive u bë e lehtë, meqenëse na jep mundësinë e menaxhoni të gjithë procesin e kapjes së një fotoje, nga planifikimi i fotografisë deri te botimi në drejtorinë e zgjedhur.

rrjedha e punës së fotove

Çfarë është Darktable?

Darktable Shtë një aplikim i qarkullimi i fotografive me burim të hapurMe një ndërfaqe mjaft intuitive dhe me një komunitet mjaft të madh, mjeti ka veti dhe funksione të dritës virtuale që lejojnë zbulimin e fotografive në dhomat e errëta të kontrolluara.

Me këtë mjet mundemi menaxhoni negativët tanë dixhitalë në një bazë të dhënash, e cila mund të vizualizohet me funksionalitetin e dhomave virtuale të dritës dhe errësirës, ​​e gjithë kjo në mënyrë që të jetë në gjendje punojnë me imazhe në mënyrë profesionale për të përmirësuar tonet dhe për të rezultuar në një fotografi me menaxhim adekuat të dritës.

Darktable është një alternativë shumë e mirë për të LightroomDizajni dhe funksionalitetet e tij ndihmojnë në organizimin e imazheve dhe përpunimin e skedarëve të rrafshët me rezultate shumë profesionale, në të njëjtën mënyrë, botimi i bërë në fotografi dixhitale mban një histori të ndryshimit, kështu që kthimi në gjendjet e mëparshme është jashtëzakonisht i thjeshtë.

Karakteristikat e errësirës

Ky mjet i fuqishëm fotografik i rrjedhës së punës për Linux përmban 61 module që ju lejojnë të kryeni detyra të ndryshme, ndër të cilat mund të nxjerrim në pah:

 • botim e pa shkatërrueshme gjatë gjithë punës, imazhet origjinale nuk modifikohen kurrë.
 • Mbështetje e përparuar e papërpunuar.
 • Falë mbështetjes së shkëlqyer OpenCL që mund të kryejmë përpunimi i imazhit përshpejtohet nga GPU
 • Mjet i shkëlqyeshëm për filtrimin dhe klasifikimin e imazheve.
 • Mbështetje për formate të shumta imazhesh si JPEG , CR2 , NEF , HDR , PFM , RAF ndër të tjera.
 • Karakteristikat për të menaxhuar tonin e fotografive (nivelet, kthesat, shkëlqimin dhe caktimin e toneve).
 • Menaxhimi i ngjyrës (ngopja, modifikimi selektiv i ngjyrës dhe menaxhimi i profilit të ngjyrës).
 • Funksionet për korrigjimin e imazhit (turbullira, mprehja, përzierja dhe eliminimi i njollave).
 • Efektet artistike (prodhimi i ujit, përpunimi i ndarë dhe dendësia graduale).
 • Shumë të tjerë më shumë.

Si të instaloni Darktable?

Darktable është ndër-platformë (Linux, Mac dhe Windows), gjithashtu ka paketa për distrot më të rëndësishme, gjëja e rekomanduar për të bërë kur instaloni Darktable është të shkoni te faqja e instalimit dhe instaloni paketat e duhura për distro tonë dhe ndiqni hapat që ekipi Darktable ka përgatitur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Persi dijo

  Artikull shumë i mirë.