Vendos Proxy Global në LMDE Xfce

Ata prej nesh që janë përdorues të Xfce ne e njohim këtë të shkëlqyeshëm dhe minimalist Mjedisi i desktopit ai nuk ka të njëjtën mundësi si vëllai i tij i madh xhuxh, për të vënë një Proxy Global në sistem.

Kjo rezulton në atë nëse përdorim Kromi (i cili përdor përfaqësuesin e xhuxh) Ne duhet deklarojnë manualisht çfarë është proxy për t'u përdorur në Xfce. Epo, unë tashmë e kam gjetur zgjidhjen për këtë dhe është më poshtë.

Së pari ne editojmë skedarin / Etc / Mjedisi dhe ne e vendosim këtë brenda:

# Proxy Global
http_proxy="http://10.10.0.5:3128"
https_proxy="http://10.10.0.5:3128"
ftp_proxy="http://10.10.0.5:3128"
no_proxy="10.10.0.0/24"

ku 10.10.0.5 Shtë IP i serverit proxy. Ne e ruajmë dhe editojmë skedarin / etj / profili dhe ne vendosim në fund:

# Proxy Global
export http_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export https_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export ftp_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export no_proxy="10.10.0.0/24"

Ne rifillojmë pajisjet dhe tani mund të lundrojmë me të Kromi (për shembull).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sangener dijo

  Elav dhe kjo funksionon edhe për Gnome? Unë kam dashur të mësoj se si të përdor përfaqësuesin, por unë jam një përdorues themelor

  1.    elav <° Linux dijo

   Edhe pse Gnome ka menaxherin e vet Global Proxy, po, është e qartë se duhet të funksionojë sepse variablat deklarohen në skedarë që ndikojnë në të gjithë sistemin

 2.   sangener dijo

  Faleminderit elav do ta provoj

 3.   kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

  Kam dy dyshime që mbase do t’i sqaroj duke kontrolluar edhe pak blog, por gjithsesi do t’i lë këtu. Objektivi im është:
  1-përdor Turpial prapa një proxy, 2-por proxy ka vërtetim.

  A mund të jetë diçka e tillë?:

  http_proxy = »http: // përdoruesi: password@10.10.0.5: 3128

  ¿?

  1.    kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

   Ahhh, në Gnome

  2.    elav <° Linux dijo

   Pikërisht Nelson. Në teori duhet të funksionojë në atë mënyrë.

 4.   doofycuba dijo

  Një pyetje, si mund të shtoj përjashtime, një shembull që dua të përjashtoj një varg IP që nuk është i imi, shembulli 10.13.xx.xx Unë dua të përjashtoj ato IP, si një emër * .shoqëri. * ………?

 5.   dasht0 dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm (siç jemi mësuar nga Linux)
  Mendoj se do ta botoj në hapësira të tjera (natyrisht, duke identifikuar burimin)

 6.   Alfredo dijo

  Unë punoj në një kompani ku kemi rezultatet përmes një përfaqësuesi dhe nganjëherë më duhet të vendos një përfaqësues "automatik" dhe herë të tjera për të kaluar një specifik. A do të jetë e mundur të ndryshohet proxy pa pasur nevojë të rindizni / shkëputeni kompjuterin?