Udhëzues për Instalimin Hap pas Hapi të Fedora 18

Këtë herë ne ju sjellim një udhëzues të instalim të freskëta jashtë Fedora 18, shpërndarja e sponsorizuar nga Red Hat që nuk do të lërë askënd indiferent.

Para-instalimi

Para se të instaloni Fedora 18 duhet të ndiqni këto 3 hapa:

 1. Shkarko imazhi i Fedora ISO. Në faqen Fedora, do t'ju duhet të zgjidhni arkitekturën dhe mjedisin e desktopit që keni zgjedhur. Nëse nuk e dini se për çfarë bëhet fjalë, ju rekomandoj të lexoni udhëzues për shpërndarjet, për një hyrje.
 2. Digjeni imazhin ISO në CD / DVD ose a Sticks Memory.
 3. Konfiguroni BIOS-in në mënyrë që të çizmet nga CD / DVD ose nga pendrive, sipas asaj që keni zgjedhur në hapin e mëparshëm.

Instalimi hap pas hapi

Bootloader do të shfaqet. Zgjidhni Filloni Fedora 18. Pas fillimit të sistemit, do të shfaqet ekrani i hyrjes. Zgjidhni opsionin Përdoruesi i Sistemit të Drejtpërdrejtë.

Pasi të keni hyrë, klikoni në ikonën Instaloni në Hard Drive:

Do të shfaqet magjistari i instalimit. Gjëja e parë për të zgjedhur është gjuha e instalimit. Zgjidhni Español.

Në ekranin që vijon do të jeni në gjendje të konfiguroni datën dhe kohën, tastierën dhe skemën e ndarjes së diskut të ngurtë. Për ta bërë këtë, thjesht klikoni në secilën prej këtyre opsioneve. Konfigurimi i tij është mjaft intuitiv, përveç ndarjes së diskut, të cilin do ta shohim në detaje.

Kjo është pjesa më e vështirë: ndarja e diskut. Këtu janë 2 mënyra për të ndjekur:

Klikoni në hard disk ku dëshironi të instaloni sistemin dhe klikoni butonin vazhdoj. Në rast se dëshironi ta kriptoni, për të marrë siguri më të madhe, zgjidhni opsionin Encrypt të dhënat e mia. Ky opsion rekomandohet vetëm në raste të një nevoje ekstreme, pasi efektet e performancës që rezultojnë nuk janë të justifikuara.

Do të fillojë magjistari i ndarjes së diskut.

Në këtë pikë, ekzistojnë 2 mundësi:

a) hiqni sistemin e vjetër operativ dhe instaloni. Ky është opsioni më i lehtë: fshini gjithçka dhe instaloni më sipër. Nuk ka nevojë të ngrohni kokën për ndarjen e diskut ose diçka të ngjashme me të. Në magjistarin e ri të instalimit të Fedora 18, ky opsion quhet Hapësira e pretendimit.

Procedura që duhet të ndiqni në këtë hap është thjesht të zgjidhni ndarjet që dëshironi të fshini, zgjidhni Fshij dhe pastaj Hapësira e pretendimit.

b) ndarjen e diskut manualisht. Ky hap është opsional. Rekomandohet vetëm për përdoruesit e ndërmjetëm ose të përparuar që dinë se çfarë nënkupton kjo. Çdo hap i gabuar mund të rezultojë në humbjen e të dhënave në disk. Nëse nuk doni ta rrezikoni, mos e bëni. Në rast se dëshironi të vazhdoni gjithsesi, zgjidhni opsionin Konfigurimi i skemës së ndarjes. Anaconda do të sugjerojë një skemë "ideale" të ndarjes, megjithatë është e mundur ta modifikoni atë duke zgjedhur opsionin Nuk kam nevojë për ndihmë, më lejoni të rregulloj ndarjen e diskut.

Në përgjithësi, rekomandimi im është që të ndani diskun në 3 ndarje:

1. - Ndarja rrënjë. Ku do të instalohet sistemi. Duhet ta montoni në /. Unë rekomandoj formatin e skedarit EXT4. Madhësia minimale duhet të jetë së paku 5 koncerte (2 GB për sistemin bazë dhe pjesa tjetër për aplikacionet që do të instaloni në të ardhmen). E përsëris, kjo është madhësia minimale, jo ajo ideale (e cila mund të jetë rreth 10/15 GB).

2. - Ndarja shtëpi. Ku do të jenë të gjitha dokumentet tuaja. Duhet ta montoni në shtëpi. Unë rekomandoj formatin e skedarit EXT4. Madhësia është një zgjedhje thjesht personale dhe varet ekskluzivisht nga sa do ta përdorni.

3. - Ndarja bie në ujdi. Hapësira e rezervuar në disk për memorjen swap (kur ju mbaron RAM sistemi e përdor këtë hapësirë ​​në disk për ta "zgjeruar"). Kjo ndarje nuk mund të hiqet dhe duhet të ekzistojë po ose po. Madhësia e rekomanduar është: a) për ndarje prej 1 GB ose më pak, shkëmbimi duhet të jetë dyfishi i RAM-it tuaj; b) për ndarje prej 2 GB ose më shumë, ndërrimi duhet të jetë së paku 1 GB.

Në hapin e fundit, do t'ju kërkojë të vendosni një fjalëkalim të administratorit.

Pasi të keni përfunduar, instalimi i sistemit do të fillojë.

Kur të përfundojë instalimi, do të jeni në gjendje të shijoni sistemin tuaj të ri: Fedora 18.

Pasi gjithçka të jetë gati, mund të ristartoni ose të vazhdoni me testimin e sistemit.

Në fund, rindizni dhe hiqni diskun / pendrive.

Ata që dëshirojnë mund të hyjnë në udhëzues zyrtar i instalimit Fedora 18 (anglisht vetëm për momentin).

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar Gonzalez dijo

  Unë dua të di si ta bëj nëse keni UEFI, supozohet se e mbështet atë, por nuk lejon që USB-ja të fillojë, dhe ne përdorim Legacy dhe nëse aktivizoni UEFI nuk fillon më dhe ju duhet të largoheni nga Legacy ... Unë do të doja që ajo të fillonte me UEFI siç bën Ubuntu 13.04

 2.   Julian David Yepes Carreno dijo

  Një gjë tjetër dhe a është dyshimi im fedora më i mirë se ubuntu? Faleminderit, shpresoj që një proteinë e kthyer

 3.   Julian David Yepes Carreno dijo

  Kjo ishte një xD subkriminale jaaaai xD

 4.   Jerome Navarro dijo

  Na vjen keq që sapo theksova një gabim të parëndësishëm dhe nuk lamë asgjë konstruktive. Udhëzuesi më duket se është shumë i mirë, me imazhe hap pas hapi që janë kaq të rëndësishme. Çështja e një boot të dyfishtë me dritaren $ mund të lihet jashtë, e cila për përdoruesit e rinj mund të jetë rasti i përgjithshëm, por përtej kësaj do të ishte e nevojshme vetëm të prisni për një «Çfarë të bëjmë pas instalimit.» 😛

 5.   Jerome Navarro dijo

  Logoja e Linux Mint vendoset në titull.

 6.   mansanken dijo

  Jo vetëm logoja që lidhja e shkarkimit të Fedora ju drejton te Linuxmint

 7.   Alex dijo

  Faleminderit për tuton ..

 8.   Erick dijo

  ndihmë më duhet të instaloj kodekët për audio dhe video fedora 18

 9.   Ariel gimenez dijo

  Faleminderit tani, më shërbyen, do të fitoj disa doreza duke instaluar lunux.

 10.   Tela dijo

  Përshëndetje, unë jam një newbie, newbie shumë dhe më pëlqente fedora. Timeshtë hera e parë që do të përdor linux. A mendoni se fedora nuk është për mua? Gjithmonë kam përdorur dritare.

  1.    Jezu dijo

   Epo, mendoj se së pari duhet të përdorni Ubuntu, pasi është një nga shpërndarjet më të lehta.

 11.   Fedora 18 dijo

  Hej pershendetje miq, unë kam instaluar fedora 18 dhe gjithçka është në rregull përveç se si mund të luaj video dhe muzikë? Më kërkon codec por nuk mund të gjej depot ... Si mund të konfiguroj Bluetooth pa dështimin e lidhjes dhe transferimin e skedarit? .. dhe së fundmi Ku dhe si mund ta shkarkoj vlc?… Pres një përgjigje, ju lutem. Brohoritje !.

 12.   Paul dijo

  Kam një problem, tashmë kam shkarkuar dy DVD, një nga torrent dhe një nga shkarkimi normal. Unë përdor versionin x86_64. Herën e parë që isha në gjendje ta instaloja mirë, por meqenëse nuk e kisha formatuar plotësisht (harrova), doja të instaloja përsëri dhe nga atje dhe me të njëjtën dvd ose me tjetrën më jep një gabim kur zgjedh gjuhën, dhe nuk më lë të vazhdoj, që do të thotë në fillim asgjë tjetër. Unë vërtet nuk di shumë për linux, kam punuar me 17 me shumë kënaqësi, por tani nuk e di se çfarë ka ndodhur me të.

 13.   Le të përdorim Linux dijo

  Rekomandimi im: kurseni veten telashe dhe instaloni përsëri fedora 17 ... ose kaloni në një distro tjetër.
  Gëzuar! Paul.

 14.   RobertoISC dijo

  E shoh që keni përdorur virtualbox, a mund të më lini konfigurimin e makinës, unë kam probleme kur filloj të instaloj dhe e vërteta është se nuk e di se çfarë po ndodh.

 15.   Sir Co $ t Granda dijo

  Ai nuk është i porsaardhur, ai është një përdorues i zakonshëm.

 16.   jesus izrael perales martinez dijo

  dhe çfarë lidhje me bagazhin dhe gjithë atë? D :, ju me të vërtetë e bëni këtë nëse është "e vështirë" për të instaluar fedora, dua të them nëse mundeni, mund të mos them duke thënë jo por instaluesi është i neveritshëm, ka shumë pengesa dhe një përdorues me pak njohuri nuk ngatërrohet kurrë por asnjëherë nuk mund ta instalojë Vetëm Fedora, e vërteta, është një OS i shkëlqyeshëm, më pëlqen shumë, por diçka duhet të mësojë nga Debian ose Ubuntu për t'u përqëndruar në detaje të vogla që e bëjnë jetën tënde më të lehtë, për të gjithë të tjerët nuk ka asgjë për të ankohen duke ditur se është një distro e mirë që kërkon kohë (:

 17.   MB dijo

  nuk lidhesh nga tor? 😛

 18.   Eddy Juarez dijo

  Me duhet ndihma jote!

  Mundohem ta instaloj Fedora nga një pendrive, por kur të fillojë nuk më jep mundësinë të filloj si "Përdorues i Sistemit të Drejtpërdrejtë". Për çfarë është kjo? Ndonjë zgjidhje për këtë?

  Përshëndetje për të gjithë.

 19.   Isaac dijo

  Përshëndetje, kam nevojë për ndihmën tuaj, unë dua të riorganizoj hard diskun tim, domethënë ndarjen në të cilën është kjo fedora, duhet ta bëj më të madhe, sugjerime

 20.   perdorues i ri dijo

  Pas instalimit, a ka Fedora një repo specifike? EPEL ose një tjetër, ose është i pajtueshëm me një repo centos ose Redhat, domethënë, a mund të përdoren këto repo përveç fedora Epel?