Tutorial III: Paketa shtesë për të përmirësuar Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Tutorial III: Paketa shtesë për të përmirësuar Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Tutorial III: Paketa shtesë për të përmirësuar Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Javën e kaluar, ne ndamë 2 mësimet e para të 3 mësimeve tona të zakonshme që lidhen me Çfarë paketa të instaloni pas instalimit të Debian GNU/Linux në versionin e tij të fundit të qëndrueshëm. Çfarë për këtë rast është Debian 12 Bookworm. Dhe në to ne eksplorojmë dhe rekomandojmë një listë të paketave bazë dhe thelbësore për të përmirësuar çdo Distro bazuar në të "Debian 12, MX-23" dhe të tjerë të ngjashëm dhe të pajtueshëm.

Ndërsa, si zakonisht, në këtë tutorial të tretë do të fokusohemi në rekomandimin e disave pako shtesë fokusuar kryesisht në ato përdorues më të avancuar ose ekspertë në përdorimin e sistemeve operative, si p.sh zhvilluesit e programeve kompjuterikë (aplikacionet dhe paketat) dhe përpiluesit e kernelit.

Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me këtë Tutorial III të fundit dhe të dobishëm "Paketa shtesë për t'u instaluar në Debian 12 dhe MX 23", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë
Artikulli i lidhur:
Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Tutorial II: Paketa shtesë për Debian-12 / MX23

Tutorial II: Paketa shtesë për Debian-12 / MX23

Komandoni urdhra dhe paketa shtesë për përdorim më të mirë – Tutorial III

Paketa e dobishme për të zhvilluar dhe përpiluar programe dhe kernel amtare Linux

sudo apt install autoconf automake autotools-dev build-essential byobu dkms fastjar g++ g++-11 gawk gcc gcc-11 gcc-multilib git git-core gettext gettext-base intltool intltool-debian jarwrapper linux-headers-$(uname -r) make mawk mesa-common-dev minizip nasm openssl perl perl-base perl-modules-5.36 pkg-config python-apt-common subversion vim wx-common wx3.2-headers zlib1g

Biblioteka të dobishme për ekzekutimin e programeve të avancuara, specifike dhe komplekse

sudo apt install libalien-wxwidgets-perl libc6 libcurl3-gnutls libgcc1 libgl1-mesa-dev libglade2-0 libglib2.0-0 libglib2.0-bin libglib2.0-data libglibmm-2.4-1v5 libgtk2.0-0 libgtk2.0-bin libgtk2.0-common libguichan-sdl-0.8.1-1v5 liblocale-gettext-perl libpcre16-3 libmodule-pluggable-perl libpng16-16 libsdl-perl libsdl2-2.0-0 libstdc++6 libtool libvorbisenc2 libwx-perl libxcb-xtest0 libxcb-xv0 libxml2 libxml2-utils libxv1 libxvmc1 libxxf86vm-dev debhelper devhelp debmake libpng-tools anjuta
sudo apt install libbz2-dev libcdio-cdda-dev libcdio-dev libcdio-paranoia-dev libgl1-mesa-dev libglade2-dev libglib2.0-dev libglibmm-2.4-dev libglu1-mesa-dev libgmp3-dev libgtk-3-dev libgtk2.0-dev libjack-jackd2-dev libsdl-console-dev libsdl-gfx1.2-dev libsdl-image1.2-dev libsdl-mixer1.2-dev libsdl-net1.2-dev libsdl-ocaml-dev libsdl-pango-dev libsdl-perl libsdl-sge-dev libsdl-sound1.2-dev libsdl-ttf2.0-dev libsdl1.2-dev libsdl2-dev libsdl2-image-dev libsdl2-mixer-dev libsdl2-net-dev libsdl2-ttf-dev libsigc++-2.0-dev libsndfile1-dev libwxbase3.2-1 libxml2-dev libxtst-dev libxv-dev libxxf86vm-dev zlib1g-dev x11proto-record-dev
sudo apt install libboost-dev libboost-all-dev libcrypto++-dev libcurl4 libdb-dev libdb++-dev libevent-dev libgmp-dev libgmp3-dev libhwloc-dev libjansson-dev libmicrohttpd-dev libminiupnpc-dev libncurses5-dev libprotobuf-dev libqrencode-dev libqt5gui5 libqt5dbus5 libstdc++6 libssl-dev libusb-1.0-0-dev libtool libudev-dev ocl-icd-opencl-dev protobuf-compiler qrencode

Menaxhimi i paketës Python

sudo apt install python3-pip python3-psutil python3-twisted

Zhvillimi dhe mbështetja e aplikacionit QT5

sudo apt install qt5-assistant qt5-qmake qtbase5-dev-tools qttools5-dev qttools5-dev-tools libqt5websockets5 libqt5core5a

Deri këtu, kemi ardhur me lista e paketave shtesë për të rekomanduar në lidhje me 3 mësimet tona të zakonshme se çfarë duhet bërë pas instalimit të Debian/MX, në çdo version të ri të qëndrueshëm të disponueshëm.

Me paralajmërimin përsëri, që këto paketa shtesë të rekomanduara këtu do t'i lejojnë më lehtë këdo punoni në mënyrë optimale me pak ose aspak internet gjatë kryerjes së aktiviteteve të zhvillimit të aplikacioneve ose përpilimit të paketave.

Dhe për më tepër, këto ato nuk duhet domosdoshmërisht të instalohen të gjitha menjëherë, pra së bashku. Nëse jo, gjëja ideale ose ideale do të ishte të mësosh nga secili prej tyre, për çfarë shërbejnë dhe si mund të përdoren, qoftë përmes dokumentacionit online, si p.sh. Manpages Debian, Lista e paketave të qëndrueshme të Debian, Debian Wiki ose uebfaqe të tjera. Për të vendosur më pas nëse do të ishte vërtet e dobishme ose e nevojshme në afat të shkurtër apo afatgjatë në shpërndarjen tuaj të instaluar bazuar në Debian 12 Bookworm.

Zhvillimi i Debian 12 Bookworm ka marrë 1 vit, 9 muaj dhe 28 ditë për të përfunduar. Dhe tani përfshin më shumë se 11089 paketa të reja, 43 pako përditësuar dhe heq 6296 paketa, për një total përfundimtar prej 64419 paketa. Debian 12 Bookworm është lëshuar: Detajet e publikimit

Paketa të dobishme për t'u instaluar në Debian 12, MX 23 dhe të tjera të ngjashme
Artikulli i lidhur:
Paketa të dobishme për t'u instaluar në Debian 12, MX 23 dhe të tjera të ngjashme

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne shpresojmë këtë Tutorial III si 2 të tjerat më sipër paketa bazë dhe thelbësore për t'u instaluar në "Debian 12 Bookworm ose MX 23 Libretto" ose Distro të tjera të ngjashme dhe të pajtueshme, u lejon atyre të përmirësojnë dhe optimizojnë shpërndarjet e tyre të ndryshme sa më shumë që të jetë e mundur. Dhe është gjithashtu i dobishëm, mbi të gjitha, për ata fillestarë dhe përdorues të rinj të GNU/Linux që kërkojnë të mësojnë më shumë rreth paketimit të bazuar në Debian.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.