A dëshiron Windows që Linux të jetë një nga produktet tuaja?

Unë nuk e di nëse është koha të shqetësohemi ose të gëzohemi përpara ngjarjeve të fundit që po ndodhin rreth ndërmarrjeve të ndryshme që shpërndajnë distros Linux dhe gjigandit të softuerit të pronarit Windows. Ajo që është e vërtetë është se lejimi i Linux për të ekzekutuar në Windows mund të jetë një lëvizje mjaft e rrezikshme që, nëse është e favorshme për mjedisin Linux, do të sjellë me vete përfshirjen e shumë aplikacioneve në sistemin tonë operativ.

Por është e rëndësishme që të reflektojmë në qëllimet e përfaqësuesve të kësaj organizate me përfshirjen në shkallën e parë të mjeteve që lejojnë që konzola Linux të jetë e pranishme në Windows 10 dhe tani me njoftimin që në të ardhmen (në dukje të menjëhershme) ne mund të përdorim ubuntu nga Windows Store.

Çfarë po fiton Linux nga kjo?A dëshiron Windows që Linux të jetë një nga produktet tuaja?, A do të humbasë Linux një pjesë të pjesës së tregut kush kishte fituar?, A ndihen Windows të kërcënuar nga Linux?. Këto dhe shumë pyetje të tjera duhet të bëhen nga secili prej atyre që sot gëzojnë Linux dhe filozofinë e softuerit të Lirë.

Pak nga pak, Microsoft dhe programi i saj kryesor Windows kanë qenë më afër softverit të lirë dhe Linux, por sinqerisht, kontributet që ka dhënë janë shumë të pakta në krahasim me ato që ka marrë në këmbim. Por ne gjithashtu duhet të kuptojmë se nëse duam një rritje të përshpejtuar të Linux, ne duhet të mbështesim të gjitha marrëveshjet që sjellin përfitime në një mënyrë apo në një tjetër në këtë sistem operativ falas.

Sipas mendimit tim personal, unë besoj se Linux dhe softueri i lirë duhet të krijojnë pengesa që na mbrojnë përpara ndikimit të Microsoft dhe të gjithë programit të pronarit, por duke shmangur mohimin e mundësisë së përmirësimit dhe përfitimit të kontributeve që kjo industri mund të ofrojë.

Të tjerët nuk mund të lejohen të konsumojnë për përfitimet e tyre ato që të tjerët kanë zhvilluar për të mirën e botës, dhe në rastet më të këqija, pasi të vjedhin atë që nuk është e tyre, ata krijojnë fushata për të shfarosur idenë kryesore.

Unë jam një nga ata që besojnë se duhet të shmangim me çdo kusht që softueri i lirë të bëhet socialist, duke e kuptuar këtë frazë si procesin e dhënies së së njëjtës për të gjithë dhe heqjen e atyre që kanë më shumë për t'i dhënë atyre atyre që kanë më pak . Linux dhe Softueri i Lirë duhet të krijojnë mekanizma të qarta për të shmangur parazitët, të cilët përfitojnë nga zhvillimi i palës së tretë pa qëllimin më të vogël për të mos falenderuar as për kontributet e tilla.

E gjithë kjo duhet të zgjojë tek ne një vizion kritik, i cili lejon që i gjithë komuniteti të ketë një vizion të qartë të ngjarjeve që po ndodhin, duke arritur të përcaktojë pro dhe kundrat e lëvizjeve të Microsoft rreth softuerit të lirë. Dhe unë nuk po them me këtë që vizioni kritik duhet të rrotullohet rreth bojkotit, përkundrazi, ai duhet të sillet rreth kanalizimit të mekanizmave të nevojshëm në mënyrë që programi i lirë të jetë përfituesi.

Ne e dimë që komunitetet në disa raste nuk do të ndikojnë në marrëveshjet e krijuara tashmë, ose në marrëveshjet e ardhshme, por është e rëndësishme që ne ta bëjmë të qartë pozicionin tonë dhe mbi të gjitha që të bëjmë më të mirën e këtyre rrethanave.

Do të agojë dhe ne do të shohim, por ndërkohë, Tux na mbron.

PS: GNU / Linux, por ne pranojmë që Linux është ai që është dhe ne kemi folur tashmë për këtë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

70 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joussef dijo

  E dashura ime, mendoj se nuk e ke idenë se çfarë do të thotë dhe çfarë do të thotë fjala socializëm!

  Përshëndetje!

  1.    Luis dijo

   Prisni për një koment të këtij lloji, është një ideologji që personalisht më duket pak si e mangët në sensin e shëndoshë që kërkon të sigurojë. Meqenëse e pashë atë fjalë, shkova drejtpërdrejt në komente për të parë kush ishte i pari që provoi për atë fjalë, errësoj kontekstin që ka rëndësi.

  2.    Gustavo Zapata dijo

   Hahaha një komunist i ofenduar, duke mos dashur të lërë në hije artikullin dhe idenë kryesore dhe pa dashur të krijojë një fije komenti për një temë tjetër. Më lejoni t'i them komentuesit se socializmi është një ndarje e barabartë e mjerimit, dikush që jeton në vendin që për një kohë kishte si president një karakter mjaft emblematik të socializmit si Hugo Chavez. Ai njeri e shkatërroi këtë vend.

   1.    komanshark dijo

    Isshtë shkelje sepse shtrembëron vizionin e socializmit. Analogjia që krijon, nëse e mendon, është budalla. Sipas tij, socializmi është "... të japësh të njëjtën gjë për të gjithë dhe të marrësh nga ai që ka më shumë për t'ia dhënë atij që ka më pak". dhe pastaj vazhdon me "Linux dhe Softueri i Lirë duhet të krijojnë mekanizma të qartë që shmangin parazitët"; Pra, ata që kanë më pak janë "parazitët"? Krijoni një përkufizim subjektive të socializmit dhe pastaj bien në një lajthitje.

    Përveç sa më sipër - i cili është një gabim i thjeshtë i analogjisë, asgjë nga bota tjetër - ajo që ai dëshiron të demonstrojë bie nga ekzistenca e Licencat GNU; gjithçka që bën është të ndezë një zjarr inekzistent.

    1.    Mario Gonzalez dijo

     ndaloni së luftuari e vetmja gjë e keqe që po ndodh këtu është se windows po përpiqet të shkelë linux, nuk është e rëndësishme nëse një vend apo tjetri është socialist apo jo ajo që ka rëndësi është se ne nuk duhet të lejojmë që windows të rrahin sistemin tonë operativ të dashur ...
     është një koment me inkurajim për të bërë thirrje për unitet midis përdoruesve të linux ...

   2.    Tekris dijo

    Ju nuk duhet të shkoni atje duke derdhur mendime për atë që nuk dihet, dhe për aq sa është e mundur qëndroni në të vërtetën, Venezuela nuk ka qenë kurrë një socialiste, me referendumin kushtetues të vitit 2007 ishte menduar të formonte një shtet socialist në Venezuelë, është zgjedhjet e vetme që Hugo Chavez humbi.

   3.    sebas dijo

    Socializmi është kur nuk ka bankë private dhe aksionarët e ndërmarrjeve janë punëtorët. Kjo është, një ekonomi pa kapitalistë, pa njerëz që janë të pasur me koston e vlerës së tepërt të punës së të tjerëve.

    Thjesht po them përkufizimin, duke mos marrë anën nëse është i mirë apo i keq.

    Dhe sipas këtij përkufizimi në Venezuelë nuk ka pasur kurrë socializëm, vetëm politikanë flasin për socializmin ndërsa janë ulur në një ekonomi totalisht kapitaliste. Ashtu si në Gjermaninë para-naziste.

    1.    Chema dijo

     As në Venezuelë dhe as në BRSS.

     Në Bashkimin Sovjetik mjetet e prodhimit nuk u administruan kurrë nga punëtorët, nëse jo nga vetë shteti; Nuk ka asnjë justifikim se shteti është një lloj "përfaqësuesi" kur në RFS të Jugosllavisë kishte një vetë-menaxhim të vërtetë nga ana e punëtorëve që ndiqnin teorinë marksiste.

     Në fund Trocki kishte të drejtë, prona shtetërore e BRSS nuk ndryshonte nga marrëdhëniet e prodhimit kapitalist dhe mënyra e tij e qeverisjes së një regjimi fashist, një dënim që ai u internua dhe u vra për të thënë të vërtetën.

     1.    alderaeney dijo

      Ju e ngatërroni atë me komunizmin, nëse nëse është në pronësi të proletariatit, në socializëm të mirat e prodhimit i përkasin shtetit.

      1.    sebas dijo

       Jo, në socializëm të mirat e prodhimit i përkasin proletariatit. Dua të them, klasat ekonomike kanë mbaruar.
       Në komunizëm, qëllimi i zhdukjes së të gjitha klasave shkon më tej, sepse nuk ka as qeveri dhe as fe (klasa politike dhe klasat kishtare). Kështu në komunizëm arrihet shteti utopik ku ekziston vetëm një klasë shoqërore (punëtor / proletariat) me asgjë mbi të që jeton në anarki (mungesa e qeverisë).
       Kjo është arsyeja pse socializmi është një hap i ndërmjetëm drejt komunizmit (që nuk do të thotë gjithmonë që socializmi kërkon të çojë në komunizëm pasi shumë socialistë e konsiderojnë socializmin me një qëllim në vetvete pasi që ata konsiderojnë se kjo është "pjesa e vetme e zbatueshme" e komunizmit).


     2.    sebas dijo

      Pikërisht, kjo nuk është asgjë më shumë se Kapitalizmi Shtetëror.

      Në Venezuelë zgjedhja ishte për formulën hibride të socializmit që bashkëjetonte me kapitalizmin, një formulë e quajtur "shekulli XNUMX".
      Rezultati nuk ishte shumë i ndryshëm nga Kili i Allende-s ose Gjermania para-naziste.
      E njëjta histori gabim i njëjtë.

 2.   Jonathan dijo

  Unë mendoj se një bashkëpunim i ndërsjellë midis microsoft dhe komunitetit GNU / Linux është disi i rrezikshëm, ne e dimë paraprakisht që Microsoft nuk bën asgjë thjesht falas, padyshim nuk ka një, nëse jo disa arsye pse e bëjnë këtë, por unë mendoj se ato që mund të kufizojë se sa larg do të shkojë kjo "aleancë" dhe "bashkëpunim" i supozuar, ata janë bosët më të mëdhenj të projekteve të burimit të hapur si debian, ubuntu dhe redhat me të gjitha derivatet e saj, dhe ku përdoruesit që e duan dhe e apasionojnë pas pinguinit dhe Wildebeest , le të marrim pjesë në teste, dokumentacion, zhvillim. Sigurisht, mikrosofi mund të kontribuojë dhe mund të rrëmbejë gjëra nga opensource, por gjithmonë duke respektuar idenë e bashkësisë dhe lirisë, siç është anime Full Metal Alchemist, kjo duhet të jetë e barabartë shkëmbimi xD. Fjala e Madhe nga rruga, përshëndetje nga Meksika.

 3.   aguajro dijo

  Keni nevojë për Linux nga Windows? Kush i përfiton (ose i vampirizon) kë?

  1.    Frances dijo

   Aguyro, tha mirë ¡¡¡¡¡
   Tani, dikush më shpjego, këtu ata flasin për burim të hapur dhe hakerat më thanë: të lutem promovo vetëm softuer falas, në fakt nuk e di nëse po e bëj si duhet, sepse nganjëherë filtroj të hapur sepse më duket interesante; Për LINUX tim është sinonim me falas dhe gjithçka është me burim të hapur, e cila nuk është ajo që më shqetëson sepse nuk kuptoj aspak se si ta trajtoj, por jam bërë plotësisht i aftë falas dhe në kundërshtim me pronën.
   A mund ta ndriçojë ndokush këtë pyetje? sepse informacioni që marr viralizohet në grupe ku më kanë emëruar administrator
   Faleminderit kush më lexon dhe falënderoj shumë kush më përgjigjet

   1.    NEKERAFA dijo

    Duhet të keni kujdes, pasi shumë njerëz e ngatërrojnë atë koncept. Falas në anglisht do të thotë falas dhe falas. Një program i lirë është ai që është kod falas (softuer falas), që është falas edhe pse nuk është i lirë (program falas), ose që të dy janë.
    Fershtë më e sigurt të kërkosh softuer të hapur sepse i referohet vetëm konceptit të softuerit falas 100%, pavarësisht nga çmimi i tij. Ka versione të Ret Hat Enterprise që kushtojnë shumë por janë ende të hapura sepse ato shpërndahen nën licencat GPL.

   2.    sebas dijo

    Softueri i Lirë ose OpenSource, në shumë mënyra janë të njëjta, si në kod ashtu edhe në përkufizim.
    Në thelb ato ndryshojnë vetëm në koherencën e lëvizjeve, në të cilat OpenSource ka arritur të shesë inkoherencën e saj të fshehur me parapetin e «pragmatizmit», sikur të ishin vegjetarianë që kanë bërë jetesën e tyre duke thënë se ushqimi vegjetarian duhet të mbretërojë sepse është ajo që më mirë, më të shëndetshëm, më të shijshëm dhe përfundimisht superior, por kur bëhet fjalë për të ngrënë ata "duhet të jenë pragmatikë" dhe ata hanë çfarëdo që u përshtatet më mirë interesave të tyre për momentin.

    Kjo është arsyeja pse këta njerëz ju thonë të flisni për FreeSoftware dhe jo OpenSource, sepse të parët mbajnë dhe kërkojnë falje për parimet e saj.

    Në të dy rastet, ato mund të jenë falas ose të paguara. Ky aspekt është i parëndësishëm në polemikë.

  2.    Gonzalo martinez dijo

   Qartë linux përfiton nga çdo kompani që ju intereson, pasi ka shumë burime përreth për të kontribuar në linux.

   A e bën kompania për përfitimin e saj? Sigurisht, kompanitë janë biznese, ato që thonë më lart për Windows duan të shkatërrojnë Linux, Windows dëshiron të bëjë para, të mos shkatërrojë asgjë duket fëminore.

   Nga ana tjetër, me siguri Microsoft mund të zbatojë dhe zhvillojë gjëra për Linux që një njeri me mjekër të mërzitur nëpër shtëpi në kohën e tij të lirë do të duhej me vite.

   1.    sebas dijo

    Plotësisht e vërtetë. Dhe realiteti është se sot Linux do të ishte në dekada parahistorike prapa po të mos ishin për kontributet e shumëkombësheve (identike me Microsoft) që kanë vënë para dhe kanë paguar profesionistë për të zhvilluar Linux në atë që është sot. Burrat me mjekër mund të kenë qëllimet më të mira, por realiteti është se burimet e tyre njerëzore nuk janë të mjaftueshme për të vazhduar me kërkesën e tregut.

   2.    Leopoldo dijo

    Microsoft nuk jep asgjë falas, në të kaluarën kemi parë se si bibliotekat që u lejuan të përdoren si "falas" dikur të përdorura nga programi jo-Microsoft ishin licencuar (c) dhe u akuzuan për të drejtat e autorit. Microsoft ka humbur luftën në celular dhe tani po përpiqet të shkatërrojë gnu / linux. Ata nuk kontribuojnë asgjë, ata kontrollojnë gjithçka. Mos thuaj pakuptimësi të tilla si që shumëkombëshet zhvillojnë Linux sepse është një gënjeshtër. Problemi me linux është pikërisht sasia e njerëzve që e përdorin atë sepse është falas, instalojnë verë (emulator mikro-shit) për të luajtur lojëra pa kuptim "falas" pa paguar honorare për sigstemën e tij ose për lojërat "të krisura" dhe të shkarkuara e disa faqeve në internet që ka shumë.

  3.    Edgar dijo

   kjo është diçka konkrete dhe mjaft elokuente për këtë temë ...

 4.   Abaddon dijo

  NUK dëshiron që ai të jetë një nga produktet tuaja, ISshtë tashmë një më shumë nga produktet tuaja, për shkak se FEDORA, SUSE DHE PU_A E PRJETSHME DE UBUNTU janë tashmë të disponueshme në dyqanin e Windows Windows kurrë nuk do të blejë Linux (bërthamën) por kjo nuk bën parandaloni marrjen e shpërndarjeve të gnu / linux, të paktën ato që nuk janë të komunitetit, por biznes si fedosusubuntu.
  Unë ju ftoj të hidhni një vështrim në bsd dhe të filloni të largoheni nga linux, në desktop TrueOS është një mundësi e mirë për të sapoardhurit të unix.

  1.    sebas dijo

   Si dhe është një produkt tjetër në Azure.
   Në të vërtetë, Linux është tashmë një produkt më shumë i Microsoft.

 5.   Inukaze dijo

  Përshëndetje, Microsoft synon të njëjtën gjë si gjithmonë, të shkatërrojë GNU / Linux dhe çdo gjë tjetër që nuk është një shpikje dhe imponohet nga Microsoft.

  1 - Çfarë po fiton Linux me këtë ?, R = Absolutisht asgjë

  2 - A do të humbasë Linux aksionet e tregut? , R = Jo në servera, në Përdoruesit e Fundit, është e mundur që por nëse një person ka mjaft qëndrueshmëri dhe vendim për të migruar sistemin operativ, ai nuk do të kthehet nga ai i migruar.

  3 - Çfarë kishte fituar me këto lëvizje? Për çfarë ose kujt po i referoheni saktësisht?
  GNU / Linux, absolutisht asgjë

  Microsoft Windows, duke projektuar një "Dashuri" të rreme ndaj GNU / Linux në mënyrë që ata të lejojnë që hyrja të fillojë me truket e shkatërrimit të ngadaltë dhe të zgjatur, duke dashur të zëvendësojë alternativat me softuer të krijimit të tij, për shembull me Microsoft Visual Studio.

  Kur ata na thanë vetë midis 2000 ~ 2005 "Microsoft kurrë nuk do të krijojë Softuer të pajtueshëm me GNU / Linux, sepse është një sistem operativ i kobshëm"

  Cila është pikërisht arsyeja pse ju kam thënë gjithmonë që të mos përdorni softuer ekskluziv të Microsoft, qëllimi i vetëm është që ata të zëvendësojnë standardet e hapura të komunitetit me ato të pronarit, për qëllime afatgjata, për t'i bërë pronat e tyre një standard në mënyrë që të gjithë të bëhen të varur. nga Microsoft.

  Novell (SuSE Professional) dhe Cannonical (Ubuntu 11.04) ishin të parët që lejuan Microsoft t'i dëmtojë ata, dhe tani ata shkojnë për "Debian, Fedora, OpenSuSE, ArchLinux" nga larg unë i shoh qartë qëllimet e tyre për të dëmtuar komunitetet dhe filozofitë e tyre në favor të kompanisë suaj.

  4 - A ndihen Windows të kërcënuar nga Linux? Pa dyshim, nëse jo ata nuk do ta kishin atë padurim të dëshironin ta shkatërronin atë nga brenda.

  Ndërsa masat janë budallaqe dhe sunduese, me siguri Microsoft do të ketë sukses, pasi që pak janë ata që janë kundër jo-standardizimit të softuerit të pronarit nga një kompani e veçantë.

  Sepse nëse ata nuk do të ishin, ne nuk do të kishim SystemD për një kohë të gjatë, por meqenëse shumica e përdoruesve të fundit janë shumë budallenj për t'u kujdesur për licencat dhe filozofitë e Software-it të Lirë, ju nuk keni ide se si mund t'ju ndikojë kjo në të ardhmen.

  E vetmja gjë që shumica dërrmuese e përdoruesve të rinj dhe të ndërmjetëm do t'ju tregojë është "Unë instalova një distro, dhe funksionon, dhe është e vetmja gjë që ka rëndësi për mua", por ata nuk janë të kujdesshëm me softuerin që ata përdorin dhe licencat e tyre përkatëse. dhe disa që vërtet duan të mësojnë nga shumë që tashmë e dinë, shumë prej atyre që tashmë e dinë janë bërë një komunitet mjaft toksik në pjesën më të madhe.

  Becauseshtë për shkak të kësaj që ne duhet të edukojmë njëri-tjetrin, për të formuar bashkësi solide dhe të vendosura që preferojnë licencat e Free Software dhe GPL, pasi në fund të fundit do të jetë më i përshtatshëm për të gjithë, si për ruajtjen dhe studimin e tij, ashtu edhe për optimizimet e softverit. me licenca të tilla.

  1.    Frances dijo

   INUKAZE, ajo që ju thoni do të ishte zgjidhja e shkëlqyeshme, por është e pazakontë që njerëzit të mendojnë ashtu, duhet të filloni duke trajnuar fëmijë, nga kjo duhet të bëni një revoltë të madhe, kjo varet shumë nga e ardhmja, këtu në Argjentinë , shumë njerëz vazhdojnë me XP, sepse është ajo që ata dinë dhe nuk duan asgjë tjetër, dhe është e vështirë të bindesh për përfitimet e softuerit të lirë, vetëm fëmijët do të jenë në gjendje të shohin se ka diçka më të mirë dhe brenda mundësive
   Unë shpresoj që propozimet dhe zgjidhjet të lindin në këtë botë që pronari tashmë po na deh në nivele vdekjeprurëse

   1.    Inukaze dijo

    Përshëndetje, mirë unë do të zgjerohem dhe do t'ju jap një përmbledhje dhe mendimin tim në lidhje me vitet që kam përdorur GNU / Linux.

    Pikërisht një nga gjërat që është kundër GNU / Linux është se ata nuk kanë një pikë të standardizuar në gjëra të caktuara si

    Sisteme Audio {OSS, OSS4, Alsa, Pulse, Roar, Gstremer, Phonon, Esd, Arts}
    Paketa {.tar.bz2, .tar.gz, .tar.xz, .xz, .txz, .tgz, deb, rpm} -> Unë sinqerisht shpresoj që Flatplak ta zgjidhë këtë çështje, por në nivelin e sistemit aktualisht e zgjidh atë në nivelin e përdorues. tani për tani po përpiqem të krijoj disa "AppImages" (Portable)

    E cila për mua nuk ka shumë kuptim, është si me PlayOnLinux, i cili instalon versionet e Wine në përdoruesin e veçantë, në vend që ta instalojë atë në nivelin e sistemit për të gjithë përdoruesit në mënyrë që të mos zërë në mënyrë të përsëritur të njëjtën hapësirë ​​me të njëjtin version të verës në përdorues të ndryshëm.

    Sistemi Grafik {XFree86, X.Org, Wayland, Mir}
    Bibliotekat e versionuara dhe nuk janë të pajtueshme me prapavijë
    Drejtuesit: nvidia, amd, amd / ati, intel, printerë, wifi, bluetooh, touchpads, wacoms
    Mjedise desktop: Plasma 5, KDE4, Trinity Desktop (KDE 3), Mate (Gnome 2), Xfce 4, LXQt, LXDe, Razor-Qt, Techcisa Desktop, Olix Desktop, Rox Desktop, Étoilé, Equinox Desktop, Unity, Kanella , Desk Budgie, Desktop Pantheon, Desktop Solus, Desktop Moshka.

    Aty ku shoh se problemi qëndron kryesisht tek
    1 - Zhvilluesit kurrë nuk këshillohen drejtpërdrejt me komunitetet për pajisjet e tyre të përdorura shpesh, për të përcaktuar se cila është mesatarja e pajisjeve të nivelit të lartë, të mesëm, të ultë dhe të ndërprerë në përdorim.

    2 - Kur të kuptoni se cilët janë kompjuterët e ndërprerë në përdorim, ata mund të përqendrohen në krijimin e një mjedisi desktop jashtëzakonisht të lehtë duke u kufizuar në harduer specifik. në rast se edhe pse për shumë tingëllon si diçka krejt absurde. është më mirë të krijoni një mjedis desktop për pajisje të ndërprera për shembull

    Pentium MXX, 233 MHz
    Kujtesa e RAM: 64 Mb
    Video: 8 MB me OpenGL 1.0

    Ndërsa e lexojnë, nëse pyesin pse është sepse nëse krijoni një desktop për ato kufizime, ata e stabilizojnë atë, më pas e korrigjojnë dhe e optimizojnë në mënyrë që të jetë e fortë, solide dhe e qëndrueshme, kur përdoret në një kompjuter me burime më të mëdha, kjo do të ketë vetëm një ndikim pozitiv për sa i përket konsumit të burimeve.

    Gjithashtu, bëjeni atë një desktop të moduluar, domethënë siç ishte firefox në fillim, dhe meqenëse ka disa mjedise desktop sot, duke qenë në gjendje të instaloni shtesa dhe varësisht nga cila përdoren ato do të rrisin konsumin e burimeve.

    3 - Opsionale kanë efektet e harruara të Compiz, pasi që kur krijoni një mjedis desktop me qëllim të përgjithshëm për përdoruesin përfundimtar, shumë, edhe nëse e përdorin atë vetëm për punë, u pëlqen të jetë vizualisht i këndshëm.

    Padyshim për këtë, kërkoni të paktën 64 MB Video (Ndërsa compiz ka punuar në 2007 me pothuajse të gjitha tiparet e tij të ndezura)

    4 - Gjëja tjetër është se ajo është e personalizueshme, dhe preferohet të bazohet në modelin e Vektorëve në vend të pikseleve, në mënyrë që të shmanget nevoja për të krijuar, për shembull, të njëjtat ikona në shkallë të ndryshme sesa nëse «128 × 128» «64 64 »« 48 × 48 »« 36 36 »« 32 × 32 »« 24 × 24 »« 22 × 22 »« 16 × 16 »« 8 × 8 »

    5 - Krijoni një modul që lejon zgjedhjen e vizatimit të dritareve në sistem që përdoruesi mund të zgjedhë midis atyre që janë në dispozicion, për shembull:
    QT -> 1, 2, 3, 4, 5
    GTK -> 1, 2, 3, 4
    EFL -> 0.17, 0.18, 0.19, 0.20, 0.21
    XFormat

    Bazuar në krijimin e një mjedisi të tillë desktop në udhëzimet e GNUStep dhe FreeDesktop.org.

    Kur ata arrijnë të vendosin ato standarde, është se ata do të jenë në gjendje të tërheqin të gjitha llojet e përdoruesve dhe zhvilluesve. sepse shumë zhvillues më kanë thënë se ata me të vërtetë humbin shumë kohë duke krijuar pajtueshmëri me shumë sisteme zanore, madje edhe përmes SDL.

    Të tjerët që ndonjëherë përdorin kaq shumë paketa dhe biblioteka të ndryshme sa nuk mund të përcaktojnë kërkesat e softuerit që ata kanë krijuar. megjithëse shumë përdorin LXC për të zgjidhur sa më shumë që të munden ndonjëherë nuk është aq efektive.

    Për shembull, zhvilluesit si mednafen duket se përdorin shpërndarje si ArchLinux gjithmonë të azhurnuara, kështu që për shembull kur një përdorues i Slackware 14.2 përpiqet të përpilojë kodin e tyre burimor, kjo nuk është e mundur. sepse Slackware merret më shumë me softuer të vjetër por edhe shumë më i qëndrueshëm.

    Por sidoqoftë, kjo është thjesht diçka që nuk do të ndodhë sepse
    1 - Zhvilluesit e mjedisit desktop kanë më së shumti idetë e tyre, dhe për sa kohë që ata mund t'i përdorin ato në PC e tyre, ata me PC më të vjetër nuk kanë rëndësi

    2 - Lloje të tjera të zhvilluesve, për shembull Menaxheri i Dritareve siç është Enlightment, edhe pse ideja është e mirë, ata zhvillues nuk e përdorin atë çdo ditë, kështu që përparimi i tij është i ngadaltë, dhe rastësisht nuk do të bëhet një mjedis desktop, megjithëse niveli i performancës dhe konsumi, kjo është më e mira

    Por aq shumë sa ata nuk dinë as çfarë të bëjnë me projektin e tyre, saqë Bohdi Linux vendosi të krijojë një derivat nga E17, sepse E21 edhe pse është më i qëndrueshëm, humbi plotësisht objektivin dhe pajtueshmërinë me vetveten.

    3 - Zhvilluesit që mund ta zhvillojnë atë, secili do të dëshirojë të imponojë idenë e tij mbi atë të një tjetri, dhe në fund të fundit, ata mund të arrijnë një marrëveshje për t'i përfshirë të dyja, më keq me koston e sakrifikimit të kërkesave të ulëta të mjedisit desktop që do të zhvillohet.

    4 - Përdoruesit toksikë, ai komunitet që vetëm ankohet dhe ankohet dhe nuk kontribuon asgjë, e vetmja gjë që ata përfundojnë të bëjnë është që projektet të braktisen. Meqenëse ata as nuk japin sugjerime, ata vetëm ankohen për gjithçka dhe gjithçka.

    Për këto arsye, mendoj se është e pamundur që ata të bëjnë dhe të zbatojnë zgjidhjen më logjike dhe të thjeshtë, e cila është krijimi i softuerit për ata që nuk mund të blejnë financiarisht një pajisje më të fundit. Kur migrova në GNU / Linux në 1998, një nga gjërat që më pëlqente veçanërisht ishin kërkesat e tij jashtëzakonisht të ulëta krahasuar me Windows 98SE.

    Dhe kur instalova SuSE 5.2 tim, pasi vuaja duke specifikuar ndarjet, nga Sektorët, Cilindrat dhe Kryetarët e diskut të ngurtë. Kur fillova KDE1, megjithëse dukej e tmerrshme grafikisht, rrjedhshmëria dhe qëndrueshmëria e tij më bënë të dashurohesha me sistemin.

    Por aktualisht zhvilluesit e mjediseve desktop dhe lojërave video, ata besojnë se absolutisht të gjithë kanë qasje në internet, dhe ekonomia e secilit vend është aq e begatë sa ata mund të blejnë një kompjuter me specifikimet minimale të mëposhtme

    Procesori: Quad Core, i7, 12 GHz
    Ram: DDR4, 16 GB
    Video: 2 GB NVRAM, Nvidia, ATI / AMD ose Intel

    Sidomos zhvilluesit 3D të lojërave video. edhe më shumë sidomos ato që përdorin Unitetin për të krijuar lojëra. Kur ka miliona motorë me të cilët mund të krijoni lojërat tuaja, ato janë softuer falas, dhe shumë më pak kërkesa.

    Jo shumë kohë më parë pashë 3 klone të Mario Bros nga Nes në Github
    E para u bë në Unity (Motori i lojës jo mjedisi i desktopit)

    E dyta u bë në Unreal Engine 4

    EL Tercero është bërë në CPP + Allegro + SDL

    Kërkesat janë:
    Uniteti: Ram -> 4 GB, Video -> 1 GB NVRam, Procesori: Quad Core në 6 Ghz

    Motori Unreal -> 2 GB Ram, Video -> 512 MB NVram, Procesori: Dual Core 3,00 GHz

    E treta -> 256 MB Ram, Video -> 8 MB, Procesori, Pentium IV në 600 MHz

    Aty ku bashkësitë e shumicës së zhvilluesve aktualë mendojnë më shumë se si të krijojnë një lojë shpejt pavarësisht nga kërkesat që do të kërkojnë.

    Në vend që të krijoj një kod burim të optimizuar sipas llojit të lojës që po krijoni, sepse madje kam provuar projekte shumë të mira si një «Koha e aventurës» e bërë me Blender + Python dhe nuk konsumon shumë

    Në përmbledhje, shumë nga zhvilluesit kanë braktisur kodin e strukturuar dhe janë optimizuar mirë për makinerinë, në favor të të qenit në gjendje të krijojnë më shumë që kërkon më shumë vetëm për të qenë në gjendje ta krijojnë atë më shpejt, duke sakrifikuar stabilitetin.

    Gjithsesi. Dua të them në mungesë të një standardizimi serioz të programeve të bëra në Softuerin e Lirë, e bën të vështirë krijimin e një programi më objektiv. Kjo gjithashtu rezulton në shqetësime të mëdha kur kërkoni softuer për detyra specifike që janë të qëndrueshme dhe të lehta për t'u përdorur, për shembull një klon AutoCad, nuk ka, ne kemi alternativa, dhe megjithëse shumë janë të mira, disa janë pak të çuditshme për t'u mësuar. .

    Softueri i përqendruar tek fëmijët është një sfidë tjetër gjithashtu, shumë herë kam diskutuar me zhvilluesit e lojërave dhe gjithmonë u them atyre, nëse mund të krijojnë lojëra video, se ata mund të mësojnë kulturën e përgjithshme pa e ditur lojtari që po i kultivon, është më së miri që ata mund të bëjnë. pasi ka njerëz si unë që nuk mësojnë asgjë duke lexuar libra, nëse jo ne mësojmë përmes videolojërave nga të cilat kam mësuar shumë

    Moshat e Perandorive -> Histori
    Shpata e Thyer -> Histori
    Qytetërimi -> Histori
    Pokemon -> Logjikë
    Fortesa -> Logjika
    Diablo 1/2 -> Fantazi
    Doctor Who -> Shkencë / Fiksi
    Matematikë Blaster -> Matematikë
    Makina e pabesueshme -> Logjika
    SafeCracker -> Logjika
    Call Of Duty 1/2 -> Histori
    Medalja e Nderit: Sulmi Aleat, Vlerësim i Paqësorit -> Histori
    Ylberi Gjashtë -> Logjika
    Agatha Cristie -> Dhe nuk ka mbetur asnjë (Bazuar në librin 10 Negritos, e di sepse miqtë e mi që më lexuan më thanë) -> Drama

    Më pëlqejnë shumë gjërat Fantasy dhe Fiction Science, sepse më mungon imagjinata.

    Unë u zgjata shumë më tepër sesa ishte e nevojshme, por çështja është që unë mendoj se ne duhet të krijojmë baza më të standardizuara për përdoruesin përfundimtar, të cilat mund të përdoren nga të gjithë, dhe nga atje të jemi më objektivë kur bëhet fjalë për të pasur mjete dhe alternativa për bëj përparim në mënyrë më optimale për programin e lirë.

    1.    morpheokmg dijo

     Unë mendoj se dokumentacioni do të mungonte.
     Zhvilluesit supozojnë se ju dini një gjuhë, ju jeni një gjuhë linux dhe e njihni MVC, ju mund të deshifroni zhvillimet e saj, me modelin e vet, mungesën e dokumentacionit, kryesisht klasat, modulet e saj, etj. që ndonjëherë nuk janë standarde. çojë ndërmarrjet ose mini / kompanitë të heqin dorë nga përdorimi i softuerit të lirë, për shkak të nevojës për të investuar kohë në «përkthimin» e asaj që bëri zhvilluesi, dhe kur i pyet zhvilluesit për zbatimin e tij në sistemin e tyre, ata thjesht ju tregojnë , «Epo, mëso të programosh».
     Dokumentacioni është edhe më i rëndësishëm sesa ndarja e kodit tuaj dhe pritja që ata ta përdorin atë.
     Më është dashur të "heq" 2 ose 3 projekte për shkak të dokumentacionit të dobët ose mungesës së vullnetit të zhvilluesve për të shpjeguar atë që ata u përpoqën të bënin me programin e tyre.
     një shembull që mund të vë është Shëndeti GNU, yowsup 2
     Që megjithëse ri-implementimi i disa gjërave të softuerit dhe përshtatja e tij me nevojat e klientëve është shumë e mirë, disa klientë nuk janë aq të durueshëm sa të përshtatet softueri në fjalë me nevojat e tyre dhe ata preferojnë të paguajnë për softverin e shtrenjtë të Microsoft-it për ta zbatuar softuer falas

 6.   mushkonjë dijo

  Cilat do të jenë synimet themelore në këtë? është e vetmja gjë që mund të pyes veten.

 7.   fracialarevalo dijo

  Gjithmonë ekziston mundësia e një ACE në mëngë është se gjithçka që është arritur në vite punë dhe gjashtë çështje të mira operative në Linux përveç shpërndarjeve të tyre, nuk mund të ndodhë që në një mbyllje të syrit gjithmonë të jetë ai që është fitimprurës

 8.   B-Luani dijo

  Shumë jemi bërë shumë të dyshimtë. Isshtë liria që ka Microsoft, në fund të fundit kush mund ta parandalojë atë që të bëjë nënsistemin e vet Linux? Ne duhet të jemi të vëmendshëm si bashkësi ndaj këtyre lëvizjeve. Shkatërrimi i Linux do të ishte i pamundur. Unë nuk e di se si mund të shkatërrojë në vitet '90 me një konkurrencë agresive dhe të gjitha pengesat dhe lojërat e ndyra të MS. Shikoni nëse sot do të jetë e mundur, të cilat janë më pak të rëndësishme çdo ditë.

 9.   Shëno VR dijo

  Isshtë një lëvizje e ndyrë për zhvilluesit që të ndalojnë së punuari në shpërndarjet e tyre dhe të kalojnë në MS-Windows (pse të punoni falas ose pothuajse për asgjë kur mund t'ju paguajnë mirë për të). Kur kjo të ndodhë, shpërndarjet do të mungojnë gjithnjë e më shumë, atëherë përdoruesit do të detyrohen të kalojnë në MS-Windows.

 10.   Gustavo dijo

  Analiza juaj është shumë interesante. Ka disa pika që janë të diskutueshme dhe vështirë se janë të paanshme. Për shembull, kontributi që Microsoft i ka dhënë komunitetit (f) oss ka qenë mjaft i dobishëm. Ai ka kontribuar në Kernel dhe ka lëshuar projekte të mira, të tilla si .NET core dhe VS Code. Përveç kësaj, ai është i njohur të bashkëpunojë me projekte të hapura të tilla si fondacioni Node.js, OpenLightDay, Open API, konsorciumi R, ndër të tjera. Për të gjitha këto, ne duhet të jemi mirënjohës, sepse në një farë mënyre, burimet e Microsoft kanë bërë pjesën e tyre për ta bërë komunitetin më të mirë.

  Meqenëse Satya mori rolin e gjërave udhëheqëse, me sa duket, ata kanë ndryshuar. Bashkëpunimi apo EEA? Ne nuk e dimë dhe sigurisht që nuk duhet të na mbajë zgjuar. Në këtë pikë, themelet e bashkësisë së lirë dhe me burim të hapur janë mbjellë mirë, ideologjia është e fortë dhe, nga sa shoh dhe më pëlqen, e mbrojtur mirë nga anëtarët e saj.

  Unë besoj fort se Microsoft, sot, nuk ka zgjedhje ose interes për të bërë një lloj "manovre" për të destabilizuar ekosistemin e softuerit të lirë, dhe arsyeja është mjaft logjike: Microsoft gjithashtu përfiton nga komuniteti. Një shembull i qartë janë projektet tuaja që janë në GitHub, të tilla si thelbi i NET, Kodi VS, EntityFramework Core, etj; ata po marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga komuniteti dhe rezultatet janë të mira. Një shembull tjetër është Azure, adoptimi i Linux në cloud është thjesht një çështje e efektivitetit të kostos.

  Shkurtimisht, IMHO, Linux dhe ngjashmëria e tyre e madhe do të thotë përfitim për Microsoft, po, mbase më shumë sesa ato që marrim prej tyre.

 11.   Vic dijo

  para se të shkruani kaq shumë të shtëna armësh, lexoni licencat, kështu që ata nuk do të duhet të flasin kaq shumë mut së bashku, nga artikulli te komentet FATAL !!!

 12.   tanrax dijo

  OS X ka sjellë më shumë zhvillues Linux në anën e tij. Dhe bota vazhdon të kthehet. Si zhvillues, nëse do të duhet të punoj në Windows do të jem shumë komod.

 13.   prapambetje dijo

  Kështu që ju mund të shihni se sa keq punon, pasi ajo e bën atë përmes një makine virtuale. Kjo nuk do t'i bëjë përdoruesit e Windows shumë të lumtur dhe ata do të mendojnë se Linux është kot. Pra Linux do të humbasë përdorues të rinj?

 14.   Miguel dijo

  E para ... mirëmëngjesi !!!
  Sipas mendimit tim, është shumë më e thjeshtë të nxirren qëllimet e "Microchofff".
  Subjekti në fjalë Bill Cates nuk ka pushuar së qeni një playboy dhe oportunist i cili në një moment të jetës së tij ka ditur të “vjedhë” idetë e të tjerëve dhe t’i shfrytëzojë ato për përfitimin e tij.
  Me fjalë të tjera, "FITIMI" me djersën e të tjerëve.
  Çfarë ju bën të mendoni se mekanizmi i tij i brendshëm do të ndryshojë dhe ai do të bëhet një njeri model që do të kontribuojë gjëra interesante për komunitetin në një mënyrë që nuk përfiton.
  Ky njeri e shndërron atë që prek në ar dhe u jep lëmoshë atyre që dinë ta përpunojnë.
  Dua të them us .usurerooooo !!
  Si një prekje linux, ne mund të themi lamtumirë për diçka që ia vlen.

 15.   Avokati i Djallit dijo

  Çfarë marrëzie artikulli! . Gnu / Linux do të vazhdojë si zakonisht, sepse licencat nuk do të ndryshojnë dhe as katër liritë nuk do të ndryshojnë. GÜINDOS do të vazhdojë të bëjë biznes me çfarëdo që të jetë dhe me çfarëdo kostoje.

  Çfarë ndodhi me Gnu / Linux sepse Android bazohet në të? A e ka ngrënë Google? . Çfarë ofron problemi për të instaluar shpërndarjet në një makinë virtuale nga dyqani juaj i aplikacioneve? Amoss shëtitjet !!! Le të shohim nëse i kushtoheni vetes për të shkruar artikuj më interesantë sesa të humbni kohë me këto marrëzira.

  1.    Abaddon dijo

   Nëse nuk e pëlqeni kaq shumë këtë blog, mund të shkoni te një tjetër, ju lutem

   1.    Avokati i Djallit dijo

    Nëse nuk do të doja blog nuk do të kisha komentuar as artikullin sepse nuk do ta kisha lexuar. Ajo që unë kritikoj është vetë artikulli, përmbajtja, e cila nuk është e njëjtë. Dhe nëse nuk ju pëlqen kritika, çaktivizoni komentet dhe çështjen e zgjidhur.

  2.    Albert dijo

   Android nuk është i bazuar në "GNU / Linux". Android bazohet në një bërthamë të modifikuar linux. Nëse në fillim nuk i dini ndryshimet midis këtyre koncepteve, çfarë tjetër thoni nuk ka interes.

   1.    Avokati i Djallit dijo

    Shtë e vërtetë që kam bërë një gabim të vogël duke thënë, "bazuar në Gnu / Linux" kur duhet të kisha thënë "bazuar në Linux". Por duhet të shtoj se ajo që thoni ju nuk është plotësisht e saktë, sepse Android nuk "modifikon" Kernelin e Linux.

    E vërteta është, ai nuk përdor bërthamën e plotë, përdor vetëm modulet që i interesojnë, por nuk bën modifikime siç pretendon ti. Sidoqoftë, fakti që keni bërë këtë gabim të vogël nuk i zhvlerëson argumentet tuaja ... Ahh, më falni ... por nëse nuk keni përdorur një argument të vetëm!

 16.   Carlos dijo

  Microsoft Unë thjesht dua para shumica dërrmuese e njerëzve ndihen të lirë me votën linux sepse linux vazhdon të ndjehet i lirë

 17.   Waldo dijo

  Fraza që përshkruan socializmin nuk është ajo që ju thoni por "Nga secili sipas aftësisë së tij, tek secili sipas nevojës së tij". Gjë që është mjaft e ndryshme nga përshkrimi juaj.
  Strategjia e MS ka qenë gjithmonë "miratimi, zgjatja, shuarja". "Adopt" sepse gjoja adopton standarde dhe teknologji të reja, pastaj "i zgjeron" ato, i zmadhon ato deri në pikën që vetëm versioni i tyre i këtyre teknologjive përfundon të jetë "kompatibil" për shkak të shkallës së imponimit të tregut. Konsensusi i thyer, ai "shuan" teknologjinë që "miratoi" dhe "shpërtheu".
  Nuk ka më Vazhdoni të bëni të njëjtën gjë.

  Përshëndetje.

 18.   komanshark dijo

  Shqetësimet tuaja janë shumë.

  Para së gjithash: microsoftSi çdo kompani tregtare, ajo kërkon përfitim në biznesin e saj; dremitja në Linux mund të jetë një strategji për fitim.

  PS: "Analogjia" jote mbi socializmin është e kobshme.

  1.    Guille dijo

   Microsoft, ndryshe nga shumë kompani merkantiliste, bën para duke shkelur ligjet. Isshtë një kompani që ditë pas dite, së bashku me miqtë e saj laptopë (HP, ACER, ASUS, LENOVO,…) vazhdojnë të shkelin ligjet e Bashkimit Evropian duke imponuar blerjen e Windows me laptop. Ndalohet nga legjislacioni që transferon direktivën 2005/29 / CE në aneksin e saj I, neni 29 mbi praktikat abuzive dhe agresive (imponimi i blerjes së një produkti së bashku me një tjetër), në Spanjën ligjin 29/2009, neni 31.2. Në Itali bindja Corte di Cassazione n. 19161 të 11. Ato janë dy produkte, jo një paketë, për shkak të: a) natyrës së ndryshme (softver i prekshëm material), b) legjislacionit të ndryshëm në fuqi (shitja dhe blerja e licencave të përdorimit të sistemit të mirë fizik), c) kontrata e ndryshme (njëra për blerjen dhe tjetra për hapni dhe pranoni licencën). Ktheni atë që është vjedhur, ndaloni vjedhjen dhe pastaj flasim.

   1.    komanshark dijo

    Ne tashmë e dimë që, pyetja është: Canonical, Suse, Linux Foundation dhe FSF çfarë thonë ata? Për të qenë një "rrezik" për softuerin e lirë nuk shoh ndonjë lëvizje.

 19.   Fernando Gonzalez dijo

  Në fund të të gjitha, Richard Stallman do të ketë të drejtë në të gjithë çështjen e lejimit të përdorimit të pajisjeve të pronësisë ose përzierjeve të pronave me pajisje falas siç bën kerneli Linux, unë nuk e bëj ... Unë nuk shoh një fytyrë të mirë për atë që bën Microsoft.

 20.   Mario Guillermo Zavala Silva dijo

  Jam plotësisht dakord me qëndrimin tuaj ... çfarë synoni?

  Përshëndetje

 21.   Miguel Angel dijo

  Strategjia e Microsoft-it për EEE (Embrace Extend Destroy) është e njohur mirë. Sot është radha e Linux. Vetëm sot Linux është një platformë solide dhe e pjekur, shumë e përhapur në serverë, nuk është diçka fillestare siç ishte HTML kur HTML lindi për shembull.

 22.   Pablo dijo

  »Shmangni parazitët që nuk meritojnë t'ju falënderojnë» Unë kam qenë praktikisht në Linux nga ubuntu i parë, dhe nëse diçka e qartë kam lënë marrëdhënien me linux gjatë gjithë kësaj kohe, është që komunitetet e tyre njerëzit që zhvillojnë, të paktën në shumica e tyre bën "në mënyrë të pa interes", domethënë, ata nuk kanë ndërmend të hyjnizohen ose t'ju vendosin në një aeroplan njerëzish superiorë, dhe po, miku im, i gjithë ambienti Linux është komunist, bazohet në komunitet, ekziston jo një zhvillues i vetëm që e bën atë vetëm, është më shumë që të gjithë kontribuojnë dhe krijojnë linux,
  por ka gjithnjë delet e zeza që kur fillojnë me diçka të re dhe luten që NJERZIT TE PERDORNI T P BAKJN P NJ P POPULLOR DHE KUR E B DN, DUAN T TO B BHEN MILIONER, GJ THA M B E MIR IS ISSHTAT SE KJO LIDHJE E ZHVILLUESVE NUK BETHET NRE LINUX direkt

  1.    komanshark dijo

   Thuhet mire!

   Një nga gjërat që më pëlqente në lidhje me GNU / Linux është mënyra se si ka punuar komuniteti (Diçka "utopike" sipas keqbërësve të komunizmit).

   E vërteta është se autori i artikullit, duke promovuar një lloj të pengesë, është të shkatërrosh gjithçka që do të thotë softuer i lirë; situata do të jetë mirë për sa kohë që licencat respektohen.

 23.   GerardoL dijo

  Sipas Joussef, autori duket se nuk e di kuptimin e socializmit, për pjesën tjetër, artikulli ngre diçka shumë interesante. A po përfiton Microsoft nga GNU / Linux për t'u pasuruar edhe më shumë ...? dhe ai më sipër duket se nuk jeton në Venezuelë dhe nuk sheh arritjet e prekshme dhe të paprekshme të de Chavez

 24.   Alfredo Peralta dijo

  Një korporatë e madhe afër sistemit që mbështet një përqindje të lartë të teknologjisë së planetit nuk tingëllon aspak mirë.
  dhe në lidhje me pyetjet e paraqitura nga autori, unë kam disa përgjigje në një cilësi personale.
  Çfarë po fiton Linux nga kjo? Asgjë, a dëshiron Windows që Linux të jetë një nga produktet e tij? Besoj se më shumë sesa të jesh produkt do të ishte Thithja e njohurive të fituara në sajë të Softuerit të Lirë, a do të humbasë Linux pjesën e pjesës së tregut që kishte fituar? Unë nuk mendoj se Windows ndihet i kërcënuar nga Linux? Për një kohë të gjatë, por tani me gjithçka që lidhet me IoT, Cloud, Mobile, etj. Microsoft është vite drite larg nga shumë zhvillime. Me pak fjalë, koha do ta tregojë.

 25.   Zodiaku Carburus dijo

  systemd, në shkronja të vogla, pasi zhvilluesi i tij Lennart Poettering dëshiron të quhet zëvendësimi për "System V", i cili është sistemi "init" i UNIX, babai i të gjithë sistemeve operative "UNIX Like". Inukaze është i vetmi që e përmend atë në të gjitha komentet e mëparshme. Sipas mendimit tim modest, miratimi i systemd nga pothuajse i gjithë Komuniteti i Linux shënoi fillimin e fundit për pjesën më të madhe të lirisë së Linux. Nëse jo, jetoni për të parë. systemd është optimizuar shumë për Desktop. Poettering mbron zhvillimin e Linux në kurriz të prishjes së përputhshmërisë së tij me POSIX dhe me sistemet e tjera operative si BSD dhe derivatet, të cilat janë UNIX. Ndonjëherë problemet më të mëdha janë brenda ose janë të brendshme, dhe jo të jashtme ose të jashtme. Dhe siç kanë komentuar tashmë, në shumicën e rasteve Komuniteti nuk mund të ndikojë në marrëveshjet afatgjata të milionerëve të nënshkruara nga kompani të fuqishme. Para.

  Trungu i artikullit, i dashur Lizard!.

  Softueri i Lirë bashkon qeniet njerëzore me mendje të hapur dhe pozitive për të arritur lirinë e zgjedhjes. Të kesh një alternativë praktike ndaj softverit privat. Për të qenë më të lirë.

 26.   Lodhës dijo

  Vendosja e këtyre llojeve të barrierave bie ndesh me liritë themelore të softuerit të lirë. Licencat falas vlejnë për të gjithë, dhe kjo përfshin Microsoft. Nga ana tjetër, kjo përfiton shumë nga linux, tani transferimi i aplikacioneve do të jetë shumë më i lehtë sepse ata do të përdorin të njëjtat mjete.

 27.   Miguel Tuyare dijo

  Autori nuk vendos në tryezë se Microsoft përbën një monopol teknologjik në shumë vende të botës dhe se i ka fituar atij padi milionerë për atë arsye, të gjitha të humbura. As ai nuk komenton mbi kthesën që shumë vende kanë pasur - dhe vazhdojnë të kenë - në favor të softuerit të lirë, madje duke e vendosur atë "në vend të" Microsoft dhe jo "me" siç është rasti me Gjermaninë dhe të tjerët. Kthesa drejt softverit falas në agjencitë qeveritare nuk është vetëm për shkak të licencave por sepse ato janë më të mira, më të plota, më të lehta për tu mirëmbajtur dhe një listë e gjatë e të tjera (mund të thuhet se unë jam pjesë e kësaj të fundit)

  Anëtarësimi në Microsoft po e bën kompaninë më të madhe në botë supë dhjami për të shfarosur GNU / Linux, dhe nuk është një shaka apo një përrallë e gjatë, është e vërteta më e pastër.
  A beson dikush me të vërtetë në ndonjë parim altruist nga ana e Microsoft?
  Nëse dikush përgjigjet po, i kërkoj të bëjnë një google të shpejtë ose rosë mbi kompaninë dhe lajmet e saj sot dhe përgjithmonë në mënyrë që të zgjoheni me realitetin dhe të dilni nga pordha kozmike.
  Këtu dhe në Mars dhe në të gjithë universin, ajo që rregullon gjithçka është Zoti i Parave dhe ata shkojnë vetëm tek ajo.

  Bota GNU / Linux nuk është vetëm çështje e "licencave" por një filozofi e mendimit dhe punës së jetës dhe veprimit krejtësisht e ndryshme dhe krejtësisht e kundërt me Microsoft.

  «Puna ime me programin e lirë motivohet nga një qëllim idealist: përhapja e lirisë dhe bashkëpunimit. Unë dua të promovoj përhapjen e softuerit të lirë, duke zëvendësuar programin e pronarit që ndalon bashkëpunimin, në mënyrë që të përmirësojmë shoqërinë tonë. " (Richard Stallman)
  Libri quhet "Softuer i Lirë për një Shoqëri të Lirë". A mendoni se Microsoft dhe kompani të tjera të mëdha duan një shoqëri të lirë? Zbrit në tokë !!!

  Microsoft është gjëja më e keqe që mund të na kishte ndodhur ne shkencëtarëve të kompjuterit sepse një person me shumë imagjinatë dhe ca para formoi një perandori të bazuar në marketing dhe mashtrim.
  Mashtrimi që vazhdon ende sepse Windows 10 është një "makinë kompjuterike" e krijuar për t'ju spiunuar dhe për t'ju takuar me qëllimin e vetëm për t'ju shitur mallra.

  Në «Idealizmin pragmatik» lexoni këtë artikull që kam shkruar disa vjet më parë dhe që shpjegon diçka tjetër rreth asaj që qëndron prapa softuerit të lirë:
  https://www.migueltuyare.com.ar/software-libre/105-el-idealismo-pragmatico.html

  Dhe ky tjetër që flet për «Natyrshmërinë e Programit të Lirë»:
  https://www.migueltuyare.com.ar/software-libre/132-resumen-de-la-naturalidad-del-software-libre.html

  Më në fund, ju lë këtë në lidhje me «Socializmin e Informacionit», në lidhje me atë që citoi autori i këtij artikulli:
  https://www.migueltuyare.com.ar/variete/80-socialismo-informatico.html

  1.    John dijo

   Unë nuk e di në vendin tuaj. Në Spanjë, në administratë politikanët mbushin gojën duke folur për LinuX që ata politizojnë (Ka distro sipas rajoneve, një për Katalanasit ... një tjetër për La Mancha ... një tjetër për Andaluzianët ... Po, dritat e vogla Në vend që të bashkohemi të gjithë në një ose të ndalojmë së luajturi krijuesit e sistemeve operative të vjetëruar të paktën një vit në lidhje me distro bazën (Ubuntu pothuajse gjithmonë) ... Gjithsesi. Unë nuk do të shkoja në atë gjë. Unë do të bëja të zbatueshme LinuX nga politikanët tanë të dashur në Qendrat Arsimore dhe Universitetet. Por atëherë zyrtarët e nivelit të mesëm të lartë duan Güindos me ofis. Dhe kur ne të shkojmë në klasën e sipërme, politikanët. Këta duan vetëm Mac, Ipones dhe ipads dhe më pas dërgojnë wasap dhe 4 email ... midis lojërave të Candycrash

   Kjo është e vërteta e softuerit të lirë në Spanjë: «Linux? Softuer falas? per cfare? Nëse në tregti ata më imponojnë Güindo $ me bashkëpunimin e atyre që na qeverisin. Nëse mund të kem ofis dhe potorroshop falas qoftë vetëm për të rregulluar shkëlqimin e një fotoje. Djaloshi në dyqan thotë se më jep falas, nuk bëj asgjë të paligjshme ".

   Ha ha ... mirë nuk kemi

 28.   santi linux dijo

  Pikëpamja ime për atë çështje është se Microsoft / MS-Windows po e bën këtë është për një strategji që sipas meje mendoj (nëse nuk mundeni me armikun tuaj dhe miqtë e tij bashkohen me të dhe e shkatërrojnë atë nga brenda) në fakt kjo strategji Ajo është aplikuar tashmë në të kaluarën me betejën e famshme midis microsoft dhe java (Sun MicroSystems) dhe sipas meje unë nuk e di se çfarë mendojnë të tjerët se ne duhet të parandalojmë që Windows të prekë dorën edhe pse në mendimin e dytë ne gjithashtu kemi pak faj për ri-zbatimin e WIN32 API në WINE të cilit Microsoft i është përgjigjur duke filluar strategjinë e famshme Adopt, Extend and Destroy, edhe pse ne nuk duam ta njohim atë, gjithmonë do të ketë përdorues që pëlqejnë zyrën sesa alternativa falas linux ose përdorues të Windows që do të donin Bash ose një pjesë e kernelit linux është atje në sistemin tuaj vendas

  Dhe të them të vërtetën, edhe pse Linux nuk e ka tejkaluar Windows në kuotën e tij të desktopit, Linux ka fituar për shembull në Android, në pjesën e infrastrukturës dhe në re me serverat e tij që funksionojnë në biznes, aty ku linux duhet të sulmojë më shumë konkurrentët e tij sepse le të shohim përfitimet e linux-it që në fakt ajo që mund të ndikojë në linux-in e kompanive është një sulm nga hakerat ekspertë në kernelin e linux-it për shkak të ndonjë defekti apo gabimi në kodin e kësaj ndërsa kompanitë që përdorin Windows në serverin ose biznesin e tij Versioni do të ketë gjithmonë gabime në të, nëse nëse ka një sulm ransomware, atëherë kompania duhet të fik kompjuterët e tyre ose të presë një përgjigje të shpejtë nga Microsoft kështu që ju vetë të nxjerrni përfundimet tuaja në të cilat unë tashmë them se linux është më i mirë se windows meqenëse linux ka mbështetje për pajisjet e vjetra dhe të tjera, prandaj këtë jua lë juve

 29.   Fluturo -ylberi dijo

  Nga linux a keni një kanal telegram?

 30.   Jezusi Perales dijo

  Unë thjesht e di se është e nevojshme të jesh shumë i kujdesshëm me atë që bën Microsoft, nuk duhet të harrosh dokumentet e Halloween dhe të nxjerrësh përfundimin se ka edhe shumë të tjera të tilla.

 31.   dimax dijo

  Nëse nuk mund t'i mposhtni, bashkohuni me ta.
  Armiqtë janë më mirë të mbahen afër.
  Kush i afrohet një peme të mirë ...
  Strategjitë e biznesit, asgjë e re.

 32.   Gabriel Gordillo Herdez imazhi i mbajtësit të vendit dijo

  Ju duhet të maturoheni duke reflektuar për këtë!

 33.   eliotime3000 dijo

  Microsoft dëshiron të përqendrohet në shitjen e vetvetes si një "mjet i shkëlqyeshëm për zhvilluesit", duke mos nënvizuar më Windows si produktin e saj kryesor, por përkundrazi, për të konkurruar me kompani si Oracle dhe alternativa si Docker.

 34.   Luis dijo

  Kam përshtypjen se windows është në shënjestër të përdoruesve fillestarë, të cilët kanë një farë interesi për linux, por pa lënë mjedisin e windowsit as për lojëra, ndonjë program ose thjesht frikë ose rehati. Në thelb është për të ndaluar një migrim total të sistemit tuaj dhe për të mbajtur përdoruesit të zënë rob.

 35.   pietre.linux dijo

  Po, është e vërtetë, problemi qëndron në përfitimin e fondeve në të gjitha këto marrëveshje, dhe dhënien e FSF dhe Linux Foundation një shuplakë në dore për bërjen e këtyre marrëveshjeve që janë me pak ose aspak përfitim, le të kujtojmë se sa rregullime ka bërë Microsoft së bashku me inteligjencën për të Caparnos të gjitha produktet e Intel në mënyrë që të jetë në përputhje vetëm me dritaret, boot të sigurt, uefi dhe shumë gëzime të tjera më shumë, nëse janë miq të tillë? Pse nuk i lëshojnë ata shoferët?

 36.   Miguel dijo

  Windows është mishëruar keq. Vdekje dritareve!.

 37.   Ed dijo

  Grupi që flet për politikën në këtë post në vend që të mos flasë për distros dhe linux tregon se ata ngatërrojnë proshutën me shpejtësinë.
  Linux është alternativa për Windows edhe pse tregu është 100% për Windows. Ka programe që ende nuk mund të ekzekutohen në linux dhe shumë janë akoma të njohur me linux edhe pse serverat e mëdhenj janë unix. Duhet të ketë një arsye

  1.    sebas dijo

   Po, por njerëzit kanë folur për gjëra që po hynin në artikull. Na pëlqen apo jo.

 38.   allen vaz dijo

  Qartë hardhuca është shumë e hutuar, nëse diçka këtu është pjesë e liberalizmit të ri është windows ose mac, ata ndjekin fitimin, është një program masiv dhe i shtrenjtë, në vend të kësaj linux është i arritshëm dhe me burim të hapur, i hapur për reciprocitet, duke ndarë, madje mund të kontribuoni me shtimin e bibliotekave tuaja, domethënë, nëse diçka është socialiste dhe askush nuk e ka vërejtur se është Linux. Partshtë pjesë e filozofisë që Karl Marksi në një moment u përpoq të shpjegonte, por që me kaq ambicioz të paturpshëm dhe të pandërgjegjshëm nuk mund të vihet në praktikë, mbase kur të kemi evoluar mjaftueshëm, një botë e lirë dhe barazore me një karakter reciprok do të jetë e mundur .

 39.   laspra dijo

  Virgilio e tha atë tashmë në The Aeneid: "Timeo danaos et dona ferentes". Microsoft është një kompani që dëshiron të maksimizojë fitimet e saj dhe kjo ndodh duke shitur gjithnjë e më shumë për të cilat duhet të eleminojë konkurrencën e saj. Dhe kjo mund të bëhet duke shkatërruar ose gllabëruar ato. Por asnjëherë duke bashkëpunuar.

 40.   Orlando dijo

  mirë
  Unë jam i ri në blog.
  Unë punoj me servera linux, suse, ubuntu, përdor orakle, zimbra, samba, apache, etj në këta serverë. Unë lidhem me të gjithë ata me stacione Windows. Këtë e dinë më shumë njerëzit pa arsim kompjuter.
  Të gjithë më kushtojnë diçka për tu instaluar. Unë nuk jam një zhvillues linux.
  Ajo që unë dua të shkoj atje është mungesa e arsimit pasi në pothuajse të gjitha qytetet tona, nëse dikush nuk e mëson atë, ai kurrë nuk do t'i arrijë të gjithë.
  E mira do të ishte të fillonit nga fillimi, ta mësoni ta përdorë, jo vetëm ta mësoni për veten tuaj.
  Përdoruesit e Linux pasi i njoh ata janë shumë xhelozë për njohuritë e tyre, ata krijojnë varësi dhe në mënyrë ideale, nëse doni të keni një hapësirë ​​më të madhe dhe të tejkaloni MS, do të duhet të zbatoni politika mësimore për të përdorur produktin dhe zhvilluesit do të kenë më shumë mundësi për të krijoni aplikacione të reja.
  Android është shembulli, të gjitha markat e lëvizshme që përdorin njerëzit e kanë atë, disa që besojnë pak më shumë pasi një shoqëri përdor iPhone, për çfarë? Nuk e di se çfarë përfitimesh shtesë do t'ju sjellë, nëse edhe aplikacionet MS janë instaluar tashmë në Android.

  WIKI
  Android është një sistem operativ i bazuar në kernelin Linux. Wasshtë krijuar kryesisht për pajisje të lëvizshme me prekje si smartphone, tabletë dhe gjithashtu për orë inteligjente, televizione dhe makina. Wikipedia
  Sistemi i menaxhimit të paketave: Google Play, APK dhe alternativa si F-Droid
  Versioni i fundit i qëndrueshëm: 8.1.0 "Oreo" /; 5 dhjetor 2017 (15 ditë)
  Lloji thelbësor: Monolit
  Modeli i zhvillimit: Burim i hapur
  Lirimi fillestar: 23 shtator 2008 (informacion)
  Lloji i tregut: Telefonat inteligjentë; Tableta; Android TV; Android Auto; Android Wear

  KJO ISSHT zotërinj LINUX dhe ju duhet ta shfrytëzoni sepse është më i sigurt dhe dritaret nuk funksionojnë mirë deri më tani në celularët.
  Çfarë dëshiron MS të sulmojë atë treg duke kapur diçka që deri më tani nuk mund të jetë MONOPOLI, këtu nuk ka socializëm, ata duan vetëm tregun që po fitohet nga një produkt tjetër dhe cila është mënyra më e mirë për ta arritur atë? Shoqërimi në një farë mënyre. I famshmi nëse nuk mundeni kundër tyre bashkohuni me ta !!!
  Opinionshtë mendimi im modest