Udhëzues për instalimin Xubuntu 18.04 LTS

Xubuntu

Ya me lëshimin e Ubuntu 18.04 LTS, aromat e tjera të tij bënë të njëjtën lëvizje për të hedhur në treg versione të qëndrueshme të këtyre. Në këtë rast Unë vij të ndaj me ju këtë udhëzues të vogël instalimi të Xubuntu 18.04 LTS.

Xubuntu është karakterizuar nga bëhu një aromë e Ubuntu nuk kërkon sa më shumë burime të sistemit, kështu që kategorizohet si një shpërndarje e dritës, përveç kësaj kjo shpërndarje ende mban mbështetjen për sistemet 32-bit ndryshe nga Ubuntu.

Para shkarkimit, është e nevojshme të dini kërkesat që ekipi ynë ka nevojë për të qenë në gjendje të ekzekutojë Xubuntu 18.04 LTS.

Kërkesat për të ekzekutuar Xubuntu 18.04 LTS

Në mënyrë që të drejtojë sistemin dhe të jetë në gjendje të përdorë gjërat thelbësore në këtë ne kemi nevojë të paktën në ekipin tonë:

 • Procesori me mbështetjen e PAE
 • 512MB RAM
 • 8 GB hapësirë ​​falas në disk
 • Karta grafike 800 × 600 rezolucion minimal
 • Makinë DVD ose portë USB

Kërkesat e rekomanduara të kesh një përvojë pa kufizime në sistem janë:

 • Procesori me mbështetjen e PAE
 • 1 RAM e tutje
 • 20 GB hapësirë ​​falas në disk
 • Karta grafike që mbështet të paktën 1024 × 1280
 • Makinë DVD ose portë USB

Si të instaloni Xubuntu 18.04 LTS

Ne do të vazhdojmë të shkarkojmë nga faqja zyrtare e iso të sistemit, Unë rekomandoj shkarkimin përmes Torrent ose lidhje Magnet.

Sapo të përfundojë shkarkimi, mund të digjni ISO në një DVD ose ndonjë USB. Metoda për ta bërë atë nga DVD:

 • Windows: Mund ta regjistrojmë ISO-në me Imgburn, UltraISO, Nero apo ndonjë program tjetër edhe pa to në Windows dhe më vonë na jep mundësinë të klikojmë me të djathtën në ISO.
 • Linux: Ata mund të përdorin veçanërisht atë që vjen me mjedise grafike, mes tyre janë, Brasero, k3b dhe Xfburn.

Medium i instalimit USB

 • Windows: Ata mund të përdorin Instalues ​​Universal USB ose Linux Live USB Creator, të dyja janë të lehta për t'u përdorur.

Linux: Opsioni i rekomanduar është të përdorni komandën dd, është e rëndësishme që të kontrolloni se në cilën makinë është montuar USB për të vazhduar të regjistroni të dhënat në të:

dd bs=4M if=/ruta/a/Xubuntu-18.04-LTS.iso of=/dev/sdx && sync

Procesi i instalimit të Xubuntu 18.04 LTS

Pasi kemi përgatitur mediumin tonë të instalimit, ne vazhdojmë ta fusim atë në pajisjet tona për ta ndezur.

Pasi të jetë bërë kjo, në ekranin e parë do të zgjedhim instalimin e Xubuntu dhe le ta ngarkojë gjithçka që është e nevojshme për sistemin.

Ubuntu 18.04 LTS

Sapo sistemi të ngarkohet në kompjuter, do të shfaqet magjistari i instalimit Xubuntu, në ekranin e parë të këtij do të na kërkojë të le të zgjedhim gjuhën në të cilën do të instalohet sistemi i ri Xubuntu 18.04 LTS.

Në këtë shembull zgjedh spanjisht dhe klikoj në vazhdim.

Si të instaloni Xubuntu 18.04 LTS (1)

Bërë këtë tani unë e di Do të na kërkojë të instalojmë softuer të palëve të treta si dhe të instalojmë azhurnimet e Xubuntu ndërsa procesi i instalimit është në proces.

Në mënyrë që ne ta zgjedhim këtë, është e nevojshme të jemi të lidhur në internet, pasi të kemi zgjedhur dëshirën që klikojmë në të ardhmen.

Si të instaloni Xubuntu 18.04 LTS (2)

Në opsionet vijuese, Do të na tregojë llojin e instalimit dhe ndarjes së disqeve.

Ku në thelb ose ne fshijmë të gjithë diskun dhe instalojmë Xubuntu në të (bëni kujdes me këtë opsion, mund të rezultojë në humbje totale të të dhënave)

Ose në më shumë opsione, ne do të jemi në gjendje të caktojmë një disk për të instaluar Xubuntu ose gjithashtu mund të krijojmë ose caktojmë një ndarje të destinuar për sistemin në të cilin do të duhet t'i japim formatin e duhur, duke mbetur kështu.

Shkruajeni ndarjen "ext4" dhe pikën e montimit si rrënjë "/".

Si të instaloni Xubuntu 18.04 LTS (3)

Ya të vetëdijshëm për ndryshimet që po bëjmë, ne i pranojmë dhe ne do të marrim një ekran paralajmërues të ndryshimeve që do të bëhen në disk nëse jemi të kënaqur dhe pranojmë të pranojmë.

Përndryshe, unë ju rekomandoj që të rishikoni ndarjet tuaja dhe të identifikoni ato ku keni informacion të rëndësishëm dhe të shmangni prekjen e tyre.

Me këtë do të fillojë instalimi i sistemit, në opsionin tjetër do të na kërkojë të zgjedhim zonën tonë kohore për ta konfiguruar atë në sistem.

Si të instaloni Xubuntu 18.04 LTS (4)

Për të përfunduar ne do të duhet të krijojmë një llogari personale të përdoruesit me një fjalëkalim, Ky fjalëkalim është i rëndësishëm që ta kujtojmë pasi do të jetë ai me të cilin do të futemi dhe do të punojmë në sistem.

Si të instaloni Xubuntu 18.04 LTS (5)

Në fund të instalimit do të na duhet vetëm të rindizim kompjuterin dhe të heqim media dhe instalimin.


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul Plazas G. dijo

  Mirembrema. Unë kam një Ubuntu 17 dhe nuk më lejon të azhurnohem në 18, kam frikë se është për shkak të mungesës së kapacitetit të makinës. Unë thjesht i jap azhurnim, dhe kur të dalë mundësia për të azhurnuar ubuntu, ajo thjesht nuk përgjigjet aspak. Duke lexuar në internet, duket se xubuntu mbështet makina më modeste, dhe ndoshta kjo është një zgjidhje. Sidoqoftë, nuk e kuptoj vërtet se si do të instalohej xubuntu, në vend të ubuntu .. Si mund të gjej se në cilën makinë ishte montuar USB?
  Faleminderit

 2.   katy dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija nëse mund të rikuperoj emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e PC tim të vjetër (2006), i cili ishte ruajtur pa përdorim dhe dua të rikuperoj skedarët që kam ruajtur, për aq kohë sa kam harruar emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, nuk mund të hap PC.
  a ka ndonjë metodë për ta zgjidhur këtë?
  falënderim

  1.    Allan dijo

   Mund të montoni hard diskun në një kompjuter tjetër linux dhe të kopjoni gjithçka në diskun tuaj të brendshëm (nëse nuk është i koduar)

 3.   Uilli dijo

  Punon mjaft rregullisht. Ka gjëra që nuk i di akoma, por funksionon zyra dhe në kimi themi që nëse një gjë funksionon, ajo po shkon mirë.