[Rregulluar] Ubuntu varet nga fillimi: ekran i zi / vjollcë i vdekjes

Unë nuk kam përdorur Ubuntu për vite me rradhë, por ditën tjetër, duke u përpjekur të instaloj Ubuntu 13.04 në kompjuterin e një shoku tim, pata përsëri makthe: pas një instalimi të suksesshëm, sistemi "varet" në fillimin dhe shfaqet një ekran az ... Na vjen keq, Violeta, pasi kujtova Mark Shuttleworth dhe të gjithë familjen e tij, unë gjeta zgjidhjen, të cilën po e ndaj me ju.


Gabimi zakonisht ndodh kur përdorni karta video Nvidia ose AMD, ose një kompjuter portativ me Optimus ose të ngjashëm, i cili lejon përdorimin e 2 kartave grafike të këmbyeshme. Ubuntu, pasi nuk vjen me drejtuesit e pronarit të instaluar, mund të ketë probleme duke punuar me ta.

Zgjidhja është që të filloni Ubuntu, pasi të keni kaluar në mënyrën nomodeset, të anashkaloni ekranin e zi ose të purpurt (sipas rastit), të shkarkoni dhe instaloni drejtuesit e duhur dhe më pas të ristartoni për të rregulluar problemin përgjithmonë.

hapat

1. - Filloni kompjuterin dhe shtypni butonin Shift në fillimin, për të marrë menunë Grub. Përdorni tastet e shigjetave për të lundruar / theksuar hyrjen që i përgjigjet Ubuntu (zakonisht e para).

2. - Shtypni tastin e për të redaktuar hyrjen, e cila do të shfaq informacione të hollësishme të nisjes:

3. - Gjeni hyrjen siç tregohet në pamjen e ekranit më sipër. Përdorni shigjetat e tastierës për të arritur tek ajo, dhe pastaj shtypa tastin Fund për të shkuar në fund të rreshtit (e cila mund të jetë rreshti tjetër, në mënyrë paradoksale).

Kam futur fjalën nomodeset siç tregohet në screenshot dhe goditi Ctrl + X për të filluar sistemin.

Nëse gjithçka shkon mirë, sistemi do të fillojë pa probleme dhe ju do të jeni në gjendje të instaloni drejtuesit e pronarit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

87 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Babil dijo

  Thjesht tani më njoftoni haha, zgjidhja është shumë e mirë nëse funksionon, unë u lodha duke instaluar Ubuntu 12.04, një mijë drejtues pronësorë të shkarkuar nga faqja AMD për kartën time video Radeon HD 6550M .. dhe gjithmonë kur rindizeni kthehet ekranin e purpurt. Kam mbaruar instalimin e Xubuntu 12.04 dhe drejtuesit e pronarit atje dhe ata punojnë perfekt .. Sidoqoftë, faleminderit për zgjidhjen!

  1.    José dijo

   Përshëndetje, një pyetje, cilat janë drejtuesit pronësorë dhe nga mund t'i shkarkoj ato?

  2.    Betsy dijo

   Shkëlqyeshëm! U zgjidh menjëherë ... Faleminderit shumë

 2.   Babil dijo

  Ideja është pasi instaloni ubuntu, rifilloni dhe kaloni në modalitetin nomodeset, pasi të keni filluar në atë mënyrë instaloni drejtuesit dhe pastaj rifilloni?

 3.   Gaius baltar dijo

  Normalshtë normale kur keni të integruar + grafikë të dedikuar, kjo gjithashtu ndodh në Debian dhe mund të bëjë që monitori të mos fillojë. Çaktivizimi i BIOS-it të integruar gjithashtu zgjidh raste të ngjashme. 'nomodeset' është e lezetshme, duhet ta dini. ^^

 4.   tammuz dijo

  Unë shoh që është ubuntu 12.04 sepse kerneli është 3.2, ai i ziles së zhurmës është 3.8, 12.04 më dha probleme me nvidia GT520 por me versionet e mëposhtme nuk duhet të ndodhë, në fakt unë jam në 12.10 me drejtuesit e pronarit dhe kështu gjë e pasur që LTS nuk e ka matur deri në

 5.   albëri dijo

  Nuk më hyri në punë: po
  Unë vazhdova siç është udhëzuesi juaj dhe asgjë ... ekrani i zi vazhdon të shfaqet dhe pastaj hyn në Ubuntu por pa dekoruesin e dritares ose unitetin ose shiritin.
  Unë kam një Acer Aspire Z3101 Nvidia Gt520 Ubuntu 13.04

  1.    Francesco dijo

   E njëjta gjë më ndodh, unë kam një acer aspire 5516

 6.   Gaius baltar dijo

  Nëse futni Ubuntu, është një problem me drejtuesin. Me drejtuesit e mëparshëm të ATIHD4330 tim, dekorimi i desktopit po plasaritej, duke më lënë pa Unitet dhe pa kufij të dritareve.

  Nëse keni skedarin /etc/X11/xorg.conf, caktoni shoferin VESA (në vend të nvidia) dhe provoni të instaloni drejtuesin NVIDIA nga cilësimet e sistemit. Mund të provoni gjithashtu 'nouveau' ose, drejtpërdrejt, të fshini skedarin xorg.conf

  (Mund të gaboj, jam i ftohtë për temën e shoferëve grafikë që nga amd-trashëgimia e re, por para se të vuaja shumë me fokin 'fglrx' të ati)

 7.   edo dijo

  Unë më tepër e kam problemin nga ana tjetër, shoferi falas funksionon mirë për mua, por kur instaloj atë të pronarit, ekrani bëhet i zi dhe zakonisht duhet të formatoj përsëri. Kjo vlen për çdo distro që kam përdorur (ubuntu 12.10, 13.04, eOS me kernel 3.8, manjaro, chakra, etj), dhe duhet të funksionojë, pasi që ulja në xorg zakonisht e bën mirë.
  Ajo që është e sigurt është që në radeon hd 4200 tim mund të përdor vetëm shoferin falas ... lamtumirë një përvojë më të mirë në avull

  1.    Juan Antonio dijo

   Më ndodhi e njëjta gjë si ty. Unë e kisha shoferin të lirë dhe kur shkova në atë privat më la një ekran të zi ... çfarë mund të bëj?
   Ju faleminderit!

 8.   hernando sanxhez dijo

  Diçka e ngjashme ndodh me Mageia, a do të jetë e mundur të zgjidhet në këtë mënyrë?
  Shpresojmë, faleminderit për këtë informacion interesant.

 9.   Cesar Benavidez dijo

  E njëjta gjë më ndodhi pas instalimit të një azhurnimi në Ubuntu 12.04, funksionon në mënyrë të përsosur faleminderit.

 10.   Imazhi i vendmbajtësit të Nilzer Camacho Alvarez dijo

  Përshëndetje të gjithëve, pasi u ndryshua në NOMODESET dhe shtypni kontrollin X. Më jep dy mundësi për të shtypur tastin S dhe M (manuali i fundit i rikuperimit) dhe atje çfarë veprimesh duhet të kryej. Pershendetje dhe faleminderit

  Jam me Ubuntu 13.04

 11.   Josefa dijo

  Ka punuar perfekt për mua, faleminderit

 12.   Matto dijo

  Unë e bëra atë nga nomodeset dhe nuk funksionon .. tregon shumë parametra, por ende nuk mund të filloj ubuntu .. imazhi i zi vazhdon të shfaqet dhe zhduket me kursorin

 13.   amem dijo

  Zakonisht ky është një problem i menaxhimit të energjisë, unë e zgjidha kështu: Ndryshoni parametrin "spërkatje e qetë" në "nolapic" mos harroni të ruani ndryshimet. Ju mund ta ndihmoni veten me programin grub customizer, i cili nuk vjen në depo.

  1.    Juventino Saavedra Sanchez dijo

   Kështu që unë mund ta zgjidh problemin tim, faleminderit. "Shtë "nolapic" në vend të "nomdeset i qetë spërkatje"

   1.    le të përdorim linux dijo

    Madhe! Faleminderit që la komentin tënd.
    Perqafo! Paul

 14.   sel dijo

  Përshëndetje

  Një mënyrë tjetër për të shkuar në grub?

  E imja, 13.10, ndërrimi i ngutshëm nuk shkon, ngarkohet si zakonisht dhe kthehet në gjendjen katatonike.

  1.    ALEJANDRO DE ALBA dijo

   Unë jam në të njëjtën, çelësi i ndërrimit nuk funksionon

   1.    le të përdorim linux dijo

    Miqtë: Unë e lë këtë lidhje në wiki zyrtare të Ubuntu ku thotë se ndërrimi duhet të funksionojë. Nëse jo, mbase GRUB nuk ka instaluar si duhet. E vetmja zgjidhje që mund të mendoj është të përdor një disk instalimi Ubuntu, të niset nga atje, dhe pastaj të instaloj përsëri ose të konfiguroj grub nga atje.

    https://wiki.ubuntu.com/RecoveryMode

    Perqafo! Paul.

   2.    william dijo

    Përshëndetje
    Mund të provoni sa vijon: rindizni PC-në, futni BIOS dhe dilni pa ndryshuar asgjë, dhe pastaj po, mbani të shtypur tastin Shift.
    të fala

 15.   Ubunteri dijo

  Përshëndetje të gjithëve, përditësimi im i Ubuntu në 13.04 dhe tani kur azhurnoj në 13.10 varet kur filloj me ekranin e zi menjëherë pasi të kaloj në grub. Mënyra e vetme për të filluar është duke zgjedhur një mënyrë fillimi 3.2

 16.   Jonathan dijo

  ahhh faleminderit shumë hera e parë që më ndodh ekrani i zi !!! eshte KAOTICA !!! HAHAHA funksionoi për mua duke ndryshuar «spërkatjen e qetë» në nolapike

 17.   Oscar dijo

  cili është versioni ubuntu që provova me 13.10 tim dhe nuk funksionoi

  1.    Diego R dijo

   E provova në Ubuntu 12.04 LTS

   Përshëndetje!

 18.   Diego R dijo

  Shumë faleminderit!!!

  Kisha 2 ditë me të njëjtin problem ...

  Përshëndetje nga Meksika!

 19.   Juan Jiron dijo

  Faleminderit shumë mik, postimi juaj është shumë i dobishëm

 20.   antonio dijo

  Mirëmëngjes, do ta shihni, unë instalova ubuntu 13.04 në kompjuterin tim që kishte windows 7 por tani në fillim është bllokuar, nuk shoh grub ose ndonjë gjë tjetër, vendosa të heq hard diskun dhe të fshij të gjithë ndarjen, në mënyrë që të filloj nga 0 por vazhdoj të tërheq të njëjtin ekran e zezë dhe atje qëndron e bllokuar a mund të më thuash se çfarë të bëj !!

 21.   meli dijo

  Ju dëgjoni Carnala, unë tashmë e provova këtë nga tutoriali juaj dhe noo kaloi, ubuntu nuk funksionon, një ekran i zi varet me një tekst të paravendosur që është emri i kartës sime mdre haha ​​nuk e di nëse mund të ma bësh dorën me këtë jam lodhur duke kërkuar kam një kartë video nvidia plis helpmee provova shume gjera dhe nooo problemi mund te zgjidhet aaaaaaa

 22.   Miguel engjëll dijo

  Dikush mund të më ndihmojë të lutem ... instaloj ubuntu 13.10, azhurnoj dhe rinis kompjuterin ... kur vërejt se instalimi i softuerit të pronarit mund të shkaktojë gabime, unë ndoqa hapat në këtë postim në letër ... por nuk funksionoi ... kur fillova ubuntu më kërkoi fjalëkalimin, pasi të hyni në ekran është plotësisht e zezë ... grafiku që kam është nvidia, dhe përdorni këto komanda ...

  NVIDIA:
  sudo add-apt-depo ppa: xorg-edgers / ppa
  sudo apt-get freskimin e
  sudo apt-get instalo nvidia-319 nvidia-settings-319

  Shpresoj të më ndihmoni ... Faleminderit paraprakisht

 23.   Në rregull dijo

  Përshëndetje, e njëjta gjë më ka ndodhur në lidhje me ekranin e zi ... por është e vërtetë është një problem me shoferin e kartës video ... POR tani fillon, më kërkon emrin e përdoruesit, fjalëkalimin dhe pas kësaj shfaqet një mesazh i GARANCS SS PASURISHT dhe pastaj mbetet "Emri i përdoruesit @ pcname: ¬ $"

  dhe qëndron atje, unë futa përsëri të dhëna si mbikëqyrësi im, ose përdoruesi dhe ASGJ ...
  cfare bej une - NDIHMONI MEeeeeee ju lutem me e-mail ramos.serruto@gmail.com

 24.   Carlos dijo

  Diçka e ngjashme më ndodh: Unë u azhurnova në Ubuntu 13.10 dhe vdiq atje. Solocioni nomodeset nuk funksionoi për mua. A mund të kryhet ndonjë veprim nga interpretuesi i komandës grub? Brohoritje

 25.   duda1 dijo

  Por nëse unë kam të instaluar Windows 7 në një ndarje dhe ubuntu në një tjetër, a do të respektojë ai përsëri boot Windows?

 26.   ricardo dijo

  Përshëndetje, unë nuk jam ekspert, por dhe një problem filloi diskun Ubuntu për instalimin e tij, shfaqet ekrani i parë ku shfaqet nëse dëshironi të instaloni versionin e provës dhe nuk ka asgjë tjetër, unë shtyp butonin dhe nuk dridhet, çfarë mund të bëj?

 27.   Juanjo dijo

  Ju faleminderit.
  Sapo e zgjidha fletën e votimit kur azhurnoja në Ubuntu 14.04

 28.   reco dijo

  ndihmë !! Më parë, kur fillova, kisha pak letra dhe nuk do të fillonte, por unë e bëra këtë dhe unë ende kam të njëjtën gjë, por me më shumë letra, marr profile appArmor. Më vjen keq, shpjegimi i keq, por çfarë është gabim me mua, cfare mund te bej?

 29.   Ariana dijo

  Ka punuar për mua. Unë jam një fillestar looooong, zgjidhje si këto më ruajnë lëkurën. Përshëndetje nga Argjentina

 30.   Cristian dijo

  Sa e mrekullueshme. Shume mire. Instaloni Ubuntu në të njëjtin PC që e kishte instaluar në një disk të mëparshëm i cili skadoi dhe filloi me këtë problem. Meqenëse nuk është përdorimi im parësor, nuk i dhashë më shumë top deri më sot. Sa e lumtur ta përdor përsëri atë hahaha. Faleminderit shume.

 31.   Rafael dijo

  Unë ju them se problemi nuk është vetëm në fillimin në rastin tim si miqtë e tjerë kur ata janë duke punuar ekrani shkon i zi nuk ka mundësi tjetër përveç se të rifilloni. Unë kam miq të tjerë të cilët zgjodhën të kthehen në 12.04 zgjidhur problemin. Ju mund ta imagjinoni që ata do të duhet ta zgjidhin këtë sepse në vend që të përmirësohen me versionet e reja, ata përfundojnë duke u përkeqësuar. Ka njerëz që janë shumë të pakënaqur me këtë çështje, ata kanë humbur kohë sepse kur rifillojnë ka raste që ata humbasin punën për diçka që kishin bërë.
  Por nuk ndalet këtu sepse është e ndërlikuar duke u dashur të bësh shpikje në diçka që supozohet të jetë më se e provuar

 32.   maryeli dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi ... diçka e ngjashme më ndodhi, por kur u shfaq ekrani i purpurt, ajo u mbyll dhe unë e rifillova atë shumë herë sa erdhi një kohë kur ekrani u bë i zi, thjesht ndizni llambat e udhëhequra në tastierë; tifozi mund të dëgjohet duke punuar ... çfarë mund të bëj?

 33.   nahuel dijo

  varet nga [0.279060] [bug firmware]: ACPI; Pyetja BIOS _OSI (linux) është injoruar

  si mund ta zgjidh?

 34.   Mat Angel dijo

  Unë kam versionin 14.04 dhe kur fut fjalëkalimin tim nuk ngarkon asgjë.

 35.   xhoel galeano dijo

  Unë kam të instaluar Windows 7 Unë jam përpjekur të instaloj ubuntu 14.04 për të punuar me dy sisteme në një hp mini 110 4100 problemi është se unë nuk kam qenë në gjendje për të marrë atë për të filluar. Nëse zgjedh dritare, ajo ngarkon gjithçka, por nëse zgjedh linux, ajo varet në një ekran të purpurt. Unë nuk kam qenë në gjendje të gjej përgjigjen për problemin tim ... më ndihmoni sepse jam i ri në linux, unë sapo kam filluar të njoh dhe bashkëveproj me këtë sistem ...

  brohoritje

  1.    le të përdorim linux dijo

   Zgjidhja që rekomandohet në postim nuk ka funksionuar për ju?
   Nëse është kështu, vendos përsëri spërkatjen e qetë dhe zëvendëso aty ku thotë $ linuxgfxmode me nomodeset.
   Linja duhet të jetë nomodeset e modës gfxmode
   Mos harroni të ruani ndryshimet dhe rindizni.
   Perqafo! Paul.

   1.    Guille dijo

    Unë u përpoqa me nomodeset, me nolapic dhe gjithashtu në këtë mënyrë por nuk funksionoi ... ekrani është i zi. Ndoshta nuk mund të gjej një mundësi për të ruajtur ndryshimet pasi që nëse rifilloj dhe kthehem këtu, duket sikur ishte fillimisht. Cila do të ishte mënyra e saktë për të ruajtur ndryshimet?
    Falënderim

 36.   jose dijo

  Më falni, cilat janë drejtuesit pronësorë për të cilët po flisni në fund dhe si t'i instaloj ato? Unë jam i ri në këtë, unë do të vlerësoj përgjigjen tuaj

  1.    le të përdorim linux dijo

   Unë sugjeroj që të lexoni disa nga udhëzimet tona në Ubuntu.
   https://blog.desdelinux.net/?s=que+hacer+despues+de+instalar+ubuntu
   Gjithashtu, nëse sapo keni filluar, sigurohuni që të shikoni udhëzuesin tonë për fillestarët:
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Perqafo! Paul.

   1.    jose dijo

    thank you very much

 37.   Luis dijo

  Faleminderit.

 38.   steven dijo

  Unë përdor versionin 14.04 dhe pasi kam futur fjalëkalimin tim për të filluar seksionin, ai qëndron atje.
  Tashmë i kam provuar të gjitha sa më sipër dhe asgjë nuk më ka funksionuar, gjithnjë mbetet në ekranin vjollcë.

 39.   enrique dijo

  Ka punuar për mua thjesht duke goditur butonin e majtë të ndërrimit shumë herë gjatë nisjes së instalimit të USB-së. Faleminderit

 40.   pankronike dijo

  Unë tashmë e bëra atë në Ubuntu 14.10, por kur ristartova, ndodhi e njëjta gjë, ajo varej e zezë, çfarë të bëj?

 41.   MARIXU dijo

  Përshëndetje, faleminderit për kontributin ... Disa ditë më parë azhurnova versionin tim të Ubuntu… Unë imagjinoj që kompjuteri ishte i fikur para se të mbaronte… Isha shumë i humbur. Unë bëra gjithçka që thatë, por përsëri pata një ekran të zi ... Kam provuar edhe opsionin e dytë që keni dhënë ... Unë marr ekranin e purpurt dhe logon e ubuntu ... qëndron kështu përgjithmonë. Unë u mbylla, u përpoqa të futem në ubuntu ... dhe asgjë, ekran i zi përsëri ... Nëse dini si ta rregulloni, unë do të vlerësoja informacionin. Faleminderit

 42.   Erick dijo

  Mirëmbrëma, kryeni hapat siç e përmendët dhe nuk më zgjidh asgjë dhe shfaqen sistemet e skedarëve. Çdo gabim i mëtejshëm do të injorohet root @

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Erick!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Pyesni FromLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 43.   Breshëri dijo

  Unë kam bërë gjithçka që thoni dhe nuk më ka funksionuar unë vazhdoj me ekranin e zi …………………… faleminderit

 44.   Breshëri dijo

  nga rruga kam ubuntu 14.04.
  kompjuteri im është Asus x553m
  CPU intel bay trail dual-core 2830 deri në 2.42ghz
  memorie 4 GB
  HDD 500 GB

 45.   Juan Carlos dijo

  Unë kam një AMD A4, RADEON GRAPHICS HD 8670M, kur shkoj të instaloj, shfaqet ekrani, por ekrani është i paqartë, deformohet, kur përpiqem të hap instaluesin, asgjë nuk është e dukshme, gjërat janë të paqarta, kush mund të më ndihmojë ?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Juan Carlos!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Pyesni FromLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 46.   Fredy dijo

  Mik, kur përpiqem të vendos Ubuntu në kompjuterin tim, ai mbetet i bllokuar pas instalimit kur fillon, unë përpiqem ta riparoj atë si postimi juaj, por nuk e marr fjalën për të zëvendësuar "spërkatjen e qetë", nuk e marr ajo, a ka ndonjë tjetër që mund të jetë?

 47.   Hektor Peja dijo

  Faleminderit shumë, më shpëtove dhe do të formatoja

  1.    natyrore dijo

   Përshëndetje, nuk e zgjidha, si e bëre, hektor peña?

 48.   LUIS VELEZ dijo

  E gjeta këtë dhe më funksionoi.

  Edhe unë e kisha këtë problem. Por plani im ishte të përdor makinën time si një server pa kokë për SSH në, kështu që unë nuk u mërzita rregullimin e këtij gabimi deri tani. (Dhe për regjistrim, përshkrimi i plotë i gabimit që kam hasur në ekranin tim Dell 2009W me Ubuntu 12.10 Server Edition ishte "Sinjali jashtë rrezes. Nuk mund të shfaq këtë mënyrë video, të ndryshojë hyrjen e ekranit të kompjuterit në 1680 1050".)

  Pra, nëse e merrni këtë gabim dhe doni ta rregulloni pas instalimit (dhe keni qasje në SSH), bëni sa vijon:

  Ndryshoni skedarin konfigurues / etc / default / grub; heq komentin e rreshtit # GRUB_GFXMODE = 640 × 480

  (Shënim: Në fillim kjo skedë mungonte. Pas ekzekutimit të sudo update-grub disa herë kur po provoja gjëra, Grub2 përfundimisht krijoi atë skedar… Bizarre!)

  Ruajtur kartelën.

  Përditëso Grub: sudo update-grub

  Rinisni serverin.

  Dhe pastaj gjithçka funksionoi me magji! Shpresojmë se kjo është e dobishme për dikë tjetër. Paç fat.

 49.   Pedro Navarro dijo

  Faleminderit shumë për kontributin, ka qenë shumë i dobishëm. Funksionon shumë mirë.

 50.   Miguek dijo

  Ashtë për të ardhur keq që unë isha duke bërë hapat e tu për të rregulluar ubuntu tim, por nuk hyn në grub pas shtypjes së ndërrimit, kështu që doja të dija nëse e di se çfarë mund të bëj falënderime

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Së pari, më vjen keq për vonesën në përgjigje.
   Unë sugjeroj që të përdorni shërbimin tonë Pyetni nga Linux (http://ask.desdelinux.net) për të kryer këtë lloj konsultimi. Në këtë mënyrë ju mund të merrni ndihmën e të gjithë komunitetit.
   Nje perqafim! Paul

 51.   Alexis dijo

  faleminderit për mësimin se si ta rregulloni këtë problem, unë bëra shumë mirë duke ndjekur hapat. Unë komentova se kisha një ekran të zi (jo vjollcë) dhe ishte i dukshëm vetëm treguesi, të cilin mund ta lëvizja por ishte aty. 3 dite me pare isha me kete teme faleminderit shume une tashme po rrahja pc haha

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Perqafo!
   Paul.

 52.   ALEJANDRO dijo

  Përshëndetje, KAM ACER ASPIRE V3; 472P-324J, PAS NDIQM HAPAT Q THE NDAKERMARREN, SHFAQET NJ SC ekran QAT THOT- FILLONI NJ L LIST RREGULLORE DHE B GNI VARUR ATA, ÇFAR SH DUHET T D BOJ?

 53.   dyshoj dijo

  pas ctrl + x ekrani është plotësisht i zi dhe kompjuteri nuk bën asgjë.

 54.   Lucas Mateo Tabares dijo

  të paktën në pavionin tim HP g7 ka punuar, faleminderit shumë.
  në një gjithçka në një sa herë që instaloj diçka në lidhje me Ubuntu ose Debian, nuk instalohet kurrë si duhet dhe as nuk kam nevojë të instaloj grub ... A i ka ndodhur dikujt diçka e tillë?

 55.   Noob koreane ADC dijo

  nuk shkon Raporto ...

 56.   Roberto Misael dijo

  Epo, nuk e di nëse kjo është ajo që më ndodh, unë jam student në anglisht. sistemet comp. Kur përdora instalimin apt-get për të instaluar një program, papritmas nuk më lejoi ta përdor për të instaluar programe të ndryshme dhe akoma nuk e lashë veten të shkoja dhe vendosa të rinisja xhiron, por kur i dhashë ubuntu në grup filloi të ngarkohej, por në vend që të shfaqej nga ngarkimi i ubuntu mora një dritare të zezë me shumë karakteristika diçka si kjo: [OK] kernes …… ..
  [Në rregull] jnjfnvkjfnvkf
  dhe kështu një listë e gjatë duke filluar me një ok të ndjekur nga karakteristikat e ubuntu. dhe nuk largohet nga ai ekran Unë thjesht shkruaj f1 dhe mund ta përdor terminalin tashmë hetim me këtë: sudo su
  dpkg - konfiguro -a
  instalo apt-get -f
  apt-get Azhurimi
  apt-get dist-upgrade
  instalo apt-get –instalo ubuntu-desktop
  apt-get lëvizje automatike
  apt-pastrohem
  reboot

  por nuk funksionon për mua si instalimi i apt-get -f

 57.   Roberto Misael dijo

  pershendetje mire ajo qe me ndodhi eshte se papritmas desha te perdor apt-get install per te instaluar chrom me tha qe nuk mund te testohej me instalim apt-get -f
  dhe u përpoqa të provoja me programe të tjera, por mora të njëjtën gjë, atëherë vendosa të rinisja, por kur dhashë ubuntu në grup, nuk mora më logon e ubuntu
  nëse jo një dritare e zezë me një listë të gjatë të tipareve diçka si kjo:
  [Në rregull] bërthama
  [Në rregull] ijojn
  [Në rregull] përbërësi jcnh
  shumë në rregull të ndjekura nga diçka dhe nga atje nuk ndodh vetëm duke shtypur f1 më lejon të hap terminalin e pastër, por asgjë grafike dhe nuk zbulon pajisje të jashtme
  Unë tashmë e provova këtë:

  sudo su
  dpkg - konfiguro -a
  instalo apt-get -f
  apt-get Azhurimi
  apt-get dist-upgrade
  instalo apt-get –instalo ubuntu-desktop
  apt-get lëvizje automatike
  apt-pastrohem
  reboot

  gjithashtu apt-get -f instalo dhe konfiguro - asgjë kur jep azhurnim dhe azhurnoj marr një listë të gjatë të dpkg me skedarë bosh
  Nuk di më se çfarë të bëj dhe shqetësohem sepse kam shumë punë shkollore atje do t'i falenderoja shumë

 58.   Ezequiel noob: c dijo

  Ngjitëse laptop 245 G4 HP me ngjitës ubuntu
  Ubuntu 14.04 lts
  Kur rifilloni, u duk se njësia e diskut / tmp nuk u gjet
  Nuk mbaj mend se çfarë opsionesh kam shtypur
  Pastaj më la të fus fjalëkalimin dhe ajo ishte aty, pas një kohe qëndron vetëm në vjollcë nuk fillon
  Unë nuk dua të humbas gjërat e mia që kam atje TT_TT
  Unë jam i ri: c

 59.   Çeno dijo

  Shokë kam një problem, shpresoj se mund të më ndihmoni, instalova ubuntun në një ho me amd turiin 64 dhe nvidia, dhe për ndonjë arsye nuk mund të lidhem në internet, as me kabëll ose pa tel, do të doja të dija nëse dikush kishte ndonjë zgjidhje, para dore Faleminderit

 60.   Leonardo dijo

  Miku perfekt shume i mire !!!

 61.   Luis dijo

  Duke kryer këtë procedurë, unë arrita të boot sistemin. Problemi është se kur fut fjalëkalimin nuk fillon, por më pyet përsëri. E njëjta gjë ndodh nëse përpiqem të identifikohem si një Sesion Vizitorësh. A keni ndonjë ide se cili mund të jetë problemi? Kam Ubuntu 14.04 LTS

 62.   Uliksi Rigone dijo

  Me Lubuntu 32-bit unë kisha të njëjtin problem dhe procedura funksionoi në mënyrë perfekte. Unë ngrihem me shoferë të pronarit.
  Thank you very much!

 63.   Cesaralexis dijo

  Kapjet janë aq të vogla sa nuk shihen fare. Thotë kërko hyrjen, çfarë kupton me hyrje? të boot? Brohoritje

 64.   Sergi cunill dijo

  Faleminderit shumë, funksionoi për mua herën e parë!

 65.   Anthony Garcia dijo

  Faleminderit shumë për mbështetjen tuaj ellent Shkëlqyeshëm, ka funksionuar shkëlqyeshëm për mua në Ubuntu 16.04 pasi që nuk mund të instaloja drejtuesit nvidia 304, faleminderit?

 66.   Lautaro dijo

  Shkëlqyeshëm, ata më shpëtuan ditën, isha gati të kaloja në Debian 10, por më ra në mendje të kërkoja google, dhe përgjigjen e drejtpërdrejtë dhe të lehtë, unë jam përsëri në internet. Faleminderit

 67.   Etsel Negrin dijo

  Mirëmëngjes, këshillohem me këtë blog dhe të tjerët që kur fillova të përdor Linux dhe ubuntu, midis shpërndarjeve të tjera në laptopët e mi, duke kërkuar të mësoj diçka. Çështja është që pasi kam kryer një azhurnim në Ubuntu 18.04.03, të instaluar së bashku me Windows 10, në një laptop Plan Ceibal, unë kryej pastrimin që më propozon terminali, me lëvizje automatike. Në azhurnim, grub azhurnohet gjithashtu. Kur ta mbaroj e fik dhe pas pak e ndez përsëri dhe kur fillon të ngarkojë grubin më jep këtë mesazh dhe nga atje nuk ndodh: / dev / mmcblk0p5: i pastër, 396225/1150560 skedarë, 4402834/4612859 blloqe
  [7.271323] i2c_hid i2c-TPD1019: 00: chrisdbg i2c_hid_command– - (ret = 2, Numërimi = 0)

  dhe të vërtetën, aq sa kam kërkuar, nuk mund ta kuptoja se çfarë ndodhi. Unë kam bërë të njëjtin proces azhurnimi në një laptop tjetër të ngjashëm dhe gjithçka ka vazhduar mirë dhe pa probleme.

 68.   Peter dijo

  Ju sapo keni ruajtur laptopin tim, faleminderit shumë!