Projekti Nobara: Versioni i ri 37 i Distro bazuar në Fedora

Projekti Nobara: Versioni i ri 37 i Distro bazuar në Fedora

Projekti Nobara: Versioni i ri 37 i Distro bazuar në Fedora

Duke vazhduar eksplorimin e ngjarje lajmesh linux lidhur me të lëshimi i versioneve të reja të GNU/Linux Distros, sot do të shfrytëzojmë rastin të flasim për herë të parë rreth Distro GNU/Linux “Projekti Nobara” dhe e reja e tij version 37, e cila është publikuar sot, 07 janar 2023.

Dhe duke qenë se është hera e parë, është mirë të theksojmë në radhë të parë për ata që nuk kanë dëgjuar apo lexuar kurrë për të, se Projekti Nobara është një version i modifikuar i Fedora Linux me shtesa që synojnë ta bëjnë shpërndarjen në fjalë të lirë dhe të hapur, a sistemi operativ më i lehtë për t'u përdorur, duke zgjidhur ose përmirësuar disa aspekte teknike të tij, duke ofruar kështu, një përvojë më e mirë e përdoruesit që nga fillimi, veçanërisht në fusha e lojës (Lojëra), dhe transmetimi dhe krijimi i përmbajtjes.

Janar 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux

Janar 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux

Dhe, përpara se të filloni këtë postim në lidhje me Distro GNU/Linux “Projekti Nobara” dhe e reja e tij version 37, ne rekomandojmë postimet e mëparshme të lidhura, në mënyrë që ata të mund t'i eksplorojnë ato në fund:

Janar 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux
Artikulli i lidhur:
Janar 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux
Fedora-37
Artikulli i lidhur:
Fedora 37 përfshin Gnome 43, përmirësime të sigurisë, mbështetje RPi 4 dhe më shumë.

Projekti Nobara: Një shpërndarje më e lirë e bazuar në Fedora

Projekti Nobara: Një shpërndarje më e lirë e bazuar në Fedora

Çfarë është Projekti Nobara?

Në të tijën faqen zyrtare të internetit, Distro GNU/Linux “Projekti Nobara” Ai përshkruhet me detaje të mira nga zhvilluesit e tij, sa vijon është një përmbledhje e mirë për t'u treguar:

El Projekti NobaraMe pak fjalë, është një version i modifikuar i Fedora Linux me rregullime miqësore për përdoruesit të shtuara tashmë. Ky projekt synon të rregullojë shumicën e problemeve fillestare të përdorshmërisë, duke ofruar një përvojë më të mirë të lojërave, transmetimit dhe krijimit të përmbajtjes menjëherë. Edhe më shumë import, përpiquni ta bëni Fedora një sistem operativ më miqësor që kërkon vetëm drejtimin dhe klikimin e miut. Kështu duke shmangur dhe reduktuar që përdoruesi bazë duhet të hapë terminalin për një numër të mirë veprimesh thelbësore.

Megjithatë, pavarësisht sa më sipër, ata e bëjnë të qartë se:

Kjo shpërndarje nuk duhet të konsiderohet si Fedora Spin. Meqenëse janë të njëjta versionet zyrtare të lëshuara nga vetë ekipi Fedora nën një mjedis desktop, si GNOME dhe KDE Plasma. ndërsa janë një projekt plotësisht i pavarur nga FedoraPrandaj, nuk ka zhvillues ose palë të Fedora-s të përfshirë drejtpërdrejt në të. Sidoqoftë, ata përdorin paketa, kode dhe depo Fedora.

karakteristika të

karakteristika të

Për shkak të sa më sipër, Projekti Nobara vjen me shumë karakteristika të vlerësuara që nuk vijnë në sistemin normal operativ Fedora, të tilla si:

 1. Varësitë WINE janë shtuar tashmë.
 2. U shtuan paketa kodekësh të palëve të treta për GStreamer.
 3. Drejtuesit e NVIDIA të integruar tashmë.
 4. Rregullime dhe përmirësime duke përfshirë një numër të mirë paketash të ndryshme.
 5. Një përmbledhje e mirë e softuerit të instaluar tashmë, ndër të cilat dallohen: Proton, Discord, Steam, Lutris, MangoHud + Goverlay + Gamescope, OBS Studio dhe paketa e zyrës OnlyOffice.

Dhe që, ka shumë veçori ose modifikime të shtuara në Nobara Project, ideale është që të konsultoheni në kohën e duhur dokumentacioni zyrtar dhe seksioni i pyetjeve të bëra shpesh (FAQ). për të marrë një ide të shtrirjes globale të asaj që është bërë nga ky projekt.

Lajme nga Nobara Project 37

Lajme nga Nobara Project 37

Dhe, mes lajme të jashtëzakonshme për versionin e ri 37, Vlen të përmenden 10 në vijim:

 1. Bazuar në lëshimin e fundit të Fedora 37
 2. Ai përfshin Kernel 6.0.16, me arna të zakonshme të mëparshme të përfshira, plus ato për GameScope HDR.
 3. Glibc u përditësua në versionin 2.36 me rregullimet e mësipërme të shtuara.
 4. GameScope u përditësua në versionin më të fundit të disponueshëm në depot e tyre nëpërmjet git.
 5. MangoHud u përditësua në versionin 0.6.8.
 6. Goverlay u përditësua në versionin 0.9.1.
 7. Blender u përditësua në versionin 3.4.1.
 8. Paketat Rocm OpenCL/HIP u përditësuan në versionin 5.4.1.
 9. Steamtinkerlaunch u përditësua në versionin 12.0.
 10. Përditësuar profilin Apparmor DNSmasq për të lejuar përdorimin e Waydroid.

Deri këtu, kemi ardhur me këtë përmbledhje e vogël informacioni me më të rëndësishmet disponohet ky zhvillim dhe versioni i tij i ri. Pra, në rast se dëshironi ta provoni, mund ta vizitoni drejtpërdrejt tuajin Seksioni i shkarkimeve para merrni llojin e duhur ose të preferuar ISO, midis atyre që janë në dispozicion.

fedora-linux-37-beta
Artikulli i lidhur:
Fedora Linux 37 Beta mbërrin me mbështetje për RPi 4, botime të reja dhe i thotë lamtumirë ARMv7
Dhjetor 2022: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Dhjetor 2022: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky postim në Distro "Nobara Project" dhe e reja e tij version 37, kanë qenë shumë të interesuar dhe kanë vlerë të madhe, të dyja për të vazhduar grumbullimi i njohurive për grupin e madh dhe në rritje të Shpërndarje falas dhe të hapura bazuar në GNU/Linux, si për të motivuar dhe arritur që disa shkarkoni dhe provoni për të mirën e zhvillimit të tij, zhvilluesve të tij dhe përdoruesve aktualë.

Së fundi, mos harroni të jepni mendimin tuaj për temën e sotme, përmes komenteve. Dhe nëse ju pëlqeu ky postim, mos ndalo së ndari me të tjerët. Gjithashtu, mbani mend vizitoni faqen tonë kryesore en «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ebot dijo

  Kam provuar versionin 36 dhe ishte mjaft i mirë, duhet të theksoj dy pika të pafavorshme. 1- Rezultati në testet e lojërave video u tejkalua nga Garuda Gnome me Kernel Zen 6 që teorikisht i bëri lojërat të fluturonin. dhe 2- Vetë shpërndarja është thjesht një hobi, siç paralajmëron krijuesi i saj, kështu që mund të zhduket në çdo kohë pa njoftim paraprak dhe mbështetja është praktikisht zero pasi mbahet nga një zhvillues i vetëm.-

 2.   JOSE LUIS dijo

  E shkruaj këtë në maj 2023, pasi zbulova këtë shpërndarje, dhe e vërteta është se është ajo që thotë: Fedora gati për të vdekshmit e zakonshëm, hajde, për të gjithë kuisquis. Është shumë bukur të kesh një sistem GNU/Linux të bazuar në Fedora, mbi të cilin praktikisht nuk duhet të luftosh asgjë.
  E them praktikisht sepse zbatimi fillestar i OnlyOffice (alternativa ime e preferuar ndaj paketës së Microsoft) nga depoja është një gështenjë e vërtetë. Më duhej ta çinstaloja për një mijë probleme dhe të instaloja versionin Flatpack, i cili është shumë më i mirë.
  Për pjesën tjetër, Nobara ime KDE funksionon shkëlqyeshëm. Shpresoj që blogjet si ky të kontribuojnë për të rritur popullaritetin e tij dhe për të parandaluar braktisjen e projektit, si të tjerët para tij.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Të fala, Jose. Faleminderit për komentin tuaj dhe na tregoni për përvojën tuaj. Është kënaqësi të krijojmë dhe ndajmë përmbajtje të dobishme për lexuesit tanë dhe komunitetin global të lirë dhe të hapur.