Udhëzues Hap pas Hapi për Instalimin Gentoo Linux

Gentoo Linux është një shpërndarje Linux e orientuar në përdoruesit me të caktuar përvojë por karakterizohet nga personalizimi i tij dhe shpejtësiNë këtë artikull ne ndajmë një udhëzues hap pas hapi për instalimin dhe konfigurimin e tij të saktë.

Ky është një kontribut nga Tete Plaza, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë të përjavshëm: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Tete!

Së pari dua të përmend që gjithçka që i duhet një personi është në Gentoo Wiki, ose në Arch Wiki, pyetjet lidhur me instalimin janë në manualin Gentoo. E bëj këtë mësim sepse disa njerëz më kanë kërkuar dhe sepse do të shtoj granitin tim të personalizimit kur instaloj Gentoo.

Dije që njerëzit që lexojnë vlerësohen shumë në këtë distro. Po, është një distro ku shumica e problemeve mund të zgjidhen duke lexuar wiki dhe duke bërë një hulumtim të vogël (d.m.th., nëse pyet diçka dhe ata përgjigjen "shiko wiki", do të thotë që si përdorues i Gentoo je mos bërja e gjërave siç duhet xD). Kjo nuk do të thotë që pyetjeve "të thjeshta" nuk u jepet përgjigje, por sasia e madhe e dokumentacionit sugjeron që dikush të lexojë për të zgjidhur problemet e tyre.

Tani unë do të komentoj, me goditje të gjera, për atë që ka të bëjë me Gentoo, për atë që të bën përshtypje dhe çfarë e veçon atë nga distrukturat e tjera të Linux. Ne do të supozojmë se Gentoo është një distro i bazuar në një kod burim. Çfarë do të thotë kjo? Kjo ndryshe nga distros konvencionale (parakompiluar) siç janë Debian, Ubuntu, Arch, Manjaro, Fedora, SUSE, dhe një etj i gjatë; Kur instaloni një paketë, ajo nuk shkarkon ekzekutuesin (binar, .deb, .rpm, .pkg.tar.xz, etj.) Dhe e instalon atë, por përkundrazi shkarkon kodin e saj burimor, e përpilon atë sipas procesorit tonë dhe rregullat që kemi. të përcaktuara për paketat, dhe me këtë gjeneron ekzekutuesin, i cili më pas instalohet.

Përparësitë e Gentoo

Ajo që e bën Gentoo një distro unike nuk është vetëm fakti që përpilon paketat, por gjithashtu që ju vendosni mbështetjen për ato veçori që do të ketë secila paketë. Pasoja e drejtpërdrejtë e personalizimit dhe përpilimit të
pako, është shpejtësia. Pse Le ta ilustrojmë atë me një shembull.

Duke qenë X një distro e parapërgatitur (të cilën e përmenda më lart), në mënyrë që distro X të instalohet në lloje të ndryshme makinerish, është e nevojshme që paketat e tij të përpilohen me bashkësinë e udhëzimeve të makinës së vjetër. Në këtë mënyrë, nëse duam që ata të ekzekutohen nga një Pentium II e tutje, ne do të përpilojmë të gjitha paketat e tyre me grupin e udhëzimeve Pentium II.

Çfarë pasojash sjell kjo? Se në procesorët më të rinj, supozoni një i7, paketat nuk do të përfitonin nga i gjithë kapaciteti i ofruar nga ky i fundit, pasi që nëse ato përpilohen me tërësinë e udhëzimeve të dhëna nga i7, ato nuk do të mund të ekzekutohen në procesorë para këtij, sepse këtyre të fundit u mungojnë këto udhëzime më të reja.

Gentoo, duke shkarkuar kodin burimor dhe duke e përpiluar atë për procesorin që keni, do të përfitojë nga kapaciteti i tij i plotë, pasi që nëse e instaloni në një i7, ai do të përdorë grupin e udhëzimeve të kësaj, dhe nëse e instaloni në një Pentium II, do të përdorë përkatësinë e kësaj të fundit.

Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të personalizoni llojin e mbështetjes që dëshironi të kenë paketat. Unë përdor KDE dhe Qt, kështu që nuk jam i interesuar që paketat të kenë mbështetje GNOME dhe GTK, kështu që unë ju them që t'i përpiloni ato pa mbështetje për to. Në këtë mënyrë, kur krahason të njëjtën paketë në Gentoo dhe në distro X, paketa Gentoo është shumë më e lehtë. Dhe pasi që në distro X paketat janë gjenerike, ato do të kenë mbështetje për gjithçka.

Tani, pasi kam bërë një hyrje, unë ju lë lidhjet për skedarët e mi të konfigurimit që shoqërojnë udhëzuesin PDF që kam bërë se si të instaloni Gentoo nga një CD e Drejtpërdrejtë Linux (Ubuntu, Fedora, SUSE, Backtrack, Slax, ose çfarëdo që t'u ndodhë atyre) ose nga një ndarje në të cilën ata kanë të instaluar një distro Linux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Juan Manuel Lopez dijo

  A di dikush se si të instalojë drejtuesit e nvidia me teknologji optimus në një fletore asus n61jv? Nuk mund ta vë në punë kartën video… thjesht përdor kartën intel dhe ajo ha baterinë.

 2.   Censuruar dijo

  wow isha duke kërkuar për diçka të tillë, unë jam një përdorues i windows, por kjo distro tërhoqi vëmendjen time, unë shpresoj se mund të trajtojë atë mirë

 3.   Eduardo dijo

  Mir !!! Duke instaluar Gentoo në pjesën e përdorimit të CHROOT kam hedhur një gabim për shkak të arkitekturës (për mendimin tim) të CD-së së drejtpërdrejtë që po përdorja dhe atij që kam shkarkuar hahaha.
  Rinisni përsëri instalimin përsëri, pas një kohe ju tregoj se si shkoi>.

 4.   Statik dijo

  Ky udhëzues është ende aktual

 5.   roni dijo

  Faleminderit shumë, unë jam duke ndjekur tutorialin, u përpoqa disa herë të instaloj gentoo, por gjithmonë përfundoja duke hequr dorë, do të shohim nëse do të kem sukses këtë herë.

 6.   carl dijo

  Mik që po përpiqem ta shkarkoj nga faqja zyrtare (mendoj): https://www.gentoo.org/downloads/
  Pyetja është se cilën mund të shkarkoj dhe cili është ndryshimi midis njërit dhe tjetrit, vjen CD-ja e instalimit minimal, Hybrid ISO dhe Faza 3 ... Unë jam i ri në këtë, do të vlerësoja nëse më shpjegoni ose më jepni një lidhje me informacionin.