Ubuntu Touch OTA-17 tashmë është lëshuar dhe po shkon drejt Ubuntu 20.04

El Proyecto UBports së fundmi njoftoi lëshimin e versionit të ri të Ubuntu Touch OTA-17 në të cilën janë bërë një sërë azhurnimesh dhe korrigjimesh mjaft të rëndësishme, pasi kjo jo vetëm që siguron përmirësime të përputhshmërisë, por gjithashtu përmirëson sistemin në aspekte të ndryshme.

Për ata që nuk janë ende në dijeni të Ubuntu Touch, ata duhet ta dinë se ky është një shpërndarje e platformës mobile e zhvilluar fillimisht nga Canonical, e cila më vonë u tërhoq dhe kaloi në duart e projektit UBports.

Çfarë ka të re në Ubuntu Touch OTA-17?

Ky version i ri i Ubuntu Touch OTA-17 është ende i bazuar në Ubuntu 16.04, por zhvilluesit janë përqendruar më së fundmi në përgatituni të migroni në Ubuntu 20.04.

Siç është premtuar në postimin e lëshimit OTA-16, ky njoftim është vendi ku ne ngadalësojmë pak. Ne po punojmë shumë për t'ju sjellë Ubuntu Touch bazuar në Ubuntu 20.04. Meqenëse shumica e kohës sonë është shpenzuar në Ubuntu 20.04, ka më pak kohë për të rishikuar dhe kombinuar rregullimet dhe veçoritë e reja për lëshimet e rregullta të OTA.

Risitë e OTA-17 përfshijnë azhurnimin e serverit Mir shfaq në versionin 1.8.1 (versioni 1.2.0 i përdorur më parë) dhe implementimi i mbështetjes NFC në shumicën e pajisjeve të dërguara fillimisht me platformën Android 9, të tilla si Pixel 3a dhe Volla Phone.

Një tjetër nga ndryshimet që bie në sy në këtë version të ri Ubuntu Touch është ai tani mbështet pajisjen NFC në shumicën e pajisjeve Ato funksionojnë me pajtueshmëri harduerike me Android 9, përfshirë Pixel 3a dhe Volla Phone.

Mbështetja NFC u jep zhvilluesve të aplikacioneve aftësinë për të lexuar ose shkruar etiketa NFC; apo edhe për të komunikuar me një pajisje tjetër duke përdorur protokollin. Njerëzit tashmë kanë menduar se si të përdorin funksionet NFC për të lexuar nga vëzhguesit pasivë mjekësorë

Shumë pajisje të përputhshme, përfshirë smartphone OnePlus One, kanë zgjidhur çështje të kamerës në lidhje me blicin, zmadhimin, rrotullimin dhe fokusin.

Në pajisjet OnePlus 3, kontejnerët janë konfiguruar siç duhet për të ekzekutuar aplikacione normale të desktopit duke përdorur menaxherin e aplikacioneve Libertine.

Pixel 3a ka modifikuar gjenerimin e miniaturave, zgjidh problemet e dridhjeve dhe optimizon konsumin e energjisë.

Në Nexus 4 dhe Nexus 7, rregullimet e ndërprerjeve aksidentale kur përdornin funksionet e Dyqanit të Besuar dhe Llogarive Online ishin rregulluar. Volla Phone rregullon problemet me rregullimin automatik të ndriçimit të ekranit.

Vlen të përmendet gjithashtu se një shtrirje e re e tastierës u shtua, si dhe një rregullim për shërbimet e parashikimit të fjalëve që nuk ngarkohen në faqosjet e tastierës zviceran-francez dhe anglisht-dvorak.

Së fundi, për ata që janë të interesuar të dinë më shumë për të në lëshimin e këtij azhurnimi të ri të firmuerit, mund të vizitoni lidhjen e mëposhtme. 

Merrni Ubuntu Touch OTA-17

Azhurnimi Ubuntu Touch OTA-17 është formuar për pajisjet e mëposhtme:

 • LG Nexus 5
 • Një OnePlus
 • Panairi i telefonit 2
 • LG Nexus 4
 • Edicioni BQ E5 HD Ubuntu
 • Edicioni BQ E4.5 Ubuntu
 • Meizu MX4 Ubuntu Edition
 • Meizu Pro 5 Ubuntu Edition
 • Edicioni BQ M10 (F) HD Ubuntu
 • Nexus 7 2013 (modele Wi-Fi dhe LTE)
 • Sony Xperia X
 • Sony Xperia X Compact
 • Performanca e Sony Xperia X
 • Sony Xperia XZ
 • Sony Xperia Tablet Z4
 • Huawei Nexus 6P
 • OnePlus 3 dhe 3T
 • Xiaomi Redmi 4X
 • Google Pixel 3a
 • OnePlus 2
 • F (x) tec Pro1
 • Xiaomi Redmi 3s / 3x / 3sp (tokë)
 • Xiaomi Redmi Shënim 7
 • Xiaomi Redmi Shënim 7 Pro
 • Xiaomi Mi A2
 • Telefoni Volla
 • Samsung Galaxy S3 Neo + (GT-I9301I)
 • Samsung Galaxy Note 4

Veçmas, pa etiketën "OTA-17", azhurnimet do të përgatiten për pajisjet Pine64 PinePhone dhe PineTab. Krahasuar me versionin e mëparshëm, formimi i qëndrueshëm i montimit ka filluar për pajisjet Xiaomi Redmi Note 7 Pro dhe Xiaomi Redmi 3s / 3x / 3sp.

Për përdoruesit ekzistues të Ubuntu Touch në kanalin e qëndrueshëm ata do të marrin azhurnimin OTA përmes ekranit të azhurnimeve të konfigurimit të sistemit.

Derisa, në mënyrë që të merrni azhurnimin menjëherë, thjesht mundësoni hyrjen në ADB dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme në 'shell ADB':

sudo system-image-cli -v -p 0 --progress dots

Me këtë pajisja do të shkarkojë azhurnimin dhe do ta instalojë atë. Ky proces mund të zgjasë pak, varësisht nga shpejtësia e shkarkimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.