AOS-P1: Eksplorimi i burimit të gjerë dhe në rritje të Apple - Pjesa 1

AOS-P1: Eksplorimi i burimit të gjerë dhe në rritje të Apple - Pjesa 1

AOS-P1: Eksplorimi i burimit të gjerë dhe në rritje të Apple - Pjesa 1

Me këtë pjesa e parë nga seria e artikujve në "Manzana Burim i Hapur » Ne do të fillojmë eksplorimin tonë të katalogut të gjerë dhe në rritje të aplikacione të hapura zhvilluar nga Gjigandi Teknologjik de «Manzana ".

Në mënyrë që të vazhdojmë të zgjerojmë njohuritë tona në lidhje me aplikacionet e hapura të lëshuara nga secili prej Gjigandëve Teknologjikë të grupit të njohur si GAFAM. Ajo që, siç e dinë tashmë shumë, përbëhet nga kompanitë e mëposhtme të Amerikës së Veriut: "Google, Apple, Facebook, Amazon dhe Microsoft".

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë tonat publikimi fillestar në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

"Sot, si organizatat publike ashtu edhe ato private po shkojnë progresivisht drejt një integrimi më të madh të Software-it të Lirë dhe Burimit të Hapur në modelet e tyre të biznesit, platformat, produktet dhe shërbimet. Me fjalë të tjera, teknologjitë e lira dhe të hapura janë gjithnjë e më shumë një pjesë e rëndësishme e mënyrës së punës brenda dhe jashtë tyre, për të mirën e pronarëve, klientëve ose qytetarëve të tyre." GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Artikulli i lidhur:
GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Apple

AOS-P1: Burim i Hapur i Apple - Pjesa 1

Aplikimet e Burim i Hapur i Apple

Para fillimit, vlen të përmendet se faqja zyrtare e Burim i Hapur i Apple (AOS) Mund të ndahet në 3 pjesë ose seksione të jashtëzakonshme, të cilat janë:

  1. Lirimet: Në këtë seksion ata shtojnë dhe azhurnojnë listën e aplikacioneve të hapura, të ndara nga zona ose platforma të ndryshme (macOS, Veglat e Zhvilluesit, iOS dhe Server OSX) dhe versionin nga versioni i të njëjtit.
  2. Biblioteka e Referencës me Burim të Hapur: Në këtë seksion ata shtojnë dhe azhurnojnë koleksionin e dokumenteve të dobishëm në burim të hapur nga Apple Developers.
  3. Sitet e ngjashme: Në këtë seksion ata shtojnë dhe azhurnojnë faqet e internetit të ndryshme të përdorura ose që lidhen me aplikacionet e hapura dhe të tjerët të zhvilluar nga Apple.

Për rishikimet tona ekzistuese dhe të ardhshme Hapni Zbatimet e Apple, ne do të mbështetemi në zhvillimet e përmendura nga faqja përkatëse e quajtur Burim i Hapur - Zhvilluesi i Apple (Open Source - Zhvilluesi i Apple). Pastaj do të vazhdojmë me ato të përmendura në uebfaqen përkatëse të quajtur MacOS Forge (macOS Forge).

Nga faqja e parë e internetit e lidhur përmendur, ne do të fillojmë me Aplikacioni i parë i hapur i Apple telefononi:

Bonjour

Në të tijën seksionin e vet brenda kësaj faqe në internet, përshkruhet si më poshtë:

"Bonjour, i njohur gjithashtu si "Zero Configuration Network", mundëson zbulimin automatik të pajisjeve dhe shërbimeve në një Rrjet Lokal (LAN) duke përdorur protokollet standarde të industrisë IP. Ai gjithashtu lehtëson zbulimin, publikimin dhe zgjidhjen e shërbimeve të rrjetit me një ndërfaqe programimi të sofistikuar dhe të lehtë për t'u përdorur, të arritshme nga Kakao, Ruby, Python dhe gjuhë të tjera."

Për Bonjour, është e rëndësishme të theksohet se nuk bazohet vetëm në standardet e hapura të internetit, por është në dispozicion si burim i hapur nën Licencë Apache 2.0. Dhe është e integruar në shumicën e printerëve modernë dhe shumë produkteve të tjera të konsumit.

Shënim: Brenda seksionit të vet ka shumë lidhje të dobishme informuese që mund të hulumtohen për të mësuar më shumë rreth këtij aplikacioni të hapur, dhe madje edhe rishikimin ose testimin e tij kodi burim Nëse është e nevojshme.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" rreth këtij eksplorimi të parë të «Apple Open Source», ofron një larmi interesante dhe të gjerë të aplikacioneve të hapura të zhvilluara nga Gjiganti Teknologjik i «Apple»; dhe është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.