Ubuntu Touch OTA-12 mbërrin zyrtarisht si "azhurnimi më i madh i lëshuar ndonjëherë"

Ubuntu Touch OTA 12 Ai është lansuar zyrtarisht nën premisën e të qenurit "lansimi më i madh që ka ekzistuar ndonjëherë" duke arritur me shumë përmirësime më shumë se paraardhësi i tij.

Pika e parë e rëndësishme e këtij versioni është lëshimi i përvojës së plotë të Unitetit8, kështu që ekipi i zhvillimit shpjegon se importi i ndryshimeve përfundimtare Canonical është i plotë.

Unity8, me emrin e koduar Lomiri, do të ndihmojë përdoruesit të kenë një përvojë më të mirë duke parandaluar futjen e gabimeve të reja dhe përsëritjen e gabimeve të vjetra.

Përveç kësaj, janë bërë ndryshime në lidhje me Mir, i cili vjen si parazgjedhje me Ubuntu Touch.

"Ne azhurnojmë nga Mir 0.24 (Publikuar në 2015) në Mir 1.2 (Publikuar në 2019). Ky version i ri i Mir më në fund mbështet klientët e Wayland. Kjo mbështetje nuk është ende e disponueshme për pajisjet tona të bazuara në Android për shkak të zbatimit jo të plotë.”Mund të lexohet në shënime.

Për më tepër, ka ngjyra të reja që lejojnë një konstante më të mirë midis sfondit dhe tekstit, plus përmirësimet e tastierës, duke përfshirë gjestet për të lëvizur brenda shtresave të ndryshme.

Përvoja e shfletimit është lëmuar në këtë botim, kështu që nga fillimi, përvoja private funksionon siç duhet dhe pastron të gjithë sesionin e shfletimit kur mbyllet, jo të gjitha të dhënat siç bëri në të kaluarën. Përdoruesit do të jenë në gjendje të fshijnë cookies duke përdorur një buton të vetëm së bashku me përmirësime të tjera të vogla në të gjithë.

LED i njoftimit është aktivizuar gjithashtu, ju do të shihni një ngjyrë portokalli që pulson kur bateria është e dobët ose e fortë kur po karikohet.

Ky botim i madh po përpiqet të tërheqë më shumë përdorues në përvojën Linux në telefon. Përditësimi i Ubuntu Phone është i lehtë duke përdorur ekranet e azhurnimit në celular.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Gustavo Ricardo Martinez imazhi i mbajtësit të vendit dijo

    E dua për mua Xiaomi Redmi Note 3.?

bool (e vërtetë)