Windows 8: Sistemi operativ më i sigurt, për sa kohë që është i fikur

Ya microsoft ai po njofton me shumë bujë të riun e tij Sistemit operativ të cilën ata e quajnë «Njëjtë 8", Unë them,"Windows 8, dhe që përfshin disa gjëra mjaft të këndshme nga këndvështrimi im.

Edhe një herë i referohem një prej blogeve të mia të preferuara: Genbeta. Këtë herë me nje artikull ku mund të shohim disa nga lajmet e kësaj të re Sistemit operativ, veçanërisht kur premtimet për një performancë më të mirë të përgjithshme të sistemit janë goditëse.

Nuk kam zgjidhje tjetër veçse të përgëzoj djemtë e Redmond, por në artikullin nga Genbeta Ka diçka që tërheq vëmendjen time thellë dhe citoj:

Në rast se ekziston një komponent virusi, siç është një memorje USB ose MicroSD, Windows 8 nuk do të boot, duke mbrojtur përdoruesin nga kërcënimet.

Pra kjo do të thotë po Dritaret zbulon që memoria ka një virus kjo nuk fillon Apo është memoria që nuk ngrihet? Gjithsesi, nuk është e qartë për mua, por natyrisht është sistemi që nuk fillon pa dyshime Dritaret do të jetë SO më e sigurta në botë. Cili kompjuter mund të sulmohet ose të preket ndërsa është "i fikur"?

Noooo, por gjëja nuk mbaron këtu, dizajnerët e ndërfaqes së microsoft ata kanë krijuar një të ri Menaxher detyrë Awesome apo jo? Unë të lë ty Linku në imazhin në Genbeta kështu që ju mund ta shihni atë .. Unë nuk di për ju, por më duket e njohur ..

Nga rruga, aq i rëndë sa jam, fillova të marr parasysh konsumin e secilit aplikacion që shfaqet në imazhin në fjalë, pasi mund të shihni që Lëvizja nuk shkon as gjysma dhe shuma tashmë tejkalon shumën 300MbMe 😕

Po djema, pa dyshim Dritaret 8 do të konsumojë shumë më pak se Dritaret 7.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ren dijo

  Hej lidhja është e keqe ah dhe nga rruga faqja është shumë e mirë

  1.    elav <° Linux dijo

   Përshëndetje Ren:
   Ju falënderoj dy herë: Së pari për komentin dhe së dyti për raportimin e lidhjes së prishur. Tani për tani e rregulloj, megjithëse imazhi mund të shihet në të njëjtën lidhje të artikullit. Sidoqoftë, unë bashkëngjit [1] në fund gjithsesi ...

   Falënderim

   [1] http://img.genbeta.com/2011/09/taskmanager1.png

 2.   Carlos dijo

  Ahahaha, qesharake. Epo, në këtë pikë unë nuk jam i interesuar as për reklamat e Windows ... Ajo që më pëlqen më shumë në lidhje me Linux është që ju gjithmonë mund të jeni inovator dhe se një mënyrë ose një tjetër është pjesë e saj. Përveç kësaj, është shumë budallallëk që të duhet të paguash shumë para për të patur veçori të reja të përdorimit dhe sigurisë të sistemit tënd operativ

  Gjithsesi ... të lumtur janë ata që kënaqen me atë poshtër.

  1.    elav <° Linux dijo

   Pikërisht, duhet të paguash për diçka që mund ta përdorësh vetëm me atë që të japin, pa qenë në gjendje të modifikosh asgjë ... Lëre kush paguan. !!!

 3.   Guxim dijo

  Hahaha jam qesharak për titullin, por sistemi i mosfillimit nëse ekziston një virus e vetmja gjë që bën është që ne nuk mund ta eleminojmë virusin, po, po, duke instaluar Linux në një tjetër ndarje hahaha. Windoleros do të detyrohen pothuajse

  Unë do të shoh lidhjen

  1.    Guxim dijo

   Lidhja në imazh nuk funksionon, ajo më dërgon tek Yahoo dhe asgjë tjetër

   1.    elav <° Linux dijo

    E pabesueshme, nëse marr lidhjen. Epo gjithsesi në lidhjen e artikullit keni imazhin.

 4.   mysafir dijo

  Përshëndetje Elav, e kuptoj që është blogu juaj personal ose artikulli juaj, unë e respektoj mendimin tuaj por nuk e ndaj. Nëse mund të kontrolloni, do ta kuptoni që unë jam duke kërkuar nga Firefox dhe natyrisht nga Linux (për momentin) dhe nuk jam me aq 'fanatizëm', (me thonjëza) për ta thënë në një farë mënyre, pa ofenduar. Unë thjesht po testoj të dy OS dhe secili ka të mirat dhe të këqijat e tij, është ideale të shohësh të dy anët e medaljes. Googling arrita në këtë faqe dhe për 'adhuruesit' e Microsoft është mirë që ata e dinë që Windows 8 është padyshim më i mirë se paraardhësi i tij ... bye

  1.    elav <° Linux dijo

   Dhe unë e kuptoj këndvështrimin tuaj. Më falni, por nuk po flas për një fanatik, por për një popull që ishte përdorues i Windows për shumë vite (nga Windows 98 në Windows XP) dhe unë i njoh të mirat dhe të këqijat e këtij sistemi. Por le të mos hyjmë në ato detaje. Nëse nuk e keni vërejtur, qëllimi kryesor i këtij postimi është që me një dozë humori të tregoni se:

   Në rast se ekziston një komponent virusi, siç është një memorje USB ose MicroSD, Windows 8 nuk do të fillojë, duke mbrojtur përdoruesin nga kërcënimet.

   Pse njeriu ... nga cili PC do të hyjë virusi? Çfarë do të bëjnë ata atëherë, shkoni duke vrapuar për të infektuar PC-në e tjetrit për të parë nëse antivirusi i tyre eliminon defektin nga memoria USB?

   Gjërat siç janë. Windows ka PRO-të e tij, por ato janë shumë më pak se CONTRA dhe më besoni, i vetmi PRO që unë ende shoh si përdorues është në gjendje të luajë.

  2.    Guxim dijo

   Një përdorues i Linux nuk do ta thoshte kurrë atë

   1.    elav <° Linux dijo

    Çfarë nuk do të thoja? 😛

    1.    Guxim dijo

     Unë e sqaroj mendimin tuaj por nuk e ndaj. Nëse mund të kontrolloni, do ta kuptoni atë Unë jam duke kërkuar nga Firefox dhe natyrisht nga Linux (në këtë kohë) dhe Nuk ec me aq 'fanatizem', (në thonjëza) ashtu si të thuash, nuk ka shkelje. Sapo Unë jam duke testuar të dy OS dhe secili ka pro vetin dhe është kundër

     Gjëja e fundit që përdoruesit e Linux bëjnë është të mbrojnë Mierdo $ shpesh

     1.    elav <° Linux dijo

      Ahh ya .. E kuptova hahaha. Mirë njeri, shoku është kritik dhe autokritik ..

     2.    mirëbesim dijo

      Na vjen keq, por dikush që përdor ndonjë OS mund të jetë i lirë të mendojë se si dëshiron. Apo ndoshta ekziston vetëm një mënyrë për të menduar dhe një domosdoshmëri nëse përdorni Linux? A kam humbur një kapitull në "Diktatorët e rinj"?

      Në fund të fundit është biznes si zakonisht, njerëzit janë njerëz dhe të gjithë janë njësoj. Nëse nuk mendoni si ata, ju jeni kundër tyre. Dhe si e duam ta etiketojmë veten: Unë jam Linuxero, unë jam nga Mac, Windows, Spanjisht, Katalanas, Andaluzian, Bask, Madrilen, Francez, i bardhë, i zi, katolik, hebre.

      Çështja është të kërkojmë ndryshime dhe natyrisht, të tjerët gjithmonë gabojnë dhe ne jemi gjithmonë me të vërtetën absolute.

      Unë gjithashtu përdor Linux, por gjithashtu përdor Windows dhe unazat e mia nuk bien. Më pëlqen të dyja, sepse të dy më japin vetëm atë që kam nevojë. Unë shoh secilin sistem për një mjedis të caktuar për njerëz të caktuar dhe respekti është ai që duhet të etiketohet në botën Linux. Të jesh tifoz i "çfarëdo qoftë" thjesht tregon se si është ai person.

      1.    elav <° Linux dijo

       Sigurisht, të gjithë janë të lirë të përdorin dhe të mendojnë çfarë të duan. Por hej djalosh, nuk janë vetëm përdoruesit e Linux që nuk i respektojnë përdoruesit e tjerë. Ata më kanë quajtur "Taliban", "Freak", "Bug", "Mbushur me letra" dhe Zoti e di sa gjëra të tjera. Kjo është normale midis përdoruesve dhe është normale mes njerëzve në përgjithësi. Ka tifozë në të gjithë botën. Për shembull, unë nuk jam adhurues, por kam qenë përdorues i Windows për një kohë të gjatë dhe nuk dua ta përdor përsëri për arsye që kam. Por në asnjë moment nuk kam thënë (nëse e përdorni) të ndalet.

       Curshtë kurioze që flitet për diktaturë në këto raste. A nuk është diktatura ajo që Apple dhe Microsoft kanë me monopolin dhe sistemet e tyre të mbyllura? Por gjithsesi, qëllimi i postimit ishte të tregoja diçka që më dukej qesharake. Dhe po, ka shumë ndryshime midis dy sistemeve. Por nuk është për të bërë një rrëmujë për këtë.

       Faleminderit që u ndalët


     3.    Guxim dijo

      bonares e kam shumë të çuditshme të lexoj komentin tuaj kështu.

      Në botën Linux ka respekt, përveç ubunto-s, por është një rast i veçantë, një rast i Semi-Mierdow $

   2.    Trembëdhjetë dijo

    "Një përdorues i Linux nuk do ta thoshte kurrë atë"
    "Gjëja e fundit që përdoruesit e Linux bëjnë është të mbrojnë Mierdo $ shpesh"

    Mendoj se e kuptoj kuptimin e vëzhgimit tuaj, por mbase mund të shihet nga një këndvështrim tjetër; Përdorimi i Linux mund të nënkuptojë gjithashtu një divergjencë nga ajo që imponohet hegjemonisht, domethënë shmangia e dogmës dhe kërkimi i alternativave. Dhe kjo nuk nënkupton miratimin e një doktrine tjetër (cilado qoftë ajo), por përkundrazi pranimin e shumësisë së mendimit dhe vlerësimin kritik të kësaj shumësie në mënyrë që të shmangim si dogmatizmin ashtu edhe relativizmin. A nuk përdorim ne Linux përdorimin e shumëllojshmërisë së distros, mundësinë e zgjedhjes, etj? Dhe më e rëndësishmja, a ka vetëm një lloj përdoruesi të Linux? Unë besoj se nuk ka, dhe madje ka edhe gjëra që ne ndajmë, dhe në këtë qëndron një nga përfitimet e njohjes së njëri-tjetrit atje.

    Përshëndetje.

    1.    Guxim dijo

     A nuk përdorim ne Linux përdorimin e shumëllojshmërisë së distros, mundësinë e zgjedhjes, etj?

     Po, por përdoruesit e Linux nuk e mbrojnë atë kompani sepse shkel mundësinë e zgjedhjes

     1.    Trembëdhjetë dijo

      Disi jam dakord me ju. As unë nuk do ta mbroja atë, por mendoj se arsyeja nuk do të ishte sepse duke përdorur Linux unë jam i ndaluar ta bëj këtë.

      Dhe kjo është pika që unë po përpiqem të nënvizoj, se nuk ka një lloj të vetëm të përdoruesit të Linux. Shumë prej tyre kanë të instaluar Win në një ndarje tjetër dhe disa të tjerë, si unë, e kanë virtualizuar; Ka edhe nga ata që përdorin biblioteka windows, përmes verës dhe natyrisht, ka nga ata që përdorin vetëm një linuxera distro. Arsyet që çdo person ka për të përdorur një sistem ose një tjetër janë të ndryshme.

      Për disa, arsyet janë thjesht teknike dhe për të tjerët mund të kenë gjithashtu një sens etik (dhe unë e përfshij veten time dhe mendoj se edhe ju keni) ose kuptim politik.

      Unë këmbëngul, nuk është se nuk jam dakord me ju në lidhje me kontradiktin që ekziston midis mbrojtjes së lirisë për të zgjedhur dhe mbrojtjes së një kompanie si Microsoft, por thjesht që nuk mendoj se të gjithë përdoruesit e Linux mendojnë në atë mënyrë (edhe pse do të ishte e dëshirueshme).

      Një përshëndetje.

 5.   Eduari 2 dijo

  hahaha flakët fauna gnu / linux, ubunteros, windowseros ndizen nga hiçi, Windows thith dhe tani fatkeqësisht kam windows 7 në një ndarje tjetër për çështje të parëndësishme. ubuntu thith dhe RREGULLAT E ARCHLINUX, por kjo më shumë sesa diktaturat ose rregullat që duhen ndjekur ose e vërteta e vërtetë janë mendime të mia shumë subjektive, unë kam arsyet e mia, në fund të fundit secili ka sistemin operativ që dëshiron, bën atë që dëshiron, blej atë ata duan që disa shpenzojnë shumë para duke blerë pajisje ose softuer, të tjerët shpenzojnë shumë më shumë në drogë ose alkool, ose në një natë të çmendur.

  Planeti vazhdon të kthehet dhe secili jeton fatkeqësisht duke u përpjekur të jetë më i mirë se të tjerët (disa përpiqen të jenë njerëz më të mirë) Por në mënyrë të pashmangshme flakët vijnë gjithmonë në plan të parë. Askush nuk e ndalon atë, qenia njerëzore është bërë për të konkurruar, luftimi kalon nëpër venat tona, dhe ata konkurrojnë me ose pa ndihmën e arsyes.

  Nga rruga prekje e këndshme ironike elav.

  1.    elav <° Linux dijo

   Nga rruga prekje e këndshme ironike elav.

   Arigato !!! ^^

 6.   kukull dijo

  Një koment në lidhje me menaxherin e detyrave ... nëse vërtet shikoni që duket sikur ai që kanë disa distux linux, "Unë mendoj" të paktën duket si Ubuntu. megjithëse ... duhet thënë që duket më e organizuar ... mirë, unë përdor të dy OS dhe e vërteta është se bëj shumë mirë me këtë.

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirësevini Dolloby:
   Epo, burrë, çfarë mund të të them, nëse shkon mirë me të dy sistemet dhe paguan për Windows-in tënd, atëherë urime! 😀