Tryton 5.6 me përmirësime në module, eksport, ndërfaqe në internet dhe më shumë

Disa ditë më parë u njoftua lëshimi i versionit të ri të Tryton 5.6, në të cilën ndër të tjera u zbatuan përmirësime të ndryshme në module. Për ata që nuk e njohin Tryton duhet ta dinë këtë është softuer i integruar i menaxhimit (i njohur gjithashtu si PGI ose ERP) është një platformë e përgjithshme informatike e nivelit të lartë në tre shtresa dhe qëllimi i përgjithshëm mbi të cilin zhvillohet një zgjidhje biznesi (ERP) përmes moduleve Tryton.

Kjo app është shkruar kryesisht në gjuhën programuese Python dhe gjithashtu përbëhet nga disa JavaScript, Tryton është ndër-platformë dhe shpërndahet nën Licencën e Përgjithshme Publike GNU (GPL) V3.

Platforma e Tryton është i organizuar në një arkitekturë me tre shtresa, të cilat përbëhen si më poshtë:

 • Desktop - Klienti i Tryton
 • Web - Serveri Tryton
 • Skript - Baza e të dhënave që mund të jetë kryesisht PostgreSQL ose SQLite.

Ky aplikacion vjen me një grup prej më shumë se njëqind modulesh që mbulojnë një gamë të gjerë të nevojave të biznesit (blerja, shitjet, kontabiliteti, aksionet, etj.).

Tryoni trajton sa më poshtë në një mënyrë modulare:

 • Kontabiliteti dhe kontabiliteti analitik
 • Administrata e shitjeve
 • Administrata e blerjes
 • Menaxhimit të inventarit
 • Projekti dhe menaxhimi i kohës
 • Menaxhimi i kalendarit

Çfarë ka të re në Tryton 5.6?

Në këtë version të ri, u bënë përmirësime të ndryshme në modulet e aplikimit, si dhe ato të reja.

Nga ato që ekzistojnë tashmë, Theksohet se në format e blerjes, shitjeve dhe palëve të treta, janë shtuar 'butonat e lidhjes, këto butona tregojnë numrin e rekordeve me të cilat janë të lidhura dhe hapin një pamje mbi to.

Gjatë kalimeve në modulin e blerjes, shitjes dhe prodhimit, deri nëkoha është e mundur të ruhet emri i punonjësit përgjegjës për këto ndryshime të statusit (vlerësimi, konfirmimi, fillimi i prodhimit, etj.), kjo ndihmon për të identifikuar menaxherin në ngjarjen e problemit.

Mientras que modulet e reja të shtuara ishin si më poshtë:

 • Rumbullakimi i parave të gatshme: gjithnjë e më shumë vende evropiane vendosin rrumbullakimin e shumave përfundimtare në pesë cent, ky modul lejon përcaktimin me monedhë të rrumbullakosjes në shumat përfundimtare, shitjet dhe faturat e klientëve rrumbullakosin totalin e tyre nëse aktivizohet opsioni: blerja dhe faturat e furnizuesit mund të konfigurohen rast pas rasti.
 • Prodhimi i furnizimeve të shitjes: ky modul kompleton serinë e furnizimeve për shitje, lejon aktivizimin e një porosie prodhimi për çdo linjë të produktit të shitur; Prandaj, prodhimi do të lidhet me një shitje specifike dhe jo i grupuar.

Një tjetër ndryshim që është zbatuar në këtë version të ri është në eksporti CSV, në të është shtuar një funksionalitet i ri që lejon eksportin e të gjitha rekordeve të listuara është gjithashtu e mundur të merrni një URL të sigurt të lidhur me eksportin.

Në listat e klientëve në internet tani keni lëvizje të pafund, blloku tjetër i rekordeve ngarkohet automatikisht nga klienti dhe prandaj nuk është më e nevojshme të klikoni në butonin "Më shumë".

Ka pasur shumë përmirësime në llogaritjen e çmimit të kostos, një detyrë automatike rillogarit çmimin e kostos së një artikulli nëse është e nevojshme.

Tryton tani mund të përdorë WeasyPrint (nëse është i pranishëm) për shndërrimin e raporteve në HTML në format PDF, Weasyprint ofron interpretim më të mirë në këtë rast sesa LibreOffice, i cili është mjeti i paracaktuar.

Përveç kësaj, pagesat me shirita tani mund të rimbursohen plotësisht ose pjesërisht nga ndërfaqja Tryton, kjo shmang nevojën për t'u dhënë shumë punonjësve akses në panelin e Shiritit.

Së fundi, Nëse doni të dini më shumë rreth detajeve të këtij njoftimi të ri, mund të kontrolloni listën e plotë të ndryshimeve Në lidhjen vijuese. 

Si të instaloni Tryton 5.6 në Linux?

Aplikim gjendet brenda depove të shumicës së shpërndarjeve LinuxEdhe pse detaji i vetëm është se jo i gjithë aplikacioni është azhurnuar në versionin e fundit.

Nëse dëshironi të kryeni procesin e instalimit, mund të përdorni qendrën tuaj të softuerit për të kërkuar aplikacionin.

Ju mund të vizitoni lidhja tjetër ku mund të merrni dokumentacion dhe klientë për sistemet e tjera operative.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)