Versioni i ri i RPM 4.17 është lëshuar tashmë dhe këto janë lajmet e tij

Versioni i ri i RPM 4.17 u lëshua kohët e fundit dhe në këtë version të ri rregullime të ndryshme janë bërë që përmirësojnë këtë menaxher të paketave, pasi për shembull trajtimi i dështimeve, ndërfaqja për të krijuar makro në gjuhën Lua, shtojca të reja dhe më shumë janë përmirësuar.

Projekti RPM4 është zhvilluar nga Red Hat dhe përdoret në shpërndarje si RHEL (përfshirë projektet që rrjedhin nga CentOS, Scientific Linux, AsiaLinux, Red Flag Linux, Oracle Linux), Fedora, SUSE, openSUSE, ALT Linux, OpenMandriva, Mageia, PCLinuxOS, Tizen dhe shumë të tjerë.

Më parë, një ekip i pavarur zhvillimor zhvilloi projektin RPM5, i cili nuk lidhet drejtpërdrejt me RPM4 dhe aktualisht është i braktisur (nuk është azhurnuar që nga viti 2010).

Një paketë RPM mund të përmbajë një grup arbitrar skedarësh.Skedarët RPM janë "RPM binar" (ose BRPM) që përmbajnë versionin e përpiluar të disa programeve kompjuterike. Ekzistojnë gjithashtu "RPM -të burimore" (ose SRPM) që përmbajnë kodin burimor të përdorur për të ndërtuar një paketë binare.

SRPM zakonisht kanë shtesën e skedarit ".src.rpm" (.spm në sistemet e skedarëve të kufizuar në 3 karaktere të gjatë, për shembull DOS FAT të vjetra).

Karakteristikat e RPM përfshijnë:

 • Paketat mund të kriptohen dhe verifikohen me GPG dhe MD5.
 • Skedarët e kodit burimor (p.sh.tar.gz, .tar.bz2) përfshihen në SRPM, duke lejuar verifikimin e mëvonshëm.
 • PatchRPMs dhe DeltaRPMs, të cilat janë ekuivalente me skedarët patch, mund të azhurnojnë gradualisht paketat e instaluara RPM.
 • Varësitë mund të zgjidhen automatikisht nga menaxheri i paketës.

Karakteristikat kryesore të reja të RPM 4.17

Në këtë version të ri të RPM 4.17 theksohet se trajtimi i defekteve gjatë instalimit është përmirësuar shumë, Përveç kësaj, ndërfaqja për të krijuar makro në gjuhën Lua është përmirësuar gjithashtu.

Lidhur me pjesën e përmirësimeve që paraqiten në aksesorët, theksohet se shtohen shtojcat dbus -nouncer për të raportuar transaksionet RPM përmes D-Bus, fapolicyd për të përcaktuar politikat e qasjes në skedarë dhe shtojcën fs-vërtetësia për të verifikuar vërtetësinë e skedarëve individualë duke përdorur mekanizmin fs-verity të ndërtuar në kernel.

Në buildroot, si parazgjedhje, u zbatua një rregull për të fshirë skedarët ".la" dhe shtoi rregullin për të pastruar pak ekzekutuesin nga skedarët e bibliotekës së përbashkët.

Përveç kësaj, theksohet gjithashtu se është punuar për të përmirësuar disa aspekte të brendshme, si ajo faqet man janë konvertuar në formatin Markdown, skriptet e pambikëqyrura janë pastruar, beecrypt dhe NSS kripto backends u hoqën dhe që sigurohet gjithashtu një draft fillestar i menaxhimit të paketës dhe udhëzuesit të paketimit

Nga ana tjetër përmendet se Sfida DBD është hequr për të ruajtur të dhënat në Berkeley DB (Për pajtueshmërinë me sistemet e vjetra, backendi BDB_RO lihet në modalitetin vetëm për lexim). Sqlite përdoret si bazë e të dhënave e paracaktuar dhe që drejtuesit ndihmës të Python dhe gjeneruesit e paketave ndahen në një projekt të veçantë.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Shtuar makro% e integruar {ekzistojnë:…} për të verifikuar ekzistencën e skedarit.
 • Aftësitë e API për të përpunuar transaksionet janë zgjeruar.
 • Sintaksa për makro të integruara dhe të përcaktuara nga përdoruesi është unifikuar, si dhe formati për thirrjen e tyre (% foo arg,% {foo arg}, dhe% {foo: arg} tani janë ekuivalente).
 • Mbështetje e shtuar për nënshkrimet dixhitale EdDSA.
 • Shërbimet për nxjerrjen e Debuginfo janë të ndara në një projekt të veçantë.
 • Leximi i fiksuar i regresionit rpm v3 dhe paketave të tjera
 • Shumë përkthime të reja dhe të përmirësuara
 • Argumentet makro parametrike të fiksuara të përcaktuara nga cli.
 • Fiksoni kodin e gabimit që mungon në –eval nëse shkrimi në stdout dështon
 • Rregulloni lejet e skedarëve të kërkuar nga API që nuk respektohen
 • Rregulloni pavlefshmërinë e panevojshme të cache të bazës së të dhënave
 • Shtoni mbështetje për sistemin operativ Darwin

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të të këtij versioni të ri, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.