Versioni i ri i LibreELEC 9.2 mbërrin me mbështetjen për Raspberry Pi 4

FreeELEC-9.2.0

kohët e fundit u prezantua fillimi i versionit të ri të projektit LibreELEC 9.2, cuaAi shquhet për shtimin e disa përmirësimeve ndaj sistemit, nga të cilat kryesore një prej tyre është mbështetja e Raspberry 4. Për ata që nuk kanë dijeni ELEC FALAS, ata duhet ta dinë këtë shpaloset si një shpërndarje për krijimin e kinemave në shtëpi dhe kjo është një pirun i OpenELEC ku ndërfaqja e përdoruesit bazohet në qendrën mediatike Kodi.

Parimi themelor i shpërndarjes "gjithçka funksionon vetëm", për një mjedis plotësisht të gatshëm për punë. Përdoruesi nuk duhet të shqetësohet për mbajtjen e azhurnuar të sistemit: kompleti i shpërndarjes përdor një sistem për të shkarkuar dhe instaluar automatikisht azhurnimet, i cili aktivizohet kur lidhet me rrjetin global.

Possibleshtë e mundur të zgjerohet funksionaliteti të shpërndarjes përmes sistemit të shtesave që janë instaluar nga një depo e veçantë e zhvilluar nga zhvilluesit e projektit.

Shpërndarja nuk përdor paketën bazë të shpërndarjeve të tjera dhe bazohet në zhvillimet e veta. Përveç veçorive të zakonshme të Kodi, kompleti i shpërndarjes ofron një numër funksionesh shtesë që synojnë thjeshtimin maksimal të punës.

Paketa e shpërndarjes mbështet veçori të tilla si përdorimi i telekomandës (mund të kontrollohet përmes infra të kuqe dhe Bluetooth), ndarja e skedarit (është i integruar një server Samba), klienti i integruar Streaming BitTorrent, kërkimi automatik dhe lidhja lokale e makinës dhe të jashtme.

Çfarë ka të re në LibreELEC 9.2?

Nga ndryshimet kryesore në versionin e ri, disa prej tyre kanë të bëjnë me ofrimin e mbështetje zyrtare për bordet Raspberry Pi 4.

Njëri prej tyre është se Raspberry Pi 4 mund të trajtojë video me cilësi 4K, por në mënyrë të paracaktuar videoja shfaqet në 1080p. Për atë shtohet opsioni "Hdmi_enable_4kp60 = 1" për të mundësuar daljen me rezolucion 4K në config.txt. Raspberry Pi 4 gjithashtu shton mbështetje për dekodimin e përshpejtuar të harduerit video HEVC.

Ndërsa zemra e sistemit "Kodi Media Center" është azhurnuar në versionin 18.5. Kernel Linux në ndërtimet x86 është azhurnuar në 5.1, por Raspberry Pi ofron kernel 4.19 me arna shtesë të marra nga Raspbian. Mbështetje shtuar për drejtuesit e kamerës Interfaceshtë siguruar një ndërfaqe e veçantë për azhurnimin e firmware me një bootloader të instaluar në Raspberry Pi 4 flash SPI.

Në rastin e Rockchip, sistemi mbetet në një gjendje me mbështetje të kufizuar. Meqenëse versioni Kodi është azhurnuar, por nuk ka përmirësime të dukshme video / audio. Kështu që ekipi po punon për mbështetje në të ardhmen, pasi ata po përqendrohen në kernelin Linux 5.

Përveç veçorive standarde të Kodi, shpërndarja ofron një numër funksionesh shtesë që synojnë thjeshtimin e punës sa më shumë që të jetë e mundur.

si një shtesë e veçantë konfigurimi është duke u zhvilluar e cila ju lejon të konfiguroni parametrat e lidhjes së rrjetit, të menaxhoni parametrat e ekranit LCD, të aktivizoni ose çaktivizoni instalimin automatik të azhurnimeve.

Nëse doni të dini më shumë rreth këtij lansimi, mund të kontrolloni detajet në botimin origjinal Në lidhjen vijuese.

Si të merrni LibreELEC 9.2?

Imazhet janë përgatitur për të shkarkuar nga një makinë USB ose një kartë SD (x86 32 dhe 64 bit, Raspberry Pi 1/2/3/4, pajisje të ndryshme në patate të skuqura Rockchip dhe Amlogic).

Këtë mund ta merrni duke shkuar në faqen zyrtare të projektit dhe në seksionin e shkarkimit të tij ju do të merrni fotografinë e saj.

Lidhja është kjo.

Ata që shkarkojnë imazhin për Raspberry Pi, mund ta ruajnë sistemin në kartën e tyre SD me ndihmën e Etcher që është një mjet multiplatform.

Më në fund ekipi e përmend atë en nisja e parë, sistemi do të azhurnohet bazën e të dhënave multimedia Kodi kështu që koha e azhurnimit mund të ndryshojë ngaNë varësi të madhësisë së koleksionit tuaj të pajisjeve dhe mediave, kjo mund të zgjasë disa minuta. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.