Udhëzues: Krijoni LiveUSB me Terminal

Ekzistojnë mënyra të ndryshme për të bërë një LiveUSB në Linux, njëra prej tyre është përdorimi i Unetbootin, nga të cilat KZKG ^ Gaara bëri një punë praktike kohe e gjate.

Një mënyrë tjetër për ta bërë atë është me terminalin, në këtë mënyrë ne nuk po instalojmë pak programe ose chorraditas se ajo që ata bëjnë është të zënë vend në diskun e ngurtë.

Le të shkojmë atje:

Pasi të kemi shkarkuar ISO, gjëja e parë që bëjmë është të fusim dosjen ku kemi ISO me terminalin:

cd "carpeta donde tenemos la iso"

ose (në rast se ajo formë na jep një gabim)

cd /"carpeta donde tenemos la iso"

Sapo të shohim listën e skedarëve për të verifikuar që nuk e kemi gabuar dosjen:

ls

Tani ne bëjmë:

dd if=nombredelaiso.iso of=/dev/sdb

e = / dev / sdb Normallyshtë rruga e pajisjes USB normalisht kështu që para se ta ndryshoni rekomandoj të provoni kështu, në rast se nuk funksionon ne tashmë e ndryshojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

29 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rogertux dijo

  Kjo është metoda më e mirë për të krijuar një usb të drejtpërdrejtë. Më i shpejtë dhe më efikas se çdo mjet grafik.

  pd: Na vjen keq për drejtshkrimin, xD.

  1.    Guxim dijo

   Për të qenë hera e parë do të të fal por herën tjetër do të shkosh direkt në RAE hahahahaha

   1.    majmun dijo

    Një pyetje: me këtë metodë tashmë keni të vendosur usb live me opsionet e nisjes (grub ose lilo) në të njëjtën mënyrë si iso për cd / dvd? Unë ju pyes pse ndonjëherë e kam bërë atë dhe kur e ristartova atë hodhi një gabim të keq, dhe në fund unë duhej të përfundoja duke përdorur unetbootin ... i cili përdor vetëm syslinux.

    1.    Guxim dijo

     Unë e kam provuar, por ajo që më ka ndodhur është se kompjuteri nuk ka mundësi të boot nga USB ose që unë nuk e di se si ta konfiguroj atë në BIOS.

     Gjithsesi unë imagjinoj po por nuk mund ta konfirmoj

     1.    rogertux dijo

      Bios nuk niset as nga live-usb dhe nuk mund të konfigurohet.
      Unë gjeta këtë (menaxher boot) http://www.plop.at, i cili thjesht e djeg atë në cd dhe lejon booting nga usb.

     2.    Guxim dijo

      Konfigurimi i Plop është shumë i vështirë, unë tashmë duhej ta përdorja një herë dhe asgjë, nuk isha në gjendje

     3.    rogertux dijo

      Unë e regjistrova atë vetëm në një cd dhe thjesht duke u nisur nga cd mund të boot nga një usb

     4.    Guxim dijo

      Epo atëherë duhet të ndodhë që brenda Plop ka disa variante dhe unë shkova të marr më të vështirat

 2.   StuMx dijo

  Kjo funksionon vetëm nëse iso vjen i përgatitur për të nisur përmes USB, përndryshe duhet të kryeni hapa shtesë.

  Për shembull, hera e fundit që u përpoqa ta bëja këtë me kërkesa të hapave shtesë debian u kërkuan (nuk kam provuar versionet e fundit), njëjtë me iso-të e para të harkut.

  1.    Javier Fonseca dijo

   Cilat janë hapat shtesë që kërkohen? Unë e kam atë problem.

  2.    jukonta dijo

   Kjo do të ndihmonte shumë prej nesh të dinë se çfarë kuptoni duke bërë disa ndryshime në përmbajtjen e imazheve iso prej të cilave dikush dëshiron të bëjë një usb të bootable, ju patjetër mund të shihni se aplikacione të tilla si Unetbootin bëjnë ndryshime në strukturën e skedarit që rezultojnë nga ekzekutimi i tij në koha për të ndërtuar një usb të bootable.
   Tani për tani unë do të përdor Unetbootin për të ngarkuar iso-në time në një USB, pa përdorur DD që me të vërtetë ka lënë shumë për të dëshiruar sepse e kam provuar pa ndonjë rezultat tjetër përveç një dështimi kumbues në montimin e USB-së.
   Të fala. :))

 3.   pandev92 dijo

  Kjo metodë është e mirë kur kemi një iz hibrid dhe e dimë që duke shkruar në terminal, adresa izohibre e izo

  Nëse nuk është hibrid zakonisht nuk funksionon, për shembull më ka ndodhur me një iz të lmde, një të debian të qëndrueshëm dhe një të bsd.

  1.    Saleskayark dijo

   pandev92:

   Ju faleminderit.

   Mendoj se ke te drejte. Ka më shumë informacion në lidhje me imazhet hibride ISO në komunitetin dot linuxmint dot com / tutorial / view / 744 dhe në wiki dot geteasypeasy dot com / Hybrid_ISO / IMG_format

   të fala

 4.   kik1n dijo

  Excelente !!!

 5.   David Segura M dijo

  Unë zakonisht e përdor këtë metodë për isos që më japin probleme duke përdorur aplikacionet e zakonshme, të tilla si OpenSUSE

 6.   Oscar dijo

  Përshëndetje, unë përpiqem të instaloj winxp nga usb me ubuntu, konfiguroj bios të fillojë nga hd i lëvizshëm (opsioni për të filluar nga usb nuk shfaqet, kur instalova ubuntu u shfaq) kompjuteri është i ndezur dhe kur duket se instalimi xp do të fillojë Kam një 2 dhe një vijë flakëruese. Nga atje nuk ndodh.
  Dua të kaloj përsëri në xp sepse nuk sqarohem me Ubuntu dhe po çmendem!
  Ju faleminderit shumë për vëmendjen tuaj.

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirëseardhja Oskar (Një tjetër për koleksionin: D):

   Unë ju rekomandoj që të shkoni në forumin tonë për të marrë ndihmë më të mirë

   të fala

 7.   Annubis dijo

  Nëse e dini shtegun ku është iso, thjesht duhet të bëni:

  dd nëse = / shtegu / tek / skedari.iso e = / dev / sdX

  Dhe, meqenëse dd nuk tregon progres, nëse duam të shohim se ku shkon, duke e ekzekutuar këtë, ne mund ta bëjmë atë:

  watch -n 10 kill -USR1 `pidof dd`

  1.    sieg84 dijo

   Me dd_rescue nëse tregon një shirit progresi, në wiki OpenSuse së pari ekzistonte metoda me dd, pastaj ata e ndryshuan atë në dd_rescue

   1.    ekipi mafioz dijo

    Të paktën në Debian nr

 8.   -Kameleoni- dijo

  Shumë e dobishme c:

 9.   Eduardo dijo

  Ju gjithashtu duhet të verifikoni shtegun usb me fdisk -l

 10.   Kripë dijo

  Shumë faleminderit!! Unë kam instaluar Debian 8 me LXDE dhe kam disa gabime, nuk kam qenë në gjendje të instaloj Unetbootin dhe nuk dija më si të bëja një LiveUSB, falë kësaj do të jem në gjendje të instaloj përsëri OS

 11.   jukonta dijo

  Unë ju kërkoj falje të gjithëve për atë që do të them, por ky udhëzues zotërinj të mi të dashur të blogut. Fromlinux.net, është FAKE, kështu që është një FAKE e keqe sepse si shumë faqe të tjera, udhëzime për video në blog, ata nuk bëjnë asgjë tjetër përveç përsëritjes së diçkaje Kjo është e gabuar, unë me të vërtetë u them atyre të provojnë dhe unë u përpoqa përsëri duke kërkuar dhe shikuar, por unë vetëm gjeta dështim në procedurë sepse pasi kisha bërë të gjithë hapat e përshkruar këtu. Si rezultat, mora një kopje të përmbajtjes së iso-së që nuk funksionon kur ekzekutohet në usb, duhet të bëhet bootable, duke përdorur GRUB ose LILO, ose syslinux (ose mënyra të tjera që nuk e di të vërtetën) që do të na bëjë të nisemi nga usb.
  Për këtë arsye ju rekomandoj të gjithë lexuesve, nëse ata përdorin linux ose windows, të përdorin Unetbootin që do të bëjë gjithçka që them më sipër, jo vetëm që kopjon përmbajtjen e iso në usb por gjithashtu e bën atë të bootable (e cila është ajo që ata harruan të përmendnin mësuesve tanë.)
  Brohoritje :))

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Mik, kjo BEN, sepse në punën time unë bëj LiveUSB shpesh me të njëjtën metodë. Unetbootin e bën punën më të lehtë POR, nuk funksionon mirë kur bëhet fjalë për Ubuntu.

   1.    jukonta dijo

    Faleminderit KZKG ^ Gaara për mendimin tënd, e vërteta është që unë u përpoqa disa herë, duke u përpjekur ta bëja atë me CraunchBang, Debian, Slax dhe Kali, e vërteta është se me askënd nuk mund ta bëja, me këtë metodë, për të kaluar të gjithë përmbajtjen nga iso në USB duke përdorur aplikacionin DD.
    Përshëndetje.

 12.   Engjëll lavin dijo

  hi, hej ndonjëherë nuk funksionon, pse ndodh kjo?

 13.   karlosk dijo

  SHENIM: Kur filloni procesin nuk duhet të hiqni njësinë, të mbyllni terminalin ose ta përfundoni para se ta përfundoni sepse mund ta dëmtojë atë.

 14.   Julio Hernandez dijo

  Për fillestarët si unë, në Ubuntu 20.04, është e nevojshme të shtoni komandën "sudo" që ajo të funksionojë, në mënyrë që komanda e plotë të duket kështu:

  sudo dd nëse = isoname.iso e = / dev / sdb

  M'u deshën disa minuta për të përfunduar, por është provuar ... faleminderit për mikun tënd të procedurës!