Udhëzues: Instalimi i KahelOS

KahelOS është një derivat i Arch Linux, mund të themi se është Arch Linux + xhuxh, Isshtë një distro nga Ishujt Filipine dhe instalimi i tij është më i shkurtër se Arch Linux, megjithëse po humbet Parimi i KISS 

Instalimi, madje edhe më i shkurtër se ai i Arch, është gjithashtu në modalitetin e tekstit dhe kjo mund të trembë përdoruesit e rinj, por nuk është aspak e vështirë (një mit për Arch është se është e vështirë, diçka krejtësisht e rreme).

Kur disku të jetë ngarkuar do të shohim që hapet një terminal në të cilin duhet të futemi si root.

 Pastaj shkruajmë km dhe kjo do të na çojë në një dritare si kjo

 Këtu zgjedhim paraqitjen tonë të tastierës

Shënim: Unë u tërhoqa kur zgjodha timen, për Spanjollët, ju duhet të zgjidhni atë më sipër

Tani në këtë hap do të kapërcejmë sepse është budalla

 Tani në terminal ne shkruajmë

/kahel/setup

 Dhe do të hapet një dritare si kjo në të cilën ne do të konfigurojmë sistemin tonë

Së pari ne sinkronizojmë kohën

Ne konfirmojmë:

Ne sinkronizojmë datën dhe konfirmojmë kohën

 

Tani e ndajmë diskun e ngurtë sipas dëshirës sonë ose përdorim të gjithë diskun

Ne i japim ndarjet boot, swap dhe root madhësinë që duam

Në dritaren tjetër pranojmë

Ne zgjedhim sistemin e skedarëve për shtëpinë tonë dhe pranojmë 3 dritaret

 

Ne kthehemi në menunë kryesore dhe pranojmë ndryshimet

Në dritaren tjetër shkruajmë Y dhe shtypni Enter

Kur të keni mbaruar dhe kjo dritare të dalë, ne e pranojmë dhe e lëmë atë për një kohë për të përfunduar

Tani ne konfigurojmë sistemin tonë

Së pari ne konfigurojmë emrin e kompjuterit tonë

Tani shtojmë rrënjën dhe fjalëkalimin e saj

Tani shtojmë përdoruesin normal

Tani shtojmë fjalëkalimin tonë rrënjësor

 Tani do të instalojmë ngarkuesin e nisjes

Siç mund ta shihni, kjo na lejon vetëm të instalojmë Grub, kështu që ne zgjedhim këtë dhe pranojmë dy dritaret

Ne zgjedhim redaktuesin e tekstit për pëlqimin tonë, vërej se redaktori Vi është më i komplikuar për t’u përdorur se Nano dhe ne e lëmë skedarin që marrim me Control + X

Ne zgjedhim direktorinë në të cilën duam të instalojmë Grub dhe i themi JO dritares më pas

Pastaj ne rifillojmë dhe e kemi të instaluar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

31 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav <° Linux dijo

  E vetmja gjë interesante që unë shoh është hapi i konfigurimit të sistemit, i cili na kursen nga nevoja për të shtuar përdoruesin tonë në grupet përkatëse, siç ndodh me ArchLinux. Përndryshe, është më shumë e njëjtë. ^^

  1.    Guxim dijo

   Dhe duke kursyer të gjithë pjesën e dytë

 2.   Eduar2 dijo

  Unë shoh që instalon të gjithë xorg, unë me hark instaloj xorg-server dhe shoferin tim të videos. Prandaj nuk më pëlqejnë ato distro që instalojnë automatikisht gjithçka për të punuar në çdo kompjuter.

  1.    Eduar2 dijo

   PS: pasi ato janë kopjuar nga udhëzuesi im në formatin pak a shumë. Udhëzuesi juaj i mëparshëm thith.

   1.    Guxim dijo

    Epo faleminderit shumë burrë, këtu duke lënë topat e mi për të më kritikuar HAHA

    Nga rruga, udhëzimi është mbi I, jo A

    1.    Guxim dijo

     * Shenja e theksit

    2.    Eduar2 dijo

     Udhëzues idiot Hahaha *

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   +1 ... Unë preferoj të mos instaloj asgjë gjenerike, meta-paketë apo diçka të tillë ... Unë instaloj vetëm shoferin tim të videos, asgjë tjetër, nuk kam pse të instaloj mut nga Ati, Nvidia ose diçka tjetër e çuditshme.

   1.    Guxim dijo

    As unë, por ki parasysh që disa janë të frikësuar nga Arch, KahelOS tremb pak më pak

 3.   Oscar dijo

  @ Eduard2 dhe @Courage, djema të qetë ne supozohemi të jemi në një kohë paqeje, hehehehehehe.

  1.    Guxim dijo

   Hahahahahahaha për mua sikur nuk është Krishtlindje, është gjithmonë e njëjta gjë, të jesh në shtëpi pa bërë asgjë

   1.    Oscar dijo

    Gjeni tre mikesha dhe do të shihni se si do të jeni kaq të zënë sa nuk do të keni kohë për mua ..., provoni dhe më thoni, hahahahaha.

    1.    Guxim dijo

     Kjo do të ishte më shumë telashe, nga rruga:

     http://foro.desdelinux.net/viewtopic.php?pid=1111#p1111

     Më lehtë algua

     1.    Oscar dijo

      Tani del që ju jeni rimishërimi i Grinch, hehehehehe.

     2.    KZKG ^ Gaara dijo

      ALgua? … cfare eshte ajo? … LOL !!!

     3.    Eduar2 dijo

      Më shumë probleme shumë të vërteta, por më shumë kënaqësi.

     4.    Guxim dijo

      Qij çfarë mungese ...

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Ejani ... shikoni këto mure që do t'ju përshtaten si një dorezë:
    http://artescritorio.com/un-paquete-de-wallpapers-especial-para-aquellos-que-no-disfrutan-la-navidad

    1.    Guxim dijo

     Unë tashmë i pashë por Gabriela dhe unë nuk kam të njëjtat arsye, përveç faktit që më bezdis që të regjistrohem për të komentuar

    2.    Eduar2 dijo

     Hahaha nese te dhemb duhet te regjistrohesh per te komentuar, perndryshe vendos +1.

     Nga rruga Plehrat, cila është arsyeja juaj për të mos pëlqyer Krishtlindjet?

     1.    Eduar2 dijo

      Para se të vini si një këndoj, vendosni një theks në i.

     2.    Guxim dijo

      Epo, për mua është gjithmonë e njëjta, luftime të vazhdueshme me fëmijët e vegjël që kam si vëllezër, jam gjithë ditën në shtëpinë time, kam 3 muaj që nuk ka asnjë mënyrë të jem e qetë, etj me pak fjalë, shumë gjëra

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Cfare ndodh? Brothers Vëllezërit tuaj të vegjël garojnë me ju? LOL !!


     3.    Guxim dijo

      Jane ca kurva qe gjithmone po me dreqin, por ne pergjithesi nuk me pelqejne femijet sepse eshte sinonim i shpenzimeve, te mos mundesh te flesh, te durosh budalliqet, te merzitesh dhe te humbas histerike cdo dite ne cdo ore, nga bezdisjet për shënime, dehje, droga, etj.

 4.   Oscar dijo

  Faleminderit Guxim për kontributin +1.

 5.   Erithrima dijo

  Kontribut i madh! Unë jam një nga ata që tremben me Arch HAHAHAHA, kjo është shumë më e thjeshtë, por nuk e shoh si distro për t'u përdorur, por më tepër si distro për t'ju prezantuar me Arch, pasi që me siguri përdoruesit e Kahel përfundimisht do të preferojnë të lëvizin, ose kjo është përshtypja ime

  1.    Guxim dijo

   Epo është një këndvështrim i mirë

  2.    francesco dijo

   Kur kam kontrolluar ndryshimin midis arch, chara dhe pclinux os, kam kuptuar se me shpejtësi në kompjuterin tim, nuk kam vërejtur ndonjë ndryshim, kështu që nuk më intereson shumë për gjërat e para-instaluara, për 20 minuta kam hequr gjithçka që nuk më duhet XD. akoma askush nuk më lëviz nga chakra linux.

 6.   kik1n dijo

  Harku më i mirë.
  100% i redaktueshëm.

  1.    pandev92 dijo

   Gentoo më i mirë, 200% i redaktueshëm XD

   1.    ldd dijo

    vetëm për geeks me kohë.