Versioni i përditësimit të Ubuntu 22.04.1 LTS i lëshuar tashmë

Pas disa ditësh vonesë, Ekipi i zhvilluesve të Canonical u lëshua Ndërmjetësuese un njoftoi lëshimin e parë patch të shpërndarjes popullore Linux "Ubuntu 22.04.1 LTS".

Në deklaratën se vonesa u lirua, siç thuhet nga programuesit e udhëhequr nga CEO (Shef Ekzekutiv) Mark Shuttleworth duket se gjithçka u shty për shkak të një sërë defektesh shumë serioze që komprometojnë funksionimin e duhur të instaluesve Snap të aplikacioneve të ndryshme, siç është shfletuesi Firefox.

Për shkak të një problemi teknik, ishte e nevojshme të shtyhej lëshimi i përditësimit të Ubuntu 22.04.1 LTS, lëshimi i parë në kohë i kësaj dege të shpërndarjes. Prandaj, Ubuntu 22.04.1 LTS "Jammy Jellyfish" duhet të jetë i qëndrueshëm më 11 gusht, duke përjashtuar më shumë ngjarje të paparashikuara.

Rreth tij është vonuar nga Firefox, mund të përmendim se në javët e fundit shtojca e instaluesit firefox ka marrë një numër përditësimesh që kanë garantuar një kohë 50% më të shpejtë të nisjes në konfigurime të ndryshme harduerike.

Këto përmirësime u mundësuan nëpërmjet bashkëpunimit të ngushtë me ekipin e zhvillimit të Fondacionit Mozilla. Në fakt, zhvilluesit e kanë konfiguruar shfletuesin në mënyrë që vetëm paketa e paracaktuar e gjuhës të ngarkohet kur programi fillon. Kështu, ju do të kurseni shumë kohë dhe burime të sistemit. Përveç kësaj, Canonical ka zbatuar gjithashtu një algoritëm të ri kompresimi të quajtur LZO që garanton një rritje të konsiderueshme të performancës.

Çfarë ka të re në Ubuntu 22.04.1 LTS?

Për pjesën e ndryshimeve që bien në sy nga ky përditësim i Ubuntu 22.04.1 mund të gjejmë se mbështetje e përmirësuar për platformën RISC-V, duke përfshirë konstruksione jashtë kutisë për bordet Allwinner Nezha dhe VisionFive StarFive.

Vlen gjithashtu të përmendet se ky lëshim i parë i patch-it të Ubuntu 22.04.1 përfshin patch Retbleed, mbështetje Intel AMX dhe versioni binar i drejtuesit NVIDIA 515.

Gjithashtu, ky version i ri përfshin azhurnime për disa qindra paketa lidhur me rregullimin e dobësive dhe çështjeve të stabilitetit, plus rregullon gjithashtu gabimet në instaluesin dhe ngarkuesin.

Nga përditësimet e paketës në versionin e ri mund të gjejmë se përditësimi i versionet e reja korrigjuese të GNOME (42.2), Mesa (22.0.5), libreoffice (7.3.4), nautilus, nvidia-graphics-drivers, zenity, gtk4, network-manager, gstreamer, cloud-init, postgresql-14, snapd.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Skripti i përmirësimit të rregulluar për versionet e pambështetura
 • Zbatoi një rregullim të ndërveprimit të keq midis snapd dhe njoftimit të përditësimit gjatë një përditësimi të versionit
 • Në versionin etc/os-release, LTS-ja që mungonte u shtua në VERSION
  debian/patches/allow-legacy-renegotiation.patch - Lejo rinegocimin e vjetër për të rregulluar problemet PEAP me disa serverë
 • debian/patches/git_backward_compat.patch: ktheni një ndryshim sjelljeje në libusb 1.0.25 që shkakton probleme kur API keqpërdoret, rregullon gabimet e segmentimit të bojës
 • openssl: konfiguroni çelësin e pasme në EVP që openssl-3 të funksionojë, rregulloni vërtetimin e openvpn duke përdorur kartat inteligjente
 • Ndryshimet lintian të rregulluara për të përdorur flamuj specifikë, duke siguruar që të dy versionet armhf dhe arm64 mund të instalohen njëkohësisht
 • Bibliotekat fido2 dhe tpm u shtuan dhe u sugjeruan. Këto përdoren nëpërmjet dlopen vetëm nëse janë të disponueshme në disa mjete si systemd-cryptsetup, systemd-cryptenroll dhe systemd-repart, me alternativa elegante nëse nuk gjenden.
 • livecd-rootfs 1982735 Rregulloni ndërtimin e pakrahasueshëm të SiFive. Bashkimi i mbështetjes VisionFive hoqi gabimisht instalimin e menusë u-boot për Unmatched.
 • Cakto FK_FORCE_CONTAINER për ndërtimet e imazheve RISC-V për të detyruar kernelin flash të ekzekutohet në një kontejner.
 • Ndryshoi imazhet intel-iot për të përdorur kernelin linux-intel-iotg.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me ndryshimet që janë bërë në këtë përditësim të ri të Ubuntu, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të merrni përditësimin e ri të Ubuntu 22.04.1 LTS?

Për ata që janë të interesuar të kenë mundësi të marrin përditësimin e ri, thjesht hapni terminalin tuaj dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme në të:

sudo apt update && sudo apt upgrade

Vlen të përmendet se Përditësime të ngjashme u lëshuan gjithashtu a Ubuntu Budgie 22.04.1 LTS, Kubuntu 22.04.1 LTS, Ubuntu MATE 22.04.1 LTS, Ubuntu Studio 22.04.1 LTS, Lubuntu 22.04.1 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.1 LTS dhe Xubuntu.22.04.1. dhe se ato janë të njëkohshme.

Vlen të përmendet se ka kuptim vetëm të përdoren ndërtimet e paraqitura për instalime të reja, Sistemet e instaluara më parë mund të marrin të gjitha ndryshimet e pranishme në Ubuntu 22.04.1 përmes sistemit të instalimit të përditësimit të rregullt. Mbështetja për lëshimin e përditësimeve dhe rregullimeve të sigurisë për versionet e desktopit dhe serverit të Ubuntu 22.04 LTS do të zgjasë deri në prill 2027.

Integrimi i kernelit të ri, drejtuesve dhe komponentëve të stivës grafike pritet në lëshimin e planifikuar për shkurt të vitit të ardhshëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paquito Yepetto dijo

  Dhe tashmë është duke shpërthyer falë snap-it