Udhëzues për migrimin në një desktop të softuerit të lirë

Ekipi AZLinux Këshilli i Qytetit të Zaragozës ka përgatitur dhe bërë publik dokumentin Migrimi i Desktopit të Programit të Lirë (113 faqe).

Objektivi i këtij dokumenti është të ofrojë një vizion global të informacionit dhe proceseve që duhen njohur për të planifikuar dhe kryer një migrim të suksesshëm nga mjediset Desktop në mjetet e Softuerit të Lirë. Në këtë kuptim, ky dokument duhet të konsiderohet si një udhëzues për praktikat e mira dhe të mos trajtohet si një manual me hapa dhe procese të ngurta dhe të pandryshueshme.


Shtë strukturuar në 5 seksione.

 • Shteti i artit. Ai përshkruan situatën aktuale të Libre Desk përmes të dhënave statistikore, projekteve dhe organizatave të përfshira në proceset e migrimit në SL.
 • Udhëzues Metodologjik. Ai ofron një vizion në lidhje me procedurat dhe proceset e nevojshme për të migruar desktopët e një organizate në mjetet e softuerit të lirë. Shtë një udhëzues neutral pa referenca specifike teknologjike.
 • Udhëzues teknik. Ai tregon pikëpamjet mbi rrugët dhe rrugët më të përshtatshme teknologjike për të kryer këtë proces.
 • Analiza SWOT e dobësive, kërcënimeve, pikave të forta dhe mundësive të Desktopit Falas.
 • Konkluzione. Bazuar në të gjithë informacionin, cilësor dhe sasior, ofrohen një sërë konkluzionesh dhe rekomandimesh për të përmirësuar planet dhe proceset e migracionit.

Fuente: AZLinux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hektormonte dijo

  Epo, unë kam mundur të hyj, është shumë mirë

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Përshëndetje marcos! Lidhja funksionon për mua fenomenin. Shikoni nëse funksionon tani. Ndoshta ishte një rënie momentale.
  Gëzuar! Paul.

 3.   marcoshipe dijo

  Kjo është faqja që keni kaluar ... një turp, sepse nga ajo që ju vendosni duket një manual i bukur dhe mbi të gjitha i ndryshëm nga shumë të tjerët atje. Do të doja t'i jepja një leiditë të shpejtë për të parë se si i trajton ai çështjet.
  Faleminderit për informacion! shpresojmë që faqja të jetë aktive përsëri së shpejti

 4.   marcoshipe dijo

  jo, vazhdon të më japë probleme, në fakt është problemi me zaragoza.es në përgjithësi, nuk e di pse do të jetë apo nëse do të jem unë vetëm apo jo ... turp.
  dhe që kam provuar me firefox, krom dhe me një shfletues të bërë në python xD

 5.   Chelo dijo

  Ky raport është mbresëlënës për cilësinë e informacionit të mbledhur. Sigurisht që është Spanja ... isshtë për të lexuar me kujdes dhe për ta përdorur atë në kundërshtime me kundërshtarët që hasim çdo ditë. Ah, unë mund të hyj në faqen e internetit të azlinux mirë, përshëndetje

 6.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit Chelito! Nje perqafim!! Paul.

bool (e vërtetë)