Versioni i parë i D-Installer, instaluesi i ri për openSUSE dhe SUSE, tashmë është lëshuar

Disa javë më parë ne ndamë këtu në blog lajmin se djemtë e SUSE po punonin në instaluesin tuaj dhe tani sot Zhvilluesit e instaluesit YaST përdoret nga openSUSE dhe SUSE Linux kanë njoftuar publikimin e imazhit të parë të instaluesit me një instalues ​​të ri të zhvilluar nga projekti D-Instaluesi që mbështet menaxhimin e instalimit përmes një ndërfaqe në internet.

Imazhi i përgatitur synon të prezantojë D-Installer dhe ofron mjetet për të instaluar një botim të përditësuar vazhdimisht të openSUSE Tumbleweed.

Për ata që nuk dinë për D-Installer, duhet ta dinë këtë ende pozicionohet si projekt eksperimental dhe lëshimi i parë mund të shihet si transformimi i një ideje konceptuale në formën e një produkti fillestar që është tashmë i përdorshëm, por që kërkon shumë përmirësime.

D-Instaluesi ka të bëjë me ndarjen e ndërfaqes së përdoruesit nga të brendshmet e YaST dhe duke bërë të mundur përdorimin e ndërfaqeve të ndryshme. Bibliotekat YaST vazhdojnë të përdoren për instalimin e paketave, verifikimin e kompjuterëve, ndarjen e disqeve dhe funksione të tjera të nevojshme për instalim, përveç të cilave zbatohet një shtresë që abstrakton aksesin në biblioteka përmes një ndërfaqe të unifikuar D-Bus.

Për ndërveprimin e përdoruesit është përgatitur një front-end i ndërtuar me teknologji në internet. Burimi përfshin një kontrollues që ofron qasje në thirrjet D-Bus përmes HTTP dhe një ndërfaqe ueb që i shfaqet përdoruesit.

La ndërfaqja në ueb është shkruar në JavaScript uDuke përdorur kornizën React dhe komponentët PatternFly. Shërbimi për lidhjen e ndërfaqes me D-Bus, si dhe serveri i integruar http, janë shkruar në Ruby dhe janë ndërtuar duke përdorur module të gatshme për përdorim të zhvilluara nga projekti Cockpit, të cilat përdoren gjithashtu në konfiguruesit e internetit të Red Hat.

Kemi kënaqësinë të njoftojmë disponueshmërinë e imazhit të parë të instalimit të bazuar në D-Installer. Nga njoftimi ynë fillestar në janar , ne kemi punuar për të kaluar nga një provë koncepti që nuk funksionon në diçka që mund ta përdorni në të vërtetë.

Ky artikull synon të përmbledhë statusin aktual të projektit dhe atë që mund të prisni në të ardhmen e afërt. Gjithashtu, ne do të zhytemi pak në disa detaje të brendshme, në mënyrë që të keni një pasqyrë më të mirë të rrugës në të cilën jemi.

Instalimi menaxhohet përmes ekranit "Përmbledhja e instalimit"., i cili përmban cilësime përgatitore që bëhen përpara fillimit të instalimit, si p.sh. zgjedhja e gjuhës dhe produktit për instalim, ndarjen e diskut dhe menaxhimin e përdoruesve. Dallimi kryesor midis ndërfaqes së re dhe YaST është se kalimi në konfigurim nuk kërkon nisjen e miniaplikacioneve individuale dhe ofrohet menjëherë.

Aftësitë e ndërfaqja është ende e kufizuar, për shembull, në seksionin e përzgjedhjes së produktit nuk ka mundësi për të menaxhuar instalimin e grupeve individuale të programeve dhe funksioneve të sistemit, dhe në seksionin e ndarjes së diskut ofrohet vetëm për të zgjedhur një ndarje për instalim pa mundësinë e modifikimit të tabelës së ndarjeve dhe ndryshoni llojin e FC.

Nga veçoritë që kanë nevojë për përmirësim, hay mjete për të informuar përdoruesin në lidhje me gabimet që ndodhin dhe organizojnë ndërveprim ndërveprues në procesin e punës (për shembull, shfaqja e një mesazhi fjalëkalimi kur zbulohet një ndarje e koduar). Planet përfshijnë gjithashtu aftësia për të ndryshuar sjelljen e fazave të ndryshme në varësi të produktit të zgjedhur ose funksionit të sistemit (për shembull, për MicroOS, përdoret një ndarje vetëm për lexim).

Ndër objektivat zhvillimi i D-Installer ekziston eliminimi i kufizimeve ekzistuese të ndërfaqes grafike; zgjerimi i mundësive të përdorimit të funksionalitetit YaST në aplikacione të tjera; shmangia e lidhjes me një gjuhë programimi (API D-Bus do t'ju lejojë të krijoni shtojca në gjuhë të ndryshme); inkurajojnë krijimin e skenarëve alternativë nga përfaqësuesit e komunitetit.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.