Windows 8 vs. GNU / Linux: hile apo trajtim?

Në mëngjesin e 25 tetorit, aktivistë nga Fondacioni i Software-it të Lirë u paraqitën në ngjarjen e nisjes për Dritaret 8 Në New York. Një i gëzuar GNU dhe ekipi i tij dorëzoi DVD të ngarkuara me Trisquel, ngjitëse FSF, dhe informacione rreth GNU / Linux, duke nxitur përdoruesit e Windows të mos azhurnohen në Windows 8 dhe të kalojnë në GNU / Linux.


Njerëzit ishin në radhë (po, ka njerëz që vijnë në radhë për ndonjë gjë) për të blerë versionin e ri të sistemit operativ të Microsoft, ata morën një befasi të mirë (për Halloween) kur u ndeshën me një Wildebeest, nuskë e Fondacionit të Free Software (FSF).

A funksionon vërtet kjo lloj fushate? Ndonjëherë, të jep përshtypjen se duket sikur i dhuron fanellat e Real Madridit në Katalonjë (komuniteti spanjoll, vendlindja e Barcelonës). Nëse e shohim nga kjo pikëpamje, nuk ka ndonjë kuptim.

Sidoqoftë, është gjithashtu e vërtetë që këto fushata mund të shërbejnë për të përfituar nga vëmendja e medias e vendosur në lëshimin e Windows 8 për përhapjen e softuerit falas, i cili është veçanërisht i rëndësishëm nëse kujtojmë pak vëmendjen e medias që i jepet zakonisht softuerit të lirë.

Fuente: FSF


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego Silverberg dijo

  Nëse do të fillonim të bashkonim gjithçka, Microsoft do të duhej të blinte vetëm një gjë dhe ta ndërpresë atë, për të shpërbërë shumë projekte

  Të jesh larg duke punuar për të njëjtën gjë është mirë

 2.   Adrián dijo

  Unë them që nëse ata punojnë, nëse ata tashmë të japin albumin, të bën kurioz për ta drejtuar. Dhe prej andej ndoshta lind një përdorues i ri i GNU / LINUX

 3.   Wilson dijo

  Mendoj se kjo fushatë e FSF-së shërben dhe mbështet praninë e GNU / Linux

 4.   Walpurgis dijo

  ????? Aktivistët? Nuk do të ishte më mirë nëse më lini të zgjedh, se ky budalla, më duket mirë që ma jepni, por nëse përdorim dritare do të jetë për diçka dhe të shohim disa prej nesh të dinë Linux, Solaris, etj, por me të vërtetë në fund gjithçka funksionon me fitore dhe asgjë nuk ndodh, por ju gjithmonë do të keni mbështetjen nga ne që kërkojmë shumëllojshmëri që nëse nuk blej Apple Apple .. Unë refuzoj ta përdor atë… dhe tani po shpëtoj por jam e detyruar ta mbështesë atë gjithnjë e më profesionalisht, nuhatje
  por bojkotimi ose shqetësimi nuk më duket e drejtë është sikur të shkoj në një parti homoseksuale naziste për shembull të prek rrjetat ose anasjelltas le të mendojmë pak ... shko tek Aple, hahaha

bool (e vërtetë)