Udhëzues për instalimin pas postës DEBIAN 8/9 - 2016 - Pjesa II

Në pjesën e parë të Udhëzuesi i instalimit të postimit DEBIAN 8/9 - 2016  Ne folëm për optimizimin dhe konfigurimin e Menaxherit të Rrjetit, Ndërfaqen e Rrjetit, resolv.conf, Proxy të Sistemit dhe Shfletuesin, Depot me çelësat e tyre përkatës dhe kryerjen e niveleve të ndryshme të mirëmbajtjes dhe azhurnimit të Sistemit Operativ. Në këtë pjesë të dytë do të flasim për disa hapa thelbësorë që të gjithë mund t'i ndërmarrim për të optimizuar tonat Mjedisi i desktopit o Mjedisi multi-desktop en një shpërndarje GNU Linux DEBIAN në versionin e saj 8 Jessie (Stable) ose 9 Stretch (Testimi), ose një i bazuar në të.

GNU / LinuxRekomandim: Kur ekzekutoja këto hapa, unë pashë me kujdes mesazhet e konzollës dhe bëra veçanërisht kujdes të pranoja ato që tregojnë paketat do të hiqen ...".

Shënim 1: Mjedisi multi-desktop i referohet kur keni 2 ose më shumë mjedise tavoline në një Sistemi Operativ GNU / Linux. Dhe rekomandimet (paketat për tu instaluar) të dhëna më poshtë janë krijuar për të lehtësia e instalimit, integrimit dhe stabilitetit prej 2 ose më shumë mjediseve desktop. Sidoqoftë, kjo rekomandohet vetëm për përdoruesit mesatarë ose të përparuar.

Shënim 2: Nëse Sistemi Operativ ju njofton se për problemet e bibliotekës ose versionit të skedarits nuk do të jetë në gjendje instaloni / azhurnoni disa paketa, zgjidhni midis: pranoj - mos prano - dal (y / n / q) opsioni që lejon mos hiqni ose zhvlerësoni paketat konfliktuale për të shmangur probleme serioze ose të pariparueshme, por nëse mendoni se keni përvojë, unë vazhdova të pranoj gjithçka me shumë kujdes, dhe duke parë mesazhe paralajmëruese të konsolës për t'i ndjekur ato!

Shënim 3: Një shpërndarje DEBIAN-8 mund të jetë i pastër ose i përzier, domethënë përmbajnë vetëm depo të DEBIAN-8 ose përmbajnë depo të shtuar të DEBIAN-9. Kjo është e realizueshme por nuk rekomandohetpasi kjo rekomandohet vetëm për përdoruesit e mesëm ose të përparuar. DEBIAN 9 i pastër është më i mirë se DEBIAN 8 i përzier.

Shënim 4: Hera e parë përdor këtë Udhëzuesi i instalimit pas rekomandohet instaloni secilën paketë nga kjo listë një nga një dhe verifikoni funksionalitetin e secilës prej tyre vendosja e emrit në kuti kërko (kërko)Faqja zyrtare e Paketave DEBIAN. ndiqni këto rekomandimes ju përfundimisht do të bëheni një Përdorues i Mesëm ose i Avancuar me një komandë të shkëlqyeshme të paketave të paketimit dhe zgjidhjes së problemeve.

Kutia e kërkimit================================================== ========

PAKETAT P TOR T COMP P COMPRPILUAR, PAKETUAR DHE INSTALUAR PAKETA T TJERA:

aptitude install linux-source linux-headers-$(uname -r) build-essential kernel-package libncurses5 libncurses5-dev libqt3-mt-dev libc6-dev dialog module-assistant
aptitude install checkinstall automake cmake make autoconf git git-core dh-make devscripts fakeroot debhelper debian-policy ccache dh-autoreconf autotools-dev

 

PAKETAT P INR INSTALIMIN E MJEDISIT GNOME DESKTOP:

aptitude install gdm3 gnome gnome-applets gnome-audio gnome-backgrounds gnome-boxes gnome-btdownload gnome-calculator gnome-clocks gnome-color-chooser gnome-color-manager gnome-contacts gnome-control-center gnome-dictionary gnome-disk-utility gnome-dust-icon-theme gnome-cards-data gnome-chess gnome-games gnome-games-extra-data gnome-hearts gnome-extra-icons gnome-font-viewer gnome-genius gnome-gmail gnome-icon-theme-extras gnome-logs gnome-maps gnome-nettool gnome-phone-manager gnome-packagekit gnome-pkg-tools gnome-power-manager gnome-ppp gnome-schedule gnome-screensaver gnome-screenshot gnome-search-tool gnome-shell gnome-shell-extensions gnome-sound-recorder gnome-system-log gnome-system-monitor gnome-system-tools gnome-themes-standard gnome-terminal network-manager-gnome

 

Nëse është i pastër DEBIAN 8, ekzekutoni gjithashtu komandën komanduese:

aptitude install gnome-media gnome-media-profiles gnome-themes gnome-themes-extras

 

APLIKIMET E EXTRAS P GR GNOME:

aptitude install nautilus nautilus-actions nautilus-compare nautilus-emblems nautilus-filename-repairer nautilus-image-converter nautilus-pastebin nautilus-scripts-manager nautilus-sendto nautilus-share nautilus-wipe sound-theme-freedesktop gnome-tweak-tool rhythmbox rhythmbox-plugins rhythmbox-plugin-cdrecorder file-roller totem totem-plugins sound-juicer gksu brasero brasero-cdrkit shutter deluge ekiga baobab cheese gedit gedit-plugins eog eog-plugins games-thumbnails dcraw gphoto2 shotwell simple-scan ffmpegthumbnailer evince evince-common evolution evolution-common evolution-plugins cairo-dock seahorse pidgin pidgin-plugin-pack pidgin-skype pidgin-themes pidgin-twitter gimp gimp-gmic gimp-data-extras gimp-dcraw gimp-gap gimp-gutenprint gimp-plugin-registry

 

PAKOT P FORR INSTALIMIN E MJEDISIT TREGUES MATE:

aptitude install mate-core mate-desktop-environment-core mate-desktop-environment mate-desktop-environment-extras mate-menus mate-sensors-applet mate-system-tools mate-gnome-main-menu-applet

 

PAKETAT P INR INSTALIMIN E MJEDISIT TES DREJTS Kanelle:

aptitude install cinnamon cinnamon-desktop-environment

 

PAKETAT P INR INSTALIMIN E MJEDISIT TES PUNS XFCE:

aptitude install xfce4 xfce4-goodies xfce4-screenshooter-plugin xfce4-places-plugin xfce4-whiskermenu-plugin xfce4-messenger-plugin xfce4-indicator-plugin xfce4-session xfwm4 xfwm4-themes thunar thunar-volman thunar-archive-plugin thunar-media-tags-plugin parole xfburn xsensors wicd wicd-daemon wicd-gtk mousepad

 

PAKETAT P INR INSTALIMIN E MJEDISIT LXDE DESKTOP:

# Instaloni vetëm nëse është i pastër DEBIAN 8.

aptitude install lxde lxde-core task-lxde-desktop lxmusic lxpanel lxsession lxtask lxLauncher lxappearance lxterminal lxrandr lxmusic libfm-tools leafpad pcmanfm xarchiver gpicview openbox obconf tint2

 

PAKETAT P TOR INSTALIMIN E MJEDISIT T D DESKTOP KDE 4/5:

Për KDE 4 në DEBIAN 8:

aptitude install kdm kde-full apper digikam krita kplayer calligra calligra-l10n-es calligra-reports-map-element calligra-reports-web-element calligra-semanticitems kipi-plugins

 

Për KDE 5 në DEBIAN 9:

aptitude install sddm plasma-desktop plasma-nm plasma-runner-installer plasma-runners-addons plasma-wallpapers-addons qt5-default sddm-theme-breeze sddm-theme-circles sddm-theme-elarun sddm-theme-maldives sddm-theme-maui

 

APLIKIMET E EXTRAS P KR KDE 4/5:

aptitude install akonadi-kde-resource-googledata akregator amarok amarok-utils ark baloo baloo-utils basket bluedevil cantor dolphin ffmpegthumbs filelight gdebi-kde gwenview k3b kaffeine kate kde-base-artwork kde-baseapps kde-config-gtk-style kde-standard kdeutils kdebase-runtime kde-l10n-es kde-thumbnailer-deb kde-wallpapers kde-window-manager kdeartwork kdeconnect kdenlive kdepim kget kgpg kmail kmymoney kolourpaint4 kompare konsole konversation kopete kphotoalbum krusader kshutdown ksnapshot ksshaskpass ktorrent kdesudo libreoffice-kde marble okular qapt-deb-installer pkg-kde-tools qbittorrent skanlite smplayer speedcrunch task-spanish-kde-desktop udevil xsettings-kde yakuake

 

MENAXHUESIT E SESIONIT TER PERRDORUESIT EXTRAS:

aptitude install nodm slim ldm lightdm lightdm-gtk-greeter

 

PAKETAT EXTRAS MULTI-MJEDISORE P THER P USRDORUESIN:

aptitude install iceweasel iceweasel-l10n-es-es chromium chromium-l10n p7zip p7zip-full p7zip-rar rar unrar unrar-free unace zip unzip bzip2 arj lhasa lzip xz-utils vlc vlc-plugin-notify dvdauthor dvd+rw-tools freetuxtv imagination soundconverter lame audacity pitivi gdebi software-properties-gtk synaptic lsdvd libdvdread4 libdvdnav4 fslint clamtk libmtp-runtime xinit xorg gtkpod libgpod-common libgpod-cil libgpod4 libmimic0 mtp-tools qshutdown swftools python-bluez python-usb webcam vorbis-tools qt4-qtconfig libgnome2-0 console-setup easytag gparted camera.app camorama transmission-gtk mypaint pinta rawtherapee gtk-recordmydesktop bleachbit ranger w3m libgnomevfs2-extra libmagickcore-extra mono-runtime libcurl3 libcurl3-nss libnotify-bin curl telepathy-gabble telepathy-salut telepathy-sofiasip libusb-0.1-4 opensc pcsc-tools pcscd ooo-thumbnailer gnupg-curl openssh-blacklist openssh-blacklist-extra xml-core zeitgeist-core krb5-locales wammu libgammu-i18n libpurple-bin python-cddb python-mmkeys python-pam python-pygame openssh-blacklist openssh-blacklist-extra adwaita-icon-theme gnupg-curl libpam-cap uuid-runtime lsb-release

 

Nëse është i pastër DEBIAN 8, ekzekutoni komandën e shpejtë:

aptitude install xbmc xbmc-eventclients-j2me xbmc-eventclients-ps3 xbmc-eventclients-wiiremote

 

Nëse është DEBIAN 9, ekzekutoni komandën e shpejtë:

aptitude install kodi kodi-eventclients-j2me kodi-eventclients-ps3 kodi-eventclients-wiiremote

 

PAKETAT E OPTIMIZIMIT T MAN MENAXHIMIT TARD HARDWARE:

aptitude install amd64-microcode fancontrol firmware-linux intel-microcode iucode-tool hwdata laptop-detect irqbalance lm-sensors hardinfo sysinfo lshw lsscsi acpi acpitool

 

Pastaj ekzekutoni komandën: sensorë-zbulojnë

Dhe shkruaj PO për të gjitha opsionet.

REPOZITORIT G E GOOGLE PAKETAT E SHTYPSIT NERN INTERNET:

aptitude install google-chrome-stable google-talkplugin

 

shpresoj koleksion i kujdesshëm dhe selektiv i paketave të rekomanduara i përshtatet nevojave të tyre dhe lejojini ato kanë një sistem operativ DEBIAN 8/9 shumë më tepër i plotë, i qëndrueshëm dhe i optimizuar. pjesa e tretë e Udhëzuesit të Instalimit të Postimit do të përfshijë paketat më të mira të rekomanduara për:

 • APLIKIMET AUDIO DHE SHOFERT
 • SHTYPSVE DHE SHKRUESVE T SHTYPIT
 • ZYRA THEMELORE
 • ZYRA E AVANCUAR
 • INTERROPERBILITETI ME WINDOWS (RRJETET DHE Hardware)
 • INTERROPERBILITETI ME WINDOWS (PROGRAM)
 • PLOTSIMET JAVA FALAS
 • PLOTSIMI PRIVATIV ADOBE
 • K APRKESAT DHE KONTROLLUESIT ETHERNET - Pa tel
 • APLIKIMET VIDEO DHE DREJTUESIT

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pa emër dijo

  Sa dembel për të përdorur debian.
  më shumë nëse është në degën e qëndrueshme, unë mendoj se gjëja interesante është anësore.

  Edhe kështu, fakti që kam parë kaq shumë linja për të instaluar diçka më bën të shikoj tmerr dhe as nuk dua ta përdor.

  Mund të jetë që dikush të denjojë të krijojë skenarë me të gjithë komunitetin që zotëron atë distro, diçka për të përdorur një ./instal_gnome dhe që desktopi të instalohet për shembull, do të ishte mirë mendoj.

 2.   Ing Jose Albert dijo

  Përshëndetje!

  1.- Përdorimi i paqëndrueshëm (sid) rekomandohet vetëm nëse jeni ekspert. Shumë më mirë dhe shumë e këshillueshme është të përdorni gjithnjë testimin.

  2.- Të gjitha këto paketa të rekomanduara nuk duhet të instalohen si automatikë, ato duhet të mësojnë të porsaardhurit se cilat paketa duhet të dinë plotësisht kur bëhet fjalë për një problem ose përmirësim të një Sistemi Operativ, duke i ndarë ato sipas funksionalitetit. Sidoqoftë ju mund t'i futni ato rreshta në një skenar dhe voila, por unë nuk e rekomandoj atë.

 3.   Dayane Qu dijo

  Nga paketat themelore për përpilimin, instalimin dhe gjërat e domosdoshme deri te një përzgjedhje e gjerë e mjediseve. Udhëzues i shkëlqyeshëm, i shkëlqyeshëm. Ju lini një detyrë të madhe kërkimore për fillestarin dhe me përvojë.
  Gjëja negative që e turbullon pak udhëzuesin tuaj janë rekomandimet e atyre të pronarit, që nëse fillojmë duke rekomanduar Debian ose duke bërë një udhëzues për të kuptuar mundësitë e tij të mëdha të personalizimit, ne duhet të jemi besnikë ndaj filozofisë së tij të softuerit të lirë dhe t'i refuzojmë kategorikisht ato të pronarit , të cilat privojnë përdoruesin nga liria që na ndau i ndjeri Z. Murdock.

 4.   Ing Jose Albert dijo

  Ju kuptoj perfekt! Gjithsesi ato janë vetëm rekomandime dhe ndonjëherë është mirë të njohim alternativat e pronarit në GNU / Linux kur mbizotëron mungesa e ekspertizës!

 5.   Marcelo dijo

  Në hapat e parë me distroin e pinguinit u dhashë atyre nga dora e udhëzuesve si këta. Çfarë kujtimesh më solli të lexoj se paketat si 'ooo-thumbnailer' janë ende duke shkatërruar shkarkimin.
  La-bu-ra-zo !!! Urime Jose.

 6.   Ing Jose Albert dijo

  Paketë e thjeshtë që bën një pamje paraprake të dokumenteve tona në Nautilus Explorer, por që thjesht nuk vjen e instaluar në mënyrë të paracaktuar në shumë Distros dhe bën që një përdorues tipik me një vizion krahasues të Windows të thotë se nuk është si Windows. Dhe kjo është ajo për të cilën flet Udhëzuesi.

  Në rastin tim të veçantë unë përdor Testimin DEBIAN me KDE5 - Plasma dhe instaloj absolutisht të gjitha paketat dhe procedurat e përshkruara në këtë Udhëzues me 3 pjesë dhe mendoj se kam Distro-n më të mirë personale të azhurnuar dhe të qëndrueshme ndonjëherë! Unë kam konfiguruar serverin tim personal kështu.

  Dhe më e mira nga të gjitha, me shumë kujdes dhe duke përdorur DEBIAN të qëndrueshëm mund të instaloni të gjitha mjediset desktop dhe menaxherët e sesioneve të hyrjes menjëherë, dhe të provoni të gjitha aromat e linux në një Distro të vetme. Unë kam laptopin tim personal si ky.

  Udhëzuesi është strukturuar në mënyrë që kjo të jetë e mundur me kufirin minimal të mundshëm të gabimit të parcelës.

 7.   Marcelo dijo

  Rightshtë e drejtë, parapamja .odt (dhe kolegët e Libreoffice) është diçka për të parë dhe e dobishme mbi të gjitha.
  Ju lutem, dy pyetje Jose: Kur thoni / * me shumë kujdes dhe duke përdorur DEBIAN të qëndrueshëm mund të instaloni të gjitha mjediset e desktopit * / A nuk do ta rekomandonit atë në Testimin e Debian? A mendoni se një masë e mirë për të marrë për të shmangur përzierjen e konfigurimeve në Home do të ishte përdorimi i një emri tjetër të përdoruesit për secilin mjedis desktop?
  Faleminderit dhe te fala.

 8.   Alberto cardona dijo

  Më mungon OpenBox 🙁 Gjithmonë kam pasur probleme me wifi në openbox: /
  Por është një udhëzues i shkëlqyeshëm, përshëndetje!

 9.   Ing Jose Albert dijo

  Unë personalisht kam përdorur shumë ambientin DEBIAN 8 shumë mirë, pa asnjë lloj paqëndrueshmërie, por sepse kam rregulluar çdo aspekt me dorë në nivelin e paketave të instaluara. Tani nëse përfshini këto 2 linja, të gjitha mjediset do të jenë shumë të qëndrueshme:

  debutuese http://ftp.us.debian.org/debian/ kontributi kryesor versiondebian jo-falas
  debutuese http://security.debian.org/ versiondebian / azhurnimet kontributi kryesor jo-falas

  Por nëse përfshini linjat e paraqitura më poshtë, ose depot më të modernizuara të paketave (në fazën e testimit) që përfshini, ajo mund të bëhet gjithnjë e më e paqëndrueshme për shkak të problemeve të paparashikuara të varësisë në të ardhmen.

  Linja të tilla si:

  debutuese http://ftp.us.debian.org/debian/ kontributi kryesor i versionevedebian-azhurnime pa pagesë
  debutuese http://ftp.us.debian.org/debian/ Kontributi kryesor versiondebian-backports pa pagesë

  I përfshij të gjitha, në fillim më vuri në telashe por e bëra për të mësuar për parcelat dhe varësitë e tyre, si në DEBIAN 8 ose 9. Nëse doni të mësoni dhe ju pëlqejnë rreziqet, përziejini ato, nëse ju pëlqen stabiliteti dhe siguria mos e bëj

  Në DEBIAN 9 gjithmonë do të jetë shumë e mundshme të jepni paqëndrueshmëri për shkak të azhurnimeve të vazhdueshme të paketave, por nëse guxoni do të mësoni shumë për vendosjen e një sistemi të mirë në dorë!

 10.   walter dijo

  Unë përdor debian 8 të qëndrueshëm, ju rekomandoni të përdorni testimin e debianit 9. Unë punoj në krijimin e faqeve në internet php, mysql, javascript, nodejs. Rekomandohet të kaloni në testimin e ersionit.

 11.   David dijo

  Faleminderit shumë për tutorialin. Nuk mund të gjej një mënyrë për të instaluar Gnome Software Center në Debian 8 siç sjell Ubuntu Gnome. Shtë për të instaluar në një kompjuter portativ të një personi jo shumë dush me kompjuterë dhe internet. Unë do të instaloj Debian 8, LibreOffice, Firefox, konfiguroj Thunderbird dhe pak gjëra të tjera, por unë dua t'i tregoj asaj një mënyrë për të instaluar paketa lehtësisht dhe kam parë që Qendra e Gnome Software do të ishte perfekte për të. A nuk është e mundur ta instaloni atë në Debian 8? Ju falenderoj paraprakisht. Brohoritje

 12.   Josemari. dijo

  Shumë falemnderit.

bool (e vërtetë)