Vendosni temën e kursorit në Xfce

Ata prej nesh që janë përdorues të Xfce ne e dimë që për të ndryshuar temën e kursorit, duhet thjesht të shkojmë te Menyja »Cilësimet» Miu »Tema. 

Por të paktën në rastin tim kjo nuk është plotësisht efektive, sepse në aplikime të caktuara dhe të caktuara, nuk tregon temën e zgjedhur në mënyrë korrekte. Si ta bëjmë atëherë temën e kursorit të njëjtë për të gjithë sistemin?

Shumë e thjeshtë, ajo që bëjmë është të krijojmë në tonën / shtëpi dosja .Përfundimet dhe ne vendosim rreshtin e mëposhtëm në të:

Xcursor.theme:Bluecurve-inverse-FC4

ku Bluecurve-invers-FC4 është emri i dosjes ku ndodhet tema e kursorit.

Kjo do të thotë, nëse supozojmë se kemi një temë kursori të quajtur Adwaita, e cila është në ic / .ikonet / Adwaita o / usr / share / icons / Adwaita, atëherë rreshti do të dukej kështu:

Xcursor.theme:Adwaita

Ne rifillojmë seancën dhe voila!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   oleksis dijo

  Këshilla të mira, e njëjta gjë më ndodhi kur personalizova Xfce: D. Nuk mund të gjeja formën që do të ishte i njëjti kursor për të gjithë sistemin. Shpresoj të jetë e dobishme për mua. Gëzuar!

 2.   Blazek dijo

  Faleminderit për këshillën

 3.   @Jlcmux dijo

  Unë tashmë e kam bërë këtë disa herë dhe nuk funksionon. Shkon nga tema e parazgjedhur në temën që unë kam ndryshuar.

  Unë tashmë e kisha bërë atë në Xubuntu dhe funksionoi, por në Debian që jam tani nuk dëshiron të funksionojë. Duke marrë parasysh që është i njëjti version i XFCE. (4.8) irdshtë e çuditshme

  Ndonjë të dhënë për këtë?

 4.   aldobelus dijo

  Pershendetje Unë kam bërë atë që thua dhe për momentin nuk ka asnjë problem. Faleminderit. Por kam një pyetje që do të doja të dini si ta zgjidhni, ndërsa mendoj se do të përmblidhte informacionin e vlefshëm që na keni dhënë. A ka ndonjë mënyrë për të zvogëluar madhësinë e kursorit? Kam një që më pëlqen shumë, por nuk mund ta bëj më të vogël. Në dritaren ku është rregulluar nuk shkon nën 16 (mendoj se pixel) dhe për mua është shumë e madhe. Më duhet të them në shkarkimin e XFCE se përdor një netbook. Ndoshta kjo është arsyeja pse më duket kaq e mrekullueshme! Unë pres komentin tuaj. Faleminderit elav!

 5.   aldobelus dijo

  Megjithëse duket se ky artikull është braktisur, unë do të kërkoj përsëri ndihmë, në rast se ndonjë shpirt bamirës do të vijë keq për ne që vazhdojmë të vuajmë nga kjo sjellje. Ky hile nuk funksionon, unë kam instaluar disa Xfce që atëherë dhe problemi vazhdon. Nëse dikush ka arritur ta mbajë kursorin të qëndrueshëm në të gjitha aplikacionet, ju lutemi tregoni se si.
  Përshëndetje dhe thanks.

 6.   Julián dijo

  Mirë, unë bëra atë që thatë, por asgjë, kursori në gjendje normale është i paracaktuar, ai ndryshon vetëm në një kursor tjetër në shtetet e tjera. Çfarë mund të bëhet? Unë kam testimin debian.