Vitune. Si të keni një muzikant të shkëlqyeshëm dhe minimalist

Vitune

Vitune

Jashtë varësisë time gati maniake ndaj tastierës, është shija ime për minimalizmin ...

Disa ditë më parë, një anëtar anëtar i ArchLinux shtroi pyetjen që evokoi marrëdhënien Geek-Minimalism, e cila më bëri të shikoj prapa dhe t'i jap një përgjigje adekuate ndjenjave dhe filozofive të mia, rezultati bëri aludim të minimalizmit në jetën time, sepse për një kohë të gjatë e kam kuptuar që në pjesën më të madhe e kohës, më pak është më shumë ... Dhe, sipas këndvështrimit tim, ne priremi ta eksternalizojmë atë që është brenda nesh në formën e ndjenjave.

Kanë kaluar disa vjet që kur fillova të paguaj llogari me shpirtin tim dhe me neuronet e mia, kam arritur të arrij një stabilitet të pranueshëm midis këtyre dhe pjesëve të tjera të qenies time. Ndërsa kam kaluar nëpër këto hapa, kam vërejtur një shndërrim të shijeve të mia për pamjen dhe goditjen, në gjithnjë e më thelbësore dhe funksionale (nuk mungon në stil).  buzëqeshje e madhe ).

Duke folur me kompjuter, kam ardhur në përfundim se nëse kam nevojë për një aplikacion që më lejon të shijoj duke luajtur filma, nuk ka nevojë të përmbajë opsionet për të parë dokumentet dhe për të lundruar nëpër faqet e internetit; në të njëjtën mënyrë, nëse ajo që unë jam duke kërkuar është një muzikant, ajo që më duhet vetëm është që ajo t'i përkushtohet detyrës së saj.

Kjo është mënyra se si pasi provova aplikime të ndryshme që sjellin kulmet e mia të dëgjimit, produkte të melodive nganjëherë sublime dhe herë notave skandaloze muzikore, unë kam dalë me atë definitive, emrin e saj ... Vitune ...

Çfarë është e veçantë për këtë lojtar?

Së pari, është vetëm një muzikant, dhe nëse nuk do të mjaftonte kjo, funksionon vetëm përmes konsolës, gjithashtu nuk ka mundësi absurde dhe të panevojshme, gjë që bën, bën mirë, shpejt dhe konsumon shumë pak burime nga pajisjet tona kompjuterike.

Kjo jo vetëm që na lejon të luajmë muzikë të ruajtur në disqet tona (të brendshme ose të jashtme), por gjithashtu na lejon të luajmë muzikë në Internet. Ata që kanë parë numërimin, të cilët mund të na ofrojnë mundësinë e menaxhimit të listave tona të luajtjes iTunes (ka kuptim nëse shikojmë emrin e tij, megjithëse nuk e di akoma).

Instalimi, konfigurimi dhe përdorimi i tij është mjaft i thjeshtë, më poshtë detajoj se çfarë është e nevojshme që ju të shijoni këtë përvojë, dhe në rast se doni të bolloni në botë Vitune Ka një dokumentacion të plotë që përfshihet gjithashtu në instalim.

Ne hapim konsolën tonë.

Po instalohet në Arch Linux.

$ yaourt -S vitune

Hapi tjetër është inicimi i bazës së të dhënave

$ vitunes -e init

Tani duhet të shtojmë skedarët që duam të riprodhohen në bazën e të dhënave, për shembull:

$ vitunes - shtoni / Muzikë /

Kjo do të bëjë që çdo skedar që gjendet në drejtorinë tonë ~ / Music / të shtohet në bazën e të dhënave të muzikës. Vitune, pavarësisht nga numri i drejtorive që përmban.

Pasi të jetë bërë më lart, ne thjesht vrapojmë vitune dhe ne mund të shijojmë muzikën tonë.

$ vitune

Nëse ju kujtohet, ne jemi në tastierë dhe jemi minimalist, prandaj nuk do të kemi kontrollet vizuale të zakonshme për të kryer operacionet më themelore

Në vijim, unë do të përshkruaj disa nga shkurtesat e tastierës që mund të jenë të dobishme për ju, në formën "Key" = Veprimi.

«Enter» = Filloni riprodhimin.
"Z" = Pauzë luajtjen aktuale.
«S» = Ndalo luajtjen aktuale.
«F» = Përparoni riprodhimin aktual me 10 sekonda.
«F» = Përparoni riprodhimin aktual me 1 minutë.
"B" = Kthejeni riprodhimin në 10 sekonda.
"B" = Kthejeni riprodhimin në 1 minutë.
«: Q» = Dilni nga Vitunes.

Pasi të dimë të përdorim VituneTimeshtë koha t'i japim prekjen tonë, ne mund ta arrijmë këtë duke ngjyrosur aspektin e saj vizual, si dhe duke vendosur informacionin që na nevojitet në ekran për pjesët tona muzikore, kjo arrihet duke redaktuar një skedar të thjeshtë teksti.

Ne hapim terminalin dhe shkruajmë.

$ vim / .vitunes / vitunes.konf

Shenim: Mund të zëvendësojë vrull nga redaktuesi i tekstit që keni zgjedhur.

$ vim / .vitunes / vitunes.konf

$ vim / .vitunes / vitunes.konf

Ne specifikojmë informacionin që na nevojitet në ekranin e formës, kolonës. Gjatësisë, për shembull.

shfaq artistin.20, titulli.50, -gjatësia.20

Kjo do të na tregojë tre kolona, ​​emri i artistit hapësira e të cilit në ekran do të jetë 20 karaktere, e ndjekur nga titulli me një hapësirë ​​prej 50 karakteresh dhe së fundmi gjatësia e pjesës, domethënë minutat që do të zgjasë pista. , vizë (-), tregon se kolona do të rreshtohet në anën e djathtë.

Pasi të përcaktohet kjo, është koha që të caktohet një ngjyrë specifike në secilën kolonë të formës, kolona = ngjyra_ e_la_letrës, ngjyra_ e_bazës.

artist ngjyra = jeshile, e paracaktuar
titulli i ngjyrës = blu, i paracaktuar
gjatësia e ngjyrës = jeshile, e paracaktuar

Në këtë mënyrë, ne kemi mësuar të përdorim dhe konfigurojmë muzikantin tonë të thjeshtë, të lehtë dhe minimalist për konsolën, megjithatë, nëse doni të bolloni me opsionet që na ofron Vitunes, unë ju ftoj të rishikoni dokumentacionin e tij duke përdorur komandën man. Për këtë, ne shkojmë në tastierën dhe llojin tonë.

$ njeri vitunes

$ njeri vitunes

$ njeri vitunes

Për një vizualizim më të mirë të dokumentacionit ju ftoj të vizitoni artikullin, Ngjyrosja e menaxhimeve.

Thatshtë kaq e thjeshtë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   iterativ dijo

  minimalist dhe elegant, të dhëna shumë të mira… .. Unë do ta konsideroj atë si muzikantin tim të ardhshëm

 2.   DMoZ dijo

  Article Artikulli im i parë për desdelinux, shpresoj që shumë do të vijnë përpara dhe unë arrita të kënaq pritjet e vizitorëve të këtij blogu ...

  Faleminderit elav për ofrimin e mundësisë 😀 !!! ...

  Brohoritje !!! ...

 3.   i errët dijo

  Një tjetër mundësi për adhuruesit e konzolës, unë përdor moc më pëlqen minimalizmi

 4.   dhunter dijo

  Unë gjithmonë vesh moc por le ta shohim këtë foshnjë. Do të më duhet ta përpiloj sepse nuk është në repon e testimit debian (në debian nuk kemi frikë nga një "make configure" herë pas here). Por ajo gjëja "lidhëse e fortë si vi" në faqen e vitunes më tërheq, gjithçka që ka erë si vi unë e ngul dhëmbin. Zathura për shembull, një lexues pdf i ngjashëm me vi.

  1.    DMoZ dijo

   Ju duhet t'i jepni një kontroll dwb si një shfletues uebi pastaj…

 5.   dhunter dijo

  Hartuar dhe testuar… .. moc fiton me shumë.

  1.    DMoZ dijo

   Do të kem mundësinë të hyj në të me moc dhe ta njoh më mirë, tani jam argëtuar duke u njohur me Gentoo xD ... Do të vij të të them ...

   Nga rruga, a mund të na jepni një vendim pse ...

   Brohoritje !!! ...

 6.   DMoZ dijo

  Para se të përdorja ncmpcpp + mpd, më pëlqente shumë, instalimi i tij më mori kohë por ishte shumë funksional edhe pse me më shumë opsione, kalova disa të tjerë edhe moc, dhe para se t'u jepja atyre një mundësi të plotë u takova me Vitunes dhe unë qëndrova, Unë me siguri do t'u jap atyre përsëri mundësi atyre që mbetën në rrugë dhe do të vij të komentoj këtu se si ka shkuar ...

  PS Faleminderit elav

  Brohoritje !!! ...

  1.    elav <° Linux dijo

   Ju mirëpresim DMoZ .. Meqë ra fjala, a e provuat MP3Blaster?

   1.    DMoZ dijo

    Jo akoma, por ju siguroj se do ...

    Brohoritje !!! ...

 7.   auroszx dijo

  Hmm, interesante. Do ta provoj një nga këto ditë ^^

  Pershendetje

 8.   targoni dijo

  Kurioz, unë jam duke parë një mesazh subliminal: 'V' iTunes xD

  1.    vicky dijo

   Unë mendoj se i referohet pashë më shumë se itunes

   1.    DMoZ dijo

    Më shumë si një përbërje Vi-Itunes, apo jo ??? … Ashtë një përdorim i mirë i marketingut 😛

 9.   sieg84 dijo

  Pra, minimalizmi është ndalimi i përdorimit të miut?

  Një nga këto ditë do ta provoj atë program.

  1.    DMoZ dijo

   Jo ... Përkundrazi, aludon që diçka të jetë Themelore, e thjeshtë dhe funksionale = D ... Informatikisht, nuk nënkupton ndalimin e përdorimit të miut, më është dashur të shoh DESKS edhe me KDE minimalist, se KDE nuk është shumë minimaliste, ai është tashmë lumi i ujit të tjetrit ...

   1.    sieg84 dijo

    Unë tashmë e kam imagjinuar, por gjithsesi lexohet minimalist dhe zhurma vjen një screenshot si ato në artikull.
    Nga rruga artikull i mirë.

    1.    DMoZ dijo

     xD ... Për të qenë i sinqertë, tani ndihem më rehat duke përdorur vetëm shkurtore të tastierës, e përdor akoma miun, posaçërisht për të shfletuar internetin, por nuk varen më prej tij 😀 ...

     Ju jeni i njëjti sieg84 që kam pasur nga ba-k apo jo ??? ...

     Faleminderit !!! ...

 10.   rudolf Aleksander dijo

  Duket mirë, aktualisht unë përdor moc, (muzikë në tastierë) por do t'i jap një provë nëse ofron gjëra më të mira, faleminderit për këshillën;).

 11.   Riparimi i pajisjeve Newport Beach dijo

  Përshëndetje, unë e dua blogun tënd. Blog Fromlinux.net. A ka ndonjë gjë që mund të bëj për të marrë azhurnime, si një pajtim apo diçka tjetër? Na vjen keq që nuk jam njohur me RSS? paç fat!