Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Në postimin e mëparshëm të këtij, ne ndamë të zakonshmen tonë tutoriali i parë i 3, rreth mënyrës se si të përditësohet nëpërmjet terminalit dhe cilat paketa të dobishme të instalohen në krye të versioneve të qëndrueshme të sapo lëshuara të Debian GNU/Linux dhe MX Linux. Të cilat, këtë vit janë Debian 12 Bookworm dhe MX Linux 23 Libretto.

Dhe meqenëse, në këtë tutorial të parë paketat ishin më të fokusuara në plotësimin dhe përmirësimin e një sistemi operativ bazë Debian/MX të një përdoruesi standard GNU/Linux, tani në këtë Kalimi II ne do të fokusohemi në ato paketa pak më thelbësore ose universale i cili patjetër duhet të instalohet për një përdorues pak më të avancuar, si në shtëpi ashtu edhe në zyrë. Në mënyrë të tillë që aktivitetet tuaja personale ose profesionale të zyrës të mund të mbulohen nga Distroja juaj GNU/Linux në kompjuterin tuaj aktual, pavarësisht sa i vjetër apo i ri është.

Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2

Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me këtë tutorial të ri dhe praktik II në "Paketat thelbësore për t'u instaluar në Debian 12 dhe MX 23", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2
Artikulli i lidhur:
Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2

Lista e paketave thelbësore për Debian 12 dhe MX 23

Lista e paketave thelbësore për Debian 12 dhe MX 23

Komandoni komandat dhe paketat për optimizim të mëtejshëm

Mos harroni se, si në tutorialin e mëparshëm dhe atë në vijim, lista e paketave për t'u përmendur, të cilat kanë emrat e tyre të përditësuar dhe sugjerohen dhe rekomandohen nga kategoritë e përdorimit ose objektivat/detyrat, ato nuk duhet domosdoshmërisht të instalohen të gjitha menjëherëdmth së bashku.

Idealja ose idealja do të ishte të mësosh nga secili prej tyre, për çfarë shërbejnë dhe si mund të përdoren, qoftë përmes dokumentacionit online, si p.sh Manpages Debian ose Lista e paketave të qëndrueshme të Debian ose uebfaqe të tjera. Për të vendosur më pas nëse do të ishte vërtet i dobishëm ose i nevojshëm në të ardhmen ose në të ardhmen në sistemin tuaj operativ të instaluar bazuar në Debian 12 Bookworm.

Dhe këto janë këto:

Mbështetje për video dhe audio

sudo apt install xserver-xorg-video-all libva-drm2 libva-glx2 libva-wayland2 libva-x11-2 libva2
sudo apt install ffmpeg ffmpegthumbs ffmpegthumbnailer sound-icons lame libdvdnav4 libdvdread8 libfaac0 libmad0 libmp3lame0 libquicktime2 libstdc++5 libxvidcore4 twolame vorbis-tools x264 gstreamer1.0-alsa gstreamer1.0-adapter-pulseeffects gstreamer1.0-autogain-pulseeffects gstreamer1.0-convolver-pulseeffects gstreamer1.0-crystalizer-pulseeffects gstreamer1.0-espeak gstreamer1.0-fdkaac gstreamer1.0-gl gstreamer1.0-nice gstreamer1.0-pipewire gstreamer1.0-x gstreamer1.0-plugins-bad gstreamer1.0-plugins-bad-apps gstreamer1.0-plugins-base gstreamer1.0-plugins-good gstreamer1.0-plugins-rtp gstreamer1.0-plugins-ugly gstreamer1.0-pocketsphinx gstreamer1.0-pulseaudio gstreamer1.0-tools gstreamer1.0-vaapi gstreamer1.0-wpe intel-gpu-tools i965-va-driver radeontool radeontop

Mbështetja e zyrës në nivel SW/HW

sudo apt install fonts-arabeyes fonts-cantarell fonts-freefarsi fonts-liberation fonts-lyx fonts-mathjax fonts-oflb-asana-math fonts-opensymbol fonts-sil-gentium fonts-stix myspell-es ooo-thumbnailer xfonts-intl-arabic xfonts-intl-asian xfonts-intl-chinese xfonts-intl-chinese-big xfonts-intl-european xfonts-intl-japanese xfonts-intl-japanese-big ttf-ancient-fonts ttf-anonymous-pro ttf-bitstream-vera ttf-sjfonts ttf-staypuft ttf-summersby ttf-tagbanwa libreoffice libreoffice-dmaths libreoffice-gnome libreoffice-gtk3 libreoffice-help-es libreoffice-java-common libreoffice-l10n-es libreoffice-report-builder-bin libreoffice-style-breeze libreoffice-style-colibre libreoffice-style-elementary libreoffice-style-sifr libreoffice-texmaths mythes-es pdfarranger pdftk
sudo apt install cups cups-backend-bjnp cups-browsed cups-bsd cups-client cups-common cups-core-drivers cups-daemon cups-ipp-utils cups-filters cups-pdf cups-ppdc cups-server-common printer-driver-cups-pdf printer-driver-hpcups python3-cups python3-cupshelpers foomatic-db-compressed-ppds foomatic-db-engine ghostscript-x gocr-tk gutenprint-locales hannah-foo2zjs hpijs-ppds hplip openprinting-ppds printer-driver-all printer-driver-cups-pdf printer-driver-foo2zjs printer-driver-hpcups printer-driver-hpijs libtk8.6 tk tk8.6 xli xsane printer-driver-fujixerox printer-driver-indexbraille printer-driver-oki avahi-utils colord flex g++ libtool sane sane-utils system-config-printer system-config-printer-udev unpaper xsane xsltproc

Përmirësime të përputhshmërisë me HW dhe SW (rrjetet, sistemet e skedarëve dhe pajisjet)

sudo apt install cifs-utils dosfstools exfat-fuse exfatprogs fuse3 hfsplus hfsutils hfsutils-tcltk icoutils ideviceinstaller ipheth-utils libsmbclient mtools ntfs-3g smbclient samba-common smbnetfs samba samba-common-bin
sudo apt install gtkpod libgpod-common libgpod-cil libgpod4 libmtp-runtime mtp-tools faad mp3gain

Menaxhimi dhe monitorimi i pajisjeve kompjuterike

sudo apt install acpi acpitool acpi-support fancontrol firmware-linux-free hardinfo hwdata hwinfo irqbalance iucode-tool laptop-detect lm-sensors lshw lsscsi smartmontools xsensors intel-microcode amd64-microcode

Menaxhimi i harduerit të lidhjes Bluetooth

sudo apt install bluetooth bluez bluez-cups bluez-firmware bluez-tools btscanner

Drejtuesit e firmuerit dhe harduerit për lidhjen me internetin nëpërmjet Ethernet/WiFi

sudo apt install wireless-tools wpagui wpasupplicant
sudo apt install wifi-qr wireless-tools wpagui wpasupplicant
sudo apt install firmware-atheros
sudo apt install firmware-b43-installer firmware-b43legacy-installer firmware-bnx2 firmware-bnx2x firmware-brcm80211
sudo apt install firmware-intel-sound firmware-iwlwifi
sudo apt install firmware-ralink firmware-realtek

Drejtuesit e firmuerit dhe harduerit për lidhjen në internet përmes USB

sudo apt install mobile-broadband-provider-info modemmanager modem-manager-gui modem-manager-gui-help usb-modeswitch usb-modeswitch-data wvdial

Deri këtu, kemi ardhur me lista e paketave thelbësore për t'u rekomanduar nga 3 mësimet tona të zakonshme se çfarë duhet bërë pas instalimit të Debian/MX, në çdo version të ri të qëndrueshëm të disponueshëm.

Si lindi përzgjedhja e këtyre paketave Tutorial II për Debian dhe MX?

MilagrOS 3.1: Puna tashmë është duke u zhvilluar në versionin e dytë të vitit

MilagrOS 3.1: Puna tashmë është duke u zhvilluar në versionin e dytë të vitit

Në rastin tim personal, unë kam zgjedhur këto paketa tani për tani, pasi prej shumë vitesh kam dhe përdor një Respin MX që është shumë e personalizuar për shijen dhe nevojat e mia. E cila është gjithashtu e lëvizshme dhe e instalueshme, dhe quhet Mrekulli GNU / Linux. Dhe gjithashtu, më lejon punoni në mënyrë optimale me pak ose aspak internet në çdo rrethanë dhe kompjuter, pikërisht falë parcelës së saj të trashë të instaluar.

Aspekti i ardhshëm vizual i Respin MX i quajtur MilagrOS 4.0

Aspekti i ardhshëm vizual i Respin MX i quajtur MilagrOS 4.0

Respin MX që e ndaj edhe me Komunitetin Linuxera thjesht demonstrim, qëllime edukative dhe mësimore (Rreth GNU/Linux, Bash Scripting, personalizimin e Linux dhe krijimin e Respines me MX/antiX). Megjithëse, shpresoj që së shpejti të lëshoj një version të ardhshëm 4.0, i cili do ta bëjë atë një Respin MX plotësisht i pastër, bazë, funksional dhe universal. Kjo do të thotë, në një OS MX Linux me të vërtetë të përdorshëm pa ndonjë personalizim të madh ose përkatës për mua. Kështu që mund të përdoret nga kushdo brenda komunitetit Linux, në përgjithësi.

Megjithëse, në mënyrë ideale, ata që vendosin të përdorin MX/antiX duhet ta bëjnë këtë nga një ISO e pastër dhe nga e para. Në mënyrë të tillë që ata të dizajnojnë Respin Linuxero-n e tyre sipas dëshirës dhe nevojave të tyre. Ose duke ndjekur tonën Udhëzues MX Snapshot Tool ose indikacionet e përditësuara të Komunitetit MX/antiX mbi këtë temë. Ajo që deri më sot ka bërë të mundur që të ketë shumë Përsëritjet zyrtare të MX dhe jozyrtare si e imja.

Përmirësimi i MX-21 / Debian-11: Paketa dhe aplikacione shtesë – Pjesa 3
Artikulli i lidhur:
Përmirësimi i MX-21 / Debian-11: Paketa dhe aplikacione shtesë – Pjesa 3

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne shpresojmë këtë Kalimi II ashtu si i pari paketa për t'u instaluar në "Debian 12 Bookworm ose MX 23 Libretto" ose Distro të tjera të ngjashme dhe të përputhshme, kontribuojnë që të gjithë të kenë një sistem operativ më solid, më të qëndrueshëm dhe të plotë të lirë dhe të hapur. Dhe se është gjithashtu një udhëzues i dobishëm për ata fillestarë dhe fillestarë në GNU/Linux. Të cilat, tentojnë të kërkojnë vazhdimisht të rrisin njohuritë e tyre rreth paketës Debian GNU/Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.