Udhëzues për Instalimin Hap pas Hapi të Fedora 28

fedora28

Pas daljes zyrtare të versionit të ri të Fedora 28 Nga të cilat ne komentojmë këtu në blog, shumë prej përdoruesve të tij filluan migrimin nga Fedora 27 në versionin e ri.

Megjithëse ne kemi mundësinë ta bëjmë atë pa riinstaluar, gjithmonë rekomandohet të instaloni nga e para plus për të gjithë përdoruesit e rinj që u duhet, dheKjo është arsyeja pse ne ndajmë me ju këtë udhëzues të thjeshtë instalimi.

Ky udhëzues është menduar për fillestarët, plus disa ndryshime janë bërë në procesin e instalimit duke e bërë atë më miqësor për përdoruesit.

Shkarkoni dhe përgatitni racionin e mediumit të instalimit

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë imazhin e sistemit, të cilin mund ta regjistrojmë në një DVD ose një makinë USB, ne do ta shkarkojmë nga faqja e tij zyrtare e internetit. lidhja këtu.

Pasi të bëhet kjo, ne vazhdojmë me krijimin e mediumit të instalimit.

Media për instalimin e CD / DVD

 • Dritaret: Mund ta regjistrojmë ISO-në me Imgburn, UltraISO, Nero ose ndonjë program tjetër edhe pa to në Windows 7 dhe më vonë na jep mundësinë të klikojmë me të djathtën në ISO.
 • Linux: Ju mund të përdorni veçanërisht atë që vjen me mjediset grafike, midis tyre janë, Brasero, k3b dhe Xfburn.

Medium i instalimit USB

 • Dritaret: Ju mund të përdorni Universal USB Installer ose LinuxLive USB Creator, të dyja janë të lehta për t'u përdorur.
 • Megjithëse ekziston edhe një mjet që ekipi i Fedora na siguron drejtpërdrejt, ai quhet Fedora Media Writer nga faqja Red Hat ku shpjegon se si funksionon.
 • Linux: Opsioni i rekomanduar është përdorimi i komandës dd, me të cilën përcaktojmë se në cilën rrugë kemi imazhin e Fedora dhe gjithashtu në cilën pikë të montimit kemi usb-në tonë.

Në përgjithësi rruga për në pendrive tuaj është zakonisht / dev / sdb këtë mund ta kontrolloni me komandën:

sudo fdisk -l

Identifikuar tashmë ju vetëm duhet të ekzekutoni komandën e mëposhtme

dd bs=4M if=/ruta/a/Fedora28.iso of=/ruta/a/tu/pendrive && sync

Si të instaloni Fedora 28?

Tashmë me mediumin tonë të instalimit të përgatitur, ne vazhdojmë ta boot atë në kompjuterin tonë i cili do të shfaq ekranin e mëposhtëm nëse kryejmë procesin e regjistrimit të imazhit të sistemit në mënyrë korrekte:

Instalimi i Fedora 28

Ne do të zgjedhim opsionin e parë dhe do të duhet të presim që ajo të ngarkojë gjithçka që është e nevojshme për të filluar procesin e instalimit.

Bërë këtë ne presim pak, dhe do të shfaqet një ekran tjetër e cila na jep mundësinë e të qenit në gjendje të testojmë sistemin pa pasur nevojë të instaloni (Modaliteti i Drejtpërdrejtë) ose opsionin për të filluar procesin e instalimit.

Ne do të klikojmë në instalim dhe Immediate Wood do të hapë magjistarin e instalimit të Fedora.

Instalimi i Fedora 28 2

Këtu Do të na kërkojë të zgjedhim gjuhën tonë, si dhe vendin tonë. Pasi të jetë bërë kjo, ne vazhdojmë.

Nëse e keni instaluar ndonjëherë Fedora në versionet e mëparshme, mund të vini re se instaluesi tani ka vetëm disa opsione.

Instalimi i Fedora 28

Vetëm këtu ne do të korrigjojmë zonën tonë kohore nëse është e nevojshme.

Nëse jo vetëm ne do të zgjedhim opsionin "Vendi i instalimit"

Instalimi i Fedora 28 4

Këtu është na jep mundësinë të zgjedhim mënyrën e instalimit të Fedora:

 1. Fshi të gjithë diskun për të instaluar Fedora
 2. Ne vetë menaxhojmë ndarjet tona, ndryshojmë madhësinë e diskut të fortë, fshijmë ndarjet, etj. Opsioni i rekomanduar nëse nuk doni të humbni informacionin.

Pas atje ne do të zgjedhim një ndarje për të instaluar Fedora ose të zgjedhim diskun e plotë të ngurtë. Në rast të zgjedhjes së një ndarjeje, do të duhet t'i japim asaj formatin e duhur, duke mbetur kështu.

Shkruajeni ndarjen "ext4" dhe pikën e montimit si rrënjë "/".

E përcaktuar tashmë këtë, ne do të klikojmë mbi të bërë dhe do të kthehemi në ekranin kryesor magjistari i instalimit, këtu butoni i instalimit do të aktivizohet dhe procesi do të fillojë.

Instalimi i Fedora 28 5

Vetëm në fund do të duhet të heqim mjetet e instalimit dhe të rifillojmë.

Instalimi i Fedora 28

Në fillimin e sistemit Një magjistar konfigurimi do të ekzekutohet ku mund të konfigurojmë përdoruesin e sistemit tonë me një fjalëkalim.

Instalimi i Fedora 28

Instalimi i Fedora 28

Si dhe mundësimin ose çaktivizimin e disa cilësimeve të privatësisë dhe sinkronizimin e disa llogarive të postës elektronike.


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel Cisneros dijo

  Të vazhdosh të gjenerosh zgjidhje me burim të hapur pa ndonjë mbikëqyrje, do të ishte kundërproduktive pasi inteligjenca artificiale vazhdon të zhvillohet dhe me kalimin e kohës mund të ndodhë revolucioni dhe mbizotërimi i kompjuterëve mbi njerëzimin ...

 2.   123 dijo

  Përshëndetje shiko, kam një problem, ndodh që të shkarkoj iso 28 të linux nga faqja pasi që në fedora shkruaj marr vetëm 26 zgjedh opsionin për ta personalizuar për të zgjedhur imazhin iso 28 që shkarkoj shkruaj dhe i gjithë procesi është normal dhe i mirë sidoqoftë kur shkoj ta instaloj kuptoj që iso është rrëzuar .. në këtë rast çfarë mund të bëj?

  1.    David naranjo dijo

   Provoni të torrentoni dhe kontrolloni MD5 për të verifikuar që ISO nuk është prishur.