Efekti i ekspozimit në Gentoo me Brightside dhe Skippy

Më parë tashmë ishte botuar se si të merret efekti i ekspozimit në distrote të tjera nga Brizno. Në këtë artikull do të shohim se si ta bëjmë atë në Gentoo.

Për ata që nuk dinë se cili është efekti i ekspozimit, duket kështu:

Efekti i ekspozimit

Ashtu si në Gnome, kur shkon në aktivitete, ai në thelb tregon të gjitha aplikacionet e hapura duke i porositur ato në ekran, dhe ju lejon të zgjidhni ndonjë prej atyre që na tregon.

Lidhje rreth distros tjera:

Arch Linux

Debian dhe derivatet

Overlays

Ne do të përdorim mbivendosje, kështu që nëse ata nuk e kanë atë, le të instalojmë një laik, i cili mund të zgjasë pak ose orë, veçanërisht për përpilimin e git:

USE="git subversion" sudo emerge -a layman

Desirableshtë e dëshirueshme që ata të shtojnë përmbysja e git të përfshira tashmë më lart, gjithashtu mos harroni se ka përdorime të tjera USE, mbi të gjitha ato janë USE në të cilat bazohet Mbivendosja, në rast se ju nevojitet dhe mos rikompiloni laik.

- - pazari: Mbështetni mbivendosjet e bazuara në dev-vcs / bzr - - CVs: Mbështetni mbivendosjet e bazuara në dev-vcs / cvs - - darcs: Mbështetni shtresat e bazuara në dev-vcs / darcs + + git: Mbështetni mbivendosjet e bazuara në dev-vcs / git - - mercurial: Mbështetni mbivendosjet dev-vcs / mercurial

Shtimi i mbivendosjes

Mos harroni t'i thoni make.conf të përdorë mbivendosjet nëse nuk e keni bërë kurrë:

echo "source /var/lib/layman/make.conf" >> /etc/portage/make.conf

Nëse kjo është hera e parë që do të përdorni laik, duhet të vazhdoni me sa vijon, të shtoni një tjetër Mbivendosje ose të krijoni vetë skedarin bosh /var/lib/layman/make.conf, përndryshe portage do të ankohet

Tani ekzekutoni komandën e mëposhtme për të shtuar mbivendosjen xhenxhefil, e cila është ajo që përmban ndërtimin e ndërtimit.

layman -a swegener

Rregullimi i ndërtimit të ndërtimit

URL-ja ebuild për të shkarkuar kodin burimor në kohën e shkrimit nuk është e disponueshme, prandaj duhet të redaktoni manualin ebuild:

sudo nano /var/lib/layman/swegener/gnome-extra/brightside/brightside-1.4.0.ebuild

Në linjë me SRC_URI =, zëvendësoni URL-në me këtë:

http://pkgs.fedoraproject.org/repo/pkgs/brightside/brightside-1.4.0.tar.bz2/df6dfe0ffbf110036fa1a5549b21e9c3/brightside-1.4.0.tar.bz2

Tjetra do të gjenerojmë hashin e ri:

sudo ebuild /var/lib/layman/swegener/gnome-extra/brightside/brightside-1.4.0.ebuild digest

Instaloni Brighside

sudo emerge -a gnome-extra/brightside

Përpiloni Skippy-XD

Instaloni mercurial, i cili gjithashtu mund të zgjasë pak dhe do të na lejojë të shkarkojmë drejtorinë për përpilim:

sudo emerge -a mercurial

Kjo do të shkarkojë skippy për përpilim:

hg clone https://code.google.com/p/skippy-xd/

Ne vazhdojmë të përpilojmë:

cd ~/skippy-xd

make

sudo make install

Vendosja

Shtoni brightside në programet tuaja të hyrjes, për shembull në openbox/.config/openbox/autostart ata duhet të shtojnë:

brightside &

Ekzekutoni:

brightside-properties

Dhe do të shfaqet dritarja e konfigurimit të veprimeve të ekranit, ne shënojmë rrethin e "Veprimeve të konfigurueshme" dhe shënojmë kutinë në cep të ekranit që duam të aktivizojmë, në këtë shembull do të jetë këndi i poshtëm i majtë (këndi i poshtëm i majtë) dhe në menunë e tij do të zgjedhim " Veprim i personalizuar… ”dhe një dritare tjetër do të shfaqet si në imazhin vijues:

anën e ndritshme

Ne mbyllim dhe drejtojmë brightside:

Modifikoni kohën e përgjigjes (Opsionale)

Unë ju rekomandoj që të redaktoni shpejtësinë nëse koha e përgjigjes duket e ngadaltë, natyrisht nëse është tashmë perfekte ndërsa funksionon, mund ta kaloni këtë hap.

Në zonën e njoftimit ata duhet të kenë një ikonë e re, jepi një klikim dytësor, tani kliko në Preferenca

859

Në shiritin e treguar rregulloni shpejtësinë siç dëshironi, gjithashtu mund të ekzekutoni drejtpërdrejt:

brightside-properties

Gati, ju tashmë keni efektin e ekspozimit në Gentoo tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Mbresëlënëse ... Le të shohim nëse në KDE mund të bëj atë lloj efekti (pasi nuk mund të riorganizoj dritaret siç mund të bëhet në Windows Vista / 7 ...).

  1.    ivanlinux dijo

   Nëse mundet, në fakt Kwin e lejon atë pa instaluar asgjë.

   1.    truko22 dijo

    Ashtu është

   2.    eliotime3000 dijo

    Unë tashmë e kuptova atë. Vetëm duke vendosur kursorin në këndin e sipërm të majtë, efekti vendoset automatikisht exposé. Në rast se nuk më besoni, këtu Unë ju lë një provë (Më fal nëse nuk doli screenshot, por nuk kisha mundësi tjetër).

 2.   ferkmetal dijo

  Unë mendoj se ky efekt është i mirë dhe mbi të gjitha që ju mund ta bëni atë në gentoo, unë kam një instalim në pritje për një kohë me gentoo dhe arch linux, por mirë, shyqyr që kam takuar llogarit linux i cili është një gentoo por i përpiluar tashmë dhe e vërteta është shumë e bukur dhe e këndshme me stili juaj XFCE.