Versioni i ri i Flatpak bën azhurnimet dhe instalimet më të shpejta

Flatpak

Flatpak, mjeti me burim të hapur për virtualizimin e aplikacioneve dhe vendosjen e softverit, ka marrë një azhurnim të madh që sjell shumë komanda dhe mundësi të reja, si dhe përmirësime të tjera.

Flatpak 0.11.8 është tani versioni më i përparuar i kësaj Formati universal binar përdoret për të transportuar me lehtësi aplikacionet ndërmjet shpërndarjeve të ndryshme Linux. Në këtë version, kodi “- -lejo = Bluetooth”Për të lejuar përdorimin e bazave AF-BLUETOOTH.

Një komandë e re e quajtur “riparimi i flatpak"E cila lejon përdoruesit të rishikojnë dhe riparojnë instalimet e Flatpak, në lidhje me këtë argumentet"-të gjithë"Dhe"- - të papërdorura"Për të çinstaluar komandën"çinstaloni flatpak”Për të lejuar që të eleminohen të gjitha skedarët dhe proceset që lidhen me programin.

Komanda "info flatpak"Merr gjithashtu argumente të reja,"- - vendndodhja e shfaqjes,""- - koha e shfaqjes,"Dhe"- - show-sdk,"Këto të fundit janë shtuar gjithashtu si një opsion për komandën"flatpak-informacion i largët."Shtesë, korniza tani dërgon një të re"flatpak-Azhurno-Nga”Gjatë azhurnimeve.

Përditësime dhe instalime më të shpejta

Ndër të gjitha ndryshimet e dukshme të implementuara në Flatpack 0.11.8 mund të përmendim atë tani operacionet P2P punojnë jashtë linje. Flatpak tani përdor serverin p11-kit, nëse është i instaluar në sistemin host, kjo ju ndihmon të zhvendosni certifikatën e besuar nga dyqani në aplikacionin e virtualizuar.

Për t'i bërë zhvilluesit e aplikacioneve të zbatojnë instalimet dhe azhurnimet në front, Flatpak 0.11.8 prezanton një API i ri i transaksionit në bibliotekën libflatpak. Kjo gjithashtu shton një shtresa e re e optimizimit në instalimet dhe azhurnimet e Flatpak veçanërisht për operacionet e pastrimit dhe ekzekutimit, duke i bërë ato më të shpejta krahasuar me versionet e mëparshme.

Më në fund, komanda "çinstaloni flatpak"Beenshtë azhurnuar për të mos lejuar përdoruesit të heqin kohën e duhur që kërkohet nga një aplikacion tjetër i instaluar, përveç kësaj shtohet një rregullim për një problem të performancës kur fillon një aplikacion dhe një tjetër për komandat"informacion flatpak,""lista flatpak,""kërkim flatpak,"Dhe"telekomandë flatpak”Punoni si duhet në hostet që nuk përfshijnë / var / lib / flatpak.

Për të instaluar këtë version të Flatpak, thjesht duhet të hidhni një vështrim në depot e softuerit të shpërndarjes suaj Linux, azhurnimi do të mbërrijë në ditët e ardhshme. Nëse dëshironi të bëni një instalim manual, duhet të futni vetëm në faqen zyrtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rodrigo Orrego dijo

    Flatpak erdhi për të qëndruar dhe për të rrëzuar nga froni hehe