Ubuntu 24.04 LTS "Noble Numbat" vjen me Linux 6.8, instalues ​​të ri, dyqan aplikacionesh dhe më shumë

Wallpapers Ubuntu 24.04 LTS

Pas një periudhe të shkurtër testimi beta, Zbulohet kanonike pak ditë më parë lansimi i versionit të ri të Ubuntu Linux 24.04 LTS i koduar "Noble Numbat" me një sërë veçorish dhe përmirësimesh të rëndësishme.

Ubuntu LTS 24.04 Si një version i mbështetjes afatgjatë, ai ofron deri në Vjet 12 mbështetje për ata që zgjedhin Ubuntu Pro, ndërsa versioni standard i Ubuntu 24.04 ka pesë vjet të mirëmbajtjes së sigurisë direkt në depon kryesore të Ubuntu.

Çfarë ka të re në Ubuntu 24.04 LTS "Noble Numbat"?

Ubuntu LTS 24.04 arrin me të Kerneli Linux 6.8 me performancë të përmirësuar të thirrjeve të sistemit, mbështetje për KVM të ndërlidhur në ppc64el dhe akses në sistemin e ri të skedarëve beachefs.

Ubuntu Desktop 24.04 LTS

Në anën e desktopit është paraqitur GNOME 46 si mjedis i parazgjedhur i desktopit. Ky version sjell me vete disa përmirësime në aplikacionet e menaxhimit të skedarëve, duke theksuar Nautilus, i cili tani ka një ndërfaqe përdoruesi të ridizajnuar dhe një funksion të përmirësuar të kërkimit global. Për më tepër, GNOME 46 sjell përditësime në aplikacionin e Cilësimeve, duke përfshirë mbështetjen për njoftime të zgjerueshme, një ripërpunim të sistemit të llogarisë në internet dhe njoftime më të mira.

NetworkManager tani përdor Netplan si sfondi juaj i parazgjedhur i ruajtjes së konfigurimit. Kur përmirësoni, të gjitha profilet e lidhjes /etc/NetworkManager/system-connections/ migrohen në mënyrë transparente në /etc/netplan/90-NM-*.yaml dhe u konvertua në profilet e lidhjes të dhënë nga Netplan në /run/NetworkManager/system-connections/.

Ubuntu App Store 24.04 LTS

Është prezantuarose një dyqan të ri aplikacionesh që zëvendëson dyqanin e mëparshëm Snap. Aplikacioni është shkruar nga e para duke përdorur mjetin Flutter. Dyqani i ri është krijuar për të trajtuar aplikacionet e formatit .deb dhe snap (duke i dhënë gjithmonë përparësi snap-it).

Instaluesi i ri i Ubuntu 24.04

Hasshtë prezantuar gjithashtu një instalues ​​i ri i bazuar në Flutter, e cila ka një proces që ju lejon të automatizoni instalimin duke përdorur një skedar konfigurimi .yaml (lokale ose e largët). Instaluesi është përmirësuar gjithashtu vizualisht, me ilustrime të reja të guximshme për çdo hap dhe përshkrime më të qarta e më koncize teksti. Opsionet e aksesueshmërisë janë shtuar si hap i dytë dhe mbështetja e instalimit të udhëhequr (të avancuar) të ZFS është rifutur

E mbështetje për .NET 8 gjatë gjithë ciklit jetësor të këtij versioni LTS, si dhe Java me certifikim TCK, LTS për .NET. Ky version shton gjithashtu mjete të përditësuara, duke përfshirë Python 3.12, Ruby 3.2, PHP 8.3 dhe Go 1.22.

Janë prezantuar mjete të reja menaxhimi për Ubuntu Desktop dhe Windows Subsystem për Linux (WSL), duke përdorur teknologji të përbashkëta instalimi për të lejuar personalizimin e imazhit përmes mjeteve të tilla si autoinstall dhe cloud-init.

Gjithashtu në Ubuntu 24.04 LTS, Vëmendje e veçantë i është kushtuar përmirësimit të sigurisë përmes masave të ndryshme. Një prej tyre është kufizoni hapësirat e paprivilegjuara të emrave të përdoruesve. Në këtë version, qasja në lejet shtesë brenda këtyre hapësirave të emrave është e kufizuar, duke reduktuar sipërfaqet e mundshme të sulmit.

Theksohet gjithashtu se FORTIFY_SOURCE u ngrit në nivelin 3, i cili përmirëson zbulimin e shkeljeve të sigurisë së kujtesës në funksione të zakonshme si memcpy() dhe snprintf(). Në arkitekturën ARM64, masa të tilla si vërtetimi i treguesit të imponuar nga hardueri dhe synimi i degëve u zbatuan për të zbutur sulmet e ripërdorimit të kodit.

AppArmor është përditësuar gjithashtu në versionin 4.0, duke prezantuar përmirësime të ndryshme të kontrollit të aksesit në rrjet, politika komplekse të kushtëzuara dhe aftësinë për të shtyrë vendimet e aksesit në programet e hapësirës së përdoruesit. Kjo mundëson modele të avancuara sigurie, të tilla si kërkesat interaktive për qasje në skedarë.

Lidhur me sigurinë në protokollet kriptografike, Ubuntu 24.04 çaktivizon versionet e vjetëruara dhe të pasigurta të TLS (1.0 dhe 1.1) dhe DTLS 1.0 për të parandaluar sulmet e degradimit që mund të ekspozojnë të dhëna të ndjeshme. Këto masa kontribuojnë ndjeshëm në përmirësimin e sigurisë së përgjithshme të sistemit operativ.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Fillimi i sistemit u përditësua në systemd 255.4
 • Stacki i rrjetit u përditësua në Netplan 1.0 162 me mbështetje për WPA2 dhe WPA3 të njëkohshme, Mellanox VF-LAG për rrjete SR-IOV me performancë të lartë dhe përmirësime VXLAN.
 • openssh nuk varet më nga libsystemd, duke reduktuar numrin e varësive dhe duke e bërë atë më pak të prirur ndaj çështjeve të sigurisë në të ardhmen
 • Një mjet përditësimi i quajtur Firmware Updater për të përditësuar firmware në mënyrë efikase pa ekzekutuar një menaxher të plotë aplikacioni në sfond.
 • Mbështetje për përshpejtuesin QAT të integruar në procesorët Intel, duke ofruar mjete për të përshpejtuar llogaritjet e përdorura në kompresim dhe enkriptim.
 • Paketat e konvertuara për arkitekturën 32-bit Armhf për të përdorur llojin time_t 64-bit për të trajtuar kohët pas 19 janarit 2038.

Shkarkoni Ubuntu 24.04 LTS "Noble Numbat"

Për i interesuar të jetë në gjendje të shkarkojë versionin e ri, Duhet të dini se mund ta merrni nga faqja zyrtare e Ubuntu në seksionin e shkarkimeve ose nga faqja e publikimeve. Shkarkoni Ubuntu 24.04 LTS "Noble Numbat"


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.