Ubuntu 20.04.3 LTS vjen me Linux 5.11, Mesa 21.0, përditësime dhe më shumë

Përditësimi i ri i Ubuntu 20.04.3 LTS tashmë është lëshuar bëni disa ditë dhe në të përfshihen ndryshimet në lidhje me mbështetjen e përmirësuar të harduerit, Azhurnimet e bërthamës Linux dhe grumbullit grafik, rregullimet e defekteve në instalues ​​dhe bootloader.

edhe përfshin përditësimet më të fundit për disa qindra pako për të adresuar dobësitë dhe çështjet e stabilitetit, plus përditësime të ngjashme lëshohen për Ubuntu Budgie 20.04.3 LTS, Kubuntu 20.04.3 LTS, Ubuntu MATE 20.04.3 LTS, Ubuntu Studio 20.04.3 LTS, Lubuntu 20.04.3 LTS, Ubuntu Kylin 20.04.3. 20.04.3 LTS dhe Xubuntu XNUMX LTS.

Ky version i pikës së tretë bashkon të gjitha azhurnimet e softuerit të lëshuar deri më sot, si dhe arna të ndryshme të sigurisë dhe rregullime të gjera të gabimeve.

Karakteristikat kryesore të reja të Ubuntu 20.04.3 LTS

Ubuntu LTS 20.04.3 përfshin disa nga përmirësimet e versionit Ubuntu 21.04 prej të cilave mund të zbulojmë se përditësimi është bërë për paketat së bashku me kernel versionin 5.11, pasi që Ubuntu 20.04 dhe 20.04.1 kanë përdorur kernel 5.4 dhe 20.04.2 kernel 5.8.

Si zakonisht, HWE (Hardware Enablement Stack) është përditësuar me ardhjen e Linux kernel 5.11 Ky version përfshin përmirësime të ndryshme të Btrfs, duke theksuar opsionet e montimit për t'u përdorur kur rikuperoni të dhënat nga sistemet e dëmtuara të skedarëve, si dhe heqjen e mbështetjes për opsionin e montimit të vjetëruar më parë "inode_cache". Përgatiti kodin për të mbështetur blloqe me meta të dhëna dhe të dhëna më të vogla se një faqe (PAGE_SIZE), si dhe mbështetje për zonimin e hapësirës.

Përveç kësaj një mekanizëm i ri është shtuar në përgjimin e thirrjeve të sistemit, bazuar në prctl () dhe kjo ju lejon të hidhni përjashtime nga hapësira e përdoruesit kur përdorni një thirrje të veçantë të sistemit dhe imitoni ekzekutimin e tij. Ky funksionalitet është kërkuar në Wine dhe Proton për të imituar thirrjet e sistemit Windows, e cila është e nevojshme për të siguruar pajtueshmërinë me lojërat dhe programet që ekzekutojnë drejtpërdrejt thirrjet e sistemit pa kaluar nëpër API të Windows.

Për arkitekturën RISC-V, është shtuar mbështetja për sistemin e alokimit të kujtesës Contiguous Memory Allocator (CMA), e cila është optimizuar për të alokuar zona të mëdha të kujtesës së vazhdueshme duke përdorur teknikën e lëvizjes së faqeve. Për RISC-V, ka gjithashtu mjete të zbatuara për të kufizuar qasjen në / dev / mem dhe për të llogaritur kohën e përpunimit të ndërprerë.

Nga ana e kontrolluesve ne mund të gjejmë tabelën 21.0, përveç kësaj gjithashtu mjedisi i desktopit i azhurnuar me GNOME Shell 3.36.9, LibreOffice 6.4.7, Mozilla Firefox 91, GCC 10.3.0, Python 3.8.10, containerd 1.5.2, ceph 15.2.13, snapd 2.49, cloud-init 20.4 dhe aplikime të tjera të sistemit.

Nga ana e komponentëve të grumbullit grafik që janë përditësuar, ato përfshijnë X.Org Server 1.20.11 dhe Mesa 21.0, të cilat janë testuar me versionin Ubuntu 21.04. Versionet e reja të drejtuesve të videove janë shtuar për çipat Intel, AMD dhe NVIDIA.

Për sistemet e serverëve, është shtuar një kernel i ri si opsion në instalues, plus asambletë e reja tani do të përdoren vetëm për instalimet e reja: sistemet e instaluara më parë mund të marrin të gjitha ndryshimet e pranishme në Ubuntu 20.04.3 përmes sistemit standard të instalimit të azhurnimit.

Duhet ta mbajmë mend atë një model mbështetës i përditësimit të vazhdueshëm përdoret për të ofruar versione të reja të kernelit dhe rafte grafike, ku kernelët dhe drejtuesit e raportuar do të mbështeten vetëm derisa të dalë përditësimi tjetër i arnës së degës së Ubuntu LTS. Për shembull, kerneli Linux 5.11 i propozuar në lëshimin aktual do të mbështetet deri në Ubuntu 20.04.4, i cili do të ofrojë një kernel Ubuntu 21.10. Fillimisht i dërguar, kerneli bazë 5.4 do të mbështetet për një cikël të plotë mirëmbajtjeje pesëvjeçar.

Ndryshe nga versionet e mëparshme të LTS, versionet më të reja të kernelit dhe grumbullit grafik do të përfshihen në instalimet ekzistuese të Ubuntu Desktop 20.04 si parazgjedhje, dhe nuk ofrohen në formën e opsioneve. Për t'u kthyer në kernelin bazë 5.4, ekzekutoni komandën:

Si të azhurnohet në azhurnimin e ri të Ubuntu 20.04.3 LTS?

Për ata që janë të interesuar dhe janë në Ubuntu 20.04 LTS, ata mund të azhurnojnë sistemin e tyre në azhurnimin e ri të lëshuar duke ndjekur këto udhëzime.

Nëse ata janë përdorues të Ubuntu Desktop, thjesht hapni një terminal në sistem (ata mund ta bëjnë atë me shkurtoren Ctrl + Alt + T) dhe në të do të shtypin komandën e mëposhtme.

sudo apt install --install-recomienda linux-generic

Në fund të shkarkimit dhe instalimit të të gjitha paketave, megjithëse nuk është e nevojshme, ne rekomandojmë të kryeni një rifillim të kompjuterit.

Tani për ata që janë përdorues të serverit Ubuntu, komanda që ata duhet të shtypin është e mëposhtme:

sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Së fundmi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kësaj, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.