Versioni i ri i antiX 17.3 arrin me përmirësime të reja

Antiku 17.3

Pak ditë më parë zhvilluesit prapa projektit antiX, njoftuan disponueshmërinë e një versioni të ri të kësaj shpërndarjeje Linux për kompjuterë me burime të ulëta.

Si do ta dinë ata antiX është një shpërndarje e personalizuar Linux e bazuar në Debian. Ai siguron një version jashtëzakonisht të lehtë për t'u përdorur të Linux, i cili përshtatet lehtësisht për përdoruesit e Windows.

Rreth antiX

Duke qenë se rrjedh nga Debian i jep Antix një bibliotekë të gjerë aplikacionesh që mund të instalohen lehtësisht duke përdorur deklaratën e menaxherit të paketës apt-get të Debian

Antix është një shpërndarje kompakte Linux, e cila zë pak hapësirë ​​si në memorie ashtu edhe në disk.

Ky sistem u ofron përdoruesve "antiX Magic" në një mjedis të përshtatshëm për kompjuterët e vjetër. Qëllimi i antiX është të sigurojë një sistem operativ të lehtë, por plotësisht funksional dhe fleksibël për fillestarët dhe përdoruesit me përvojë të Linux.

Duhet të ekzekutohet në shumicën e kompjuterëve, duke filluar nga sistemet 256MB PIII me ndryshim të para-konfiguruar deri te kutitë më të fundit dhe më të fuqishëm.

256 MB RAM është minimumi i rekomanduar për antiX. Instaluesi kërkon një madhësi minimale të diskut të ngurtë prej 2,7 GB.

AntiX mund të përdoret gjithashtu si një CD rikuperimi bootable, ose të ekzekutohet "drejtpërdrejt" në një USB, me ose pa ruajtje të vazhdueshme të skedarëve.

Version i ri i antiX 17.3

Siç u përmend në fillim, një version i ri i këtij shpërndarje u lëshua së fundmi, i cili arrin versionin e tij AntiX 17.3, i cili përfshin rregullimet e reja të kernelit Linux.

Me këtë version të ri i cili është kryesisht një azhurnim i lëshimit të 'Helen Keller' anti-17.2, Prioriteti i këtij azhurnimi është t'u ofrojë përdoruesve një Kernel të azhurnuar për të zbutur disa nga problemet kryesore të sigurisë që u zbuluan javët e fundit, nga të cilat mund të përmendim L1TF, Foreshadow, Meltdown dhe Specter.

Përveç azhurnimit, ai gjithashtu shton disa rregullime të defekteve në kod, përkthime të azhurnuara dhe veçanërisht azhurnimin e paketave të sistemit.

Ndryshimi kryesor që mund të theksohet në AntiX 17.3 është se tani sistemi ofron mundësi për ata përdorues që duan të përdorin kriptimin LUK në ndarjen root, home dhe swap (SWAP) tashmë në instalim.

Siç u përmend kerneli i ri Linux që ishte integruar në shpërndarje për të zgjidhur gabimet e sigurisë L1TF, Foreshadow, Meltdown, Spectre, është Linux Kernel 4.9.146 i fiksuar për këto shfrytëzime.

AntiX 17.3 bazohet në degën Debian 9.6 me të cilën të gjitha paketat e shpërndarjes u azhurnuan në këtë version të Debian.

Një nga aplikacionet që vlen të përmendet është se AntiX 17.3 mori versionin 60.4 të shfletuesit Firefox.

Lidhur me heqjet e aplikacioneve, zbuluam se PulseAudio dhe Pavucontrol u hoqën në këtë version të shpërndarjes.

Së fundmi, ajo që mund të përmendet në lidhje me aplikacionet është që Newsboat zëvendëson Newsbeute në këtë njoftim të ri.

Dhe duke mos harruar që disa gjuhë janë shtuar në menunë drejtpërdrejt të boot F2.

Si të merrni Antix 17.3?

Nëse nuk jeni përdorues i shpërndarjes dhe dëshironi ta përdorni në kompjuterin tuaj ose ta provoni në një makinë virtuale.

Ju mund të merrni imazhin e sistemit, thjesht duhet të shkoni në faqen zyrtare të projektit ku mund ta shkarkoni imazhin në seksionin e tij të shkarkimit.

Në fund të shkarkimit tuaj mund të përdorni Etcher për të ruajtur imazhin në një pendrive dhe kështu të boot sistemin tuaj nga një USB.

Lidhja është si më poshtë. 

Nëse tashmë jeni përdorues i shpërndarjes dhe keni një version të tij bazuar në Debian 9.x.

Mund të kryeni një azhurnim të sistemit nga terminali juaj, thjesht duhet të hapni një në sistemin tuaj dhe të ekzekutoni komandat e mëposhtme:

apt-get update
apt-get dist-upgrade

Këtu do të duhet të prisni që të gjitha paketat të shkarkohen dhe instalohen, kështu që koha e kësaj do të varet kryesisht nga shpejtësia juaj e internetit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gerson dijo

  Përshkrimi i mirë i kësaj shpërndarjeje, duhet të provoni partnerin e saj; MX Linux tani në versionin 18; për diçka është e dyta më e vizituar në Distrowatch.

 2.   Gerson dijo

  Në Universidad Autónoma Metropolitana (Meksikë), UNAM, kemi një kopje për një javë:
  http://mmc.geofisica.unam.mx/Replicas/
  Unë ndaj një lidhje me manualin MX në Spanjisht atje:
  https://mxlinux.org/user_manual_mx17/mxum_es.pdf