Udhëzime audio të rekomanduara nën GNU / Linux

Para se të vazhdojmë me mjetet e ndryshme të krijimit të multimedias falas, mendoj se është e nevojshme të vendosësh në dispozicionin tënd një seri artikujsh që po përpilojmë nga Hispasonic. Qëllimi i kësaj është që të shmanget përsëritja e përmbajtjes më shumë se e pranishme në "rrjet" dhe njohuria e së cilës mund të jetë pak a shumë e rëndësishme në varësi të nevojave tona. duke shmangur të qenit shumë të detajuar dhe po më të përgjithshëm, pasi që askush nga ne nuk është profesionist në këtë temë. Po kështu, ndërsa grumbullojmë më shumë manuale, do të jetë koha që t'i rendisim përsëri.

Cilësimet e sistemit dhe Paketa e Lidhjes Audio JACK

Hyrjet e mia të para në GNU Audio në UsemosLinux kanë për qëllim përgatitjen e një sistemi gjenerik dhe zbulimin e një numri të vogël distrosh me të cilat ju kursejnë ato hapat e parë. Vlen të dihet se çfarë ndodh në sistemin tonë "të vonuar" (për këtë ne filluam të luanim me Linux, apo jo?). Megjithëse me versionet më të fundit të bërthamës, përdorimi i një bërthame në kohë reale nuk është më thelbësore, ka akoma njerëz që e preferojnë atë. Për të gjitha këto, faqja në internet e Argjentinës SounDebian duhet të jetë e pranishme në faqeshënuesit tuaj. Përveç kësaj, ai përfshin një pjesë të mirë të manualeve.

Pjesa më e rëndë e procesit të krijimit të muzikës nën Linux është mësuar të përdorësh JACK. Këtu duhet të "lidhni para" dhe të humbni frikën. Possibleshtë e mundur që ne do të hasim në më shumë se një problem, por përvoja ime më tregon se shumica e përdoruesve që çmenden për ta konfiguruar janë se "ata nuk i kanë lexuar udhëzimet në mënyrë korrekte".

Ushtë THEMELORE të kuptohet funksionimi i tij minimalisht (megjithëse ndihmon për të zgjedhur një pajisje audio të testuar mirë nën Linux, më shumë se një e përdor pa problem me kartat e integruara). Kthimi në përvojën time personale, udhëzimet e Semicorchux (Pablo_F në Hispasonic) janë më të mirat, dhe ato janë gjithmonë në dispozicion për t'iu përgjigjur pyetjeve dhe për të na ndihmuar me konfigurimin në ato forume.

Më në fund, në kohën e tij kam përkthyer një artikull nga manuali AvLinux që përmbledh funksionimin e JACK për më të riun.

ngrohtësi

Ardor është "vajza e bukur" e softuerit audio GPL, dhe më shumë që nga ardhja e versionit 3. Një tjetër mundësi po aq funksionale (edhe pse më e thjeshtë dhe me karakter "alfa") është Qtractor. Duke punuar me Ardor do të plotësojmë shumicën e nevojave tona.

Deri më tani ka manuale të plota për versionin 2.8 (në anglisht dhe spanjisht, të dy të disponueshëm në SounDebian), të cilit i shtohet një version i përkohshëm i manualit Ardor3, aktualisht vetëm në anglisht. Përmendje e veçantë për të renë Manual on-line në dispozicion në faqen e tyre të internetit.

Por sigurisht, unë tashmë i njoh përdoruesit, dhe ju ende nuk doni të paketoheni me 200 faqe manuale, kështu që duhet të siguroni diçka më të thjeshtë. Epo, kemi fat, sepse YouTube ekziston. Ndërsa ambientohemi me versionin 3, ne mund të prezantohemi me Ardorin me videot e Andriu (gjithashtu një përdorues Hispasonic) dhe Radialistas.

antologji

Përfundimi (sepse përndryshe kjo hyrje do të jetë e madhe ...), unë do të citoj disa artikuj më specifik:

Ka edhe më shumë, por kjo është një histori tjetër ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Roy batty dijo

    Dr Malvedades LOL