Ufficio Zero Linux OS: Shpërndarje interesante e ngjashme me Windows

Ufficio Zero Linux OS: Shpërndarje interesante e ngjashme me Windows

Ufficio Zero Linux OS: Shpërndarje interesante e ngjashme me Windows

Edhe pse është e vërtetë që ata prej nesh që zakonisht përdorin Sisteme operative të lira dhe të hapura bazuar në shpërndarjet GNU/Linux, ne e bëjmë atë pikërisht për t'u larguar nga gjithçka që na shqetëson në lidhje me Windows ose që ka tendencë të duket dhe të funksionojë si ky sistem operativ pronësor dhe komercial. Megjithatë, si me çdo gjë, zakonisht ka përjashtime si p.sh përdoruesit që maskojnë (përshtatin) përkohësisht ose përgjithmonë shpërndarjet e tyre GNU/Linux si Windows, me dorë ose përmes paketave softuerike (Tornado UI ose Modaliteti i fshehjes së Kali Linux), për argëtim ose masë paraprake/sigurie (për të kaluar pa u vënë re në mjedise të caktuara me njerëz të caktuar).

Por, gjithashtu dhe në të njëjtin drejtim, ka një grusht të vogël (grup) Distros GNU/Linux që kanë zgjedhur të ofrojnë një pamje vizuale ose ndërfaqe grafike të ngjashme ose sa më të ngjashme me versionet e ndryshme të Microsoft Windows. Për të tërhequr më shumë përdorues të Windows në GNU/Linux dhe lehtësimi i detyrave të migrimit dhe zbatimit (përdorimi). Duke qenë, eksponentë të mirë në këtë pikë, Distros GNU/Linux si p.sh Zorin, Q4OS, Freespire dhe Linspire me ndërfaqe të ngjashme, dhe Wubuntu, WindowsFX, Kumander, dhe të zhdukurit ChaletOS me ndërfaqe vërtet shumë identike. Dhe një e fundit që shkon në të njëjtin drejtim dhe do ta shpallim sot, është "Ufficio Zero Linux OS".

Wubuntu: Një Distro i bazuar në Ubuntu dhe i ngjashëm me Windows

Wubuntu: Një Distro i bazuar në Ubuntu dhe i ngjashëm me Windows

Por, përpara se të filloni të lexoni në lidhje me këtë Distro interesante GNU/Linux me pamjen e Windows të thirrur "Ufficio Zero Linux OS", ne rekomandojmë një postimi i mëparshëm i lidhur me një tjetër shpërndarje të ngjashme Linux të quajtur Wubuntu:

Wubuntu: Një Distro i bazuar në Ubuntu dhe i ngjashëm me Windows
Artikulli i lidhur:
Wubuntu: Një Distro i bazuar në Ubuntu dhe i ngjashëm me Windows

Ufficio Zero Linux OS: Një shpërndarje italiane e bazuar në Linux Mint dhe LMDE

Ufficio Zero Linux OS: Një shpërndarje italiane e bazuar në Linux Mint dhe LMDE

Çfarë është Ufficio Zero Linux?

Sipas zhvilluesve të saj në të faqen zyrtare të internetit, ky projekt interesant dhe inovativ Linux quhet "Ufficio Zero Linux OS" ose thjesht UZLOS për memorizimin më të lehtë, përshkruhet shkurt si më poshtë:

Office Zero Linux OS është një sistem operativ me kod të hapur i zhvilluar nga SIITE SRLS, i cili fitoi domenin historik dhe vë në dispozicion të ekipit të zhvillimit disa serverë virtualë për të pritur shërbime ueb, shërbime emaili, depo dhe serverë të përbashkët për përdorim të ekipit. Projekti ka për qëllim punëtorët e vetëpunësuar, NIF, organizatat private dhe shtetërore që duan të përdorin një mjet falas, të dobishëm dhe të lehtë për t'u kuptuar.

Megjithatë, dhe për një kuptim më të mirë të tij, vlen të sqarohet se kjo Shpërndarje GNU/Linux falas dhe e shkarkueshme falas Më parë bazohej në një version Xubuntu LTS së bashku me një koleksion të shkëlqyeshëm të mjeteve të zyrës (LibreOffice, LibreCAD, Firefox, Thunderbird dhe shumë aplikacione uebi). Dhe tani, ai përdoret si bazë, Distro të tilla si Linux Mint, LMDE, PCLinuxOS dhe Devuan.

Ndërsa sot, Ata vazhdojnë të ruajnë politikën e imazhit ISO për arkitekturat 32 dhe 64-bit, për përdorim në kompjuterë me burime të ulëta harduerike dhe shumë të vjetër, dhe kompjuterë modernë me burime të gjera harduerike. Të cilat përfshijnë disa vegla të veta, ndër të cilat spikat ai i quajtur Duplica, i cili ju lejon të klononi dhe rivendosni imazhet e diskut të ngurtë, dhe të tjera për të zbuluar malware.

Versionet e disponueshme të UZLOS

Versionet e disponueshme të UZLOS

Aktualisht, ky sistem operativ ofron aktualisht versionet e mëposhtme:

 • Office Zero Linux 11: Zhvilluar për kompjuterë me procesorë 32-bit, duke përdorur një bazë LMDE 6 me mjedisin e desktopit Cinnamon dhe një pamje vizuale të ngjashme me Windows 11; si për procesorët 64-bit, duke përdorur një bazë Linux Mint 21.x me mjedisin e desktopit Cinnamon dhe një pamje vizuale të ngjashme me Windows 11.
 • Office Zero Linux 10 Themelore: Zhvilluar për kompjuterë me procesorë 32/64-bit, duke përdorur një bazë LMDE 5 me mjedisin e desktopit Mate dhe një pamje vizuale të ngjashme me Windows 10.
 • Office Zero Linux Urbino: Zhvilluar për kompjuterë me procesorë 32/64-bit, duke përdorur një bazë LMDE 5 me mjedisin desktop Mate.
 • Office Zero Linux Cagliari: Zhvilluar për kompjuterë me procesorë 64-bit, duke përdorur një bazë PCLinuxOS me mjedisin desktop KDE 5 (Plasma).
 • Office Zero Linux Tropea: Zhvilluar për kompjuterë me procesorë 64-bit, duke përdorur një bazë Linux Mint 20.x me mjedisin e desktopit Mate.
 • Office Zero Linux Portofino: Zhvilluar për kompjuterë me procesorë 32-bit, bazuar në Devuan 4 Chimaera dhe me mjedisin e desktopit Mate.

Nga kjo shumëllojshmëri e bazave të përdorura, logjikisht mund të konkludohet se ka dallime thelbësore ndërmjet secilit. Por në çdo rast, të gjitha Ato vijnë të pajisura me një grup të shkëlqyer mjetesh softuerike të para-instaluara tashmë. Për të siguruar përdorim efikas dhe efektiv pas instalimit të tij për numrin më të madh të përdoruesve të ndryshëm.

Për shkarkim dhe testim, mundeni eksploroni drejtpërdrejt tuajin seksioni i shkarkimit. Ndërsa, për të mësuar pak më shumë rreth tij, mund ta eksploroni Wiki zyrtare dhe seksioni zyrtar në faqen e internetit të DistroWatch o seksioni zyrtar në SourceForge.

Windowsfx dhe Kumander: 2 Distros GNU/Linux të stilit Windows
Artikulli i lidhur:
Windowsfx dhe Kumander: 2 Distros GNU/Linux të stilit Windows

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, Shpërndarja interesante dhe e dobishme GNU/Linux «Ufficio Zero Linux OS» vjen për të kontribuar kokrrën e saj të rërës në favor të masivizimit dhe universalizimit të Linuxverse, nëpërmjet strategjisë së ofrojnë një ndërfaqe miqësore dhe të njohur të bazuar në Windows. Mbi të gjitha, për ata përdorues të rinj të GNU/Linux në shtëpi dhe në institucionet arsimore. Dhe sigurisht, gjithashtu për përdoruesit profesionistë dhe të korporatave, të cilët shpesh nuk kanë njohuritë, kohën ose mbështetjen e nevojshme për të arritur një migrim dhe zotërim të shpejtë të këtij sistemi të ri operativ të lirë dhe të hapur.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.