Projekti Nobara 39: Lajmet e Shpërndarjes së bazuar në Fedora

Projekti Nobara 39: Lajmet e Shpërndarjes së bazuar në Fedora

Projekti Nobara 39: Lajmet e Shpërndarjes së bazuar në Fedora

Sot, 27, ekipi i zhvillimit të Shpërndarjes së Projektit GNU/Linux Nobara ka lëshuar versionin 12 të Sistemit të tij të shkëlqyer Operativ. Dhe meqenëse, në fillim të këtij viti (janar 23) ne trajtuam për herë të parë veçoritë e reja të kësaj distribucioni në versionin ekzistues (Projekti Nobara 37), sot me kënaqësi dhe në kohën e duhur ju ofrojmë lajmet më të rëndësishme rreth "Projekti Nobara 39".

Dhe nëse jeni ende një nga ata që nuk dinë asgjë ose shumë pak për këtë shpërndarje GNU/Linux, është e rëndësishme të mbani parasysh se ky projekt bazohet në ofroj një version i modifikuar i Fedora Linux me rregullime miqësore për përdoruesit të shtuara tashmë. Cila është, synon të rregullojë shumicën e problemeve fillestare të përdorshmërisë, duke ofruar një përvojë më të mirë të lojërave, transmetimit dhe krijimit të përmbajtjes që në fillim. Në mënyrë të tillë, e bëjnë Fedora Distribution një sistem operativ më miqësor që kërkon vetëm drejtimin dhe klikimin e miut. Kështu duke shmangur dhe reduktuar që përdoruesi bazë duhet të hapë terminalin për një numër të mirë veprimesh thelbësore.

Projekti Nobara: Versioni i ri 37 i Distro bazuar në Fedora

Projekti Nobara: Versioni i ri 37 i Distro bazuar në Fedora

Por, para se të filloni të lexoni këtë publikim në lidhje me lajmet e këtij versioni të ri të thirrur “Projekti Nobara 39», ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur me një version tjetër të mëparshëm të të njëjtit projekt falas dhe të hapur:

Projekti Nobara: Versioni i ri 37 i Distro bazuar në Fedora
Artikulli i lidhur:
Projekti Nobara: Versioni i ri 37 i Distro bazuar në Fedora

Nobara Project 39: Aplikacioni System Update vjen me një modifikim të madh

Projekti Nobara 39: Aplikacioni i Përditësimit të Sistemit vjen me një modifikim të madh

Lajme nga Nobara Project 39

Ndër risitë më të dukshme të Projekti Nobara 39», të cilin mund ta shohim midis shumë të implementuarve nga zhvilluesit e tij, në to faqen zyrtare të internetit dhe më konkretisht për Ndrysho seksionin e regjistrave, mund të përmendim 5 në vijim:

Ndryshimet në aplikacionin e përditësimit të sistemit

Ai përfshin një rregullim të madh që e lejon atë të sigurojë një GUI më të pastër, më të dukshëm gjatë ekzekutimit të skripteve të përditësimit dhe krijimit të një log in ~/.nobara-sync për përdoruesin pas përfundimit. Për më tepër, dhe duke pasur parasysh qëllimin për të thjeshtuar përditësimet e paketave në një vend dhe për të ofruar më pak dritare kërcyese për përdoruesin në një instalim të pastër, tani kur një përdorues kryen një instalim të ri, ai do të marrë një dritare kërcyese që i informon ata të përditësojnë sistemin. Dhe gjatë përditësimit, atyre do t'u bëhen disa pyetje, duke përfshirë përditësimin e paketave të kodeve të mediave, përditësimin e flatpaks dhe përditësimin e fotografive. Dhe madje edhe për drejtuesit e NVIDIA, në rast se përdoruesi vendos të menaxhojë GPU-të e mundshme në kompjuterin e tij.

Ndryshime në aplikacionin OBS Studio

Patch-i i koduesit AMD AMF u hoq nga OBS. Ky ndryshim ka ardhur për faktin se koduesi FFMPEG në OBS është përditësuar shumë gjatë vitit të kaluar dhe tani funksionon në të njëjtin nivel dhe/ose më mirë se koduesi AMF. Të jetë i aftë të kodojë H264, H265 dhe AV1, si dhe kodimin 4K. Dhe në të njëjtin drejtim, edhe koduesi VAAPI GStreamer është hequr nga OBS në preferencë ndaj koduesit FFMPEG.

Migrimi nga GNOME në KDE Plasma

Nobara Official tani ka kaluar në KDE në vend të GNOME për disa arsye, si p.sh.: Të qenit më i pjekur dhe solid për sa i përket Funksionaliteti VRR (Variable Refresh Rate/Freesync), funksionaliteti DRM Lease, funksionaliteti i shkallëzimit të pjesshëm dhe aftësitë Drag and Drop nga File Manager. Dhe për shkak të kësaj, shumë paketa shtesë Gnome Shell të modifikuara nga Nobara janë hequr dhe/ose janë kthyer në versionet e tyre të dërguara nga Fedora.

Ndryshime dhe përmirësime në aplikacionet e lojërave Gamescope dhe Steam

Se ato do të lehtësojnë një përvojë më të këndshme, uniforme dhe të qëndrueshme të përdoruesit, si kur i nisni dhe i mbyllni, ashtu edhe kur luani. Për më tepër, dhe për shkak të ndryshimit në KDE Plasma, tani ka një integrim më të mirë me Steam. Kjo është kryesisht sepse, si parazgjedhje, Steam Deck përdor KDE si modalitetin e saj të desktopit. Dhe kjo në thelb do të thotë që KDE Plasma merr më shumë përditësime/rregullime të lidhura me desktopin nga Valve, falë punës më aktive dhe më të ngushtë me zhvilluesit e KDE.

Ndryshime të ndryshme të vogla

Ndër ato që mund të përmenden janë ato që lidhen me sfondet e reja, sfondin për SDDM, ekranin e ri të kyçjes dhe ngarkimin e mirëseardhjes, temat e reja shtesë GTK, paletën e re të ngjyrave dhe përdorimin e ikonave të papirusit. Përveç kësaj, ndryshimi nga Firefox në Chromium si shfletuesi i parazgjedhur. Meqenëse modaliteti 'kiosk' i Firefox-it nuk funksionon, gjë që është e nevojshme për pajtueshmërinë me aplikacionin EmuDeck.

Fedora 39
Artikulli i lidhur:
Fedora 39 tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e tij të reja

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Shkurtimisht, dhe si në versionet e mëparshme, ekipi i zhvillimit të projektit Nobara vazhdon të zbatojë ndryshime, përmirësime dhe korrigjime të mëdha dhe të shumëpritura, të cilat, pa dyshim, vazhdojnë ta bëjnë shpërndarjen e saj GNU/Linux bazuar në Fedora një alternativë ideale dhe moderne për t'u njohur, provuar dhe përdorur. Ndërsa, nëse jeni përdorues aktual i Nobara Project, ju ftojmë të na tregoni për përvojën tuaj të përdoruesit me të dhe çfarë mendoni në lidhje me versionin e ri të disponueshëm, d.m.th. “Projekti Nobara 39».

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.