Versioni i ri i IPFS 0.8.0 tashmë është lëshuar dhe vjen për të lehtësuar punën me kunjat

Pak ditë më parë, nisja e versioni i ri i sistemit të skedarëve të decentralizuar IPFS 0.8.0 (Sistemi i Skedarëve Ndërplanetar), i cili është një hapësirë ​​ruajtëse globale e versionuar e zbatuar në formën e një rrjeti P2P të përbërë nga sisteme anëtare.

IPFS kombinon ide të implementuara më parë në sisteme si Git, BitTorrent, Kademlia, SFS dhe Uebi të duket si një tufë e vetme BitTorrent (kolegët që marrin pjesë në shpërndarje) duke shkëmbyer objekte Git. IPFS adresohet nga përmbajtja sesa nga vendndodhja dhe emrat arbitrar. Kodi i zbatimit të referencës është shkruar në Go dhe është i licencuar nga Apache 2.0 dhe MIT.

Për ata që nuk e njohin IPFS, ata duhet ta dinë këtë në këtë skedar sistem një lidhje skedari lidhet drejtpërdrejt me përmbajtjen e saj dhe përfshin një hash kriptografik të përmbajtjes. Adresa e skedarit nuk mund të riemërohet në mënyrë arbitrare, mund të ndryshohet vetëm pasi të ndryshoni përmbajtjen. Në mënyrë të ngjashme, është e pamundur të bësh një ndryshim në skedar pa ndryshuar adresën (versioni i vjetër do të mbetet në të njëjtën adresë dhe i riu do të jetë i disponueshëm përmes një adrese tjetër).

Duke marrë parasysh që identifikuesi i skedarit ndryshon me çdo ndryshim, në mënyrë që të mos transferohen lidhje të reja çdo herë, ofrohen shërbime për të lidhur adresat e përhershme që marrin parasysh versione të ndryshme të skedarit (IPNS), ose vendosin një pseudonim me analogji me FS dhe DNS tradicionale.

Pas shkarkimit të skedarit në sistemin tuaj, pjesëmarrësi bëhet automatikisht një nga pikat për shpërndarje. Një tryezë e shpërndarur e hashit (DHT) përdoret për të përcaktuar pjesëmarrësit e rrjetit në nyjet për të cilat është e pranishme përmbajtja me interes.

IPFS ndihmon në zgjidhjen e problemeve të tilla si besueshmëria e ruajtjes (nëse ruajtja origjinale është e çaktivizuar, skedari mund të shkarkohet nga sistemet e përdoruesve të tjerë), për t'i bërë ballë censurës së përmbajtjes dhe gjithashtu për të qenë në gjendje të organizojë qasjen në mungesë të një lidhjeje në Internet ose nëse cilësia e kanalit të komunikimit është e dobët.

Karakteristikat kryesore të reja të IPFS 0.8

Në këtë version të ri u zbatua aftësia për të krijuar shërbime të jashtme për të pin të dhënat e përdoruesit (lidhni të dhënat me një pin, për të siguruar që të dhënat e rëndësishme janë ruajtur). Të dhënat e caktuara për shërbimin mund të kenë emra të veçantë, ndryshe nga identifikuesi i përmbajtjes (CID), kështu që është e mundur të kërkoni të dhëna si me emër ashtu edhe me CID.

Për të përpunuar kërkesat për rregullimin e të dhënave, Proposedshtë propozuar API i shërbimit të fiksimit IPFS, të cilat mund të përdoren direkt në ipf-të. Në rreshtin e komandës për të pin, ofrohet komanda "ipfs pin remote".

Nënsistemi pin është ridizenjuar për ta bërë atë shumë më të shpejtë dhe më fleksibël në mënyrën se si ndjek gjilpërat. Për përdoruesit që punojnë me shumë kunja, kjo do të çojë në një rritje të madhe të shpejtësisë në listën dhe modifikimin e grupit të elementeve të ankoruara, si dhe një rënie në përdorimin e kujtesës.

Një pjesë e ridizajnimit u konfigurua për të marrë parasysh aftësinë për të bashkëvepruar me kunjat vendasit në të njëjtën mënyrë që tani ne mund të bashkëveprojmë me kunjat e largëta (p.sh. emrat, të qenit në gjendje të vendosim të njëjtën CID shumë herë, etj.). Qëndroni në rregull për më shumë përmirësime të fiksimit.

Kur gjeneroni lidhje "https: //" për portat, është shtuar aftësia për të transferuar emrat e DNSLink duke përdorur nëndomene.

Lidhjet tani janë të përdorshme, ku periudhat në emra origjinalë zëvendësohen me karakterin "-" dhe karakteret ekzistues "-" shpëtohen me një karakter tjetër të ngjashëm dhe mbështetja për protokollin QUIC është zgjeruar. Për të rritur performancën, aftësia për të rritur marrjen sigurohen tamponët për UDP.

Më në fund nëse doni të dini më shumë rreth saj në lidhje me këtë version të ri, mund t'i kontrolloni detajet në lidhja e mëposhtme.

Si të përdorim IPFS në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të zbatojnë IPFS në sistemin e tyre, ata mund ta bëjnë këtë duke ndjekur udhëzimet që janë të detajuara në këtë artikull.

Artikulli i lidhur:
IPFS: Si të përdorim sistemin e skedarëve ndërplanetarë në GNU / Linux?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.