Udhëzues i shpejtë për përdorimin e Github

Ky udhëzues është një udhëzues i shpejtë për instalimin dhe përdorimin e GitHub. Ja se si të krijoni një depo lokale, si ta lidhni këtë depo lokale me depon e largët Github (ku të gjithë mund ta shohin atë), si të kryeni ndryshimet dhe së fundi si të shtyni të gjithë përmbajtjen nga depoja lokale në GitHub, ndër detyrat e tjera të zakonshme. .

Para fillimit, është e rëndësishme të theksohet se ky manual merr një kuptim themelor të termave të përdorur në Git: shtytje, tërheqje, kryerje, depo, etj. Ai gjithashtu kërkon regjistrim paraprak në GitHub.

Instalimi i githubit

Në Debian / Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get instaloni git

En Fedora dhe derivatet:

sudo yum instalo git

En Hark dhe derivatet:

sudo pacman -S git

Konfigurimi fillestar i Github

Pasi instalimi të ketë përfunduar me sukses, hapi tjetër është konfigurimi i detajeve të konfigurimit të përdoruesit të GitHub. Për ta bërë këtë, përdorni komandat e mëposhtme, duke zëvendësuar "emrin e përdoruesit" me emrin tuaj të përdoruesit të GitHub dhe "email_id" me adresën e postës elektronike të përdorur për të krijuar llogarinë GitHub.

konfigurimi i git - përdoruesi global.name "emri i përdoruesit" konfigurimi i git - përdoruesi global.email "email_id"

Krijoni një depo lokale

Gjëja e parë është të krijoni një dosje në kompjuterin tuaj, i cili do të shërbejë si një depo lokale. Për ta bërë këtë, thjesht ekzekutoni komandën e mëposhtme:

git init Mytest

Kjo komandë krijon dosjen MyTest. Nga ana tjetër, nën-dosja .init bën që MyTest të njihet si një depo lokale Git.

Nëse depoja krijohet me sukses, do të shfaqet një linjë e ngjashme me sa vijon:

Filloi depoja boshe e Git në /home/tu_usuario/Mytest/.git/

Pastaj, duhet të shkoni në dosjen MyTest:

cd Mytest

Krijoni një skedar README për të përshkruar depon

Skedari README zakonisht përdoret për të përshkruar atë që përmban depoja ose për çfarë bën fjalë projekti. Për të krijuar një, thjesht ekzekutoni:

gedit LEXONI

Pasi të keni futur përshkrimin e depozitës, mos harroni të ruani ndryshimet tuaja.

Shtimi i skedarëve të depozitës në një indeks

Ky është një hap i rëndësishëm. Para se të mund të ngarkoni ndryshimet tuaja në Github ose në një server tjetër të pajtueshëm me Git, duhet të indeksoni të gjitha skedarët që gjenden në depon lokale. Ky indeks do të përmbajë skedarët e rinj, si dhe ndryshimet në skedarët ekzistues në depon lokale.

Në rastin tonë, depoja jonë lokale tashmë përmban një skedar të ri: README. Prandaj, ne do të krijojmë një skedar tjetër me një program të thjeshtë C dhe të cilin do ta quajmë shembull.c. Përmbajtja e tij do të jetë:

#include int main () {printf ("hello world"); kthimi 0; }

Deri tani kemi 2 skedarë në depon tonë lokale: README dhe shembull.c.

Hapi tjetër është të shtoni këto skedarë në indeks:

git add README git add smaple.c

Komanda "git add" mund të përdoret për të shtuar çdo numër skedarësh dhe dosjesh në indeks. Për të shtuar të gjitha ndryshimet, pa specifikuar emrin e skedarëve, është e mundur të ekzekutoni "git add". (me një periudhë në fund).

Ruani ndryshimet e bëra në indeks

Pasi të jenë shtuar të gjitha skedarët, është e mundur të lini një rekord të këtyre ndryshimeve duke bërë atë që në zhargon quhet "kryer". Kjo do të thotë që shtimi ose modifikimi i skedarëve ka përfunduar dhe ndryshimet mund të ngarkohen në depon e largët Github. Për ta bërë këtë, duhet të ekzekutoni komandën e mëposhtme:

git kryer -m "mesazh"

"Mesazh" mund të jetë çdo mesazh që përshkruan shkurtimisht ndryshimet në fjalë, për shembull: "Unë shtova një funksionalitet të tillë" ose "Unë e korrigjova një gjë të tillë", etj.

Krijoni një depo në GitHub

Emri i depozitës duhet të jetë i njëjtë me atë të sistemit lokal. Në këtë rast, do të jetë "MyTest". Për ta bërë këtë, para së gjithash, duhet të identifikohesh Github. Pastaj, klikoni në shenjën plus (+) në këndin e sipërm të djathtë të faqes dhe zgjidhni opsionin "krijoni një depo të re". Në fund, duhet të plotësoni të dhënat dhe të klikoni në butonin "krijoni depo".

Pasi të jetë bërë kjo, depoja do të krijohet dhe do të jetë e mundur të ngarkohet përmbajtja e depozitës lokale në depon e GitHub. Për t'u lidhur me depon e largët në GitHub duhet të ekzekutoni komandën:

git telekomandë shtoni origjinë https://github.com/user_name/Mytest.git

Mos harroni të zëvendësoni 'emrin e përdoruesit' dhe 'MyTest' me emrin tuaj të përdoruesit dhe dosjen përkatëse.

Shtyni skedarët nga depot lokale në depot GitHub

Hapi i fundit është shtyrja e përmbajtjes së depozitës lokale në depon e largët, duke përdorur komandën:

mjeshtër origjine git push

Mbetet vetëm të futni kredencialet e hyrjes (emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi).

Kjo do të ngarkojë të gjitha përmbajtjet e dosjes MyTest (depo lokale) në GitHub (depo e jashtme). Për projektet pasuese, nuk keni më nevojë t'i ndiqni këto hapa nga e para. Në vend të kësaj, mund të filloni direkt nga hapi 3. Së fundmi, mos harroni se ndryshimet do të jenë në dispozicion nga faqja e internetit e Github.

Krijimi i një dege

Kur zhvilluesit duan të rregullojnë gabime ose të shtojnë funksione të reja, ata shpesh krijojnë një degë ose kopje të kodit në mënyrë që ata të mund të kryejnë veçmas, pa ndikuar në projektin origjinal. Pastaj kur të bëhen ata mund ta bashkojnë këtë degë përsëri në degën kryesore (master).

Për të krijuar një degë të re ekzistojnë dy mundësi:

Opsioni i gjatë:

degë git mirama # krijoni një degë të re të quajtur mirama git checkout mirama - kaloni në përdorimin e degës mirama.

Opsioni i shkurtër:

git checkout -b mirama - krijoni dhe kaloni në përdorimin e degës së mirama

Pasi të bëhen ndryshimet, shtoni ato në indeksin e degës dhe bëni angazhimin përkatës:

git shtoni. git kryer -m "ndryshime në mirama"

Pastaj, duhet të kthehesh në degën kryesore dhe të marrësh ndryshimet e bëra në mirama:

git arka master git bashkoj mirama

Më në fund, ju duhet të fshini mirama (pasi ndryshimet u përfshinë në master):

dega e git -d mirama

Dhe ngarkoni masterin në Github:

mjeshtër origjine git push

Krijimi i një depoje të rrjedhur Git (pirun)

Falë Git dhe ekzistencës së bibliotekave të mëdha të depove publike, të tilla si Github, shumicën e kohës nuk është e nevojshme të fillojmë programimin e projektit tonë nga e para. Në ato raste, është e mundur të merret ky kod bazë për të krijuar një projekt të ri.

Për ta bërë këtë, gjëja e parë që duhet të bëni është një pirun i një depoje ekzistuese, domethënë një projekt që rrjedh prej tij që merr kodin e projektit origjinal si bazë. Në Github, kjo arrihet duke klikuar butonin përkatës, siç shihet në pamjen e ekranit më poshtë.

Piruni i një depoje Github

Pastaj, ajo që duhet të bëjmë është të klonojmë depon e këtij projekti të ri në kompjuterin tonë. Si shembull, ne mund të përdorim depon time Ankifox, një shtesë për Firefox që lejon shtimin e fjalëve te Anki, e cila është në dispozicion në Github:

kloni i git https://github.com/usemoslinux/Ankifox.git

Mos harroni të zëvendësoni https://github.com/usemoslinux/Ankifox.git me URL-në që korrespondon me projektin tuaj. Marrja e kësaj adrese është shumë e lehtë, siç shihet në imazhin më poshtë.

Klonimi i një depoje të Github

Kjo komandë do të krijojë një direktori të quajtur «Ankifox», do të inicializojë direktorinë .git brenda saj dhe do të shkarkojë të gjitha të dhënat nga ai depo, në mënyrë që të punojë me versionin e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Viktor Martinez dijo

  Thjesht diçka të tillë që po kërkoja, një udhëzues i thjeshtë dhe praktik që do të shpjegojë gjithçka hap pas hapi.
  Për bibucket, imagjinoj se do të ishin pothuajse të njëjtat hapa, apo jo?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Saktë Veryshtë shumë e ngjashme. Thjesht ndryshoni URL-në e hostit në distancë.
   Gjëja interesante për Bitbucket është se ofron mundësinë e krijimit të depove private (domethënë, nuk është e hapur për publikun e gjerë por është e arritshme vetëm për një grup specifik të njerëzve). Në Github kjo është gjithashtu e mundur, por duhet të paguash. Nga ana tjetër, në Bitbucket nr.
   Gëzuar! Paul.

 2.   Jonathan Diaz dijo

  Miq të shkëlqyeshëm !!! Nga hapësirat më të mira në mes për të gjetur dhe mësuar

  1.    le të përdorim linux dijo

   Nëse jeni të interesuar për këtë temë, unë ju rekomandoj që të hidhni një vështrim në një manual që një anëtar i komunitetit bëri për mënyrën e përdorimit të Git + Google Code, i cili është gjithashtu shumë interesant dhe praktik:

   https://blog.desdelinux.net/iniciando-un-proyecto-con-git-y-google-code-parte-i/
   https://blog.desdelinux.net/iniciando-un-proyecto-con-git-y-google-code-parte-ii/
   https://blog.desdelinux.net/iniciando-un-proyecto-con-git-y-google-code-parte-iii/
   https://blog.desdelinux.net/iniciando-un-proyecto-con-git-y-google-code-parte-iv/

   Gëzuar! Paul.

 3.   elav dijo

  Falë jush më pëlqen Bitbucket më shumë .. gjithsesi artikull i mirë

 4.   ngjitur dijo

  @usemoslinux A mund të krijoni "GitHub" për të instaluar automatikisht sistemin FreeBSD?, instaluesi pothuajse automatik do të ishte shumë i dobishëm siç bën Arch, post interesant.

  PS: do të ishte mirë një udhëzues i GitHub për FreeBSD.

 5.   josep m fernandez dijo

  Faleminderit për udhëzuesin. Po e ndjek dhe kisha një problem të vogël, nuk më lejon të ngarkoj deponinë lokale në atë të largët. Më jep gabimin e mëposhtëm:

  [root @ iou Mytest] #git shtytje master origjinës
  gabim: URL-ja e kërkuar ktheu gabimin: 403 Ndalohet gjatë hyrjes https://github.com/miusuario/Mytest.git/info/refs

  Ndonjë ide?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ndoshta ajo që po ndodh është që URL-ja e depozitës së largët që po futni nuk është e saktë. Kjo mund të jetë për shkak të një shtypi gabimi kur futni URL ose nuk e keni krijuar në të vërtetë depon në Github (përmes faqes së tyre në internet).

   Nëse mesazhi i gabimit është saktësisht si ai që ju tregoni, ju keni humbur ndryshimin "myuser" për emrin tuaj të përdoruesit.

   Vendosni git remote -v për të parë URL-të e futura. Për ta ndryshuar, thjesht vendosni URL-në e origjinës së vendosur-url të git

   Zëvendësimi i URLNEW me URL të saktë.

   Së fundmi, mos harroni se URL është e ndjeshme ndaj shkronjave të vogla.

   Gëzuar! Paul.

 6.   Tesla dijo

  E mahnitshme!

  Shpjeguar kështu që edhe ata më pak të ditur për këtë çështje, si unë, e kuptojnë atë dhe mund të hedhin hapat tanë të parë në git ose Github. Tani shumë terma të tillë si shtytja, tërheqja ose kryerja janë të qarta për mua.

  Thank you very much!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ishte ideja! Gëzohem!
   Një përqafim dhe faleminderit që la komentin tënd! Paul.

 7.   Statik dijo

  I qeshur

  Një pyetje ndërsa fshij skedarë që nuk më duhen më as në depot lokale dhe as në Github

 8.   Statik dijo

  Unë e korrigjoj dyshimin tim për të fshirë drejtoritë me skedarë të plotë

  drejtoria git rm -rf

  apo si ???

  1.    le të përdorim linux dijo

   Për të fshirë skedarët:
   skedari git rm1.txt

   Për të fshirë direktoritë (dhe përmbajtjen e tyre):
   git rm -r direktoria ime

 9.   Statik dijo

  E zbulova duke kërkuar, faleminderit shkëlqyeshëm

 10.   Victor mansilla dijo

  Dhe si ta përdor Gitlab?
  Të paktën, në elementaryOS nuk mund të përfundojë konfigurimin ...

 11.   Statik dijo

  Ky gabim shfaqet kur unë dua të bëj një

  git pull master origjinës

  http://i.imgur.com/fy5Jxvs.png

  1.    le të përdorim linux dijo

   Siç shpjegohet në pamjen e ekranit që ndani, në server ka ndryshime që nuk janë përfshirë në versionin e ruajtur në kompjuterin tuaj. Nga ana tjetër, ka ndryshime në kompjuterin tuaj që nuk janë në server (të cilat janë ato që dëshironi të ngarkoni). Prandaj konflikti.

   Provoni të bëni një tërheqje të mendjes së parë siç sugjerohet në screenshot.

 12.   Jose dijo

  Faleminderit për ndihmën, informacion shumë të mirë, do ta vë në praktikë, përsëri faleminderit

 13.   Alonso dijo

  Në seksionin: "Shtyni skedarët nga depoja lokale në depo GitHub"
  , ju mund të lexoni:
  «Kjo do të ngarkojë të gjitha përmbajtjet e dosjes MyTest (depo lokale) në GitHub (depo e jashtme). Për projektet pasuese, nuk keni më nevojë t'i ndiqni këto hapa nga e para. Në vend të kësaj, mund të filloni direkt nga hapi 3. »

  Po e filloj nga Git. A mund të më thuash se çfarë është "hapi 3"?

  Për më tepër, komandat:
  konfigurimi i git - përdoruesi global. emri "emri i përdoruesit"
  konfigurimi i git - përdoruesi global.email "email_id"

  A duhet të bëhen ato në çdo seancë të Git?

  Në mënyrë të ngjashme, komanda:
  git init "emri i dosjes"
  A është e nevojshme ta ekzekutoj atë në çdo sesion pune me Git ose depon në fjalë, çfarë ndodh kur kam dy ose më shumë depo?

  Tutoriale të shkëlqyera, urime, faleminderit dhe përshëndetje.

 14.   sergio dijo

  E kuptova në mënyrë të përsosur, shumë keq nuk ka klient GUI si Windows / Mac: /

 15.   sonia dijo

  Kam ardhur këtu për të zgjidhur një problem nga i cili marr: fatal: Jo një depo git (ose ndonjë nga drejtoritë prindërore): .git A është zgjidhur ky udhëzues ??? faleminderit paraprakisht

 16.   alexander dijo

  Emri i përdoruesit për 'https://github.com': «royalAlexander»
  Fjalëkalimi për 'https: // »royalAlexander» @ github.com':
  në distancë: Emri i përdoruesit ose fjalëkalimi i pavlefshëm.
  fatale: Vërtetimi dështoi për 'https://github.com/royalSanity/Mytest.git/'

  me ndihmo