Versioni beta i Fedora 34 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij

Disa ditë më parë Zbulohet Federa 34 Beta Release (versioni i pamjes paraprake të versionit tjetër të Fedora) që përdor GNOME 40 si mjedis i paracaktuar i desktopit dhe që shënon ngrirjen e të gjitha ndryshimeve që do të përfshihen në versionin e qëndrueshëm.

GNOME 40 dallohet nga një përzgjedhës horizontale i hapësirës së punës që synon të sjellë ergonomi më të madhe në mjedisin e punës bazuar kryesisht në ndërfaqet që shpesh shoqërohen me tableta.

Çfarë ka të re në Fedora 34 Beta?

Versioni i ri i Fedora përdor desktopin e ri GNOME 40, i cili sjell përmirësime në përvojën e përdoruesit Për përshkrimin e përgjithshëm të interpretuesit të komandave GNOME, përmirësimet e tij kanë riorganizuar veçori të tilla si kërkimi, dritaret, hapësirat e punës dhe aplikacionet për t'i bërë ato më të qëndrueshme në hapësirë. GNOME 40 gjithashtu përfshin përmirësime në trajtimin e vëzhguesve të shumtë dhe lejon përdoruesit të zgjedhin midis hapësirave të punës vetëm në ekranet e tyre kryesore ose hapësirave të punës në të gjitha ekranet.

Përveç kësaj, ne mund të gjejmë Btrfs si sistemin e parazgjedhur të skedarëve i cili u përfshi në Fedora 33 dhe do të gjendet gjithashtu në këtë version të ri të Fedora 34 Beta dhe që është Btrfs bazohet në këtë punë duke lejuar kompresim transparent për më shumë hapësirë magazinimit Kjo është krijuar për të ndihmuar në rritjen e ndjeshme të jetës së medias, pasi kjo kompresim do të jetë kritike për rritjen e performancës së leximit dhe shkrimit të skedarëve më të mëdhenj, me potencialin për të shtuar kursime të konsiderueshme të kohës në rrjedhat e punës.

Çfare kjo do të thotë është kompresim më i mirë në disqet me gjendje të ngurtë, e cila nga ana tjetër duhet të rrisë afatin e ruajtjes së magazinimit. Meqenëse SSD-të kanë një jetëgjatësi të kufizuar, lehtësia e karikimit vlerësohet. Përditësimi i Btrfs duhet gjithashtu të përmirësojë shpejtësinë e leximit dhe shkrimit të SSD.

Një tjetër ndryshim që paraqitet është aplikacioni PulseAudio zëvendësohet nga PipeWire për të përzier dhe menaxhuar transmetimin audio, me vonesë të ulët për përdoruesit profesionistë pasi është krijuar më mirë për të përmbushur nevojat e kontejnerëve dhe aplikacioneve që transportohen në Flatpaks, ky ndryshim mbështet zhvendosjen në rritje të IT në një botë të kontejnerizuar.

Kalimi në PipeWire krijon gjithashtu hapësirë ​​për një infrastrukturë të vetme audio që mund të përmbushë raste personale dhe profesionale të përdorimit të audios, me synimin për t'i dhënë fund copëtimit të peizazhit audio. Sipas atyre që janë përgjegjës për projektin Fedora, projekti Fedora planifikon të zgjerojë përvojën e përdoruesit dhe konfigurimin e infrastrukturës audio me integrim më të mirë në të gjithë sistemin.

Gjithashtu, përmendet se Fedora 34 Beta ofron një përvojë më të mirë në situata të kujtesës së ulët (OOM) duke mundësuar systemd-oomd si parazgjedhje. Veprimet e ndërmarra nga systemd-oomd veprojnë në nivelin e grupit, duke u përshtatur mirë me ciklin e jetës së njësive të sistemit.

Për më tepër, një tipar tjetër Gjëja më interesante që është paraqitur në rafte grafike Wayland është mbështetja e ekranit që bën të mundur që serverat cloud të drejtojnë një desktop që mund të arrihet nga distanca, nëpërveç se, Wayland gjithashtu mori mbështetje për grafikë të përshpejtuar 3D në GPU-të Nvidia. dhe gjithashtu u bë një ndryshim në zgjedhjen e seancës së paracaktuar në SDDM për të preferuar seancën Desktop Plasma KDE me bazë Wayland sesa atë me bazë X11.

Së fundmi, Fedora 34 thuhet se ka një mbështetje shumë më të mirë për touchpad, edhe pse si parazgjedhje panelet prekëse duhet të përfshijnë mbështetje për shpullë horizontale dhe vertikale me tre gishta. 

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me të gjitha ndryshimet në lidhje me këtë version beta të Fedora 34, ju mund të kontrolloni të gjitha detajet duke u drejtuar në lidhjen vijuese.

Sapo për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të shkarkojnë dhe testojnë versionin beta, mund të marrë imazhin e sistemit nga lidhja e mëposhtme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)